Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε τι να θέλω, ένα ενοικιαζόμενο δωμάτιο, σε απόσταση περπατήματος απο τη θάλασσα και ηρεμία. Απλά δεν ξέρω ούτε ποιό πόδι είναι καλύτερο για αυτό, αλλά ούτε και ποιες περιοχές, δε βρίσκω αξιόπιστες πληροφορίες στο internet.

 

Καλό αυτό με την Ολυμπιακή Ακτή, θα το κοιτάξω. Thanks.

 

To 2o 

(πολύ βοήθησα πάλι :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή πριν λίγους μήνες, είχα μπεί σε μία σελίδα που πρότεινε οικονομικά ταξίδια, από κάτι παιδιά, που δεν είχαν καμία σχέση με ταξιδιωτικά γραφεία, και το έκαναν αφιλοκερδώς. Δεν μπορώ να θυμηθώ την σελίδα.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

 

 

μαλλον αυτο θελεις alexxxer:

 

www.travelsecrets.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα ταξίδια που προτείνει το παραπάνω site είναι ότι δεν έχουν μεγάλη διαθεσιμότητα, πχ βάζει μυστικές προσφορές του booking για ένα ξενοδοχείο που μπορεί να έχει μόνο 2 δωμάτια. Επίσης τα αεροπορικά εισιτήρια που δίνει για συγκεκριμένες ημερομηνίες, συνήθως θα έχουν max 4 θέσεις ανά πτήση. Λογικά θα εξαφανίζονται μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο από όταν γίνεται η δημοσίευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάποιος που να έχει πάει Ταϊβάν; Must visit τοποθεσίες; Hiking/trekking μονοπάτια;

Είχα πάει πριν 5 χρόνια, αλλά μόνο στην Ταϊπέι. Εκεί έχει να δεις ένα καλό μουσείο (εθνικό ή κάτι τέτοιο), να ανέβεις σε ένα από τα ψηλότερα κτίρια στον κόσμο (101) και διάφορους ναούς-μεγάλα κυβερνητικά κτίρια. Θα τα δεις στους οδηγούς αυτά. Αξίζει να πας μια βόλτα στις υπαίθριες αγορές τους κι αν είσαι γενναία να δοκιμάσεις διάφορες περίεργες γεύσεις (εγώ έφαγα φίδι).

Θυμάμαι επίσης ότι πήγαμε στο Maokong, που είναι ένας λόφος στα περίχωρα. Ανεβαίνεις με τελεφερίκ και έχει ένα καλό περπάτημα εκεί μεταξύ διαφόρων ναών και με ωραία θέα προς την πόλη. Πήγα και σε ένα άλλο παραθαλάσσιο προάστιο (Tamsui). Εντάξει, καλό ήταν, αλλά δε θα πάθεις τίποτα κι αν δεν το δεις. Υποτίθεται ότι έχει πολύ ωραία τοπία η χώρα, αλλά λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα να βγω από την πρωτεύουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι εγώ θα είμαι εκεί κανένα τρίμηνο οπότε έχω χρόνο να πάω και εξοχή.

Ταιπέϊ θα πάω παντού ούτως ή άλλως γιατί εκεί θα μένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χω περάσει ένα μήνα στην ταιβάν.

 

Εξαρτάται ποια εποχή θα πας και πόσο ανθεκτική είσαι στη βροχή,τι μπορεί να κάνεις απο εξωτερικές δραστηριότητες.

 

Η συντριπτική πλειονότητα των μονοπατιών ειναι paved, όχι απλά πατημένα, paved.

 

Η ταιβαν έχει 4-5 εθνικά πάρκα, προσωπικά προτιμώ αυτό στο χουαλιν απο την πλευρά του ειρηνικού και αυτά που ειναι νοτιότερα του κεντουνγκ (κεντινγκ).

 

Απο εκεί και πέρα, θα πας στο sky ladder (που ειναι αυτό που λέει: ladder), στη moon lake.

 

Το μυστικό: υπάρχουν νησάκια που ειναι εθνικά πάρκα, να πας.

 

Για τρεις μήνες και για δραστηριότητες εκτός πόλεων, εγώ θα αγόραζα κούρσα ποδήλατο.

 

Αν βαριέσαι κανενα βράδυ, πήγαινε για ψάρεμα γαρίδας και καραόκε (ktv).

 

Κι εγώ για δουλειά είχα πάει, αλλά δεν είμαι ξενέρωτος σαν τον Φίλιππο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ για δουλειά είχα πάει, αλλά δεν είμαι ξενέρωτος σαν τον Φίλιππο... :P

 

Όχι ότι δεν είμαι ξενέρωτος, αλλά για 4-5 μέρες είχα πάει, πότε να προλάβω;

 

Πάντως, αν κάτσεις 3 μήνες basketballfan, είναι ευκαιρία να πας και σε κοντινά μέρη, όπως η Σανγκάη και το Χονγκ Κονγκ. Λογικά θα είναι φθηνές οι πτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φεύγω τον Νοέμβριο και από ότι βλέπω εκείνη την περίοδο οι βροχές δεν είναι σε μεγάλη ένταση.

 

Ωραία, δεν το ήξερα αυτών περί μονοπατιών.

 

Καραόκε εδώ πάω στην Ελλάδα, δεν θα πάω στην Ταϊβάν; Χαχαχαχα

 

Ναι το κοιτάω για ταξιδάκια στις γύρω χώρες, αλλά θα εξαρτηθεί από τον χρόνο μου καθώς πάω για Chinese studies και δεν μπορώ να λείπω συνέχεια από τα μαθήματα :P

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σας παραθέτω ένα εργαλείο νέο που ξεκίνησα πριν λίγο καιρό σχετικά με τον τουρισμό και συνεχίζω να το φτιάχνω.....Πιστεύω θα το βρείτε χρήσιμο. Sport & Tourist Services .

 

Περιμένω τις κριτικές σας. Είμαι ανοικτός και σε προτάσεις συνεργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπορεί να είναι ηλίθια η ερώτηση μου, αλλά το Λάος θεωρείται επικίνδυνη χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...