Προς το περιεχόμενο

XBOX 360 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανέβασε photo. Δεν βγάζουμε αλλιώς άκρη. Αλήθεια στο πάτωμα γιατί δεν τον βάζεις να τελειώνει η ιστορία; Πάρα 4 μικρά αλλά παχία κομμάτια ξύλου ή έστω καπάκια κοκα κόλας, στηριξε το πάνω σε αυτό και γλίτωσες έτσι και τη σκόνη.

 

Θα ανεβάσω φωτό. Στο πάτωμα δεν μπορεί να μπει γιατί ο χώρος που έχω μπροστα απο το έπιπλο είναι για να περνάω. Δεξια και αριστερά δεν υπάρχει χώρος. Το έπιπλο είναι τεράστιο και καλύπτει όλο τον τοίχο. Άσε, είναι περίεργη η κατάσταση. Το έχω ψάξει πολύ. Μόνο μέσα στο ράφι με παίρνει γι' αυτό ψάχνω για πατέντες..

 

---------- Προσθήκη στις 18:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:04 ----------

 

Όπως σου υποσχέθηκα να και μια φωτό.http://img408.imageshack.us/img408/4319/dsc0103v.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν μου αρέσει η θέση του. Ο ζεστός αέρας θα χτυπά στη πλάτη και θα κάνει κύκλο απο τα πλαινά του xbox. χωρίς όμως να σου εξασφαλίζει ότι δεν θα τον ξανατραβηξει κιόλας ακόμη και ο ίδιος ο ανεμιστήρας.

 

Αντίθετα εγώ θα σου πρότεινα να τον βάλεις τέρμα μέσα και αριστερά του xbox κοιτάζοντας διαγώνια ώστε να σπρώχνει τον ζεστό αέρα προς τα έξω και απο τη μεριά όπου το xbox τραβά τον λιγότερο αέρα. Και επειδή μια εικόνα χίλιες λέξεις

post-69727-129063070038_thumb.jpg

 

Ο μαύρος είναι το cooler που διαθέτεις ήδη. Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις και τους 2 κόκκινους (συνολικά 3 με το μαύρο) με τη κλίση που σου δείχνω. Έτσι ο αέρας θα κάνει κύκλο απο το μέρος που κάνει την κυριότερη ψύξη το xbox, θα σπρώχνει τον ζεστο στο πλαί και τέλος μπροστα και αριστερά... με την κλίση που έχει μάλιστα θα τον διώνει τελείως. Βέβαι και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο μιας και μέρος του ζεστού αέρα θα χαϊδεύει την αριστερή πλευρά του xbox, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερο απο αυτό που χεις κάνει μιας και η αριστερή είναι σκληρός δίσκος και driver.

 

Βέβαια και μόνο το μαύρο να βάλεις κάνεις δουλειά... αλλά βάζοντας και τον ανεμιστήρα 1 θα είναι καλύτερα. Αν βάλεις και τον 2, θα είναι αρκετά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας έχω μια απορία δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic,αν δεν είμαι διορθώστε με, αλλα θα ήθελα να ρωτήσω πόσο μπορεί να κοστίζει η επισκευή ενός xbox360 με το γνωστό πρόβλημα με τα τρία κόκκινα φώτα,γνωστό και ως Red Ring Of Death;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει η θέση του. Ο ζεστός αέρας θα χτυπά στη πλάτη και θα κάνει κύκλο απο τα πλαινά του xbox. χωρίς όμως να σου εξασφαλίζει ότι δεν θα τον ξανατραβηξει κιόλας ακόμη και ο ίδιος ο ανεμιστήρας.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ και για την βοήθειά σου και για το κατατοπιστικό σχεδιάγραμμα.

