Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα παω ρωμη το νοεμβριο ενα σκ...θελω πληροφοριες για το σε ποια περιοχη να κλεισω ξενοδοχειο,θα προλαβω να δω τα αξιοθεατα και να παω βατικανο; και μικρα μυστικα απο οσους εχουν παει για φαγητο κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παω ρωμη το νοεμβριο ενα σκ...θελω πληροφοριες για το σε ποια περιοχη να κλεισω ξενοδοχειο,θα προλαβω να δω τα αξιοθεατα και να παω βατικανο; και μικρα μυστικα απο οσους εχουν παει για φαγητο κλπ..

 

Αν εννοείς ότι θα πας Σάββατο και θα φύγεις Κυριακή, προλαβαίνεις να δεις Βατικανό και τα πολύ βασικά. Για διαμονή δες όσο πιο κέντρο γίνεται γιατί ο χρόνος σου είναι περιορισμένος και καλό είναι να μην χάνεις χρόνο για μετακινήσεις. Δες στις περιοχές από Ναωονα μέχρι βαριά-βαριά Termini. Για φαγητό να πας οπωσδήποτε στο la prosciutteria που είναι κοντά στην fontana di trevi. Για τα υπόλοιπα, αν ανατρέξεις λίγο πίσω στο thread θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξανά. Θα μείνω για μια διανυκτέρευση στο μιλανο. Μπορείς κάποιος να προτείνει κάποιο κεντρικό ξενοδοχείο? θα προτιμούσα κάπου κοντά στο κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό γιατί την επόμενη ημέρα εχω πρωινό ξύπνημα και θα πρέπει να πάω με το λεοφωρειο στο αεροδρόμιο του μπεργκαμο για να πάρω άλλη πτήση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα, ξανά. Θα μείνω για μια διανυκτέρευση στο μιλανο. Μπορείς κάποιος να προτείνει κάποιο κεντρικό ξενοδοχείο? θα προτιμούσα κάπου κοντά στο κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό γιατί την επόμενη ημέρα εχω πρωινό ξύπνημα και θα πρέπει να πάω με το λεοφωρειο στο αεροδρόμιο του μπεργκαμο για να πάρω άλλη πτήση.....

Εχω μεινει στο Madison και στο Berna στον κεντρικο σταθμο που ηταν πολυ καλα. Στα highlights το πρωινο του δευτερου. Γενικως παντως θα βρεις πολλα στον κεντρικο σταθμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξανά. Θα μείνω για μια διανυκτέρευση στο μιλανο. Μπορείς κάποιος να προτείνει κάποιο κεντρικό ξενοδοχείο? θα προτιμούσα κάπου κοντά στο κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό γιατί την επόμενη ημέρα εχω πρωινό ξύπνημα και θα πρέπει να πάω με το λεοφωρειο στο αεροδρόμιο του μπεργκαμο για να πάρω άλλη πτήση.....

Δες και το loreto, ακριβώς δίπλα στη στάση loreto και κοντά στο σταθμό. Καθαρό και οικονομικό, έχει και πρωινό, γενικά αξιοπρεπές! Σε απόσταση 3-4 λεπτά με τα πόδια από τον κεντρικό σταθμό έχω μείνει και στο virgilio. Λίγο  παλιό, χωρίς πρωινό, απλά οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη κοιτάζω όλες τις προτάσεις σας και με την ευκαιρία, θα μείνω για ένα βράδυ, τίποτα καλές προτάσεις για να γυρίσω και να περάσει η ημέρα και να φάω φυσικά!!!

 

(περισσότερες προτάσεις για διαμονή καλοδεχούμενες!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ήδη κοιτάζω όλες τις προτάσεις σας και με την ευκαιρία, θα μείνω για ένα βράδυ, τίποτα καλές προτάσεις για να γυρίσω και να περάσει η ημέρα και να φάω φυσικά!!!

 

(περισσότερες προτάσεις για διαμονή καλοδεχούμενες!)

Tι ωρα φτανεις στο Μιλανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Right, Ετοιμασου για ποδαροδρομο.

Τριγυρνα γυρω απο το Duomo, Galeria, Corso Buenos Aires, Via Montenapoleone. Δες τις μπουτικ εκει, γενικα τον κοσμο, απολαυσε αυτο το συνεχομενο πηγαινελα. Μπες στην εκκλησια ειναι υπεροχη.

Πηγαινε στη Scala Di Milano. Εχει ενα μικρο εισητηριο, μπες, αξιζει κατα τη γνωμη μου αφου εισαι που εισαι εκει. 

Ριξε μια ματια στο Rinascente. Mην παρεις τιποτα κολωνιες ή επωνυμα ρουχα απο κει, εχει perfumerie για τα πρωτα και τις μπουτικ για τα δευτερα.

 

Κατσε πιες εναν καφε στη Galeria και φαε ριζοτο με μελανι σουπιας στο  Βiffi's. Ειναι ακριβουτσικο λιγο αλλα αξιζει. Αλλιως εχει πολλες τρατοριες τριγυρω.

Παρε Μετρο, πηγαινε στο Castello Sforzesco, ειναι πολυ ωραιο και αν εχει καλο καιρο θα ειναι ομορφα.

Συνεχισε στα Navigli. Πολυ γραφικη αγορα με παλαιοπωλεια και περιεργα μαγαζια, αξιζει τον κοπο. Αναλογως την ωρα κατσε πιες ενα ποτακι εκει, εχει μερικα ωραια μαγαζια.

 

Αυτο. Τωρα για extreme nightlife εχει κατι απομονωμενα exclusive clubs λιγο πιο εξω απο την πολη αλλα δεν ξερω αν σε βγαζει με τη λογικη του πρωινου ξυπνηματος. 

 

Δωσε λιιιιγη προσοχη το βραδυ που θα γυριζεις στον κεντρικο σταθμο. Δε σου λεω πως θα στην πεσουν κλπ, αλλα μην κανεις τιποτα περιεργες εξερευνησεις σε μη φωτισμενα στενα. Ελαχιστη προσοχη θελει, δεν ειναι και πλατεια Ομονοιας.

 

 

Αυτα απο μενα :)

 

PS. To Last Supper δε σου λεω να το δεις, εκτος αν πας σε πολυ καιρο απο τωρα και μπορεις να κλεισεις οnline. Ειναι γενικα overbooked παντα και περιμενεις πολλες ωρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια, επειδη εχω κλεισει για βουδαπεστη τον αλλο μηνα καποιες ερωτησεις: 
η visa debit της πειραιως που εχω περναει κανονικα για πληρωμες; συμφερει απο το να ψαχνω ανταλλακτηρια σε καλες τιμες; 
απο το αεροδρομιο ποια συγκοινωνια συμφερει; το δωματιο απο οτι βλεπω στο google maps ειναι καμια 25χλμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...