Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum, θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος να τρέξω στο PS2 μου γραμμένα παιχνίδια αλλά να μην χαλάσω δραχμή. Κάτι είδα για το Free mcboot αλλά είδα πως πρέπει να εχεις μια κάρτα μνήμης με το πρόγραμμα. Όποιος ξέρει κάποιον δωρεάν τρόπο ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Το Free MCBoot δωρεάν είναι αρκεί να έχεις πρόσβαση σε ένα PS2 τσιπαρισμένο. Αν έχεις, τότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα cd κενό και ένα φλασάκι. Αλλιώς πρέπει να έχεις κάποια συγκεκριμένα παιχνίδια που σου επιτρέπουν να το κάνεις χωρίς την πρόσβαση σε τσιπαρισμένο PS2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 977
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ έχει μια λίστα με games που χρησιμοποιούνται για το swap trick στο ps2:

http://bootleg.sksapps.com/tutorials/fmcb/swap.php
 

Το πιο γνωστό είναι το 007 Agent Under Fire.

Πιστεύω όμως οτι είναι πιο εύκολο να δανειστείς από κάποιον γνωστό σου μια καρτούλα με ήδη εγκατεστημένο fmcb ή μια τσιπαρισμένη κονσόλα για να κάνεις την δουλειά σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα εχω το swap magic 3.6 και ενα ps2 slim.μου εχει σπασει το cd οποτε δε μπορω να τρεξω παιχνιδια που ειναι μονο cd.εχω εγκατεστημενο και το free mcboot στν memoey card.μπορω να τρεξω με καποιο τροπο τα παιχνιδια απο ενα usb στικακι?κ αν ναι διαβασα πως εχουν θεματα με την ταχυτητα κολανε βιντεο κλπ.ισχυει κατι τετοιο.κ αν ναι πωε μπορω να το αποφυγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ps2 Free Mcboot

 

Καλησπέρα, πήρα πρόσφατα ένα Ps2 γιατί με έπιασε retro φάση και ενδιαφέρομαι για softmod με το Mcboot. Υπάρχει κάποιος Θεσσαλονίκη να το περάσει στη memory card μου ή ζητάω πολλά τόσα χρόνια μετά που το θυμήθηκα κι εγώ;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δεν είχα ποτέ PS2. 

Mόνο PS1.

Τώρα (29-10-2015 :confused: ) για να μπορούν τα παιδιά να αξιοποιήσουν τα αντεγραμμένα παιχνίδια που έχουμε από το PS1 (αλλά και τα χειριστήρια) και να βλέπουμε και καμιά ταινία, θέλω να αγοράσω ένα PS2 ατσιπάριστο από τα τελευταία που βγήκαν.

Γι' αυτό σας παρακαλώ να μου πείτε: Ποιά είναι η τελευταία έκδοση, και πως καταλαβαίνω ποιάς έκδοσης είναι το κάθε PS2.

Μετά θα το τσιπάρω. 

Θα του βάλω hardware chip, γιατί είμαι ηλεκτρολόγος και ποιάνουν τα χέρια μου.

Ποιό είναι τώρα το καλύτερο chip;

Στην αρχή του θέματος κάποιοι συνιστούν κάτι messiah2, ikaros2, και Matrix Infinity.

Οι ημερομηνίες όμως είναι το 2005... :fear:

Μετά από δέκα χρόνια, ποιο chip να βάλω, και πόσο θα κάνει;

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.

Ακόμα δεν έχω πάρει PS2 :wacko:.

Ψάχνω ένα SPCH9004 ατσιπάριστο με 1 γνήσιο χειριστήριο, και εννοείται καλώδια-τροφοδοτικό.

Αν το βρω με 30 Ευρώ και καταλήξω στο matrix θα σου πω.

Ένα καλό παιδί από το Ρέθυμνο μου σύστησε το modbo 4.

Πρέπει το τσιπάκι να μπαίνει στο SPCH9004 και να παίζει όλα τα αντεγραμμένα παιχνίδια PS2 - PS1. 

Ξέρω ότι το PS2 δεν είναι συμβατό με 7 παιχνίδια του PS1. Εντάξη, όλα εκτός από αυτά.

Θα πρέπει να έχω και έναν αναλυτικό οδηγό για να το κολλήσω.

Εργαλεία έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Το να πουλήσεις τσιπαρισμένο ps2 οκ αλλά να πουλήσεις και 19 ευρώ κάρτα free Mcboot; Αυτό είναι παράνομο και παραβιάζεις και τους κανόνες που έφτιαξε αυτός την free Mcboot.

 

Anyway όποιος θέλει φυσικά μπορώ να σας βάλω δωρεάν το free mcboot αρκεί να μου δώσετε κάρτα μνήμης του PS2. Μένω Θεσσαλονίκη.

 

Xarth ποια παιχνίδια εννοείς ότι δεν παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αναφέρει τη συμβατότητα παιχνιδιών hardware.

 

 Αυτά δεν τα παίζει το PS2

 

Arcade Party Pak,
Atari Arcade Greatest Hits,
Fighter Maker,
Final Fantasy Anthology,
International Track and Field,
Judge Dredd,
Monkey Hero,
Mortal Kombat Trilogy,
Tomba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω τους συμφουριτες!!παιδια μου εδωσαν μια κονσολα ps2 SCPH-50004 FAT. την εδωσα σ'εναν φιλο που ξερει, απ οτι λεει,να τσιπαρει και μου βαλε το matrix chip. ειχα πολλλα παιχνιδια κοπιες αλλα δεν μ τα παιζει..αυτος λεει την στιγμη που σου βγαζει στην αρχη τo λογοτυπο matrix,παει να πει πετυχε το τσιπαρισμα. τ αυθεντικα παιχνιδια τα παιζει.κατεβασα νεο game το εγραψα σε dvd-r με dvddecypter(x2 η ταχυτητα) αλλα τπτ. το εγραψα με nero τα ιδια.  help!! τι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ps2 slim τσιπαρετε ;

 

Εχω ενα ps2 slim 90004 8D μπορω να το τσιπαρω η δεν υποστηρίζει το softmod αυτο το μοντελο.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να το τσιπαρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...