Προς το περιεχόμενο

XBOX 360 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Λοιπον εχω αυτη την οθονη: Samsung TFT 22" SM T220

 

Η οποια διαθετει υποδοχη και για VGA και για DVI(αν τα λεω καλα...:whistle:)

Θελω λοιπον να αγορασω ενα Xbox360 Elite και θελω να κανω μια ανακεφαλαιωση για το τι χρειαζομαι:

Ενα HDMI to DVI (Πρεπει να το αγορασω)

 

Για τον ηχο τι πρεπει να κανω?

Εχω αυτα τα ηχεια http://www.dps-eshop.gr/website/product_info.php?lang=gr&products_id=2116

Πρεπει να αγορασω κατι αλλο?

 

Και κατι τελευταιο, μπορω να χω τον υπολογιστη μου συνδεδεμενο στο VGA και το Xbox 360 στο DVI και να τα χω και τα δυο ταυτοχρονα?

 

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@genatos σου απάντησα στο adslgr.

Δύο λύσεις. Είτε θα κάνεις μαϊμουδιά και θα χωρίσεις απο το hdmi τον ήχο είτε θα πάρεις vga component (κατά προτίμηση imitation γιατί το αυθεντικό είναι ακριβό) που έχει εξόδους rca για τον ήχο. Με ένα adapter θα συνδέσεις τα rca στα ηχεία και είσαι έτοιμος (εγώ έτσι το χω κάνει)

 

........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

 

Ορίστε και το καλώδιο απο τον skroutzonio http://www.skroutz.gr/c/109/gamepads.html?keyphrase=vga+xbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριτω πολυ φιλε μου, σου απαντησα εκει μερικες αποριες που εχω...

 

Θα τις μεταφερω και εδω μπας και κανεις αλλος ξερει...

 

Δηλαδη:

Θα παρω αυτο: HDMI to DVI (αυτο ειναι οκ σωστα?)

Και θα συνδεσω το HDMI στο xbox360 και το DVI με την οθονη μου.

 

Μετα μου λες οτι χρειαζομαι ενα καλωδιο (σαν αυτο που εχεις στο link) το οποιο πρεπει να πειραξω λιγο για να χωραει η μια υποδοχη(οχι αυτη που εχει και τα καλωδια μαζι) στο Xbox360 (αυτο οκ, βρηκα ενα βιντεακι στο youtube)

Τα δυο καλωδια θα τα βαλω σε εναν adaptor (αυτος εδω : adaptor ειναι οκ?

Αληθεια η αλλη ακρη ειναι σαν τα ακουστικα το walkman?Γιατι τα ηχεια που εδειξα πιο πανω ειναι ως εξης:

1 κεντρικο που εχει μια υποδοχη σαν walkman εκει ενωνονται τα 2 ηχεια και ενα καλωδιο που φευγει απο αυτο το κεντρικο και παει στην καρτα ηχου του υπολογιστη. Αυτο που θα μπει ακριβως? )

 

Η αλλη υποδοχη ομως(η VGA)?Δηλαδη αυτη που εχει και τα δυο καλωδια?Δεν παει ποθενα?

Τελος αφου θα παρω το elite, δεν εχει ενα τετοιο καλωδιο μαζι με το Xbox360?

http://img69.imageshack.us/img69/8163/xbox360eliteconsole.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς επειδή μπορεί να χει και άλλος την ίδια απορία, τα postarw και εδώ

 

Το καλώδιο που χω στο link είναι καθαρά και μόνο για σύνδεση με vga. Είναι η πιο εύκολη λύση γιατί το μόνο που χρειάζεσαι μετά είναι απλά έναν adaptora για να συνδέσεις τα ηχεία σου (περίπου σαν αυτό που λες αν και λίγο ακριβούτσικο... σου χρειάζεται και ένα θηλυκό προς θηλυκό για να το συνδέσεις άμεσα με τα ηχεία... θα πας σε ένα ηλεκτρονικάδικο και θα βρεις ότι θέλεις) καθώς οι έξοδοι ήχου είναι rca (δηλαδή οι ίδιοι που έχεις και όταν συνδείς μια συσκευή video στη τηλεόραση)

AMY-SPL.VAR.0226.jpg

 

Η δεύτερη λύση είναι να χωρίσεις τον ήχο από την εικόνα... υπάρχουν πολλά tutorial στο net... αλλά αν δεν τα πολυκαταλαβαίνεις, μην ασχοληθείς. Δώσε 12 ευρώ να πάρεις το vga καλώδιο και τελείωσε η ιστορία. Το pc θα το χεις στη dvi, το xbox στη vga και είσαι άρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Aυτο που εκανα εγω προσφατα με το xbox που πηρα και ηθελα ακριβως το ιδιο πραγμα ηταν να αγορασω ενα hdmi καλωδιο γυρω στα 15 euro (το hdmi σε dvi ειναι πιο φτηνο) και να χρησιμοποιησω το απλο καλωδιο scart που ειχε μεσα η arcade εκδοση για ηχο. Οι elite εχουν component που ειναι το ιδιο ομως αφου βγαζει και αυτο 2 καλωδια για ηχο stereo (ασπρο-κοκκινο). Τα 2 αυτα καλωδια ηχου επειτα με εναν ανταπτορα τα μετετρεψα σε 2.5 jack ακουστικων και τα συνδεσα στην καρτα ηχου μου.

