Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι για ένα 3-4 ήμερο, Απρίλη σε παρίσι ή ρώμη. Για την ακρίβεια πρώτη επιλογή ήταν το παρίσι, αλλά με τα τελευταία γεγονότα η αλήθεια είναι θορυβηθήκαμε λίγο, αλλά από την άλλη τα πράγματα εξομαλύνονται όσο περνάει ο χρόνος.

 

Για παρίσι καμιά πληροφορία-tips? Κυρίως για τις συγκοινωνίες εκεί, όπως πως θα φτάσω από το Charles de Gaulle στο κέντρο του παρισιού, εισιτήρια (τιμές) κλπ.

Ποια περιοχή θεωρείτε καλύτερη όσον αφορά τα αξιοθέατα, αλλά και την ασφάλεια?

Δεν έχω ψάξει ακόμα τίποτα για πληροφορίες για παρίσι, οπότε και κανένας ταξιδιωτικός οδηγός, κανένα site με πληροφορίες ευπρόσδεκτο.

 

3-4 μέρες στο Παρίσι θεωρώ ότι είναι λίγες, αν σκεφτείς ότι μόνο για την Disneyland θέλεις μία ολόκληρη μέρα.

 

Λοιπόν, από Charles de Gaulle για το Παρίσι έχει και τρένο και λεωφορείο. Εμείς είχαμε πάρει το τρένο, το οποίο κόστιζε κάπου 10-11 ευρώ (απλή διαδρομή) και έκανε περίπου 40 λεπτά μέχρι την στάση Chatelet-Les Halles που κατεβήκαμε. Μέσα στο αεροδρόμιο θα ακολουθήσεις τις πινακίδες που γράφουν CDGVAL. Θα μπεις σε ένα τραμ που θα σε μεταφέρει στο σταθμό των τρένων. Από εκεί μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο και να ενημερωθείς για τιμές και δρομολόγια. Τα εισιτήρια για τα ΜΜΜ στο Παρίσι τσούζουν αρκετά, γι' αυτό βγάλτε εισιτήριο για 3 ή 5 μέρες. Οι τιμές τους κυμαίνονται ανάλογα τις ζώνες στις οποίες θέλετε να κινήστε.

 

Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη περιοχή για να μείνεις είναι η Saint Germain, αλλά είναι πανάκριβη, γι' αυτό πάμε στη δεύτερη εναλλακτική. Η δεύτερη ενλακτική είναι η περιοχή γύρω από την Place de la Concorde. Είσαι πολύ κοντά σε Λούβρο, Άιφελ, Ηλίσια πεδία, Saint Germain και La Fayette. Για Μονμάρτη θα χρειαστείς μετρό. Προσπάθησε να αποφύγεις πάση θυσία την περιοχή γύρω από το Moulin Rouge. Εγώ τα έκλασα λίγο όταν την περπάτησα βράδυ και η σύζυγός μου κόντεψε να βάλει τα κλάματα.

 

Για φαγητό, αυτό που θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι ότι όπου και να κάτσεις είναι πανάκριβα. Όταν θα παραγγέλνεις κρέας, θα τους λες να το ψήνουν καλά, γιατί έχουν ένα συνήθειο να τα τρλων ωμά. Εκεί που έφεγα καλό φαγητό και σχετικά οικονομικό, ηταν το μαγαζί μέσα στο οποίο γυρίστηκε η ταινία Amelie. Το μαγαζί λέγεται Cade des deux Moulins και είναι κάπου ανάμεσα σε Moulin Rouge και Μονμάρτη.

 

Για Ρώμη 3-4 μέρες είναι καλά. Μπορείς να διαβάσεις κάποιος συμβουλές μου εδώ.

 

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία, ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αραχωβα - Δελφοι, υπαρχει κανενα οικονομικο εστιατοριο, για κοινους θνητους;

Τουριστικα μερη 100%,δυσκολα θα βρεις κατι οικονομικο.Περσινες τιμες παιζουν γυρω στο 15€ το ατομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουριστικα μερη 100%,δυσκολα θα βρεις κατι οικονομικο.Περσινες τιμες παιζουν γυρω στο 15€ το ατομο.

