Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να είναι ηλίθια η ερώτηση μου, αλλά το Λάος θεωρείται επικίνδυνη χώρα;

Καταρχην δεν υπαρχουν ηλιθιες ερωτησεις,υπαρχουν μονο ηλιθιες απαντησεις.

 

Στο θεμα μας , δεν νομιζω να ειναι επικινδυνη χωρα , ισα ισα. Να ξερεις οτι δεν βρεχεται καθολου απο θαλασσα, αλλα επειδη ανοιξε τα συνορα της προσφατα σχετικα στο εξω κοσμο , τα μερη της ειναι παρθενα και θεωρειται επιγειος παραδεισος . Αμα διαβασεις λιγο θα δεις οτι εχει τρομερο ρυθμο αναπτυξης τα τελευταια χρονια (35ο στον κοσμο).

 

Kuang Si Falls :

 

 

post-317401-0-94922100-1493970365_thumb.jpg

 

 

Plain of Jars :

 

 

post-317401-0-61288600-1493970550_thumb.jpg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαθέτει επίσης πανέμορφες έντονα βουδιστικές πόλεις και τα λεγόμενα 4000 islands στα νότια της χώρας όπου συναντάει τον mekong ποταμό.

 

 

IMG_27486-LUANG-PRABANG.JPG

 

 

Luang Prabang

 

 

IMG-Si-Phan-Don-95.jpg

 

 

Si Phan Don

 

Το μόνο ας πούμε ᾽επικίνδυνο᾽ που βλέπω εγώ είναι η ιατρική περίθαλψη που η χώρα υστερεί. Επίσης δεν είναι καλή ιδέα να βγείς πολύ από την πεπατημένη διότι υπάρχουν πάνω από 80 εκατομμύρια βόμβες διασκορπισμένες σε όλη τη χώρα από τον πόλεμο του Βιετνάμ.

Επεξ/σία από totem_lost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις και οι δύο κατατοπιστικότατοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γνώμη για διακοπές στη Σάμο ? Σε τι ρυθμούς κινείται ? Η κομπανία θ αποτελείται από 3 άντρες

 Σάμος, οικονομικό νησί φυσικά ανάλογα με το απο που ξεκινάς και με τι μεταφορικό μέσο και το πότε θα πάτε. Η νυχτερινή ζωή σε φυσιολογικά επίπεδα για νησί. Επειδή τα γούστα διαφέρουν απο άνθρωπο σε άνθρωπό καλύτερα να πας για να έχεις δική σου γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη για διακοπές στη Σάμο ? Σε τι ρυθμούς κινείται ? Η κομπανία θ αποτελείται από 3 άντρες

Σαμος!ημουν εκει 9 μηνες.εχει πολλα να δεις και να γυρισεις.πρωτευουσα το βαθυ χωρις κατι ιδιαιτερο.καρλοβασι αρκετα ωραιο για να το επισκεφτεις,πυθαγορειο εντελως τουριστικο,κοκκαρι τουριστικο και αυτο αλλα συμπαθητικο.ολα εχουν τα μαγαζακια τους για να βρεις τα παντα.απο νυχτερινη ζωη ηρεμα και ποιοτικα δεν θα δεις τρελες και καραγκιοζιλικια.αν ειστε λατρεις της θαλασσας στη διαδρομη απο βαθυ για καρλοβασι εχει πολλα μερη να σταματησεις.απο τιμες γενικα ολα στο μετριο εκτος απο τα πολυ τουριστικα μερη.σιγουρα θελεις μεσο για να κινηθεις διοτι απο συγκοινωνια δεεεεννννν  το χουν και πολυ. τωρα ολα αυτα πολυ γενικα και οπως ειπε και ο φιλος απο επανω ολα ειναι και θεμα γουστου στις διακοπες για τον καθενα. αυτα απο εμενα οπως και να χει καλα να περασετε!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Σκεφτόμαστε να πάμε 1 εβδομάδα στο grecotel στην Κυλλήνη απλά δεν ξέρουμε τις επόμενες 4 ημέρες της άδειας πού να τις περάσουμε σχετικά κοντά στο συγκεκριμένο μέρος... Σημειωτέον έχουμε και 2 μικρά παιδάκια..

Τα φώτα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρασκευή φεύγουμε για Βερολίνο και Αμβούργο, 8 μέρες συνολικά (4+4).

