Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2-3 ποστ πιο πανω τι εχω γραψει?β.κλεισε firewall.oi μισοι εκει την πατανε παρα στο πως θα κανουν το port forward.απλα στην οτενετ πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια επισης.και καποιοοι αλλοι την πατανε και αντι να βαλουν την lan ip τοy pc βαζουν την wan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 717
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν έρχομαι απο format έχω το NOD32 Smart Security 4 και δεν ανοίγει η πόρτα στο uTorrent. Δοκίμασα απενεργοποίηση UPnP και έκλεισα Firewall αλλά τίποτα.....

 

Το rooter είναι της Zyxel to 661HW-D1 και ο πάροχος είναι η Forthnet....

Καμμιά βοήθεια....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έρχομαι απο format έχω το NOD32 Smart Security 4 και δεν ανοίγει η πόρτα στο uTorrent. Δοκίμασα απενεργοποίηση UPnP και έκλεισα Firewall αλλά τίποτα.....

 

Το rooter είναι της Zyxel to 661HW-D1 και ο πάροχος είναι η Forthnet....

Καμμιά βοήθεια....?

η κατι κανεις λαθος στο port forward οποτε http://www.portforward.com ειτε βαζεις λαθος ip στο Port forward και οχι αυτην που εχει το Pc σου ειτε το firewall.κατι αλλο δενγινετε.οι μισοι κατι κανουν με το firewall ειτε το δικο σουθ ειτε των windows.i forthnet ports δεν κοβει σιγουρα

kai einai router oxi rooter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κατι κανεις λαθος στο port forward οποτε http://www.portforward.com ειτε βαζεις λαθος ip στο Port forward και οχι αυτην που εχει το Pc σου ειτε το firewall.κατι αλλο δενγινετε.οι μισοι κατι κανουν με το firewall ειτε το δικο σουθ ειτε των windows.i forthnet ports δεν κοβει σιγουρα

kai einai router oxi rooter.

 

Κεκτημένη ταχύτητα για την λέξη Ρούτερ. Λοιπόν Αν κλείσω το Firewall μου λέει ότι η πόρτα είναι open χωρίς να αλλάξει το σύμβολο του και να γίνει πράσινο και το NOD32 κοκκινίζει..

 

Με την έκδοση 2.7 που χα στο NOD32 δεν είχα τέτοια προβλήματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡασινο μπορει να μην γινει για πολους λογους.το βασικο ειναι να δειχνει Open η πορτα.δοκιμασε και με το emule αμα θες που εχει ενα τεστ μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εχω το router που μου εδωσε ο οτε

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/c..._40075233.html

εχω προβλημα με το utorrent,emule!κατεβαζει με χαμηλη ταχυτητα και με το emule δεν μου βρισκει servers!!!δεν ξερω τι πρεπει να κανω?εχω δοκιμασει να απενεργοποιησω το firewall,παραμενει το ιδιο!μπαινω στην σελιδα για port forward για το utorrent

Rule Index : 1

Application :

Start Port Number :

End Port Number :

Local IP Address

τι στοιχεια βαζεις?το κοιταξα πριν κανω καποια κινηση και απλα αν μπορειτε να απαντησετε σ'αυτο το θεμα και γενικα αν πρεπει να κοιταξω τιποτα αλλο!εχω 8mbps και κανει download 20kbps μονο!!!οταν κανω speedtest ολα οκ εκτος απο το upload!!!

Επισης εχω το avast σαν antivirus,δεν ξερω αν παιζει ρολο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το router που μου εδωσε ο οτε

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/c..._40075233.html

εχω προβλημα με το utorrent,emule!κατεβαζει με χαμηλη ταχυτητα και με το emule δεν μου βρισκει servers!!!δεν ξερω τι πρεπει να κανω?εχω δοκιμασει να απενεργοποιησω το firewall,παραμενει το ιδιο!μπαινω στην σελιδα για port forward για το utorrent

Rule Index : 1

Application :

Start Port Number :

End Port Number :

Local IP Address

τι στοιχεια βαζεις?το κοιταξα πριν κανω καποια κινηση και απλα αν μπορειτε να απαντησετε σ'αυτο το θεμα και γενικα αν πρεπει να κοιταξω τιποτα αλλο!εχω 8mbps και κανει download 20kbps μονο!!!οταν κανω speedtest ολα οκ εκτος απο το upload!!!

Επισης εχω το avast σαν antivirus,δεν ξερω αν παιζει ρολο!!!!

 

to emule ετσι και αλλιως δεν κατεβαζει ποτε γρηγορα και ειναι προγραμμα κατεστραμμενο πλεον και οι μισοι servers off.

start port px 1111 end port 1113 local ip address την Ip που εχεις δωσει καρφωτα στο tcp/ip της καρτας δικτυου σου.αλλιως αν δεν ξερεις τι σημαινει αυτο γραψε ipconfig σε παραθυρο και βαλε sto local ip address την διευθυνση ip που γραφει.κλεισε τα firewall επισης οπως και απο το site tiw otenet πηγαινε στα θεματα ασφαλειας και μετα αυξημενη ασφαλεια και απενεργοποιησε την αυξημενη ασφαλεια.και στο mtorrent θα βαλεις μια απο τις port 1111 ,1112,1113 αναλογως ποιες ανοιξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο usr 9114 πως απενεργοποιείται το firewall?

