Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προεπιλεγμενη πύλη: 192.168.68.1

Ποιο απο ολα ειναι???

 

Αυτό είναι το gateway που λογικά είναι η ip του router.

 

Στο ESET , πρέπει να πας στο setup του firewall και να αλλάξεις τη ρύθμιση από automatic σε interactive για να παίξεις με τις πόρτες και τις διευθύνσεις.

 

Μετά βέβαια θα πρέπει να φτιάξεις firewall κανόνες για τα πάντα , κάτι που είναι αρκετά μεγάλο τσιμπούκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 717
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το 68.1 ειναι ο ρουτερ και το 68.14 το pc σου που θα κανεις port forward.kai απορω γιατι βαζεται firewall αφου δεν ξερετε τι σημαινει που λεει ο λογος ip.δεν το λεω με κακια απλα μπερδευεσαι παραπανω και το firwall ειναι αχρηστο στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο εννοω.. συγνωμη που σας μπερδεψα! Δουλευω στο πανεπιστημιο και μας εβαλαν αλλα ρουτερακια, τα προηγουμενα ηταν εως 100mbps, και τωρα εχουμε 1gbps αλλα δνε μπορω να κατεωασω απο τα Torrent! Εχουμε κ ενα ακριβως ιδιο ρουτερακι παντως 3com 3cgsu08. Εψαξα κ στο portforward αλλα δεν εχει το συγκεκριμενο τυπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα firewall ηταν ηδη περασμενα.. Τις εκανα τις ρυθμισεις στο ESET παντως! Δοκιμασα το 192.168.68.1 αλλα δεν μπαινει!:cry: Στο ασυρματο παντως το δικτυο που εχουμε ολα λειτουργουν μια χαρα! (εκτος απο μικρες ταχυτητες)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος αν καποιος εχει βαλει το χερακι του και εχει κλεισει καποια πραγματα για να μην μπενει ο κοσμος η εκτος αν υπαρχει proxy πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοί μλκς είναι.

 

Έχουν βάλει το ESET που έχει γαμώ τα global administration εργαλεία και δεν το έχουν κλειδωμένο??

 

Τουλάχιστον , έχουν κλείσει το web interface του router, οπότε τον ήπιες μάλλον (κόβουνε τα ports από το router).

 

Τώρα πως διάολο δουλεύει σε wifi...

Μάλλον το ασύρματο είναι σε άλλο router που δεν τον έχουν σετάρει...

Επεξ/σία από kfyros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να κάνω port forward σαυτό το ρούτερ αλλα δεν το βρίσκω στη σχετική σελίδα με τις οδηγίες.Και τα παρεμφερή με αυτό μοντέλα δεν έχουν το ίδιο μενού μέσα ...το έψαξα.Γενικά την ξέρω την διαδικασία.την έχω κανει 2-3 φορές με άλλα μοντέλα και όλα οκ.αλλά τώρα κόλλησα...ξέρεις κάποιος για το συκγεκριμένο ρουτερ κάτι??/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί μλκς είναι.

 

Έχουν βάλει το ESET που έχει γαμώ τα global administration εργαλεία και δεν το έχουν κλειδωμένο??

 

Τουλάχιστον , έχουν κλείσει το web interface του router, οπότε τον ήπιες μάλλον (κόβουνε τα ports από το router).

 

Τώρα πως διάολο δουλεύει σε wifi...

Μάλλον το ασύρματο είναι σε άλλο router που δεν τον έχουν σετάρει...

μπορει να ειναι ανοιχτο το τελνετ

 

Παιδιά θέλω να κάνω port forward σαυτό το ρούτερ αλλα δεν το βρίσκω στη σχετική σελίδα με τις οδηγίες.Και τα παρεμφερή με αυτό μοντέλα δεν έχουν το ίδιο μενού μέσα ...το έψαξα.Γενικά την ξέρω την διαδικασία.την έχω κανει 2-3 φορές με άλλα μοντέλα και όλα οκ.αλλά τώρα κόλλησα...ξέρεις κάποιος για το συκγεκριμένο ρουτερ κάτι??/

 

που τα βρισκετε και τα περνετε ρε παιδια.για να γλειτωσετε δεκα ευρω δεν παιρνετε κατι καλο.και το adsl router ειναι κατι που θα κρατησεις για χρονια οποτε παρτο καλο απο την αρχη.εδω με το pc που τα αλλαζουμε καθε λιγο και λιγακι περνουμε καλα πραγματα και μετα ειναι για πεταμα δεν περνεται εκα καλο ρουτερ που θα ειναι για παρα πολυ καιρο που θα εχει η ελλαδα adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ρε παιδια τι να κανω αυτό πηρα.δηλαδη ο ΟΤΕ που μου ειχει δωσει to bautec καλύτετρο ήταν?Την δουλεία μου την έκανα πάντως.Μπόρει κάποιος να με βοηθήσει ή θα συνεχίσετε τις εξυπνάδες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δεν το εχω για να πω τι γινετε.που εχεις κολησει?τι ζηταει και δεν το ξερεις?το port forward εχει μια κοινη λογικη.

Ευχαριστώ ρε φίλε για το ενδιαφέρον αλλά τι να σου πώ τώρα.Ανοίγω το router μου αλλά δεν ξέρω που να πάω να βάλω την πόρτα που χρησιμοποιεί το μtorrent.Και δεν μπορώ να βρώ και κάτι αντίστοιχο με αυτά που λεει στην σχετική σελίδα με τις οδηγίες..Περίμενα να έχουν μια μικρή σχεση.αλλά ακρη δεν βγάζω...δεν πειράζω και τπτ ετσι να μην τα κάνω πιο σκατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν μπορώ να βρώ και κάτι αντίστοιχο με αυτά που λεει στην σχετική σελίδα με τις οδηγίες..Περίμενα να έχουν μια μικρή σχεση.αλλά ακρη δεν βγάζω...

 

Μήπως έχεις συνδεθεί στο web interface του router ως απλός χρήστης με μειωμένα δικαιώματα και όχι ως Administrator; Οι περισσότεροι routers εμφανίζουν λιγότερα menus και επιλογές σε αυτήν την περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι...σαν admin μπαινω στο router μου.Λοιπον βρήκα το manual στο google και ελεγε πωσ να ανοιξω θύρες.Φτιαχνω στατικη ip ..Ανοίγω σελίδες κανονικά.Πάω στο router και τσεκάρω enable στο port forwarding ,δεν υπάρχει το όνομα του μtorrent και βάζω τυχαίο όπως μου λέει και το manual.Μετα sto TCP και UDP port βάζω τη θύρα που θέλω να ανοίξω.add ,save all κανει reboot το router .Αλλά μετα δεν μου ανοιγει σελίδες.DNS σωστά.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι.πήρα την ip μου από το ipconfig /all καιτην default gateaway.Η προεπιλεγμένη πύλη όμως μου την έχει ίδια με την ip του ρουτερ μου.αυτό μπορεί να είναι το προβλημα??Δειτε και σεις το manual λιγο.

http://www.sweex.com/documents/MO201/2/MO201_manual_gre.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...