Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.σε κανενα ρουτερ δεν το εχω δει αυτο.

 

Στα Cicsco που ξέρω υπάρχει το implicit deny. Στο Comtrend που δοκίμασα τώρα, τα πράγματα συνέβησαν όπως τα περιέγραψα. Πριν δημιουργήσω κάποιο κανόνα η port του utorrent ήταν ανοιχτή. Βέβαια δε συνέβαινε το ίδιο και με το DC++ με το οποίο αν και συνδεόμουν σε hubs δε μπορούσα να κάνω search. Ίσως να ακολουθείται κι εδώ η λογική του implicit deny.

edit: Για το port triggering μόλις είδα Wikipedia. Δεν ανοίγει μια πόρτα, αλλά κάποιο συγκεκριμένο εύρος. Και υπάρχουν και άλλες διαφορές. Διάβασε για να τις δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 717
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε cisco ειχα κανει κανονικα port forward.

ip nat inside source static tcp 192.168.1.200 3389 interface Dialer0 3389

ip nat inside source static udp 192.168.1.200 3389 interface Dialer0 3389

 

αν εννοεις το default permit default deny αυτο ειναι στο firewall οχι στο port forward.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε cisco ειχα κανει κανονικα port forward.

ip nat inside source static tcp 192.168.1.200 3389 interface Dialer0 3389

ip nat inside source static udp 192.168.1.200 3389 interface Dialer0 3389

 

αν εννοεις το default permit default deny αυτο ειναι στο firewall οχι στο port forward.

 

Ναι για access lists μιλάω. Αλλά λέω μήπως ακολουθείται παρόμοια λογική και στο port forward...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα δεν το εχω δει αυτο που λες πουθενα.τωρα να ειναι διαφορετικο ρουτερακι αυτο τι να πω.μολις διαβασα για το port triggering.τα βασικα ηταν οτι δεν αφηνει την πορτα ανοιχτη παρα μονο οταν χρειαζεαι και το δευτερο βασικο που μαλον δεν κανει για p2p ειναι οτι πρεπει να εχεις ζητησει κατι ωστε στην επιστροφη να σου ανοιξει την πορτα.αλλιως τρως πορτα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα δεν το εχω δει αυτο που λες πουθενα.τωρα να ειναι διαφορετικο ρουτερακι αυτο τι να πω.μολις διαβασα για το port triggering.τα βασικα ηταν οτι δεν αφηνει την πορτα ανοιχτη παρα μονο οταν χρειαζεαι και το δευτερο βασικο που μαλον δεν κανει για p2p ειναι οτι πρεπει να εχεις ζητησει κατι ωστε στην επιστροφη να σου ανοιξει την πορτα.αλλιως τρως πορτα:P

 

Ναι ακριβώς. Πάντως πριν κάνω οτιδήποτε η πόρτα του utorrent, αυτή που έχει by default, ήταν ανοικτή... Τώρα δε ξέρω τι παίζει με αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε αλλες πορτες .η δοκιμασε να κλεισεις το Upnp μηπως τρωει κανα κολλημα με αυτο και μετα φτιαξε δυο rules για τα 2 προγραμματα με διαφορετικο port each one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε αλλες πορτες .η δοκιμασε να κλεισεις το Upnp μηπως τρωει κανα κολλημα με αυτο και μετα φτιαξε δυο rules για τα 2 προγραμματα με διαφορετικο port each one.

 

Δοκίμασα διάφορες πόρτες. Κλειστές είναι τώρα... Πριν φτιάξω κανόνες για port forwarding είχα δοκιμάσεις μόνο του utorrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστευω να εχεις οτενετ η οποια κλεινει καποιες πορτες απο default και πρεπει να τις ανοιξεις?

 

ΟΤΕΝΕΤ έχω. Αλλά δε σε έπιασα... Τι εννοείς κλείνει κάποιες πόρτες by default;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις

 

 

Η OTENET θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.

Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας “Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασης” και μετά επιλέγοντας “ΑΛΛΑΓΗ” στο “Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας”.

 

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

 

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας "ΝΑΙ"), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

 

 

Η OTΕΝΕΤ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

 

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

 

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο της OTENET. Κάθε μετατροπή "ενεργοποιείται" μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γεια σας...Poulinos....και εγω το ιδιο προβλημα εχω με τον pusher εχω conn-x και router comtrend CT-5611!Το utorrent φαινοταν να δουλευει κανονικα με το που ξεκινισα τη διαδικασια του port forwarding επαισε η ταχυτητα και δεν καταφερα να ανοιξω καμια πορτα....χρειαζομαι την βοηθεια σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,κλεισε την αυξημενη ασφαλεια.β.κλεισε firewall σε pc.κανε port forward με βαση το http://www.portforward.com αν το εχει αυτο το ρουτερ γιατι πρωτη φορα το ακουω.αν οχι τοτε θα σε βοηθησουμε οπως μπορουμε.δωσε καρφωτα Ip στο Pc .και τσεκαρε αν εχει ανοιξει η πορτα και μετα δοκιμαζεις κατεβασμα.απλα πρωτακλεισε την ασφαλεια απο το site οτενετ.κοιτα previous post δικο μοθ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το ενδιαφερον...βασικα δεν μπορω να βρω για να απενεργοποιησω αυτο που λεσ με την ασφαλεια της οτενετ!!!την διαδικασια του portforward την εκανα...και την ειχα κανει και παλιοτερα στν αθηνα οταν ειχα forthnet...τωρα δεν βγαζω ακρη!!!Την IP που βρισκω μεσω του "RUN" me ipconfig/all....και βαζω μετα στο πρωτοκολο της συνδεσης μου...δεν ειναι ι ιδια που βαζω και στο virtual server TOY router για το portforwading?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το ενδιαφερον...βασικα δεν μπορω να βρω για να απενεργοποιησω αυτο που λεσ με την ασφαλεια της οτενετ!!!την διαδικασια του portforward την εκανα...και την ειχα κανει και παλιοτερα στν αθηνα οταν ειχα forthnet...τωρα δεν βγαζω ακρη!!!Την IP που βρισκω μεσω του "RUN" me ipconfig/all....και βαζω μετα στο πρωτοκολο της συνδεσης μου...δεν ειναι ι ιδια που βαζω και στο virtual server TOY router για το portforwading?!?

 

στο site tis otenet ειναι http://www.otenet.gr/hd/ και θεματα ασφαλειας και μετα

 

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις

,

β.γραφεις Ipconfig Και βλεπεις την Ip σου.πχ 192.168.1.33 μετα πας και κανεις Port forward πχ την θυρα 3389 στην θυρα 3389 αμα το ζηταει και αυτο στην Ip 192.168.1.33.τωρρα μπορει να σε βαζει να διαλεξεις tcp η udp η και τα δυο.αμα δεν ξερεις τι ζηταει το προγραμμα τοτε ανοιξε και τα 2.κανε αυτο με την οτενετ διοτι αμα ειναι Up η αυξημενη ασφαλεια τοτε δεν θα παιξει ποτε το Port forward.κλεινουν απειρες πορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω φιλε για το ενδιαφεριν σου!!!!!το εφτιαξα!Βασικα ειχα ξεχασει να κανς το πιο απλο πραγμα....να ρυθμισω το firewall του internet security της eset που χρησιμοποιω!!!!παειιιιι το χανω το μυαλο μου.....να εισαι καλα παντως κ σ'ευχαριστω κ παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...