Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια, επειδη εχω κλεισει για βουδαπεστη τον αλλο μηνα καποιες ερωτησεις: 

η visa debit της πειραιως που εχω περναει κανονικα για πληρωμες; συμφερει απο το να ψαχνω ανταλλακτηρια σε καλες τιμες; 

απο το αεροδρομιο ποια συγκοινωνια συμφερει; το δωματιο απο οτι βλεπω στο google maps ειναι καμια 25χλμ

 

Περνάει κανονικά η κάρτα, λογικά θα σε χρεώσει 2,5 ευρώ όπως και η eurobank για κάθε ανάληψη. Μη ξεχάσεις να ενημερώσεις την τράπεζα πριν φύγεις. Καμιά φορά μπορεί να στην μπλοκάρουν άμα δουν συναλλαγή στο εξωτερικό και άντε να τους πάρεις τηλέφωνο από ξένη χώρα. Μπορείς να δοκιμάσεις και το uber για μεταφορά από το αεροδρόμιο αν δε βρίσκεις ταξί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα παιδια, επειδη εχω κλεισει για βουδαπεστη τον αλλο μηνα καποιες ερωτησεις: 

η visa debit της πειραιως που εχω περναει κανονικα για πληρωμες; συμφερει απο το να ψαχνω ανταλλακτηρια σε καλες τιμες; 

απο το αεροδρομιο ποια συγκοινωνια συμφερει; το δωματιο απο οτι βλεπω στο google maps ειναι καμια 25χλμ

 

Από και πρός το αεροδρόμιο εγώ είχα πάει με συγκοινωνία, όχι με uber ή taxi, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Έμενα κοντά στο μουσείο του τρόμου, και πήρα από το αεροδρόμιο το λεωφορείο 200 και μετά κινήθηκα με το μετρό, πρώτα γραμμή M3 και μετά γραμμή M1, κάναμε περίπου 1 ώρα, αλλά δεν το θεωρήσαμε ταλαιπωρία. Απλά να προσέξεις όταν θα αγοράσεις εισητήριο ( άμα κινηθείς με αυτό τον τρόπο ), να πάρεις το transfer ticket που έχει 530 HUF ( περίπου 1.7 euro ), και σου επιτρέπει να κάνεις την αλλαγή από λεωφορείο σε μετρό. Εδώ έχει περισσότερες πληροφορίες http://www.bkk.hu/en/tickets-and-passes .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Βουδαπέστη δυστυχώς δεν έχει μετρό στο αεροδρόμιο

Ευκολότερο είναι το ταξί στα ~25 ευρώ

Τα λεωφορεία δεν περνούν συχνά, νομίζω κάθε 45 λεπτά. Οπότε εάν με το που βγεις το δεις να φεύγει … μάλλον πας για ταξί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια, επειδη εχω κλεισει για βουδαπεστη τον αλλο μηνα καποιες ερωτησεις: 

η visa debit της πειραιως που εχω περναει κανονικα για πληρωμες; συμφερει απο το να ψαχνω ανταλλακτηρια σε καλες τιμες; 

απο το αεροδρομιο ποια συγκοινωνια συμφερει; το δωματιο απο οτι βλεπω στο google maps ειναι καμια 25χλμ

 

Καλησπερα! Απο το αεροδρομιο της Βουδαπεστης παιρνεις το 200Ε και σταματας στην Kompanya Kispest. Απο εκει παιρνεις μετρο και πας στην πολη! Ψαξτο και θα βρεις πληροφοριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα βρεθώ Βενετία σε 2 βδομάδες από Παρασκευή βράδυ μέχρι Κυριακή πρωί. Πού μένουμε Βενετία (περιοχή εννοώ); Μόνος μου θα είμαι, θέλω να δω την πόλη, αλλά μην ξεπαραδιαστώ κιόλας...