κάποιο μέρος να επισκεφθούμε πέρα από τα γνωστά?

με την επικοινωνία με Ελλάδα τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω φετος δεν εω βρει νησι για διακοπες,αποκλειω επειδη εχω παει και θελω κατι καινουριο να δω τα σαντορινη,παρο,ζακυνθο,χανια,ναξο,μηλο. φετος λοιταζα η σαμο η κερκυρα και θελω γνωμες για το που να μεινω στην κερκυρα γιατι για σαμο μαλλον χωρα η πυθαγορειο νομιζω εκτος αν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω φετος δεν εω βρει νησι για διακοπες,αποκλειω επειδη εχω παει και θελω κατι καινουριο να δω τα σαντορινη,παρο,ζακυνθο,χανια,ναξο,μηλο. φετος λοιταζα η σαμο η κερκυρα και θελω γνωμες για το που να μεινω στην κερκυρα γιατι για σαμο μαλλον χωρα η πυθαγορειο νομιζω εκτος αν κανω λαθος.

 

Η Κέρκυρα είναι μεγάλο νησί, γι' αυτό καλύτερα να μας πεις τι θες να κάνεις στις διακοπες σου. Αλλού θα μείνεις αν θες να είσαι ξενοδοχείο-θάλασσα-ξενοδοχείο και αλλού αν θες βραδινες βόλτες για ποτάκια.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο, γι' αυτό θα σου πρότεινα να μείνεις στο κανόνι, γιατί είσαι κοντά στο κέντρο και τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν πάρκινγκ. Κάθε φορά, όμως, που θα θες να πας στο κέντρο, θα χρειάζεσαι αυτοκίνητο και το πάρκινγκ στο κέντρο είναι μαρτύριο. Αν έχεις σκοπό να μετακινήσαι με μηχανή, τότε το πράγμα αλλάζει και θα μπορούσες να μείνεις και στο κέντρο, αν σε παίρνει οικονομικά. Αν δεν σε ενδιαφέρει το κέντρο, περιοχές με πολλά ξενοδοχεία και σχετικά οικονομικές τιμές είναι η Δασιά και ο Ίψος. Προσπάθησε να απόφύγεις την περιοχή Μπενίτσες, αν και έχει οικονομικά ξενοδοχεία. Επίσης, να ξέρεις ότι οι καλές παραλίες είναι από τη δυτική πλευρά του νησιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρασκευή φεύγουμε για Βερολίνο και Αμβούργο, 8 μέρες συνολικά (4+4).

κάποιο μέρος να επισκεφθούμε πέρα από τα γνωστά?

με την επικοινωνία με Ελλάδα τι κάνω?

Ποια ειναι τα γνωστά που θα καλύψετε σε 4 μέρες; ειδικά στο Βερολίνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω φετος δεν εω βρει νησι για διακοπες,αποκλειω επειδη εχω παει και θελω κατι καινουριο να δω τα σαντορινη,παρο,ζακυνθο,χανια,ναξο,μηλο. φετος λοιταζα η σαμο η κερκυρα και θελω γνωμες για το που να μεινω στην κερκυρα γιατι για σαμο μαλλον χωρα η πυθαγορειο νομιζω εκτος αν κανω λαθος.

βασικα αυτο που θα σου προτεινα ειναι να μην ερθεις Κερκυρα...(προσωπικη αποψη αυτη).Τωρα απο τη στιγμη που εχεις καταληξει για εδω θα σου προτεινα για οικονομικα Υψο εχει και παραλια εκει, κεντρικα ειναι αρκετα τσουχτερα.η περιοχη περαμα ειναι μετρια σαν χρηματα αλλα δεν προσφερει τιποτα αλλο. αυτες οι περιοχες ειναι ανετα προσβασιμες με λεωφορειο της γραμμης (αστικο). ομορφα ειναι στο κανονι αλλα ειναι ακριβα και υπερτουριστικα εντελως. αν δωσεις κανα στοιχειο ακομα για το τι διακοπες ζητας ισως μπορω να σε βοηθησω και καλυτερα. προς το παρον αυτα γενικα απο εμενα. δεν ειμαι κερκυραιος αλλα ειναι η δευτερη χρονια μου εδω για δουλεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...