Εντάξει 15€ το άτομο δεν το λες και ιδιαίτερα ακριβό για εστιατόριο.

 

 

Αραχωβα - Δελφοι, υπαρχει κανενα οικονομικο εστιατοριο, για κοινους θνητους;

Αν είναι όλα πανάκριβα μπορείς να δεις και στο Χρισσό, είναι κοντά από τους Δελφούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα, να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες, είδη αρχίζω και το ψάχνω. 
Γιατί, σας τρόμαξε τόσο πολύ η περιοχή γύρω από το Moulin Rouge? Από τον κόσμο που γυρνάει εκεί εννοείς? Μάλλον έχεις δίκιο για τις μέρες στο Παρίσι, αλλά και αυτές οι 3-4 υπέρβαση είναι αυτή την στιγμή. Προσωπικά ρώμη θα ήθελα, αλλά είμαι συγκαταβατικός :)
 
Βέβαια καλό είναι και το παρίσι δεν το συζητάω! Και αυτό που θα ήθελα περισσότερο είναι να βγω λίγο έξω από το παρίσι, προς την Κοιλάδα του Λίγηρα (στα κάστρα του Λίγηρα). Εκεί νοικιάζεις αυτοκίνητο και γυρνάς. Οπότε σίγουρα θα ξανά υπάρξει εκδρομή στο παρίσι. Τώρα απλά θα γίνει η πρώτη επαφή.

Επίσης να ρωτήσω και για τα εισιτήρια για τα αξιοθέατα, πύργος Άιφελ, λούβρο κλπ.. τα βγάλατε online από εδώ? ή τα πήρατε από εκεί? Γιατί κάτι διαβάζω για μεγάλες ουρές αν δεν τα βγάλεις online. Γενικά από Ελλάδα μόνο ξενοδοχείο και αεροπορικά κλείσατε? Τα υπόλοιπα από παρίσι?

Πάντως, αυτό με το κρέας που λες και γενικά με το φαγητό είναι ένα θέμα, είναι κρίμα να πας κάπου και να μην ευχαριστηθείς το φαγητό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρώτα, να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες, είδη αρχίζω και το ψάχνω. 

Γιατί, σας τρόμαξε τόσο πολύ η περιοχή γύρω από το Moulin Rouge? Από τον κόσμο που γυρνάει εκεί εννοείς? Μάλλον έχεις δίκιο για τις μέρες στο Παρίσι, αλλά και αυτές οι 3-4 υπέρβαση είναι αυτή την στιγμή. Προσωπικά ρώμη θα ήθελα, αλλά είμαι συγκαταβατικός :)

 
Βέβαια καλό είναι και το παρίσι δεν το συζητάω! Και αυτό που θα ήθελα περισσότερο είναι να βγω λίγο έξω από το παρίσι, προς την Κοιλάδα του Λίγηρα (στα κάστρα του Λίγηρα). Εκεί νοικιάζεις αυτοκίνητο και γυρνάς. Οπότε σίγουρα θα ξανά υπάρξει εκδρομή στο παρίσι. Τώρα απλά θα γίνει η πρώτη επαφή.

Επίσης να ρωτήσω και για τα εισιτήρια για τα αξιοθέατα, πύργος Άιφελ, λούβρο κλπ.. τα βγάλατε online από εδώ? ή τα πήρατε από εκεί? Γιατί κάτι διαβάζω για μεγάλες ουρές αν δεν τα βγάλεις online. Γενικά από Ελλάδα μόνο ξενοδοχείο και αεροπορικά κλείσατε? Τα υπόλοιπα από παρίσι?

Πάντως, αυτό με το κρέας που λες και γενικά με το φαγητό είναι ένα θέμα, είναι κρίμα να πας κάπου και να μην ευχαριστηθείς το φαγητό.