 

Επίσης, πριν θα έχω περάσει πολύ σύντομα από Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα. Κάθε συμβουλή δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βενετια τα ξενοδοχεια παντα βγαζουν προσφορες -50% η και περισσοτερο οποτε μη βιαστεις (πχ εχω μεινει στο excelsior με 100 ε/βραδια .ΠΑς και low season οποτε ακομη καλυτερα (και φθηνοτερα). Ακτινωτα απο την πλετεια του αγιου Μαρκου και προς τα εξω να δεις .Αφου θα μεινεις λιγο κοιτα να εισαι πανω σε καναλι να το ευχαριστηθεις (αν και λογικα θα εχει καιρο -και κυμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα βρεθώ Βενετία σε 2 βδομάδες από Παρασκευή βράδυ μέχρι Κυριακή πρωί. Πού μένουμε Βενετία (περιοχή εννοώ); Μόνος μου θα είμαι, θέλω να δω την πόλη, αλλά μην ξεπαραδιαστώ κιόλας...

 

Επίσης, πριν θα έχω περάσει πολύ σύντομα από Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα. Κάθε συμβουλή δεκτή!

 

Λιουμπλιάνα είναι πανέμορφη πόλη με μικρό κέντρο

Προσπάθησε να τη δεις και βράδυ και πρωί

Φαί το βραδύ προσοχή γιατί υπάρχουν ακριβά για τουρίστες – τύπου πλάκα-Αθήνα

Αλλά θα βρεις φθηνή μπύρα

Θα βρεις και φθηνό κρασί – και στο supermarket , αξίζει να πάρεις καμια μπουκαλα κρασί και τυριά

Το πρωί θα ξανά περπατήσεις το κέντρο και θα ανέβεις και στο κάστρο για τη θέα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα βρεθώ Βενετία σε 2 βδομάδες από Παρασκευή βράδυ μέχρι Κυριακή πρωί. Πού μένουμε Βενετία (περιοχή εννοώ); Μόνος μου θα είμαι, θέλω να δω την πόλη, αλλά μην ξεπαραδιαστώ κιόλας...

 

Επίσης, πριν θα έχω περάσει πολύ σύντομα από Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα. Κάθε συμβουλή δεκτή!

Επειδη βενετια ειμαι συνεχεια λογω συνθηκων, μαζεψε συγκεκριμενες ερωτησεις και ποσταρε τις το βραδυ θα ειμαι σε θεση να σου δωσω πιο χειροπιαστες πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βενετία: απέναντι απο το κεντρικό σταθμό του τρένου πας αριστερά (200 μέτρα απο το σταθμό), προς τα βαπορετο, έχει σούπερ μάρκετ coop. Έχει παρά πολλά πράγματα και καλές τιμές (έχει και έτοιμα σάντουιτς κτλ). Επίσης για φαγητό πρόχειρο (pizza, foccatsa, σάντουιτς) θα βρεις μετά τη γέφυρα τη κεντρική απο το τερματικό σταθμό λεοφωρειων στο αριστερό σου χέρι. Έχει πάντα πολυ καλό κόσμο. Θα προσπαθήσω να παραθέσω και link

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na σου πω και εγω τις δικες μου συμβουλες.

Επειδη απο οτι καταλαβα θα μεινεις ενα 24ωρο (που φυσικα δεν ειναι αρκετο) ξεχασε τα βαπορετα. Μεινε οσο το δυνατον πιο κοντα στην πλατεια του Αγιου μαρκου και ειδυνατον πανω σε καναλι (στο grande θα ηταν ιδανικο. ΜΗν τρομαζεις απο τις αρχικες τιμες οπως σου ειπα πας low season και βγαινουν τρελες προσφορες συνεχεια (τουλαχιστον μιση τιμη). Μην περιμενεις βεβαια να δωσεις 20-40 ευρω.

Πλεον παιζει και πολυ airbnb. Για φαι επειδη οπως προανεφερα θα μεινεις λιγο το να σου πω φαε εκει και να το ψαχνεις για ωρα δεν εχει νοημα. ΠΑιζει πολυ pizza, spaghetti, στο δρομο και ο,τι αλλο φανταστεις (mcdonalds,hard rock cafe κτλ).

Σουπερμαρκετ ξερω ενα κοντα στην πλατεια του αγιου ΜΑρκου που απο οτι διαπιστωσα στη συνεχεια ψωνιζαν απο εκει και καποιοι μαγαζατορες , Το καλο ειναι οτι εχει και ετοιμα φαγητα μαγειρεμενα περα απο τα saνdwich κτλ.

