Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ψάχνω εισιτήρια και διαμονή για βαρσοβια τέλος Ιουνίου και οι τιμές ειναι γενικα ακριβές ........καμια ιδέα για ξενοδοχείο και φαγητό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, έχουμε κάνει κράτηση για Αύγουστο καμιά εβδομάδα στην Ύδρα. Έχει πάει κανείς πρόσφατα να μεταφέρει τι παίζει γενικά; Έγινε ψιλοπαρορμητικά η κράτηση χωρίς να το ψάξουμε και πάρα πολύ (εξάλλου υπάρχει και η δυνατότητα ακύρωσης), οποιεσδήποτε πληροφορίες για παραλίες, μέρη που αξίζει να πας για φαγητό, ποτό, βόλτα κλπ καλοδεχουμενες.

 

ΥΓ. Να υποθέσω ότι καλό θα ήταν να μαζέψω πληροφορίες και για Σπέτσες μιας και είναι δίπλα;

 

Μετά από πληροφορίες που μάζεψα η Ύδρα μάλλον δεν είναι για πολλές μέρες, οπότε μάλλον θα φάει άκυρο.

 

Σέριφο έχει πάει κανείς; Μου'χουν πει ότι είναι πολύ ωραία, και επειδή είναι μικρό αρκετά το νησί, ίσως δεν χρειαστεί να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο. Έχει πάει κανείς πρόσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο θα ειμαι βερονα και βενετια λιγες μερες μετα. Εχετε προτασεις να δοκιμασω κατι προτοτυπο σε φαϊ ή καποιο καλο μερος να κατσω; Και στις 2 πολεις.

Ακουσα εχουν donkey meat και horse meat. Λεει;

Και οτιδηποτε αλλο ενδιαφερον για επισκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα πάμε με την παρέα Κέρκυρα αρχές Ιουλίου. και θέλουμε να πάμε προς Παραλία Μυρτιώτισσας και Παλαιοκαστρίτσα. Θα μείνουμε λίγο έξω από την πόλη, κοντά στο αεροδρόμιο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει να νοικιάσουμε γουρούνες και αν βολεύουν γι αυτές τις αποστάσεις που προανέφερα. Επιπλέον, οι γουρούνες οδηγούνται με δίπλωμα αυτοκινήτου, και αν ναι πόσο καιρό πρέπει να το έχεις, πχ εγώ το έχω σχεδόν 2 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν η ερώτηση σου αναφέρεται σε εμένα, θα είμαστε 5

Τοτε πιστευω οτι το αμαξι θα σας βολεψει πιο ανετα. Γενικα ειμαι κατα της γουρουνας γιατι τρως ολη την κινηση οπως με το αμαξι χωρις την επιλογη του a/c και τον χωρο του αυτοκινητου. Επισης τα λεφτα για 3 γουρουνες λογικα θα ειναι τα ιδια με αυτο του αυτοκινητου.

 

Παλαιοκαστριτσα και Μυρτιωτισσα πας με οτιδηποτε εχεις. Ακομη και με  50 κυβικα σκουτερακι (σιγουρα δε θα εισαι ανετος αλλα πας). Για μυρτιωτισσα να ξερεις οτι παιζει μια τεραστια κατηφορα για να φτασεις στην παραλια, οι περισσοτεροι αφηνουν τα οχηματα πιο πανω διπλα σε ενα μαγαζι (δε ξερωαν υπαρχει ακομη) και κανουν το υπολοιπο με τα ποδια, η αναβαση ειναι δυσκολη μονο :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πιστευω οτι το αμαξι θα σας βολεψει πιο ανετα. Γενικα ειμαι κατα της γουρουνας γιατι τρως ολη την κινηση οπως με το αμαξι χωρις την επιλογη του a/c και τον χωρο του αυτοκινητου. Επισης τα λεφτα για 3 γουρουνες λογικα θα ειναι τα ιδια με αυτο του αυτοκινητου.

 

Παλαιοκαστριτσα και Μυρτιωτισσα πας με οτιδηποτε εχεις. Ακομη και με  50 κυβικα σκουτερακι (σιγουρα δε θα εισαι ανετος αλλα πας). Για μυρτιωτισσα να ξερεις οτι παιζει μια τεραστια κατηφορα για να φτασεις στην παραλια, οι περισσοτεροι αφηνουν τα οχηματα πιο πανω διπλα σε ενα μαγαζι (δε ξερωαν υπαρχει ακομη) και κανουν το υπολοιπο με τα ποδια, η αναβαση ειναι δυσκολη μονο :P.

Ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουμε κάνα Top 10 παραλιών/χωριών/whatever για Χαλκιδική;Ενδιαφέρονται κάτι ξένοι φίλοι μου για 2-3 μέρες οπότε αν έχετε κάνα hidden gem να μοιραστείτε για να τους εντυπωσιάσουμε,διαδώστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά πρόταση για το τι βλέπουμε στο Μόναχο αν έχουμε 1,5 μέρα;

Να περπατήσεις στο Κέντρο της πόλης.

 

Εναλλακτικά πάρε το τουριστικό λεωφορείο (hop-on hop-off) και επέλεξε τη μεγάλη διαδρομή. Θα δεις τα κύρια αξιοθέατα της πόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουμε κάνα Top 10 παραλιών/χωριών/whatever για Χαλκιδική;Ενδιαφέρονται κάτι ξένοι φίλοι μου για 2-3 μέρες οπότε αν έχετε κάνα hidden gem να μοιραστείτε για να τους εντυπωσιάσουμε,διαδώστε!

top-1 καβουροτρυπες

αν θες 10,ε δεν εχει και παραπανω καλές. ειναι σαν να γυρισουν ολη τη χαλκιδική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση που μπορεί να απαντηθεί μόνο κατά προσέγγιση κι από εμπειρία...

Με τη διαθεσιμότητα των ακτοπλοϊκών τι παίζει; Ας πούμε, για Σίφνο που ενδιαφέρομαι εγώ θα μπορέσω να βγάλω εισιτήριο κανα 2 μέρες πριν το ταξίδι(αρχές Ιουλίου) ή αναμένεται να είναι όλα κλειστά; Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! Μέσα Ιουλίου θα πάω με interrail pass Βουδαπέστη-Βιέννη-Πράγα-Βερολίνο-Κοπεγχάγη, από 2 βραδιές στην κάθε πόλη. Θα ήθελα να μου πείτε για όποιες από αυτές τις πόλεις ξέρετε ποια είναι τα must που θα πρέπει να κάνω οπωσδήποτε. Όσον αφορά αξιοθέατα ψάχνω και μόνος μου. Θα ήθελα κυρίως αν έχετε να προτείνετε ότι πρέπει να δοκιμάσω το τάδε ποτό ή το τάδε φαγητό ( κατά προτίμηση παραδοσιακό junk food ας πούμε, μια και δε θέλω να διαθέσω χρήματα σε εστιατόρεια ) ή αν υπάρχει κάποια ξεχωριστή must δραστηριότητα σε κάποια από αυτές τις πόλεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! Μέσα Ιουλίου θα πάω με interrail pass Βουδαπέστη-Βιέννη-Πράγα-Βερολίνο-Κοπεγχάγη, από 2 βραδιές στην κάθε πόλη. Θα ήθελα να μου πείτε για όποιες από αυτές τις πόλεις ξέρετε ποια είναι τα must που θα πρέπει να κάνω οπωσδήποτε. Όσον αφορά αξιοθέατα ψάχνω και μόνος μου. Θα ήθελα κυρίως αν έχετε να προτείνετε ότι πρέπει να δοκιμάσω το τάδε ποτό ή το τάδε φαγητό ( κατά προτίμηση παραδοσιακό junk food ας πούμε, μια και δε θέλω να διαθέσω χρήματα σε εστιατόρεια ) ή αν υπάρχει κάποια ξεχωριστή must δραστηριότητα σε κάποια από αυτές τις πόλεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Βιέννη φάε ότι είδους λουκάνικο υπάρχει (μοσχαρίσιο, χοιρινό, άσπρο, μαύρο, γεμιστό, όλα είναι σούπερ) από τις καντίνες (wurstelstand) που έχει γύρω από την stephansplatz και γενικά στο κέντρο της πόλης. Επίσης, φάε παραδοσιακό βιεννέζικο σνιτσελ που διαφέρει από τα δικά μας (σε εστιατόριο wienerwald στο κέντρο), φάε και μια sachertorte σε κάποιο καφέ, αν και δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο.

 

Θα επανέλθω για Βουδαπέστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...