Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φυρογένης έδινε lifetime εγγύηση στα καζάνια του και χαλούσαν λόγω μιας κατασκευαστικής αστοχίας και έπεσε έξω.

 

 

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=158978

5 λεπτά πριν, villasg είπε

Μετα μπορεις να παιξεις σε nobel me 345 + τοποθετηση

https://www.alphaclimagr.gr/product/354953/nobel-200-l-glass-mpoiler-iliakoy-diplis-energeias.html

Δε θα έπαιρνα ηλιακό που έφυγε από Ελλάδα και κατασκευάζεται σε βαλκανική χώρα

Για φυρογένη:

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/140510-ηλιακός-θερμοσίφωνας-τι-προτείνετε/?page=287&tab=comments#comment-55725063

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα. Μου προτειναν 200 lt. inox επιλεκτηκο της Θερμοτεχνικης με 1300€ η glass με 900€.  Ξερει να μου πει κανεις για την ποιοτητα και της τιμες που μου ειπαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vasiabessie είπε

Καλησπερα. Μου προτειναν 200 lt. inox επιλεκτηκο της Θερμοτεχνικης με 1300€ η glass με 900€.  Ξερει να μου πει κανεις για την ποιοτητα και της τιμες που μου ειπαν?

Μπορείς να στείλεις ενα site της εταιρείας? Είναι κάπιο μαγαζί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2018 στις 10:11 ΜΜ, πάνοσ2 είπε

Μπορείς να στείλεις ενα site της εταιρείας? Είναι κάπιο μαγαζί?

Η πηγή των ανοδίων

Στις 28/1/2018 στις 10:24 ΜΜ, haris_216 είπε

Αν και έχει ξαναειπωθεί στο παρελθόν να πω ότι η Calpak για μένα έχει δύο "θέματα". Ένα ιστορικό κι ένα σημερινό.

Σχετικά με την ιστορία η Calpak έχει δύο περιόδους. Περίοδος "γέννησης" (Calpak BP) και μετέπειτα περίοδος (μετά BP). Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω ποια ακριβώς ήταν η συμβολή και τι αντιπροσώπευε το όνομα της BP, ξέρω ότι η "αναχώρησή" της από το λογότυπο σήμανε πολύ περισσότερα από την απλή αλλαγή του χαρακτηριστικού σχεδιασμού του boiler.

Στα σημερινά τώρα, η Calpak έχει ενοχλητικά δεσμευτικό πρόγραμμα εγγύησης (πολλοί έχουν) και ιδιαίτερα ακριβό κόστος ανταλλακτικών. Μάλιστα έχει επιλέξει πολλά από αυτά (τα ανταλλακτικά) να είναι ιδιαίτερα (πχ οβάλ αντιστάσεις, κλπ) και άρα να εξαρτάσαι από το δίκτυο της εταιρίας και σαν διαθεσιμότητα και σαν τιμή σε αντίθεση με πολλές άλλες εταιρίες που στα πλαίσια διευκόλυνσης και της εταιρίας και των πελατών χρησιμοποιούν"κλασσικά" ανταλλακτικά (πχ 8τρυπη αντίσταση) με αρκετά χαμηλές τιμές

ΥΓ Δεν είμαι υδραυλικός αλλά θεωρώ τουλάχιστον αστείο, για να δικαιολογήσει μια εταιρία το κόστος στη συντήρηση της, να περιγράφει εργασίες όπως "έλεγχος της κλίσης των συλλεκτών και του προσανατολισμού". Και αυτό γιατί η όποια μικρή απόκλιση στα παραπάνω δεν επιφέρει σημαντική διαφορά στην απόδοση. Και βέβαια δεν βλέπω τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να αλλάξουν προσανατολισμό ή κλίση οι συλλέκτες ενός ηλιακού από μόνοι τους (όταν προφανώς η εγκατάσταση, αφού ισχύει η εγγύηση, έγινε από την εταιρία ή εγκεκριμένο εγκαταστάτη και άρα....σωστά)