 

 

Η περιοχή γύρω από το Moulin Rouge δεν μας άρεσε, γιατί ανά 10 μέτρα είχε στριπτιτζάδικα και μαγαζιά για να παρεις μάτι και όλα είχαν από έξω κράχτες, οι οποίοι ήταν ενοχλητικότατοι και είχαν εγκληματικές φάτσες. Είμαι σίγουρος ότι κάπου εκεί τριγύρω θα γινόταν και κάποια διακίνηση. Δεν ξέρω πού μένεις, αλλά αν έχεις ιδέα από Θεσσαλονίκη, ήταν σαν τη Γιαννιτσών.

 

Στα κάστρα του Λίγηρα δεν πήγα, αλλά η ξαδέρφη μου που έχει πάει μου έχει πει ότι είναι πολύ ωραία. Ίσως και εγώ, όταν ξαναπάω Παρίσι, να κανονίσω μια εκδρομή προς τα εκεί.

 

Από Ελλάδα βγάλαμε μόνο τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο. Τα εισιτήρια τα πληρώναμε εκεί. Οι τιμές πέρισυ τα Χριστούγεννα ήταν οι εξής:

Στον πύργο του Άιφελ πληρώνεις 9 ευρώ για να ανέβεις μέχρι τη μέση και από εκεί πληρώνεις άλλα 6 για να ανέβεις στην κορυφή. Σύνολο, δηλαδή, 15 ευρώ για να ανέβεις μέχρι επάνω.

Στο Λούβρο το εισιτήριο ήταν 12 ευρώ.

Στο Πομπιντού ήταν 16, αλλά να πάτε μόνο εάν είστε λάτρεις της μοντέρνας τέχνης. Διαφορετικά τζάμπα θα χάσετε το χρόνο σας και δεν έχετε πολύ.

Στη Disneyland ήταν 73 ευρώ (άουτς), αλλά εάν είχες εισιτήριο paris visite για τα ΜΜΜ, είχες 10 ευρώ έκπτωση. Μπορεί τα 73 ευρώ να σου φαίνονται πολλά, αλλά εάν είχα ακόμα μία μέρα στο Παρίσι, πάλι στη Disneyland θα πήγαινα.

Η Παναγία των Παρισίων είναι εκκλησία, άρα δεν έχει εισιτήριο.

Στην Μονμάρτη έχει ένα μουσείο αφιερωμένο στον Νταλί. Δεν είναι κάτι σπουδαίο, αλλά εάν σου αρέσει ο Νταλί αξίζει μια επίσκεψη. Το εισιτήριο, αν θυμάμαι καλά, ήταν 11 ευρώ, αλλά πάλι είχες έκπτωση με την Paris Visite.

Στο Moulin Rouge δεν πήγαμε γιατί ήταν πανάκριβο, δεν θυμάμαι τιμές, αλλά νομίζω ξεκινούσαν από 60-70 ευρώ το άτομο.

Βαρσαλίες δεν ξέρω πόσο έχει το εισιτήριο, γιατί όταν ήταν να πάμε αρρώστησα και τελικά δεν πήγαμε.

Όλα τα εισιτήρια τα κλείναμε επι τόπου και παντού είχε μεγάλες ουρές. Δεν ξέρω εάν κλείνοντάς τα online θα γλιτώσετε κάτι. Το μόνο μέρος που δεν είχε ουρά ήταν η Disneyland.

 

Αυτό με το φαγητό είναι πράγματι πολύ εκνευριστικό και αηδιαστικό. Το πρώτο βράδυ καθόμαστε σε ένα εστιατόριο και επειδή δεν καταλάβαινα τι σκατά έγραφε το μενού, είπα να πάρω κάτι σίγουρο, γι' αυτό παρήγγειλα burger. Όταν ήρθε, φαινόταν λαχταριστό, αλλά μόλις έφαγα την πρώτη μπουκιά, συνειδητοποίησα ότι από μέσα ήταν άψητο. Μιά άλλη μέρα, καθόμασταν σε ένα άλλο εστιατόριο πάνω στα νησάκια του Σηκουάνα. Δίπλα μας καθόταν ένα ζευγάρι που είχαν παραγγείλει burger, τα οποία ήταν εντελώς άψητα. Μέσω-έξω έσταζαν αίμα. Ο κιμάς ήταν όπως είχε βγει από το μηχάνημα του χασάπη. Γι' αυτό σου λέω, αν ζητάς κρέας, να τους λες να το ψήνουν καλά.