οποιος μου πει κερδίζει...ολο το μενου το γυρισα εκατο φορες...

 

ισως απο κονσολα.απο την αλλη οσο εχω δει τα firewall των ρουτερ δεν κοβουν το Port forward.συνηθως το ρουτερ καταλαβαινει οτι κανεις port forward και ολα τα rules γινονται override στο firewall.απλα προσοχη με του οτε την αυξημενη ασφαλεια αμα την εχει ενεργοποιημενη καποιος διοτι κοβει ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημερα παιδια λυστε μου μια απορια!Εχω εδω και 5 χρονια συνδεση dsl αλλα δν εχω κανει αυτο με το portforward.Τι ακριβως κανεις σε αυτη τη σελιδα?Σε τι στερουμαι τωρα εγω απο καποιον που εχει κανει port forward?Και γιατι χρισιμευει ολη αυτη η διαδικασια.

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν στερεισε.ανοιγεις πορτες για συγκεκριμενες εφαρμογες.για καποιες εφαρμογες ειναι υποχρεωτικο να ανοιξεις ωστε να ξερει ο ρουτερ που θα δρομολογησει την κινηση ενω σε αλλα προγραμμα πχ torrents p2p απλα παιζει πιο γρηγορα συνδεεται με παραπανω χρηστες.δεν υπαρχει μειον.και μην ακουσω μειον οτι μια πορτα ειναι ανοιχτη για τους Hackers διοτι με την ιδια λογικη και η 80 ειναι παντα ανοιχτη.http://www.portforward.com και να μην σε κοβει καποιο firewall.να ανοιξεις δηλαδη το port σωστα αλλα αμα σε κοβει το firewall τοτε ειναι σαν να μην την εχεις ανοιξει.υπαρχουν προγραμματα που τεσταρουν Ports.και καρφωτα Ip στο tcp/ip της καρτας δικτιου για καλυτερα.και αυτο γινετε αν εχεις ρουτερ. ta modem δεν εχουν Port forward.modem ειναι οτι συνδεεται με usb ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ μπαινεις με εικονιδιο συνδεσης και οχι αυτοματα.γιατι και μερικα ρουτερ μπαινουν με usb αλλα ειναι ρουτερ και εχουν port forward. τα παραπανω δεν εχουν επειδη την Ip την περνει το Pc Οποτε ειναι σαν ολα τα ports να ειναι ανοιχτα οπως με ενα 56k modem παλια η οπως με isdn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στο speedtouch 530v6,σε λιγο καιρο θα βαλω ενα web site online το οποιο θα παρεχει δεδομενα ενος μετεωρολογικου σταθμου που εχω.Εχω βρει ενα πακετο για web hosting απο μια εταιρεια,για να μπορω να κανω upload τα δεδομενα στο σιτε..για να γινει κατι τετοιο θα χρειαστει να ανοιξω καποια πορτα στο μοντεμ-ρουτερ μου?Επισης θα βαλω κια μια web camera online...για αυτα θα χρειστει να ανοιξω καποια πορτα?Για την καμερα ξερω πως χριαζεται...ποσες πορτες εχει ενα μοντεμ ρουτερ?Θα χριαστω τπτ dynds h no ip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις upload δεδομένα σε κάποια υπηρεσία, όχι, δε θα χρειαστεί να ανοίξεις ports. Για την camera μάλλον ναι, δώσε μερικές σχετικές λεπτομέρειες αν θες.

 

Κατά σύμβαση, οι πόρτες μέχρι και την 1024 θεωρούνται διαθέσιμες για τις ανάγκες του λειτουργικού συστήματος και καλό είναι να μην τις χρησιμοποιήσεις. Για τις τρίτες εφαρμογές, μπορείς να χρησιμοποιήσεις άφοβα τις υπόλοιπες (1025-65536).

 

Dynamic DNS υπηρεσία, όπως οι DynDNS και NoIP που ανέφερες, θα σου χρειαστεί στην περίπτωση που ο πάροχός σου δε σου δίνει static IP (το πιθανότερο, αν σου έδινε μάλλον θα το γνώριζες γιατί θα το είχες ζητήσει επί τούτου) και θέλεις να έχεις πρόσβαση απ' έξω απλά μέσω ενός ευκολομνημόνευτου subdomain name, του τύπου π.χ. xxxxxxxxx.dyndns.org.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καμερα θα συνδεθει ειτε ασυρματα σε καποιο adsl wireless router ειτε με καλωδιο πανω στον ρουτερ.αν εχει μονο μια υποδοχη τοτε θες ενα switch>το ανεβασμα πραγματι δεν θελειθυρες αλλλα για τηνκαμερα θα χρειαστεις να ανοιξεις.η camera θα παρει μια static lan ip και θα κανεις Port forward.και να μην σε κοβει κανενα firewall και αν εχεις οτενετ να μην σε κοβει η αυξημενη ασφαλεια που δινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...