Πολλές εταιρείες επειδή έχουν χαμηλώσει τις τιμές στην αγορά του ηλιακού θερμοσίφωνα κοιτάνε να βγάλουν τα σπασμένα από τα αναλώσιμα ή από το σέρβις που θα κάνουν στον ηλιακό θερμοσίφωνα. Έτσι ένα ανόδιο το οποίο μπορεί να κοστίζει 3 ευρώ + ΦΠΑ το πουλάνε 10 ευρώ ίσως και παραπάνω προσπαθώντας να κερδίσουν από εκεί. Ας αναλογιστούμε ότι σου λένε κάθε χρόνο για δέκα χρόνια αυτό το ανόδιο είναι σα να βγαίνει ένας ακόμα ηλιακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, σε συνέχεια της κουβέντας που είχαμε για την ενεργειακή σήμανση των ηλιακών (θυμίζω ότι από τη στιγμή που ο ηλιακός συνδέεται στο ρεύμα, είναι υποχρεωτικό σύμφωνα με τον κανονισμό 812/2013 να φέρει επάνω ενεργειακό αυτοκόλλητο από το Σεπτέμβριο του 2015), ρώτησα από περιέργεια διάφορες εταιρείες τι ενεργειακή κλάση είναι οι ηλιακοί τους.

Όλοι αρχικά μου έκαναν τον ανήξερο και μου έλεγαν ότι οι ηλιακοί δεν υποχρεούνται να έχουν ενεργειακή σήμανση επειδή λειτουργούν αποκλειστικά με ήλιο. Όταν τους έκανα την απλούστατη παρατήρηση ότι όλοι συνδέονται και στο ρεύμα και τους έδειχνα και τον κανονισμό που το καθορίζει ξεκάθαρα, είχα τις εξής αντιδράσεις:

Άλλοι δεν απαντούσαν ποτέ, άλλοι υπέκφευγαν και έλεγαν ότι θα επικοινωνήσουν με το αρμόδιο τμήμα και θα επανέλθουν (ακόμα περιμένω) και άλλοι, σε προσωπικό μήνυμα μου έστειλαν το αυτοκόλλητο, μασώντας τα λόγια τους γιατί δεν το κολλάνε.

Αυτή η συμπεριφορά τους μου κίνησε το ενδιαφέρον και μπήκα στη σελίδα της ΕΒΗΕ και έκανα μια σχετική αναζήτηση.

Αυτά που διαπίστωσα από αυτά που συζητάνε όπως φαίνονται στα πρακτικά των συνελεύσεων των μελών είναι παρόλο που γνωρίζουν ότι είναι υποχρεωτικό,  δεν εφαρμόζουν τον κανονισμό επειδή έτσι γουστάρουν, αφού θα σημειώσουν χαμηλό σκορ και δε θέλουν να φαίνεται κακή ενεργειακή κλάση επάνω στο προϊόν. Μάλιστα, κάνουν και lobbying στις αντίστοιχες ευρωπαϊκές επιτροπές να αλλάξει και ο κανονισμός, ενώ έχουν συνεννοηθεί να μην κολλάνε τα αυτοκόλλητα, παρόλο που κάποιοι φαίνεται να τα διαθέτουν (εκτιμώ ότι φρόντισαν να τα αποκτήσουν είτε από φόβο έναντι του νόμου είτε λόγω εξαγωγών σε χώρες που ενδιαφέρονται για την τήρηση των νόμων).

Απ'ότι φαίνεται πατάνε στο ότι τα "solar only" συστήματα δε χρειάζεται να έχουν τη σήμανση, κάτι που όμως είναι εντελώς γελοίο γιατί όλοι ξέρουν ότι οι ηλιακοί συνδέονται και στο ρεύμα, αφού έχουν αυτή τη δυνατότητα από το εργοστάσιο.

