Προς το περιεχόμενο

XBOX 360 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας.

Είμαι και εγώ κάτοχος ενος 360 εδώ και μια εβδομάδα.

Είναι η έκδοση Elite με 120gb σκληρό και jasper μητρική.

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι λόγω προβλήματος στον χώρο

το XBOX βρίσκεται μέσα σε έπιπλο αρκετά ευρύχωρο και ανοιχτό μπροστά.

Διάβασα ότι υπάρχει πρόβλημα αν η κονσόλα δεν αερίζεται σωστά απο όλες τις μεριές.

Δυστηχώς για την ώρα δεν μπορεί να τοποθετηθεί αλλού.

Λέτε να μου σκάσει κανένα rrod και να τρέχω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό πρέπει να προσέξεις είναι να είναι ανοιχτό μπροστά και πίσω το έπιπλο ώστε να πέρνει φρέσκο αέρα και ο παλιός να φεύγει. Συνεπώς το πιο σημαντικό είναι το έπιπλο να μην έχει πλάτη.... ή αν έχει να την ανοίξει με ένα πριονάκι στο ράφι που βαλες το xbox.

 

Τα πλαϊνά και το ύψος από πάνω είναι δευτερεύουσας σημασίας... 5-6 εκατοστά είναι υπεραρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρέπει να προσέξεις είναι να είναι ανοιχτό μπροστά και πίσω το έπιπλο ώστε να πέρνει φρέσκο αέρα και ο παλιός να φεύγει. Συνεπώς το πιο σημαντικό είναι το έπιπλο να μην έχει πλάτη.... ή αν έχει να την ανοίξει με ένα πριονάκι στο ράφι που βαλες το xbox.

 

Τα πλαϊνά και το ύψος από πάνω είναι δευτερεύουσας σημασίας... 5-6 εκατοστά είναι υπεραρκετα.

 

Δυστηχώς το έπιπλο έχει πλάτη και είναι κολλημένο στον τοίχο.

Ο μόνος δίαυλος αέρα απο την πίσω πλευρά είναι μια μικρή τρύπα που περνάνε τα καλώδια. Και μπροστά και απο τα πλάγια το μηχάνημα έχει χώρο να ''αναπνεύσει'' Μετά απο 4 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας η διαφορά της θερμοκρασίας μέσα στο έπιπλο απο τον εξωτερικό χώρο ήταν 6 βαθμοί Κελσίου.

(20 έξω και 26 στο βάθος του επίπλου πίσω απο την κονσόλα)

Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι για την μελλοντική ζωή της..

Το θέμα είναι ότι στον ίδιο χώρο στεγάζεται εδώ και 7 χρόνια ένας επαγγελματικός

τελικός ενισχυτής και μέχρι πριν λίγες μέρες και ενα ps2. Ποτέ δεν υπήρξε το παραμικρό

πρόβλημα μιας και το έπιπλο είναι πολύ μεγάλο και ανοικτό από μπροστά.

Πάντως μου προκαλεί εντύπωση η υπερβολική έως και εκνευριστική θα έλεγα

ευπάθειά της κονσόλας σε προβλήματα υπερθέρμανσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς το έπιπλο έχει πλάτη και είναι κολλημένο στον τοίχο.

Ο μόνος δίαυλος αέρα απο την πίσω πλευρά είναι μια μικρή τρύπα που περνάνε τα καλώδια. Και μπροστά και απο τα πλάγια το μηχάνημα έχει χώρο να ''αναπνεύσει'' Μετά απο 4 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας η διαφορά της θερμοκρασίας μέσα στο έπιπλο απο τον εξωτερικό χώρο ήταν 6 βαθμοί Κελσίου.

(20 έξω και 26 στο βάθος του επίπλου πίσω απο την κονσόλα)

Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι για την μελλοντική ζωή της..

Πάντως μου προκαλεί εντύπωση η υπερβολική έως και εκνευριστική θα έλεγα

ευπάθειά της κονσόλας σε προβλήματα υπερθέρμανσης..

 

Δεν είναι θέμα ευπάθειας. Οποιοδήποτε απαιτητικό σε ενέργεια σύστημα (άρα υψηλές θερμοκρασίες) και να βαζες (ps3, media pc κλπ) πάλι θα χες προβλήματα

 

Πάρε πριονάκι και κόψε την πλάτη του ραφιού που χεις το xbox ή κάνει μικρότερη τρύπα βάζοντας σε αυτόν έναν ανεμιστηράκι να διώχνει τον αέρα. Στη χειρότερη βάλτο στο πάτωμα, αλλά δεν είναι ότι καλύτερο μιας και θα τρώει όλη τη σκόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε πριονάκι και κόψε την πλάτη του ραφιού που χεις το xbox ή κάνει μικρότερη τρύπα βάζοντας σε αυτόν έναν ανεμιστηράκι να διώχνει τον αέρα. Στη χειρότερη βάλτο στο πάτωμα, αλλά δεν είναι ότι καλύτερο μιας και θα τρώει όλη τη σκόνη

 

Αν κόψω την πλάτη του ραφιού δεν νομίζω να αλλάξει κάτι μιας και το έπιπλο είναι σχεδόν κολλημένο στον τοίχο. Σίγουρα θα είναι καλύτερα μιας και θα φεύγει προς τα έξω λίγο περισσότερο ο αέρας αλλά και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου.

