Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο port forward δεν θα βαλεις την ip tou router = gateway αλλα θα βαλεις την ip την πρωτη που εχει παρει το pc σου.αν δνε παιξει πεστο να δουμε το manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 717
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα.

 

Μόλις βάλαμε στο γραφείο Connex 24Mbps και πήραμε το ασύρματο router της BaudTek (από τον ΟΤΕ).

Προσπαθώ από την θέση εργασίας μου να κατεβάσω με το BitComet αλλά οι ταχύτητες που κατεβάζω είναι πολύ μικρές.

Πρέπει να κάνω port forwarding λοιπόν αλλά πριν ξεκινήσω θέλω να ρωτήσω αν κάνοντας τις απαιτούμενες ρυθμίσεις για να ορίσω static ip στον υπολογιστή μου θα επηρρεαστούν οι υπόλοιποι υπολογιστές του δικτύου. Συνολικά έχουμε στο γραφείο ένα δίκτυο με 10 θέσεις εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν θα επηρεασει κατι .και για να εισαι σιγουρος κανε ipconfig και δωσε την ιδια Ip με αυτην που εχεις παρει εκεινη την στιγμη.το bit comet αλλαξε το .ειναι λιγο ξεφτιλα.β.εξαρτατε και απου που κατεβαζεις και ποσοι κατεβαζουν και στα ποσα κλειδωνεις.προσεχε μην βαλεις 500 πραγματα διοτι θα σερνονται οι αλλοι λογω των πολλων connections και οχι λογω του ποσο γρηγορα κατεβαζεις .και να μην seedareis στο max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο port forward δεν θα βαλεις την ip tou router = gateway αλλα θα βαλεις την ip την πρωτη που εχει παρει το pc σου.αν δνε παιξει πεστο να δουμε το manual.
Σαν στατική ip έχω βάλει την πρώτη.ΟΚ.στην προεπιλεγμένη πύλη ποια βάζω?του router?Αυτή μου δείχνει να βάλω.

Η ip του router ειναι η προεπιλεγμένη πύλη?Sorry αν ρωτάω αυτονόητα πράγματα αλλά ρωτώντας πας στην εκκλησιά λένε.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν στατική ip έχω βάλει την πρώτη.ΟΚ.στην προεπιλεγμένη πύλη ποια βάζω?του router?Αυτή μου δείχνει να βάλω.

Η ip του router ειναι η προεπιλεγμένη πύλη?Sorry αν ρωτάω αυτονόητα πράγματα αλλά ρωτώντας πας στην εκκλησιά λένε.

Ευχαριστώ.

 

 

Ethernet adapter Wireless Network Connection:

 

Connection-specific DNS Suffix . : lan

IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.1.2(ip που θα βαλεις στο port-forward.ip toy pc δηλαδη)

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0

Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.254 gateway = router δεν θα χρειαστει να την βαλεις πουθενα στο port forward.απλα σε αυτην την ip θα μπεις για να πας στον ρουτερ και να κανεις το port forward.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ποιό p2p client προτείνεις εσύ.

 

azureus εχω.λιγο βαρυ αλλα ωραιο και οι αλλοι μισοι θα σου πουν mtorrent,utorrent που ειναι το ιδιο νομιζω τωρα.απλα το bit comet εχει απαγορευτει δεν ξερω το γιατι απο πολλους tracker,μεχρι και τοgreek--tr το εχει απαγορεψει και ειχαν πει οτι διορια μια βδομαδα για να το σταματησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ethernet adapter Wireless Network Connection:

 

Connection-specific DNS Suffix . : lan

IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.1.2(ip που θα βαλεις στο port-forward.ip toy pc δηλαδη)

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0

Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.254 gateway = router δεν θα χρειαστει να την βαλεις πουθενα στο port forward.απλα σε αυτην την ip θα μπεις για να πας στον ρουτερ και να κανεις το port forward.

.

Εκανα χρήση της ip που μου γράφεις στο πρωτόλολλο TCP/IP αλλα δεν ανοιγω σελίδες και ετσι δεν προχώρησα σε port forward.To DNS είναι σωστό.Δεν είναι η 192.168.1.254 η ip του router μου φίλε.Το ξέρω ότι την προεπιλεγμένη πύλη δεν την βάζωπουθενα μεσα στο Port forward στο router αλλά πρεπει να την βάλω στις συνδέσεις δικτύου εκεί που θα βάλω και τη στατική ip που πρέπει να έχω.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα χρήση της ip που μου γράφεις στο πρωτόλολλο TCP/IP αλλα δεν ανοιγω σελίδες και ετσι δεν προχώρησα σε port forward.To DNS είναι σωστό.Δεν είναι η 192.168.1.254 η ip του router μου φίλε.Το ξέρω ότι την προεπιλεγμένη πύλη δεν την βάζωπουθενα μεσα στο Port forward στο router αλλά πρεπει να την βάλω στις συνδέσεις δικτύου εκεί που θα βάλω και τη στατική ip που πρέπει να έχω.