Αναφορικά όμως με την τωρινή θέση του ανεμιστήρα, πιστεύω ότι ένα μεγαλο μέρος απο τον ζεστό αέρα φεύγει απο την πίσω τρύπα των 7εκ που βρίσκεται στην πλάτη του επίπλου. Τα πλαινά και όλο το κουτί του xbox είναι τελείως κρύα και γενικά όλο το κουτί του επίπλου σε όλα του τα σημεία είναι δροσερό. Νομίζω πως τελικά ο ζεστός αέρας που βγαίνει απο πίσω κατα το μεγαλύτερο μέρος του αποβάλεται στον περιβάλοντα χώρο τόσο απο το πλάι όσο και απο την πίσω τρύπα. Το ανεμιστηράκι δείχνει αρκετά ισχυρό ακόμα και σ' αυτή τη θέση. Σε όποιο σημείο και να μέτρησα την θερμοκρασία του επίπλου δεν πήρα τιμές μεγαλύτερες απο 2 βαθμούς σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας έχω μια απορία δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic,αν δεν είμαι διορθώστε με, αλλα θα ήθελα να ρωτήσω πόσο μπορεί να κοστίζει η επισκευή ενός xbox360 με το γνωστό πρόβλημα με τα τρία κόκκινα φώτα,γνωστό και ως Red Ring Of Death;

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Για να το στειλεις εξωτερικο στη Microsoft ετσι?Αν εισαι μεσα στην εγγυηση,τιποτα.Απλα τους ενημερωνεις,ερχεται η μεταφορικη και το παραλαμβανει και θα στο επιστρεψουν καποια στιγμη.Αν τωρα δεν εισαι μεσα στην εγγυηση,εμενα μου ειχαν πει(τους ειχα παρει τηλ) οτι μαζι με τα μεταφορικα και την επισκευη θα παει γυρω στα 100 ευρω.Για μενα δεν συμφερει αυτο διοτι και πιθανοτατα δεν θα σου επιστρεψουν την ιδια κονσολα που τους ειχες δωσει(υπαρχουν πολλα παραδειγματα) αλλα το κυριοτερο ειναι οτι αν δωσεις λιγα λεφτα παραπανω περνεις καινoυργια arcade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ και για την βοήθειά σου και για το κατατοπιστικό σχεδιάγραμμα.

Αναφορικά όμως με την τωρινή θέση του ανεμιστήρα, πιστεύω ότι ένα μεγαλο μέρος απο τον ζεστό αέρα φεύγει απο την πίσω τρύπα των 7εκ που βρίσκεται στην πλάτη του επίπλου. Τα πλαινά και όλο το κουτί του xbox είναι τελείως κρύα και γενικά όλο το κουτί του επίπλου σε όλα του τα σημεία είναι δροσερό. Νομίζω πως τελικά ο ζεστός αέρας που βγαίνει απο πίσω κατα το μεγαλύτερο μέρος του αποβάλεται στον περιβάλοντα χώρο τόσο απο το πλάι όσο και απο την πίσω τρύπα. Το ανεμιστηράκι δείχνει αρκετά ισχυρό ακόμα και σ' αυτή τη θέση. Σε όποιο σημείο και να μέτρησα την θερμοκρασία του επίπλου δεν πήρα τιμές μεγαλύτερες απο 2 βαθμούς σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία.

 

Από τα πλαϊνά δεν βλέπεις τίποτα. Από κάτω πιάσε, εκει θα φανει αν ζεσταίνεται.

 

Με μπέρδεψες. Είναι ή δεν είναι κολλημένο στο τοίχο το έπιλο; Απο τη στιγμή που δεν έχεις στη τρύπα ανεμιστήρι, μέρος του αέρα θα επιστρέφει. Ακόμη, η τρύπα είναι στο ύψος των ανεμιστηριών του xbox η αλλού;

 

BTW γιατί δεν την μεγαλώνεις ελάχιστα την τρύπα, απομάκρυνε το όσο μπορείς απο το τοίχο (έστω και ελάχιστα εκατοστά) και να βάλεις εκεί έστω ένα 80αρη ανεμιστηρα; Αν τον βάλεις και με μια ελάχιστη κλίση προς τα πάνω (10 μοίρες είναι αρκετό) θα βρεις την υγεία σου.

 

Παρε μια κουβερτα και σκεπασε το ολο αστο να δουλεψει 10 λεπτα μετα κλειστο και σε 5 λεπτα ανοιξε το. θα δουλεψει λογικα.

 

Χειρότερο θα το κάνει. Καλύτερα να του το φτιάξει άλλος ή να το πουλήσει για ανταλλαχτικά και να πάρει άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χειρότερο θα το κάνει. Καλύτερα να του το φτιάξει άλλος ή να το πουλήσει για ανταλλαχτικά και να πάρει άλλο.