 

Σημειωση:

Εκτος απο την πατεντα της αφαιρεσης του καπακιου για να χωρεσει στη θηρα του xbox μαζι με το hdmi καλωδιο αφαιρεσα μεσα απο το βισμα τα 2 σιδερακια που κανουν loop με τον εαυτο τους (ξεχωριζουν αν αφαιρεθει το σιδερενιο καλυμα) γιατι μπερδευοταν το xbox και δεν ειχα σημα απο την hdmi θυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που εκανα εγω προσφατα με το xbox που πηρα και ηθελα ακριβως το ιδιο πραγμα ηταν να αγορασω ενα hdmi καλωδιο γυρω στα 15 euro (το hdmi σε dvi ειναι πιο φτηνο) και να χρησιμοποιησω το απλο καλωδιο scart που ειχε μεσα η arcade εκδοση για ηχο. Οι elite εχουν component που ειναι το ιδιο ομως αφου βγαζει και αυτο 2 καλωδια για ηχο stereo (ασπρο-κοκκινο). Τα 2 αυτα καλωδια ηχου επειτα με εναν ανταπτορα τα μετετρεψα σε 2.5 jack ακουστικων και τα συνδεσα στην καρτα ηχου μου.

 

Σημειωση:

Εκτος απο την πατεντα της αφαιρεσης του καπακιου για να χωρεσει στη θηρα του xbox μαζι με το hdmi καλωδιο αφαιρεσα μεσα απο το βισμα τα 2 σιδερακια που κανουν loop με τον εαυτο τους (ξεχωριζουν αν αφαιρεθει το σιδερενιο καλυμα) γιατι μπερδευοταν το xbox και δεν ειχα σημα απο την hdmi θυρα.

 

Αυτό εννούσα μαϊμουδιά. Αν πιάνουν τα χέρια σου είναι καλή λύση. Αλλά μην νομίζεται ότι χάνει και πάρα πολύ το vga... μια χαρά δείχνει. Και δεν θα σου ρθει ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννούσα μαϊμουδιά. Αν πιάνουν τα χέρια σου είναι καλή λύση. Αλλά μην νομίζεται ότι χάνει και πάρα πολύ το vga... μια χαρά δείχνει. Και δεν θα σου ρθει ακριβότερα.

 

ναι σωστα τα λες απλα ειπα και γω την εμπειρια μου :P και ναι στην ουσια δεν υπαρχουν διαφορες vga με hdmi μονο στη τιμη και εχεις το συν οτι με το vga καλωδιο μπορεις να αλλαζεις και αναλυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια

Δυστηχως σημερα κ ενω επαιζα καμια ωρα ξαφνικα εγιναν ολα freeze.Αφου εκλεισα κ ξαναανοιξα το xbox εμφανιστηκε δυστηχως το RRoD.Ολα τα λαμπακια ειναι κοκκινα εκτος απο το πανω δεξια.

Εκανα ολα τα απαραιτητα βγαζοντας βαζοντας περιφερειακα κ καλωδια αλλα το προβλημα παραμενει.

Η συγκηρια παντως που παρουσιαστηκε το προβλημα ειναι πολυ σπαστικη μιας κ προσφατα σκεφτομουν να το πουλησω κ να παρω ps3 αλλα τελευταια στιγμη το κρατησα μιας κ εχω επενδυσει πολλα λεφτα πανω του (προσφατα πηρα κ wirelles adapter για το σαλονι) αλλα για μια ακομη φορα αποδυκνειετε οτι εχουν δικιο πολοι sonaκιδες που κραζουν την κονσολα για την αξιοπιστια

Το κακο ειναι οτι η κονσολα εχει επισκευαστει ηδη μια φορα απο γερμανια

Η αγορα της core edition ειχε γινει στις 06-04-06 κ η επισκευη εγινε τον 09-06

Το κρισιμο ερωτημα ειναι αν με καλυπτει η εγγυηση.Ξερει κανεις??Αν δεν με καλυπτει συμφερει να την στειλω να μου την φτιαξουν για 2η φορα πληρωνοντας τους κ απο πανω??