Ευχαριστώ και πάλι.

εγω σου εβαλα ενα παραδειγμα για να καταλαβεις απο τον δικο μου ρουτερ.καθε ρουτερ εχειαλλη προεπιλιγμενη πυλη.θα πας σε παραθυρο ms-dos θα κανεις ipconfig και θα δεις και εσυ κατι παομοια με αυτα που εχω εγβ και αυτα θα βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σου εβαλα ενα παραδειγμα για να καταλαβεις απο τον δικο μου ρουτερ.καθε ρουτερ εχειαλλη προεπιλιγμενη πυλη.θα πας σε παραθυρο ms-dos θα κανεις ipconfig και θα δεις και εσυ κατι παομοια με αυτα που εχω εγβ και αυτα θα βαλεις.

Ολα καλα poulinos.Τελικά ολα καλά γινόντουσαν .Ήθελε ακομη λίγο πείραγμα το router.Ευχαριστώ.Πιάσαμε το πολυπόθητο 90ντο100σταρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν, ενώ στο παρελθόν δουλεύανε μια χαρά τα port forwards, από ένα διάστημα και μετά έπαιξε πακέτο.

 

Συγκεκριμένα έχω πρόβλημα στο pc μου,που χρησιμοποιεί την 192.168.1.34 ως internal IP. Τα άλλα pc του LAN(p.x to 192.168.1.35) έχουν κανονικά open ports.

 

j37y8obm3tp8llux9bbl.jpg

 

Το router είναι Siemens ADSL CL-110.

Τι άλλο μπορεί να φταίει που οι ports εμφανίζονται κλειστές? (Δεν χρησιμοποιώ firewall,των Win είναι απενεργοποιημένο,checked...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι οτενετ κλεισε την αυξημενη ασφαλεια.αν εισαι αλλη ετερεια τοτε δωσε την 34 στο αλλο pc που εχει την 35 και δοκιμασε εκει να δεις αν τα δειχνει ανοιχτα.αν εκει ειναι ανοιχτα τοτε το pc που ειχε την 34 εχει καποιο θεμα ισως με firewall ειτε δενξερω τι.παντως να φτεει το ρουτερ με τιποτα αφου εισαι οκ με την 192.168.1.35

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν ειναι ρουτερ μοντεμ απλα δευτερο ethernet στον δευτερο υπολογιστη.αν ειναι απλα modem τοτε πρεπει να ενωθουν τα 2 pc με cross καλωδιο και μετα να κανεις ics και μετα να καις το pc σου συνεχεια ωστε να εχει και ο αλλος διαμεσω του δικου σου που το θεωρω χαζο αυτο γιατι τα λεφτα που θα εσκαγες να παρεις ενα ρουτερ που θα ειναι και ασυρματο και με 4 ethernet και θα ειναι και adsl2+ για μελλοντικα αμα αλλαξεις συνδεση και θα ειναι πιο σταθερο 8α τα εχεις χαλασει στην δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ένα Comtrend CT-5611T και έχω μερικές απορίες.

 

1. Αρχικά πριν φτιάξω κάποιο κανόνα στο NAT --> Virtual Servers η πόρτα του utorrent ήταν ανοιχτή. Μόλις έφτιαξα κανόνα για το DC++ έκλεισε. Τι παίζει; Implicit deny όταν δημιουργείται ο 1ος κανόνας permit;

 

2. Βλέπω εδώ --> http://www.portforward.com/english/r...-5621/DC++.htm

στο κάτω μέρος της σελίδας ότι φτιάχνει 2 κανόνες 1 για το TCP κι έναν για το UDP πρωτόκολλο. Στη στήλη protocol - που φαίνεται στην ίδια σελίδα στο snapshot - στο drop down menu υπάρχει η επιλογή TCP/UDP. Είναι το ίδιο αν φτιάξω έναν κανόνα με αυτή αντί 2 (1 μόνο με TCP και 1 μόνο με UDP);

 

3. Και μία απορία για το port trigerring. Αν κατάλαβα καλά ανοίγει τις πόρτες μόνο για συγκεκριμένες εφαρμογές και όχι για όλες;

 

Αυτά από απορίες... Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις!

 

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.σε κανενα ρουτερ δεν το εχω δει αυτο.

β.2 ναι το ιδιο ειναι.

3.οσο ξερω το port triggering δεν ανοιγει μονιμα την πορτα οπως το port forward απλα την ανοιγει για οσο διαστημα χριαζεται.πολλες φορες λενε οτι δεν προτεινετε διοτι αμα δεν ανοιξει για τον x y λογο τοτε....

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...