Κατά τη γνώμη μου σαν καταναλωτής και σαν Έλληνας πολίτης, αυτό είναι απογοητευτικό και ντροπιαστικό, αφού βλέπω ότι ένας βιομηχανικός/βιοτεχνικός κλάδος στον οποίο παραδοσιακά πάει καλά η χώρα, αντί να συμμορφωθεί με χαρά στις υψηλότερες απαιτήσεις και να προσπαθήσει να πιάσει τις υψηλότερες προδιαγραφές, φέρεται συντεχνιακά και κοντόφθαλμα και απλά αφήνεται να παρανομεί. Μακάρι να διαψευσθώ, αλλά με τέτοια μυαλά αμφιβάλλω αν θα αντέξει ο κλάδος τον ανταγωνισμό από τις φθηνότερες γειτονικές χώρες και την Κίνα.

Επίσης, επιβεβαιώνονται και τα αρνητικά υπονοούμενα που είχα διαβάσει εδώ στο παρελθόν για το ρόλο της ΕΒΗΕ.

Αυτά, τα είπα και ξαλάφρωσα.

 

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κανονισμοί είναι κανονισμοί και πρέπει να τηρούνται. Απλά και ξεκάθαρα.

Δεν ξέρω (και δεν το έχω ψάξει) αν και κατά πόσο οι ηλιακοί πρέπει να έχουν ενεργειακή σήμανση ως προς το ηλεκτρικό τους σκέλος. Ούτε το αν έχει βρεθεί κάποιο "παραθυράκι" για τη μη εφαρμογή του κανονισμού που ανέφερε ο naive.

Σαν απλός όμως χρήστης ηλιακού από πιτσιρικάς (στο πατρικό) και ασχολούμενος λίγο παραπάνω τα τελευταία χρόνια λόγω επιλογής του δικού μου ηλιακού να πω ότι προσωπικά με αφήνει αδιάφορο (ή τουλάχιστον δεν μου είναι τόσο σημαντικό) το ενεργειακό αυτοκόλητο, πέρα από το θέμα τήρησης ή μη κάποιου νόμου φυσικά. Και εξηγούμαι:

Στην απλή μου λογική (του χρήστη αλλά και του κατσαβιδάκια που τα ψάχνει όσο μπορεί παραπάνω ως προς το τεχνικό σκέλος) ο ηλιακός έχει μία και μόνο βασική λειτουργία. Τη θέρμανση από τον ήλιο. Ως προς αυτό το σκέλος έχει νόημα (για μένα πάντα) μόνο σήμανση που αφορά την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ χωρητικότητα (αφού παίζονται παιχνίδια ως προς αυτό) και την ετήσια ενεργειακή απολαβή (από τον ήλιο πάντα).

Το ηλεκτρικό σκέλος τώρα είναι ουσιαστικά η "ρεζέρβα" του ηλιακού για όταν δεν έχει ήλιο και (θεωρητικά) δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί ποτέ άλλοτε. Με το σκεπτικό αυτό (της ρεζέρβας και της κατά το δυνατόν σπάνιας χρήσης) δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, όπως αντίστοιχα δεν μας απασχολεί (ούτε καν στο ΚΤΕΟ δεν το κοιτάνε αν και θα έπρεπε) η γνωστή ρεζέρβα του αυτοκινήτου.

Επίσης σκέφτομαι ότι αν το boiler του ηλιακού πληρεί τις προδοαγραφές που πρέπει (μονώσεις, κλπ) για να διατηρεί το νερό που δημιούργησε από τον ήλιο τότε είναι υπέραρκετο για το τμήμα του ηλεκτρικού. Και σε τελευταία ανάλυση (οκ, ηλεκτρολόγος δεν είμαι) πόσες ενεργειακές διαφοροποιήσεις μπορεί να υπάρχουν σε ένα δοχείο θέρμανσης νερού με απλή αντίσταση συγκεκριμένων χαρακτηριστικών; (συνήθως στους ηλιακούς είναι γύρω στα 3,5-4 kw)