 

Σε 2 xbox που το εχω κάνει έφτιαξε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 xbox που το εχω κάνει έφτιαξε :-)

 

Ωραίος :-) . Πάντως από όσα έχω διαβάσει στο net οι περισσότεροι την κάνουν χειρότερα.

 

Να σημειωθεί βέβαια ότι οποιαδήποτε "θεραπεία" και να του κάνει, απλά του δίνει μια παράταση ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος :-) . Πάντως από όσα έχω διαβάσει στο net οι περισσότεροι την κάνουν χειρότερα.

 

Να σημειωθεί βέβαια ότι οποιαδήποτε "θεραπεία" και να του κάνει, απλά του δίνει μια παράταση ζωής.

 

βεβαια depon ειναι.

Aν την εχει οριζόντια και βαλει και κουλερακι ομως τοτε θα αργησει να ξανα συμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το στειλεις εξωτερικο στη Microsoft ετσι?Αν εισαι μεσα στην εγγυηση,τιποτα.Απλα τους ενημερωνεις,ερχεται η μεταφορικη και το παραλαμβανει και θα στο επιστρεψουν καποια στιγμη.Αν τωρα δεν εισαι μεσα στην εγγυηση,εμενα μου ειχαν πει(τους ειχα παρει τηλ) οτι μαζι με τα μεταφορικα και την επισκευη θα παει γυρω στα 100 ευρω.Για μενα δεν συμφερει αυτο διοτι και πιθανοτατα δεν θα σου επιστρεψουν την ιδια κονσολα που τους ειχες δωσει(υπαρχουν πολλα παραδειγματα) αλλα το κυριοτερο ειναι οτι αν δωσεις λιγα λεφτα παραπανω περνεις καινoυργια arcade.

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε για τις πληροφορίες,και εγώ καινούργια λέω να πάρω λόγο του οτι είμαι και εξωτερικό και συμφέρει σε σχέση με τιμές Ελλάδας να αγοράσω απο εδώ!!!

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πλαϊνά δεν βλέπεις τίποτα. Από κάτω πιάσε, εκει θα φανει αν ζεσταίνεται.

 

Με μπέρδεψες. Είναι ή δεν είναι κολλημένο στο τοίχο το έπιλο; Απο τη στιγμή που δεν έχεις στη τρύπα ανεμιστήρι, μέρος του αέρα θα επιστρέφει. Ακόμη, η τρύπα είναι στο ύψος των ανεμιστηριών του xbox η αλλού;

 

BTW γιατί δεν την μεγαλώνεις ελάχιστα την τρύπα, απομάκρυνε το όσο μπορείς απο το τοίχο (έστω και ελάχιστα εκατοστά) και να βάλεις εκεί έστω ένα 80αρη ανεμιστηρα; Αν τον βάλεις και με μια ελάχιστη κλίση προς τα πάνω (10 μοίρες είναι αρκετό) θα βρεις την υγεία σου.

 

Απο κάτω είναι απλά χλιαρό..ούτε καν ζεστό.

Το ξέρω ότι σ' εχω ζαλίσει και σ' εχω μπερδέψει..

Το έπιπλο αφήνει ένα μικρό κενό περίπου 1-1,5εκ απο τον τοίχο.

Η τρύπα είναι περίπου 10 εκ ψηλότερα απο το ύψος των ανεμιστήρων του xbox.

Το σκέφτηκα κι εγώ να μεγαλώσω λίγο την τρύπα.

Εσύ δηλαδή λες να βάλω πίσω στην τρύπα έναν ανεμιστήρα που να σπρώχνει τον αέρα μπροστά. Σωστά κατάλαβα?:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που λες ότι δεν καίει πολύ τότε μπορείς να το αφήσεις και έτσι. Αλλά μπορεί το καλοκαίρι να έχει πρόβλημα.