Αυτό με το ανεμιστηράκι που ανέφερες το σκέφτηκα κι εγώ. Θα πρέπει να τον τοποθετήσω στην πίσω μεριά του επίπλου και να φυσάει προς τα έξω σωστά? Αν βάλω ένα ανεμιστηράκι να χτυπάει προς τα μέσα και να δροσίζει το χώρο θα κάνει δουλειά ή ο ζεστός αέρας θα παραμένει εγκλωβισμένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ζεστός αέρας φεύγει προς τα πάνω... ότι βγαίνει δεν ξαναμπαίνει... αύξησε κατα ελάχιστα εκατοστα την απόσταση απο τον τοίχο και θα φεύγει μια χαρά ο αέρας. Είναι ήδη κανα 2... δωσε αλλά 6 εκατοστά και θα την παλέψει (το ιδανικό θα ήταν 20 πόντοι συνολικά... αλλά και οι 10 μην νομίζεις, κάτι θα κάνουν.

 

Από πίσω δεν έχει νόημα να βάζεις αέρα... απο μπροστα τραβάει.. το αποτέλεσμα θα είναι απλά να σπρώχνεις τον ζεστο μπροστά τον οποίο όμως το xbox θα τον ξανα τραβάει πίσω.

 

Τέλος, όπως σου πα και πριν, όπως σου λέει και ο Toufas, βάλτο στο πάτωμα. Αλλά καλό είναι να βρεις κάποιο τρόπο να τους δώσεις μερικούς πόντους ύψους αλλιώς θα τρώει τρελή σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αύξησε κατα ελάχιστα εκατοστα την απόσταση απο τον τοίχο και θα φεύγει μια χαρά ο αέρας. Είναι ήδη κανα 2... δωσε αλλά 6 εκατοστά και θα την παλέψει (το ιδανικό θα ήταν 20 πόντοι συνολικά... αλλά και οι 10 μην νομίζεις, κάτι θα κάνουν.

 

Δυστηχώς το έπιπλο δεν με παίρνει να το μετακομίσω προς τα έξω..

Το έπιπλο είναι αρκετά βαθύ περίπου 70 εκατοστά και 30 εκ ύψος κι εγω έχω τραβηγμένο το xbox τελείως μπροστά.

Απλά επειδή δίπλα έχω και τον ενισχυτή που είναι μόνιμα αναμένος κάπου φοβήθηκα.

Όπως είπα και παραπάνω η διαφορά της θερμοκρασίας στο βάθος του επίπλου είναι περίπου 6 βαθμοί.

Δεν νομίζω να ψηθεί κιόλας..Δεν ξέρω παιδιά τι να πω θα το ρισκάρω και αν την ψωνίσει την ψώνισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε 5-6 εκατοστά δεν σε παίρνει να το τραβήξεις μπροστά; Θα δεις μεγάλη διαφορά ακόμα και έτσι.

 

Όσο μπροστά και να το βάλεις, από τη στιγμή που έχεις πλάτη ο ζεστος αέρας θα κάνει κύκλο και θα σου ξαναρχεται μπροστά... και αφού λες ότι έχεις και ζεστα τοιχώματα λόγω του ενισχυτή αυτός ο αέρας θα επιστρέφει ακόμα ζεστότερος.

 

Αν δεν μπορείς ούτε τόσα ελάχιστα εκατοστά βάλτον στο πάτωμα.. έστω και χύμα χωρίς να της δωσεις ύψος., χίλιες φορές καλύτερα η σκόνη παρά αυτό το μικρό φουρνάκι... σκέψου ότι τώρα έχουμε χαμηλή θερμοκρασία... πως θα είναι άραγε το καλοκαιρι; ;)

 

