Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. Για τους Μαλτέζος τη γνώμη έχετε?? ειδικά για αυτόν http://www.maltezos.gr/solar_heaters_sunpower.html

κοιτάζω εμαγιέ γιατι έχω ακούσει οτι οι ανοξείδωτοι έχουν πρόβλημα με τις ενώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως εύκολα μπορεί να βρει κάποιος, σε αυτό το θέμα η ιστορία σχετικά με την άποψή μου για τον AST προέρχεται από προσωπική εμπειρία γιατί τον έχω εγκαταστήσει πριν 18 μήνες περίπου.

Τα προηγούμενα 16 (?) χρόνια είχα stiebel eltron, οπότε έχω μια σχετική πείρα από ηλιακούς. 

 

Είμαι μέλος στο insomnia από το 2004, περίπου 9 χρόνια. Άρα δεν έχω γραφτεί πρόσφατα για να υποστηρίξω ή όχι τον AST.

Οι συνφορουμίτες που γράφουν εναντίον είναι φρέσκοι !...

 

Γενικά πιστεύω ότι είναι ένα καλό εργαλείο ειδικά εάν χρειάζεται κάποιος ζεστό νερό όλη μέρα και όχι 200 λίτρα πχ μόνο το βράδυ. Ο ηλιακός αυτός, από προσωπική εμπειρία, το έχω γράψει, μπορεί να παράγει νερό σε 3-4 ώρες τον Απρίλιο με θερμοκρασία περιβάλλοντος 15c. Αυτό το παρατήρησα επίσης την 1/4/13, πριν μερικές μέρες.  

βλέπε και σχετικές εγγραφές 1996, 1998, 2000 και παλαιότερες...

 

 

 

Πολλα σχολια για τον AST βλεπω και η παρατηρηση μου ειναι η εξης. Οντως καποιοι απο εδω εχουν βαλει τον ηλιακο αυτο και ειναι τοσο ευχαριστημενοι που τον προτεινουν και σε αλλους ή μηπως τον διαφημιζουν απλα? Η αποδοση του AST σε σχεση με τους αλλους ηλιακους παντως εχει διαφορα και μαλιστα προς τα κατω.
Οσο για το solar key mark ειναι σαν το iso που εχουν οι περισσοτερες εταιρειες που η διαφορα με λιγα λογια ειναι οτι υπαρχει πιο αυστηρος ελεγχος. Δηλαδη μπορει να παει στην οποιαδηποτε εταιρεια αν πασα στιγμη (κατι σαν εφορια), να μπει στην παραγωγη και να ελενξει αν οντως τηρει τις προδιαγραφες που εχει ορισει η εταιρεια πανω στην κατασκευη του ηλιακου θερμοσιφωνα. Το πιστοποιητικο αυτο το ζητουν περισσοτερο εταιρεις απο αλλα κρατη που προκειται να συνεργαστουν για εισαγωγες-εξαγωγες.

 

 

Προσπάθησα να πάρω κάποια γνώμη για τον AST διαβάζοντας το forum αλλά οφείλω να πω πως μπερδεύτηκα περισσότερο από ότι ήμουν. Άλλοι λένε έτσι, άλλοι αλλιώς. Επειδή είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω τον AST (διαβάζοντας το φορουμ είμαι λιγάκι επιφυλακτικός) θα ήθελα κάποια γνώμη από άτομα που τον έχουν βάλει και όχι από άτομα που διαβάζουν απλώς τα χαρακτηριστικά και γνωρίζουν και κάποια πράγματα παραπάνω. User789 λες ότι η απόδοση του είναι προς τα κάτω. Που στηρίζεται αυτό; Εμένα μου τον έχει προτείνει ένας φίλος μου υδραυλικός που δεν έχει λόγο να τον προωθεί. Και μάλιστα μου λέει οτι έχει διαφορά με τους υπόλοιπους. Τώρα αμα κι αυτός έχει σκοπιμότητα τι να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Για τους Μαλτέζος τη γνώμη έχετε?? ειδικά για αυτόν http://www.maltezos.gr/solar_heaters_sunpower.html

κοιτάζω εμαγιέ γιατι έχω ακούσει οτι οι ανοξείδωτοι έχουν πρόβλημα με τις ενώσεις.