(Κατι αλλο που γυριζει στο μυαλο μου ειναι μηπως μου εκανε καμια ζημια ο wireless adapter μιας κ ειναι αγορασμενος απο ebay κ παρολο που ολα στην συσκευασια του φαινονταν οκ γραφει οτι ειναι κατασκευασμενος στην Κινα.Λετε να παιζει κατι ή καμια σχεση?? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3,5 χρόνια δεν νομίζω να σε καλύπτει η εγγύηση. Αυτό για τους "πολους sonaκιδες" τι το ήθελες, αυτό μας έλειπε να σκάσουν μύτη κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μετά από 3,5 χρόνια δεν νομίζω να σε καλύπτει η εγγύηση. Αυτό για τους "πολους sonaκιδες" τι το ήθελες, αυτό μας έλειπε να σκάσουν μύτη κι εδώ.

 

Η αληθεια αυτη ειναι κ εγω πλεον ειμαι πολυ απογοητευμενος μιας κ εχω ριξει πολλα λεφτα στην κονσολα αυτη....

(κ να φανταστεις οτι δεν παιζω κ πολυ ετσι ωστε να δικαιολογειτε εν μερη οτι μου χαλαει για δευτερη φορα)

Ξερετε ποσο θελουν για να την φτιαξουν εκτος εγγυησης για να δω τι θα κανω?? (ή αν υπαρχουν μαγαζια κ ποια που επισκευαζουν κονσολες στην Αττικη)

(με βλεπω να αλλαζω στρατοπεδο μαλλον)

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που χεις ξοδέψει για τη κονσόλα (σκλήρο δίσκο, χειριστήρια, wireless adapter) δεν τα χάνεις. Είτε τα πουλάς είτε αλλάζεις κονσόλα αν δεν φτιαχτεί.

 

Όσον αφορά τη κονσόλα, είναι αρκετοί που ασχολούνται με επισκευές. Όπως επίσης υπάρχει τρόπος για να δώσεις μερικούς μήνες ζωής ακόμα.

 

Όσον αφορά αυτό που λες ότιι δεν τη χρησιμοποιούσες πολύ, δεν έχει σημασία τόσο οι ώρες όσο το πως την λειτουργείς. Αν την είχες μέσα σε χώρο κλειστό ή/και χωρίς να είναι ανοιχτό πίσω να φεύγει ο αέρας να ξερεις ότι μειώνει γεωμετρικά μάλιστα το χρόνο ζωής. Αν μάλιστα δεν έχεις καλή - σταθερή παροχή ρεύματος αυξάνεις κατα πολύ τη θερμοκρασία. Οπότε είτε την φτιάξεις/αλλάξεις είτε πάρεις ps3 φρόντισε μην τυχόν συμβαίνει κάποιο απο τα δύο που λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η αληθεια αυτη ειναι κ εγω πλεον ειμαι πολυ απογοητευμενος μιας κ εχω ριξει πολλα λεφτα στην κονσολα αυτη....

(κ να φανταστεις οτι δεν παιζω κ πολυ ετσι ωστε να δικαιολογειτε εν μερη οτι μου χαλαει για δευτερη φορα)

Ξερετε ποσο θελουν για να την φτιαξουν εκτος εγγυησης για να δω τι θα κανω?? (ή αν υπαρχουν μαγαζια κ ποια που επισκευαζουν κονσολες στην Αττικη)

(με βλεπω να αλλαζω στρατοπεδο μαλλον)

Λοιπόν το έχουμε πει άπειρες φορές αλλά κάποιοι δεν λέτε να το καταλάβετε.

 

Τα πρώτης και δεύτερης γενιάς 360 είχανε τρομερά προβλήματα υπερθερμανσης(Με άλλα λόγια rrod) αλλά το πρόβλημα αυτό λύθηκε στα νέα jasper 360 καθότι μειώθηκαν και τα watt που χρειαζότανε το 360 για να δουλέψει(150watt έναντι 220watt των παλιότερων) αλλά και τα nm που ήτανε κάρτα γραφικών και επεξεργαστής(90nm στα πρώτα 360 έναντι 66nm στα νέα jasper xbox360)

 

Αν θες μπορώ να δοκιμάσω εγώ να στο φτιάξω καθότι εχω είδη φτιάξει 2 - 3 xbox360 πρώτης και δεύτερης γενιάς αντίστοιχα και τα 3 ακόμα δουλεύουν.