14 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Πολλές εταιρείες επειδή έχουν χαμηλώσει τις τιμές στην αγορά του ηλιακού θερμοσίφωνα κοιτάνε να βγάλουν τα σπασμένα από τα αναλώσιμα ή από το σέρβις που θα κάνουν στον ηλιακό θερμοσίφωνα. Έτσι ένα ανόδιο το οποίο μπορεί να κοστίζει 3 ευρώ + ΦΠΑ το πουλάνε 10 ευρώ ίσως και παραπάνω προσπαθώντας να κερδίσουν από εκεί. Ας αναλογιστούμε ότι σου λένε κάθε χρόνο για δέκα χρόνια αυτό το ανόδιο είναι σα να βγαίνει ένας ακόμα ηλιακός.

Αυτό νομίζω είναι κάτι που δεν σκέφτεται ο κόσμος πολύ. Και όχι μόνο στους ηλιακούς αλλά γενικότερα σε αγορές μηχανημάτων (πχ κλιματιστικά).

Αξιολογεί και επιλέγει με βάση κάποια χαρακτηριστικά αλλά κυρίως την τιμή. Πράγμα βέβαια φυσιολογικό για κάθε εποχή αλλά κυρίως τη σημερινή.

Βέβαια δεν σκέφτεται ότι όταν το Χ μηχάνημα μου στοιχίζει 150 ευρώ λιγότερο από το Ψ αλλά η εγγύησή του "επιβάλει" ετήσιο service με πχ κόστος 65 ευρώ τότε σε 10 χρόνια θα έχει δώσει 650 ευρώ (αλλιώς θα χάσει την εγγύηση) ενώ το Ψ μπορεί να "επιβάλει" service κάθε 3ετία και άρα σε βάθος 10ετίας θα του έρθει πιο φτηνό αφού 3 Χ 65 = 195 συν 150 αρχική διαφορά τελικά έχει δώσει -305 ευρώ

Βέβαια πάντα υπάρχει το θέμα του βραχυπρόθεσμου (μικρότερη τιμή αγοράς) και του μακροπρόθεσμου (όφελος σε βάθος χρόνου) κέρδους το οποίο γενικά δεν το αξιολογούμε σωστά.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ουσία, πέραν από το εκνευριστικό της περιφρόνησης των νόμων είναι ότι η ενεργειακή σήμανση είναι ένα αντικειμενικό (μετρήσιμο) και συγκρίσιμο στοιχείο που αφορά στην αποτελεσματικότητα της μόνωσης του δοχείου. Αυτό είναι κάτι βασικό για το θέμα του πόσο συχνά θα χρησιμοποιηθεί η αντίσταση στον ηλιακό και συνεπώς θα υπάρξει επιπλέον κόστος για τον καταναλωτή (και περιβαλλοντική επιβάρυνση).
Επίσης, αν γίνει σημείο σύγκρισης, θα αναγκαστούν και οι κατασκευαστές να βρουν τρόπους βελτίωσης, που σημαίνει όφελος και για τον καταναλωτή και για την ανταγωνιστικότητα των προϊόντων διεθνώς.

Όσο για την υποχρεωτικότητα, είναι προφανής, για να μην ψάχνετε, τα ξαναβάζω:

Spoiler

Από τον Κανονισμό:http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32013R0812&from=EN
"
1.   Από τις 26 Σεπτεμβρίου 2015 οι προμηθευτές που διαθέτουν στην αγορά και/ή θέτουν σε λειτουργία θερμαντήρες νερού, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που είναι ενσωματωμένοι σε συγκροτήματα θερμαντήρα νερού και ηλιακής συσκευής, εξασφαλίζουν ότι:

α)