όπως προχθές και με τους ΓΕΛΚΟ έτσι κι εδώ θα πω ότι μου αρέσει τουλάχιστον η ειλικρίνεια που βλέπω εκ πρώτης όψεως στο διαφημιστικό. ενώ οι πάντες αναφέρονται σε αυτό τον τύπο ηλιακού ως "glass" (και κάποιοι θρασύτατοι λένε ακόμα και τη λέξη "γυαλί") εδώ τουλάχιστον βλέπω με μεγάλα γράμματα τη λέξη ΕΜΑΓΙΕ (το οποίο και είναι η πραγματικότητα).

σίγουρα θέλει ψάξιμο και εδώ το διαφημιστικό μήπως λένε κι εδώ "χαριτωμενιές" αλλά σε πρώτη ανάγνωση δείχνει ειλικρίνεια την οποία και προσωπικά εκτιμώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωμη σας για αυτην την εταιρεια και τον ηλιακο της??

 

τον εχει βαλει κανεις  να μου πει εντυπωσεις...???

Κάνη μια καλή προσπάθεια αρκετά μεγάλη μονάδα στην Θεσσαλονίκη ακολουθεί την εξέλιξη της τεχνολογίας πρόσφατα μάλιστα ήμασταν μαζί σε ένα σεμινάριο για την ηλιοθερμία και ηλιακό κλιματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω πολυ καποιες γνωμες για τον compact της Ηλιοακμης. Τον εβαλε ο σπιτονοικοκυρης μου και αυτη την εποχη(Αλεξανδρουπολη) μετα της 8 δεν υπαρχει ζεστο νερο ουτε για ξυρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω πολυ καποιες γνωμες για τον compact της Ηλιοακμης. Τον εβαλε ο σπιτονοικοκυρης μου και αυτη την εποχη(Αλεξανδρουπολη) μετα της 8 δεν υπαρχει ζεστο νερο ουτε για ξυρισμα.

στο site της Ηλιοακμης αναφέρει :

10. ΤΟ COMPACT ΣΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΦΘΟΝΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ 12 ΕΩΣ 16 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ
Λόγω των μεγαλύτερων απωλειών που παρουσιάζει το COMPACT κατά τη διάρκεια της νύχτας πρέπει να προσαρμόζονται οι απαιτήσεις σας σε ζεστό νερό τους καλοκαιρινούς μήνες μέχρι τις 12μμ και τους χειμερινούς μήνες μέχρι τις 10μμ. Εάν το ζεστό νερό το πρωί και ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες δεν σας επαρκεί, τότε μπορείτε να ενεργοποιήσετε την ηλεκτρική αντίσταση.

 

Link.png Site: http://www.helioakmi.com/el/products/compact-solar-water-heaters.html">πηγή

 

 

αυτό μάλλον αναφέρεται σε θερμοκρασίες Αθήνας, για Αλεξανδρούπολη μπορεί να είναι λίγο πιο νωρίς....

 

 

 

να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου τη γνώμη των πιο ειδικών επί του θέματος για αγορά ηλιακού. Μετά από έρευνα που έκανα, συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά και τα πιστοποποιητικά που έβρισκα στα sites της κάθε εταιρείας έχω καταλήξει είτε στον Μαλτέζο 160λτ inox είτε στον Sonne Aktion 160lt χάλκινο και ως τρίτη επιλογή αν τελικά μειώσω το διαθέσιμο budget τον nobel 160lt inox.