 

https://foursquare.com/v/supermercato-billa/4daca2d2f7b17c2b9850ad31

 

Απλα προετοιμασου για πολυ βροχη (θα εισαι πολυ τυχερος αν πεσεις την εποχη αυτη σε καλη ημερα). ΚΑι μικρες μερες βεβαια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na σου πω και εγω τις δικες μου συμβουλες.

Επειδη απο οτι καταλαβα θα μεινεις ενα 24ωρο (που φυσικα δεν ειναι αρκετο) ξεχασε τα βαπορετα. Μεινε οσο το δυνατον πιο κοντα στην πλατεια του Αγιου μαρκου και ειδυνατον πανω σε καναλι (στο grande θα ηταν ιδανικο. ΜΗν τρομαζεις απο τις αρχικες τιμες οπως σου ειπα πας low season και βγαινουν τρελες προσφορες συνεχεια (τουλαχιστον μιση τιμη). Μην περιμενεις βεβαια να δωσεις 20-40 ευρω.

Πλεον παιζει και πολυ airbnb. Για φαι επειδη οπως προανεφερα θα μεινεις λιγο το να σου πω φαε εκει και να το ψαχνεις για ωρα δεν εχει νοημα. ΠΑιζει πολυ pizza, spaghetti, στο δρομο και ο,τι αλλο φανταστεις (mcdonalds,hard rock cafe κτλ).

Σουπερμαρκετ ξερω ενα κοντα στην πλατεια του αγιου ΜΑρκου που απο οτι διαπιστωσα στη συνεχεια ψωνιζαν απο εκει και καποιοι μαγαζατορες , Το καλο ειναι οτι εχει και ετοιμα φαγητα μαγειρεμενα περα απο τα saνdwich κτλ.

 

https://foursquare.com/v/supermercato-billa/4daca2d2f7b17c2b9850ad31

 

Απλα προετοιμασου για πολυ βροχη (θα εισαι πολυ τυχερος αν πεσεις την εποχη αυτη σε καλη ημερα). ΚΑι μικρες μερες βεβαια...

Μπήκα να ψάξω κοντά στον Άγιο Μάρκο και εκτός από κάτι άθλια με κοινά μπάνια, κάτω από 200 ευρώ την βραδιά δεν βρίσκω! Κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα να ψάξω κοντά στον Άγιο Μάρκο και εκτός από κάτι άθλια με κοινά μπάνια, κάτω από 200 ευρώ την βραδιά δεν βρίσκω! Κάνω κάτι λάθος;

Μήπως εννοεί ότι τις κάνουν επιτόπου τις καλύτερες τιμές με παζάρι; Αλλά είναι λίγο ρίσκο αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ξέρει κάποιος αν θα έχω πρόβλημα στα σύνορα σε διαδρομή από Estonia-Tallinn σε Latvia-Riga με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο (Hertz λογικά)?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα να ψάξω κοντά στον Άγιο Μάρκο και εκτός από κάτι άθλια με κοινά μπάνια, κάτω από 200 ευρώ την βραδιά δεν βρίσκω! Κάνω κάτι λάθος;

Αυτο που λεω ειναι να κοιτας καθε μερα το booking γιατι βγαινουν συνεχως εκπτωσεις (-50% τουλαχιστον). ΟΙ αρχικες τιμες ειναι απλησιαστες αλλα με την εκπτωση ειναι υποφερτες (για την περιοχη που λεμε τελικη με την εκπτωση 120-140 ευρω τη βραδια για φοβερο δωματιο).

Οσο απομακρυνεσαι τοσο μεγαλυτερη ποικιλια και χαμηλοτερες τιμες θα βρεις.

Εγω για καποιους λογους παω σε συγκεκριμενο ξενοδοχειο απεναντι απο το σταθμο του Μεστρε (10 λεπτα με το τρενο+βαπορετο) αλλα καθε φορα κοιταω τις τιμες και επιβεβαιωνω τα οσα σου λεω.

ΚΑι μην ξεχνας το airbnb (δεν το εχω κανει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...