 

Αυτό που πρότεινα εγώ ήταν τέρμα πίσω και να βγάζει αέρα, ώστε να βγαινει ο ζεστος αέρας έξω. Επίσης επειδή είναι αρκετά κοντά στο τοίχο, δώσε μια μικρή κλίση προς τα πάνω ώστε να σιγουρευτούμε ότι φεύγει ο αέρας. Επίσης, αν μπορείς να αυξήσεις έστω και ελάχιστα εκατοστά την απόσταση από το τοίχο, είναι σημαντικό... δεν νομίζω ότι 5-6 εκατοστά μπροστά ότι θα είναι τόσο καταστροφικό. Ακόμη αν μεγαλώσεις την τρύπα, μεγαλωσε την προς τα κάτω ώστε να πιάνει το ύψος του αέρα της κονσόλας. Τέλος φρόντισε μετά να κλείσεις καλά με μονωτική ταινία τις άκρες τις τρύπας ώστε να τραβάει αέρα απο το έπιπλο και όχι απο έξω.

 

Anyway σου ανεβάζω και σχεδια για να καταλάβεις καλύτερα την σκέψη μου

post-69727-129063070315_thumb.jpg

 

post-69727-129063070327_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρότεινα εγώ ήταν τέρμα πίσω και να βγάζει αέρα, ώστε να βγαινει ο ζεστος αέρας έξω. Επίσης επειδή είναι αρκετά κοντά στο τοίχο, δώσε μια μικρή κλίση προς τα πάνω ώστε να σιγουρευτούμε ότι φεύγει ο αέρας.

 

Απόλυτα κατανοητό. Θα βρώ το εργαλειάκι που ανοίγει τρύπες και με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω. Έχω όμως μια τελευταία απορία σε σχέση με την υπερθέρμανση της κονσόλας.

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ίσχυε στις παλαιότερες μητρικές πάντως σε αυτήν που έχω με Jasper μητρική αναφέρεται ότι υπάρχει μια ''δικλείδα'' ασφαλείας όσον αφορά την υπερθέρμανση. Μεταφέρω αυτούσια το κείμενο:

 

''Δυο αριστερές λυχνίες της κονσόλας αναβοσβήνουν με κόκκινο χρώμα :

Η κονσόλα έχει υπερθερμανθεί και δεν θα αναπαράγει παιχνίδια μέχρι να πέσει η θερμοκρασία. Τοποθετήστε την κονσόλα σε ένα χώρο με καλό εξαερισμό, μακριά από άλλες πηγές θερμότητας. Αφού κρυώσει η κονσόλα, οι λυχνίες σταματούν να αναβοσβήνουν και η κονσόλα μπορεί να λειτουργήσει και πάλι.

 

Αν πράγματι συμβαίνει αυτό τότε θα γνωρίζω αν όντως η κονσόλα υπερθερμένεται

και θα βρώ άλλο τρόπο/θέση τοποθέτησης. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος αυτό ισχύει και για παλαιότερες κονσόλες.

 

Όπως και να χει η κονσόλα δεν χαλάει επειδή υπερθερμάνθηκε μια φορά, αλλά γενικά απο τις υψηλές θερμοκρασίες (όχι απαραίτητα η θερμοκρασία στην οποία κλείνει) έρχεται μια μακροπρόθεσμη φθορά. Βέβαια οι jasper έχουν πολύ μικρότερη κατανάλωση (σκέψου ότι το τροφοδοτικό είναι 150αρη ενώ τα παλιά ήταν 200αρια) οπότε έχουν και χαμηλότερες θερμοκρασίες.

 

Η τροφοδοσία του ανεμιστήρα φρόντισε να μην είναι από την τροφοδοσία του xbox. Όσο πιο πολύ ρεύμα τραβάς τόσο πιο ασταθής η παροχή. Όσο πιο ασταθής η παροχή τόσο μεγαλύτερες οι θερμοκρασίες. Για τον ίδιο λόγο τα παιχνίδια που παίζεις περισσότερο εκείνο το καιρό, πέρνα τα στο σκληρό ώστε να μην τραβάει τόσο ρεύμα το dvd rom. Τέλος μην ξεχάσεις την μονωτική ταινία, την κλίση προς τα πάνω του ανεμιστήρα και να αυξήσεις έστω και ελάχιστα εκατοστά την απόσταση από το τοίχο.

 

Πάντως μην ανησυχείς τόσο. Οι jasper δεν έχουν καμία σχέση με τις παλιές. Απλά καλό είναι να χεις μια καλύτερη ψύξη μιας και το πνίγεις στο ράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...