 

Τα πλεονεκτήματα του Μαλτέζου είναι τα 7εκ μόνωσης στη δεξαμενή, και 4εκ+2εκ στον συλλέκτη, τα πολλά έτη στο χώρο με καλό όνομα, η χρήση καλής ποιότητας εσωτερικόυ ανοξείδωτου χάλυβα 316L HiMo (αν κ εξωτερικά βάζει 304ΒΑ χώρις να είμαι σίγουρος αν παίζει σημαντικό ρόλο) και η πολύ καλή απόδοση του συλλέκτη με τους "4 ήλιους" ή αν θυμάμαι καλά απόδοση 800kwh/m2.

 

Τo κύριο πλεονεκτήμα του Sonne είναι ότι είναι χάλκινο, αρά δεν υπάρχει το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης άρα δεν χρειάζεται ανόδιο και συνεπώς συντήρηση και αλλάγη του κάθε τόσο και ακόμα ότι η δεξαμενή κατασκευάζεται με μια μόνο ραφή συγκόλλησης και εξασφαλίζουν τη διπλάσια αντοχή σε σχέση με τα κοινά δοχεία (πίεση δοκιμής 20 bar). Όσον αφορά τη μόνωση έχει 6εκ (αλλά λίγο μεγαλύτερης πυκνότητας) στη δεξαμενή και 3+2,5εκ στον συλλέκτη. Όσον αφορά την απόδοση έχει χαμηλότερη, νομίζω 650kwh/μ2. Ακόμα ως όνομα δεν την είχα ακούσει πριν αρχίσω να ψάχνω για ηλιακό.

 

Με προβληματίζει το γεγονός ότι αν είναι τόσο καλύτερος ο χαλκός γιατί δεν φτίαχνουν και οι άλλες εταιρείες ενναλακτικη με χαλκό?

 

 

Ποιον από τους παραπάνω μου προτείνετε?

 

(Να διευκρινήσω ότι δεν εργάζομαι κ ούτε έχω σκόπο να κάνω διαφήμιση σε κάποια από τις παραπάνω εταιρείες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.

Παιδια ηρθε η ωρα  να βαλω και εγω ηλιακο θερμοσιφωνα αλλα δεν εχω ιδεα απο μαρκες περα απο maltezos και  calpak.

Σκεφτομαι να παρω εναν 160lt επιλεκτικο διπλης ενεργειας και η τιμη του να κυμαινεται μαξιμουμ 700-730euro αγορα.

Με μια ερευνα που εκανα χθες στην αγορα ειδα τους εξης:bartec ,ηλιοακμη,ξαφης(ideal),και nobel.

Mηπως εχετε να μου προτεινεται κατι καλυτερο με τα παραπανω δεδομενα.

Σημερα θα παω να δω και αλλα δυο,το wilco και το sky land.

Yπαρχει καποιος που να εχει καποια εμπειρα απο τα αναγραφομενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!!

Μπήκα στο φόρουμ για να πάρω απόψεις σχετικά με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες, γιατί σκέφτομαι να αγοράσω έναν σύντομα, αλλά ακόμα δεν έχω διαμορφώσει μια ξεκάθαρη άποψη. Πρώτη φορά ψάχνω για ηλιακό και δεν έχω ιδέα τι παίζει και για να πω την αλήθεια έχω χαθεί ανάμεσα στα είδη και τις τεχνολογίες των συλλεκτών και των μπόιλερ. Προσπάθησα να διαβάσω τα σχόλια μπας και βγάλω καμιά άκρη, αλλά αφού έφτασα μέχρι την εικοστή σελίδα, διαπίστωσα ότι απομένουν ακόμα 116 σελίδες που είναι αδύνατον να διαβαστούν. Έτσι μπήκα στον κόπο να κάνω έναν λογαριασμό για να ρωτήσω αλλά και να βάλουμε σε μια σειρά, σε όσο το δυνατών λιγότερα σχόλια, μερικά πράγματα, για να διευκολύνουμε και εμένα αλλά και για τους υπόλοιπους αναγνώστες.