Υ.Γ. Η τηλεόρασή σου είναι λεπτή; Αν ναι, εκεί που έχεις την τηλεόραση, έχεις πλάτη ή είναι ελευθερη; Αν ναι βάλε την τηλεόραση μπροστά μπροστά και τη κονσόλα από πίσω και θα σαι άρχοντας. Βέβαια πριν το κάνεις πλησίασέ την σιγά σιγά μην τυχόν κάνει μαγνητισμό (αν και δεν νομίζω αφού το τροφοδοτικό του είναι χωριστό) ... αν δεις ότι αρχίζει να τραβά την εικονα, απομακρυνε το... αν όχι συνέχισε να το πλησιάζεις μέχρι που θα το χεις βάλει στη θεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χωρος που διαθετεις ειναι υπεραρκετος μην ανυσηχεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Δεν ειναι τοσο ευαισθητο οσο νομιζεις το xbox, το προβλημα με τα RROD ηταν κατασκευαστικο λαθος οχι λαθος χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάτη του επίπλου έχει μόνο μια μικρή τρύπα διαμέτρου 7 εκ. ίσα για να περνάνε τα καλώδια. Δυστηχώς όπως είπα δεν μπορώ να το τραβήξω πιο μπροστά. Βρήκα όμως μια άλλη λύση και είδα τρομερή διαφορά στην θερμοκρασία μέσα στο ράφι. Προσάρμοσα έναν 12άρη ανεμιστήρα μπροστά και κάθετα στο ράφι που έχω το xbox και τον ενισχυτή ώστε να φυσάει αέρα μέσα και στο βάθος του ραφιού και η θερμοκρασία από 28 βαθμούς στο εσωτερικό του ραφιού έπεσε 7 ολόκληρους βαθμούς και έφτασε σχεδόν στα επίπεδα της εξωτερικής. Τώρα πλέον μπαίνει δροσερό αεράκι μέσα στο ράφι και νομίζω ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω ήταν το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ και θα ήθελα την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά θερμοκρασίας δεν είναι απαραίτητα απο την είσοδο αποκλειστικά φρέσκου αέρα... μπορεί απλά η κίνηση του αέρα να ψύχει το θερμόμετρό σου ή τα τοιχώματα που αγγίζει. Το xbox ούτως ή άλλος τον αέρα τον κινεί εσωτερικά... άρα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ανανέωση του αέρα και όχι απλά κίνησή του.

 

Ίσως βέβαια αν το χεις βάλει στην μια άκρη (πχ τέρμα αριστερά απο το xbox) να κάνει κύκλο ο αέρα στο ράφι και να βγαίνει απο δεξια. Αλλά και πάλι το xbox έχε υπόψιν ότι τραβάει αέρα τόσο απο μπροστά και πάνω όσο και απο τα πλαινά... οπότε μπορεί να ξανα τραβάει μέρος του ζεσταμένο αέρα καθώς κάνει κύκλο. Αν επιμένεις να το κάνεις έτσι, βάλε τον ανεμιστήρα δεξία του xbox μιας και εκ των δύο πλαϊνών απο εκεί τραβάει τον περισσότερο αέρα.

 

Και μη κολλάς στα πόσα εκατοστά είναι η τρύπα του ραφιού απο πίσω.... είτε ανοιξε τελείως τη πλάτη σε εκείνο το ράφι με πριονάκι, είτε κάνε μια 12*12 τρύπα να προσαρμόσεις εκεί το ανεμιστήρι. Μάλιστα για να σαι σίγουρος ότι δεν θα ξαναμπαίνει απο την άλλη τρύπα με τα καλώδια ο ζεστός αέρας, δωστου μια ελαφριά κλίση προς τα πάνω. Με αυτό το τρόπο, ακόμη και με ελάχιστα εκατοστά θα είσαι άρχοντας. Σκέψου ότι αν το κάνεις αυτό το ράφι θα γίνει ιδανικό για οποιοδήποτε σύστημα απαιτητικό σε ψύξη.

 

Είτε θα κάνεις αυτό είτε βάλτο στο πάτωμα... οτιδήποτε άλλο δεν είναι και ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά θερμοκρασίας δεν είναι απαραίτητα απο την είσοδο αποκλειστικά φρέσκου αέρα... μπορεί απλά η κίνηση του αέρα να ψύχει το θερμόμετρό σου ή τα τοιχώματα που αγγίζει. Το xbox ούτως ή άλλος τον αέρα τον κινεί εσωτερικά... άρα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ανανέωση του αέρα και όχι απλά κίνησή του.

 

Μα αυτό ακριβώς νομίζω οτι κάνω.

Ανανέωση του αέρα. Ο ανεμιστήρας είναι τοποθετημένος στην ανοιχτή μεριά του ραφιού με την πλάτη προς τα έξω και μπροστά απο το xbox, άρα παίρνει αέρα απο τον περιβάλλοντα χώρο και ανανεώνει τον αέρα μέσα στο ράφι. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις πως τον έχω τοποθετήσει, μπορεί να το εξηγώ λίγο περίεργα. Αν μπορέσω θα ανεβάσω καμιά φωτό να δείς πως είναι και να μου πείς την γνώμη σου. Σ' ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε photo. Δεν βγάζουμε αλλιώς άκρη. Αλήθεια στο πάτωμα γιατί δεν τον βάζεις να τελειώνει η ιστορία; Πάρα 4 μικρά αλλά παχία κομμάτια ξύλου ή έστω καπάκια κοκα κόλας, στηριξε το πάνω σε αυτό και γλίτωσες έτσι και τη σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...