 

Αυτά. Αν χρειαστείς κάτι άλλο, ρώτα.

 

Υ.Γ.: Προσωπικά μου άρεσε πολύ το Παρίσι, αλλά τη Ρώμη την υπερλατρεύω. Αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στις δύο πόλεις, θα πήγαινα Ρώμη χωρίς δεύτερη συζήτηση. Ευτυχώς, και η σύζυγος έχει την ίδια άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι κατατοπιστικότατος! Σε ευχαριστώ πολύ! Όσον αφορά την περιοχή κοντά στο Moulin Rouge, καταλαβαίνω τι εννοείς.. μια περιοχή γεμάτη καμπαρέ δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά.

 

Πάντως, επειδή διάβασα και τον οδηγό σου για την Ρώμη, μου έμεινε το La Prosciutteria Trevi με τις υπέροχες πιατέλες αλλαντικών!!Αρχίζω και αλλάζω γνώμη!  :-D Η Επόμενη εξόρμηση σίγουρα Ρώμη!

la-prosciutteria.jpg

 

Πάντως ψάχνοντας, έπεσα πάνω σε αυτόν τον λεπτομερές ταξιδιωτικό οδηγό για το Παρίσι. Και είδα κάποια ενδιαφέρον εστιατόρια που προτείνει όπως το Le Coq Rico (ψητό κοτόπουλο), το Big Fernand, αλλά και το Ελληνικό mavrommatis (Ελληνική και Κυπριακή κουζίνα). Νομίζω τελικά δεν θα έχουμε πρόβλημα φαγητού στο Παρίσι. http://www.parisi-info.com/p/blog-page_15.html

 

Big-Fernand-parisi-hambourger-1.jpg

 

estiatoria-parisi.jpg

 

Mavrommatis-parisi-estiatoria-5.jpg

 

Παιδιά συγνώμη αλλά είμαι κοιλιόδουλος! Αντί να κοιτάω τα αξιοθέατα, ψάχνω για το φαγητό!!  :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πας κάπου και να μη βρεις να φας κάτι...έστω και fast food! Εκτός αν κάνεις γαστρονομικό τουρισμό πχ και το ψάχνεις τόσο πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προσθεσω και εγω μερικα tips για παρισι.

Καταρχας θα συμφωνησω για μονμαρτη.Δυο φορες εμενα εκει (100 μετρα απο το moulin rouge) kai επιβεαιωνω οτι η περιοχη δεν ειναι για να κυκλοφορεις βραδυ.Καλυτερα μεινε αλλου και κανε επισκεψου την με το μετρο. Πηγα και στο Moulin rouge -το θυμαμαι πιο ακριβο 90 κατι η βραδινη παρασταση και 100 κατι η απογευματινη -δεν ξερω αν τωρα ειναι πιο φτηνο).Τιποτα το ιδιαιτερο .Και στην τελικη πηγαινε στο lido που ειναι στην αψιδα του θριαμβου αν δεν απατωμαι.

Για διαμονη εκτος απο αυτα που ειπε ο φιλος θα ελεγα και την περιοχη περιξ των Ηλυσιων πεδιων με παμπολλα ξενοδοχιεα ολων των κατηγοριων (απλα να κλεισετε απο νωρις).

Για το κρεας επισης θα συμφωνησω οτι το τρωνε ωμο.Γνωρισαμε ενα ζευγαρι Γαλλων και μας ελεγε η συζυγος οτι το κρεας το ψηνουν 90 δευτ/τα απο καθε πλευρα και τελος (Οποτε ωμο).Σιγουρα θα βρειτε να φατε αφου εχει χιλιαδες επιλογες (ολες οι διεθνεις κουζινες,φαστφουντ-αποφυγετε τα imbiss ειναι αθλια-,μπιστρο κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγαπημένη μου ταβερνα στην Αράχωβα ειναι το "Αγνάντι" . Δελφους ολες στις ιδιες τιμες παιζουν.