 

1.     Ποιες είναι οι τεχνολογίες-είδη συλλεκτών και ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε τεχνολογίας;;;

Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω πιο συγκεκριμένα

a.     Τι ακριβώς είναι οι επιλεκτικοί συλλέκτες, τι είναι οι TiNOX blue και τι οι Σωλήνες κενού;;;

b.    Τι ρόλο παίζουν οι κολλήσεις  αναφέρονται συνέχεια στα προσπεκτ και από τι υλικό πρέπει να είναι οι σωλήνες και η πλάκα απορρόφησης, τιτανίου, χαλκού κτλ κτλ;;;

2.     Ποιες είναι οι τεχνολογίες-είδη μπόιλερ και ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε τεχνολογίας;;;

3.     Ποιες εταιρίες θεωρούνται αυτή την στιγμή στην Ελλάδα και στην Ευρώπη ως οι κορυφαίες και ποια είναι τα βασικά γνωρίσματα τους;;;

4.     Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα πιστοποιητικά που να πρέπει να κοιτάξω σε έναν ηλιακό θερμοσίφωνα;;;

5.     Υπάρχει κανένας δείκτης μέτρησης ενεργειακής απόδοσης ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων (Όπως π.χ. έχουν οι οικιακές συσκευές, http://www.landlite.eu/images/eu_energy_label.jpg);;;

6.     Πόση μόνωση είναι

7.     Τι άλλο πέρα από τα παραπάνω πρέπει να προσέξω για να διαλέξω έναν καλό ηλιακό;;;

8.    Πόση Μόνωση χρειάζεται για Φλώρινα;;;

9.    Οι 2πλής και η 3πλης ενέργειας που υπάρχουν, όταν τον χειμώνα στην Φλώρινα πχ. έχει -20Co και δεν έχει ηλιοφάνεια, άρα δεν δουλεύει ο ηλιακός θερμοσίφωνας και το ζεστό νερό είναι είτε από τα καλοριφέρ είτε από το ρεύμα, έχουμε απώλειες με την αντίστροφη διαδικασία με αυτή που ζεσταίνει το νερό ο ηλιακός;; Δηλαδή μήπως αντί να βοηθάει να ζεσταθεί το νερό αντίθετα το ψύχει γιατί περνάει από τους κρύους σωλήνες του συλλέκτη ειδικά αν είναι ανοικτού τύπου;;;

 

Κάποια συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι τα εξής αλλά δεν είμαι και σίγουρος και γι αυτό θέλω τις γνώμες σας.

 

1.     Όσο αναφορά τους συλλέκτες:

Από ότι κατάλαβα οι τεχνολογίες είναι 4

a.     Απλοί (Μαύροι), οικονομικοί στην αγορά αλλά χωρίς καλή απόδοση.

b.    Επιλεκτικοί (Μπλε), πιο ακριβοί στην αγορά από τους απλούς (α) αλλά με πολύ καλή απόδοση.

c.     TiNOX blue, (Μπλε), είναι και αυτοί επιλεκτικοί, ακόμα πιο ακριβοί στην αγορά αλλά με καλύτερη απόδοση από τους προηγούμενους (β).

d.    Σωλήνες κενού, οι πιο ακριβοί από όλους αλλά και οι πιο αποδοτικοί.