Τώρα αν δεν θες μπορείς να το πουλήσεις για ανταλλακτικά και να δώσεις διάφορα να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο(Άντε να σου πάει μεχρι 120ευρω) xbox360 με jasper μητρική(Να λέει πίσω στο κουτί 12.1A ώστε να σιγουρέψεις ότι είναι jasper μητρική και όχι παλιότερη) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Πληροφοριακά αν έχεις βάλει κάτι σαν το nyko intercooler στο 360 σου τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι αυτό φταίει για το rrod που σου έβγαλε καθότι έχει αποδειχτεί ότι το συγκεκρημενο περιφερειακό όχι μόνο δεν κάνει καλό αλλά το αντίθετο καθότι παίρνει από το ρεύμα που παίρνει το 360 με αποτέλεσμα να μειώνονται τα ampere που χρειάζεται το 360 για να δουλέψει.

 

Εννοείτε οτι παίζουν σημαντικό ρόλο και αυτά που λέει ο antretng:

Όσον αφορά αυτό που λες ότιι δεν τη χρησιμοποιούσες πολύ, δεν έχει σημασία τόσο οι ώρες όσο το πως την λειτουργείς. Αν την είχες μέσα σε χώρο κλειστό ή/και χωρίς να είναι ανοιχτό πίσω να φεύγει ο αέρας να ξερεις ότι μειώνει γεωμετρικά μάλιστα το χρόνο ζωής. Αν μάλιστα δεν έχεις καλή - σταθερή παροχή ρεύματος αυξάνεις κατα πολύ τη θερμοκρασία. Οπότε είτε την φτιάξεις/αλλάξεις είτε πάρεις ps3 φρόντισε μην τυχόν συμβαίνει κάποιο απο τα δύο που λέω.

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσον αφορά αυτό που λες ότιι δεν τη χρησιμοποιούσες πολύ, δεν έχει σημασία τόσο οι ώρες όσο το πως την λειτουργείς. Αν την είχες μέσα σε χώρο κλειστό ή/και χωρίς να είναι ανοιχτό πίσω να φεύγει ο αέρας να ξερεις ότι μειώνει γεωμετρικά μάλιστα το χρόνο ζωής. Αν μάλιστα δεν έχεις καλή - σταθερή παροχή ρεύματος αυξάνεις κατα πολύ τη θερμοκρασία. Οπότε είτε την φτιάξεις/αλλάξεις είτε πάρεις ps3 φρόντισε μην τυχόν συμβαίνει κάποιο απο τα δύο που λέω.

 

Oλα αυτα που λες δεν ισχυουν στην περιπτωση μου.Το μηχανημα ουτε cooler ειχε πανω,ουτε εχει ανοιχτει ποτε κ σε πολυπριζο ασφαλειας με ασφαλεια τασης ηταν συνδεδεμενο αλλα κ σε αεριζομενο χωρο βρισκοταν.Εγω εξακολουθω να υποστηριζω οτι για 2-3 ωρες την εβδομαδα που παιζω για 2η φορα που μου βγαζει αυτο το προβλημα ειναι απαραδεκτο.Θα δω την Δευτερα ποσο θελουν για επισκευη αν ειναι εκτος εγγυησης...Αν θελουν κανα 70euro οπως καπου αλλου εχω διαβασει με βλεπω να τα πουλαω ολα να παει στο δια%$^

(εντωμεταξυ το αφησα εκτος ρευματος ολο το βραδι κ πριν λιγο που το εβαλα επαιξε για κανα 5λεπτο αλλα μολις αρχισε να σχηματιζετε το χαμογελο στα χειλη μου, ξανακολησε )

 

---------- Προσθήκη στις 11:00 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:57 ----------

 

 

Πληροφοριακά αν έχεις βάλει κάτι σαν το nyko intercooler στο 360 σου τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι αυτό φταίει για το rrod που σου έβγαλε καθότι έχει αποδειχτεί ότι το συγκεκρημενο περιφερειακό όχι μόνο δεν κάνει καλό αλλά το αντίθετο καθότι παίρνει από το ρεύμα που παίρνει το 360 με αποτέλεσμα να μειώνονται τα ampere που χρειάζεται το 360 για να δουλέψει.

Μηπως λες να μου την εκανε το wireless adapter που πηρα που παιρνει κ αυτο ρευμα απο το 360?? (γιατι με ανησυχει πολυ η χρονικη συγγυρια.μετα απο 1 ημερα αφου το πηρα τα εφτισε το xbox μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το επίσημο wireless adapter που παίρνει ρεύμα από την usb δεν υπάρχει πρόβλημα το πρόβλημα(Άλλωστε πως θα μπορούσε να υπάρχει πρόβλημα με επίσημο περιφερειακό) υπάρχει από το nyko intercooler(Δεν είναι επίσημο περιφερειακό) που παίρνει ρεύμα από το ρεύμα του 360(Δες τι φώτο και θα καταλάβεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...