κάθε θερμαντήρας νερού ο οποίος συμμορφώνεται με τις τάξεις ενεργειακής απόδοσης θέρμανσης νερού που ορίζονται στο σημείο 1 του παραρτήματος ΙΙ συνοδεύεται από τυπωμένη ετικέτα με τη μορφή και τις πληροφορίες που καθορίζονται στο σημείο 1.1 του παραρτήματος ΙΙΙ, ειδικότερα δε: για τους θερμαντήρες νερού με αντλία θερμότητας, η τυπωμένη ετικέτα παρέχεται τουλάχιστον πάνω στη συσκευασία της μονάδας παραγωγής θερμότητας· για τους θερμαντήρες νερού που προορίζονται για χρήση σε συγκροτήματα θερμαντήρα νερού και ηλιακής συσκευής, παρέχεται για κάθε θερμαντήρα νερού μια δεύτερη ετικέτα με τη μορφή και τις πληροφορίες που καθορίζονται στο σημείο 3 του παραρτήματος ΙΙΙ·
"
Στο παράρτημα ΙΙΙ, φαίνεται καθαρά ότι πρόκειται για το ταμπελάκι της ενεργειακής σήμανσης.

Επίσης, αν δείτε την παρουσίαση του Δημόκριτου στην ΕΒΗΕ τους λέει καθαρά ότι είναι υποχρεωτικό. http://www.ebhe.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=112:parousiasi-ekefe-dimokritou-gia-to-energy-labelling-iliakon&Itemid=223&lang=el
συν άλλες αναφορές: 
https://iqsolar.gr/pdf/energy_labelling.pdf
http://nobel.gr/news/energeiaki-simansi-upochrewtiki-gia-kathe-iliako-thermosifwna/18

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, naive είπε

Κατά τη γνώμη μου σαν καταναλωτής και σαν Έλληνας πολίτης, αυτό είναι απογοητευτικό και ντροπιαστικό, αφού βλέπω ότι ένας βιομηχανικός/βιοτεχνικός κλάδος στον οποίο παραδοσιακά πάει καλά η χώρα, αντί να συμμορφωθεί με χαρά στις υψηλότερες απαιτήσεις και να προσπαθήσει να πιάσει τις υψηλότερες προδιαγραφές, φέρεται συντεχνιακά και κοντόφθαλμα και απλά αφήνεται να παρανομεί

Πως ακριβώς μπορεί μια απλή αντίσταση να πιάσει υψηλότερες προδιαγραφές όσον αφορά στην κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πως ακριβώς μπορεί μια απλή αντίσταση να πιάσει υψηλότερες προδιαγραφές όσον αφορά στην κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ; 

Στην αντίσταση δε μπορούν, μπορούν όμως στη μόνωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, naive είπε

Στην αντίσταση δε μπορούν, μπορούν όμως στη μόνωση

Σαφώς, απλά ήθελα να σε προβοκάρω λίγο :D

Από εκεί και έπειτα, η μόνωση προφανώς και αποτελεί ποιοτικό χαρακτηριστικό εν γένει του ηλιακού, ακόμα και αν δε σπαταλάς ηλεκτρική ενέργεια για να ζεστάνεις το νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας, είναι εξίσου σημαντικό αυτό το νερό να παραμένει όσο το δυνατόν πιο ζεστό κατά τη διάρκεια απουσίας ηλιοφάνειας

Στην σήμανση όμως των ηλιακών (διπλής ενέργειας), λαμβάνεται υπόψη η μόνωση ; 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σαφώς, απλά ήθελα να σε προβοκάρω λίγο :D

Από εκεί και έπειτα, η μόνωση προφανώς και αποτελεί ποιοτικό χαρακτηριστικό εν γένει του ηλιακού, ακόμα και αν δε σπαταλάς ηλεκτρική ενέργεια για να ζεστάνεις το νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας, είναι εξίσου σημαντικό αυτό το νερό να παραμένει όσο το δυνατόν πιο ζεστό κατά τη διάρκεια απουσίας ηλιοφάνειας

Στην σήμανση όμως των ηλιακών (διπλής ενέργειας), λαμβάνεται υπόψη η μόνωση ; 

Φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, naive είπε

Φυσικά

Good to know, είναι απόλυτα λογικό εξάλλου :)

Αν διάλεγα ηλιακό (μιας και ως ενοικιαστής δεν έχω αγοράσει ποτέ), προφανώς και θα κοίταγα να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα μονωμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...