 

2.     Όσο αναφορά τα μπόιλερ.

a.    Τα Glass, φτηνά και έχουν πιο καθαρό νερό.

b.    Τα Double Glass, ίδια με τα προηγούμενα αλλά με διπλή επίστρωση Glass.

c.    Τα Ανοξείδωτα, πιο ακριβά από τα Glass αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

d.    Τα χάλκινα, τα πιο ακριβά αλλά με την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

 

3.     Όσο αναφορά τις εταιρίες.

a.    Nobel, καλή, αξιόπιστη ελληνική εταιρία, μέσου κόστους προϊόντα.

b.    ΙLIOSAK, καλή, αξιόπιστη ελληνική και αυτή και σχετικά φτηνά προϊόντα.

c.    Calpak, εξαιρετική αλλά πολύ ακριβά προϊόντα.

d.    ΗΛΙΟΑΚΜΗ, κορυφαία ελληνική, σχετικά μέσου έως υψηλού κόστους προϊόντα

e.    ΜΑΛΤΕΖΟΣ, πάρα πολύ καλή ελληνική εταιρία αλλά με πανάκριβα προϊόντα

 

Παρακαλώ περιμένω τις απαντήσεις σας και φυσικά στις διορθώσεις σας στα συμπεράσματα μου αν κάπου είμαι λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως εύκολα μπορεί να βρει κάποιος, σε αυτό το θέμα η ιστορία σχετικά με την άποψή μου για τον AST προέρχεται από προσωπική εμπειρία γιατί τον έχω εγκαταστήσει πριν 18 μήνες περίπου.

Τα προηγούμενα 16 (?) χρόνια είχα stiebel eltron, οπότε έχω μια σχετική πείρα από ηλιακούς. 

 

Είμαι μέλος στο insomnia από το 2004, περίπου 9 χρόνια. Άρα δεν έχω γραφτεί πρόσφατα για να υποστηρίξω ή όχι τον AST.

Οι συνφορουμίτες που γράφουν εναντίον είναι φρέσκοι !...

 

Γενικά πιστεύω ότι είναι ένα καλό εργαλείο ειδικά εάν χρειάζεται κάποιος ζεστό νερό όλη μέρα και όχι 200 λίτρα πχ μόνο το βράδυ. Ο ηλιακός αυτός, από προσωπική εμπειρία, το έχω γράψει, μπορεί να παράγει νερό σε 3-4 ώρες τον Απρίλιο με θερμοκρασία περιβάλλοντος 15c. Αυτό το παρατήρησα επίσης την 1/4/13, πριν μερικές μέρες.  

βλέπε και σχετικές εγγραφές 1996, 1998, 2000 και παλαιότερες...

 

φιλε nafti γεια σου και χρονια πολλα. λες παραπανω στο σχολιο σου οτι γραφω εναντιον σου αλλα πραγματικα δεν το βλεπω πουθενα αυτο. δεν βλεπω να εχω γραψει καπου το ονομα σου στο προηγουμενο σχολιο μου, απλα οπως εσυ, ετσι κι εγω, ετσι και πολλοι αλλοι σε αυτο το φορουμ λεμε την γνωμη μας. εσυ απο προσωπικη σου εμπειρια γιατι τον εχεις στην ταρατσα σου λες καποια πραγματα εγω απο την μερια μου λεω καποια αλλα που σε διαβεβαιωνω δεν ειναι απο το κεφαλι μου.

επισης λες το εξης:

Τα προηγούμενα 16 (?) χρόνια είχα stiebel eltron, οπότε έχω μια σχετική πείρα από ηλιακούς. 

 

συγνωμη αλλα ο ενας ηλιακος που ειχες για 16 ολοκληρα χρονια δεν σε κανει να εχεις καμια πειρα. ειναι λογικο το καινουργιο πραγμα οπως ο ηλιακος που εχεις τωρα να εχει καλυτερη αποδοση απο εναν 16 ετων. αυτο στο γραφω για να δικαιολογησω εν μερει το σχολιο μου περι τους AST. θα πω κατι που εχω πει και στο παρελθον. αν δεν εχεις κατι καλο και καινουργιο στην ταρατσα σου δεν μπορεις να συγκρινεις και δεν μπορεις να μιλας για καλες αποδοσεις αν δεν ειχες πριν η μετα κατι αντιστιχο. εσυ πριν δεν ειχες ευχομαι να μην χρειαστει να εχεις μετα γιατι εχεις δωσει και χρηματα για την αγορα του ηλιακου παντως στο επομενο θα μπορεις να εχεις μια ξεκαθαρη γνωμη και μια πειρα.