Δεν ειναι μερος που να υπαρχουν "τουριστικές" ταβέρνες. Οπου και να πας εχει το κλασσικο φαγητο ταβέρνας.

 

Απλα στην Αράχωβα εχει και μια πιτσαρία και σουβλατζιδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγαπημένη μου ταβερνα στην Αράχωβα ειναι το "Αγνάντι" . Δελφους ολες στις ιδιες τιμες παιζουν.

Δεν ειναι μερος που να υπαρχουν "τουριστικές" ταβέρνες. Οπου και να πας εχει το κλασσικο φαγητο ταβέρνας.

 

Απλα στην Αράχωβα εχει και μια πιτσαρία και σουβλατζιδικο

 

Ευχαριστώ! Γνωρίζεις μήπως εάν υπάρχει σε αυτή την περιοχή και κάποια ταβέρνα με ζωντανή μουσική, ρεμπέτικα ντριγκιντράγκα κι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πας κάπου και να μη βρεις να φας κάτι...έστω και fast food! Εκτός αν κάνεις γαστρονομικό τουρισμό πχ και το ψάχνεις τόσο πολύ! :)

Μπα.. ερασιτεχνικά ασχολούμαι με το φαγητό. Πάλι καλά που έχω καλό μεταβολισμό δηλαδή. :)

 

@ louden, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μονμάρτη όχι δεν θα μείνουμε εκεί, σίγουρα όμως επίσκεψη με το μετρό στην περιοχή. Για ξενοδοχείο κεντρικά κάπου, αφού έχουμε και λίγες μέρες, να μην μας φάνε και οι αποστάσεις. Ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει. Για το 6,7ο διαμέρισμα σκεφτόμαστε κάπου όμως.

 

@ kontrakultura, συμφωνώ με margaritagr όπου και να φας αράχωβα, παντού τσίκνα και γενικά το ίδιο φαγητό ταβέρνας. Φεύγοντας πάρε και φορμαέλα (τυρί αράχωβας) κάνει καλό σαγανάκι. Βέβαια σίγουρα θα το δοκιμάσεις και εκεί στις ταβέρνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακομη για τις ουρες.Αν ειναι να πατε σε πολλα μουσεια αξιζει η museum pass.Δεν ειναι τοσο αυτα που γλυτωνεις οσο οτι περνας τις ουρες αερα και δεν περιμενεις.Δεν ισχυει μονο στις Βερσαλιες (αν και ελεγε οτι ισχυει ) οπου ειχαμε και μια ψιλοφασαρια με τους υπευθυνους σε σημειο να φωναξουν την αστυνομια να μας μαζεψει( 3 ζευγαρια με την καρτα).Τελικα και μετα απο2 ωρες μπηκαμε τελικα).

Αξιζει ομως να πατε στις Βερσαλιες.Ειναι καταπληκτικα ενω για εμενα λχ στον Πυργο του Αιφελ αν εχει τρελη ουρα μην ανεβειτε πανω (εχει την ιδια θεα και απο την Αψιδα του θριαμβου  και ακομη καλυτερη στον ουρανοξυστη του Μον παρνας.

Α και κατι ακομη .Ετοιμαστειτε για πολυ (μικρο) εγκληματικοτητα τυπου πορτοφολαδες,aggresive beggars , παπατζηδες κτλ αν και τωρα εχει κατασταση εκτακτου αναγκης οποτε λογικα θα παιζει στρατος και αστυνομια στο δρομο και ισως εχουν μειωθει.

οσο αναφορα τη disneyland την προτεινω και εγω.Μια ημερα γεματη οριακα επαρκει για τα βασικα του ενος παρκου.Για να δεις και τα δυο παρκα συνολικα υπολογιζε ενα τριημερο γεματο.

Και κατι τελευταιο.Οπως υποψιαζεσαι για ψωνια οι τιμες ειναι απλησιαστες.Πριν την disneyland ομως μια η δυο στασεις εχει ενα εκπτωτικο mall με σχετικα καλες τιμες οποτε αν θελετε υποχρεωτικα να ψωνισετε κατι καντε το απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...