 

εγω παλι ειμαι αναμεσα 

σε

Εlco

Rivo

Lato

Helional..!!

 

για 200 λιτρα με τιμες απο 750 εως 1200 ο πιο ακριβος που βρηκα..!!

απο τις μαρκες που αναφερεις η helional ειναι η καλυτερη πιθανον και η πιο ακριβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι πιθανον...ειναι η πιο ακριβη..!! :-D

το θεμα ειναι αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα και ποιες η διαφορες μεταξυ τους..

στην ποιοτητα κατασκευης ισως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με προβληματίζει το γεγονός ότι αν είναι τόσο καλύτερος ο χαλκός γιατί δεν φτίαχνουν και οι άλλες εταιρείες ενναλακτικη με χαλκό?

 

 

 

 

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι οι μεγάλες διακυμάνσεις της τιμής του χαλκού, σε σχέση με τα κράματα σιδήρου που είναι πολύ πιο σταθερές. 

 

 

Παρακαλώ περιμένω τις απαντήσεις σας και φυσικά στις διορθώσεις σας στα συμπεράσματα μου αν κάπου είμαι λάθος.

 

 

Φίλε, εσύ ζητάς να σου κάνουν ολόκληρη διπλωματική. Ο χρόνος που θέλει κάποιος να σου απαντήσει σε όλα αυτά που ζητάς, είναι περισσότερος από το χρόνο που θέλεις να διαβάσεις όλο το thread. Και κάποια από τα συμπεράσματά σου είναι λάθος, που οφείλεται σε αρκετές ανακρίβειες των πρώτων σελίδων (οι οποίες συζητούνται στην πορεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι πιθανον...ειναι η πιο ακριβη..!! :-D

το θεμα ειναι αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα και ποιες η διαφορες μεταξυ τους..

στην ποιοτητα κατασκευης ισως?

παρε απο την καθε εταιρια τις προδιαγραφες του ηλιακου που κατασκευαζει και συγκρινε. μονο ετσι θα βγαλεις καποια ακρη. απο τις παραπανω μαρκες που αναφερεις παντως σου ειπα ποια ειναι η καλυτερη κατα την ταπεινη μου παντα αποψη. τωρα αν αξιζει να διαθεσεις τα χρηματα σου οπως λες ειναι ενα αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Θα ήθελα  να ρωτήσω τα + και τα - μεταξύ ανοξείδωτου θερμοσίφωνα και Glass. Εσεις τι θα προτιμούσατε και γιατι? Συνοπολογίζω ποιότητα και τιμή. Γιατι έχω ακούσει οτι οι ανοξείδωτοι έχουν θέμα με τις συγκολλήσεις. Και τα τους Glass έχω ακούσει οτι η διαφορά θερμοκρασίας στο κρύο νερό που εισέρχεται με το ήδη ζεστο που είναι μέσα δημιουργεί σιγα σιγα ρωγμές στο δοχείο εσωτερικά στην επίστροση και στο τέλος τρυπαει.

Εκτός απο Μαλτέζο ποια άλλη μάρκα ισάξια αλλα φθηνότερη θα προτεινατε? Ευχαριστω.

 

υ.γ πηρα τιμες για Μαλτέζο Glass sunpower 200lt καπου 1050Ε και για ανοξείδωτο 200lt στα 1550Ε περίπου, μόνο θερμοσίφωνο χωρις εγκατάσταση και εχτρα υλικα. πως σας φαινεται η τιμη? Απλα για ανοξείδωτο ειναι πολλα τα χρηματα, δεν εχω τόσα. Για αυτο σκέφτομαι η τον Glass ή καποια άλλη μάρκα πιο οικονομικη.

 

για nobel ποια η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...