Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατά την συνήθη μου προσέγγιση διαβάζω το διαφημιστικό και επισημαίνω ότι με "χαλάει" (ή μου φαίνεται παραμύθι)

 

Εξωτερικός περίβλημα αλουμίνιο (επιφύλαξη γιατί δεν έχω ξανακούσει για αλουμινένιο περίβλημα καζανιού)

προστασία από τον παγετό μέχρι και -50 C (σε ένα γρήγορο googlάρισμα βρήκα υγρά για προστασία μέχρι τους -30. αυτοί μάλλον έχουν το super υγρό. όχι πως χρειάζεται αλλά λέμε)

Οι συλλέκτες BAUER φέρουν εξωτερικά ανάγλυφα την επωνυμία BAUER. (και;;; )

με επίστρωση τιτανίου για αποδώσεις ακόμα και με απαλή συννεφιά. (αχ αυτό το τιτάνιο και η συννεφιά. να τα ξαναλέμε; και ακριβώς πως θα μετρήσω την "απαλή" συννεφιά για να ξέρω πότε να έχω απαιτήσεις από τον θερμοσίφωνά μου; )

Τζάμι 4mm misslite πρισματικό άθραυστο (επιμένω ότι το "άθραυστο" είναι παραμύθι και αν κάποιος επιμένει ότι το έχει ας πάμε να το τεστάρουμε. και όπως έχω ξαναπεί άλλο κρύσταλο ασφαλείας και άλλο άθραυστο)

120 λίτρα με 2m2 συλλεκτική επιφάνεια για εξυπηρέτηση 2-3 ατόμων.

160 λίτρα με 3m2 συλλεκτική επιφάνεια για εξυπηρέτηση 3-5 ατόμων.

200 λίτρα με 4m2 συλλεκτική επιφάνεια για εξυπηρέτηση 5-7 ατόμων.

σε κάθε χωρητικότητα πάρτε το πρώτο νούμερο για τα άτομα (2-3=2) γιατί τα παραπάνω άτομα είναι ευσεβείς πόθοι (ή για μπάνιο το καλοκαίρι)

 

αυτά από ένα γρήγορο διάβασμα.

τιμή δεν ξέρω. αν σου φαίνεται οικονομικό, πάω πάσο. απλά δες τουλάχιστον να αξίζει τα λεφτά του. γιατί ακόμα και 100 ευρώ για ένα τενεκέ (γενικά μιλάω όχι για το συγκεκριμένο) παραμένουν πεταμένα λεφτά. άρα ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση: Έχω μια προσφορά για ηλιακό Solar Therm, 160 λτ, με επιλεκτικούς συλλέκτες 3τμ. στα 700 ευρώ. Ξέρει κανείς τίποτα για τη μάρκα αυτή η θα πετάξω τα λεφτά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα σχολια για τον AST βλεπω και η παρατηρηση μου ειναι η εξης. Οντως καποιοι απο εδω εχουν βαλει τον ηλιακο αυτο και ειναι τοσο ευχαριστημενοι που τον προτεινουν και σε αλλους ή μηπως τον διαφημιζουν απλα? Η αποδοση του AST σε σχεση με τους αλλους ηλιακους παντως εχει διαφορα και μαλιστα προς τα κατω.
Οσο για το solar key mark ειναι σαν το iso που εχουν οι περισσοτερες εταιρειες που η διαφορα με λιγα λογια ειναι οτι υπαρχει πιο αυστηρος ελεγχος. Δηλαδη μπορει να παει στην οποιαδηποτε εταιρεια αν πασα στιγμη (κατι σαν εφορια), να μπει στην παραγωγη και να ελενξει αν οντως τηρει τις προδιαγραφες που εχει ορισει η εταιρεια πανω στην κατασκευη του ηλιακου θερμοσιφωνα. Το πιστοποιητικο αυτο το ζητουν περισσοτερο εταιρεις απο αλλα κρατη που προκειται να συνεργαστουν για εισαγωγες-εξαγωγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά την συνήθη μου προσέγγιση διαβάζω το διαφημιστικό και επισημαίνω ότι με "χαλάει" (ή μου φαίνεται παραμύθι)

 

Εξωτερικός περίβλημα αλουμίνιο (επιφύλαξη γιατί δεν έχω ξανακούσει για αλουμινένιο περίβλημα καζανιού)

προστασία από τον παγετό μέχρι και -50 C (σε ένα γρήγορο googlάρισμα βρήκα υγρά για προστασία μέχρι τους -30. αυτοί μάλλον έχουν το super υγρό. όχι πως χρειάζεται αλλά λέμε)

Οι συλλέκτες BAUER φέρουν εξωτερικά ανάγλυφα την επωνυμία BAUER. (και;;; )

με επίστρωση τιτανίου για αποδώσεις ακόμα και με απαλή συννεφιά. (αχ αυτό το τιτάνιο και η συννεφιά. να τα ξαναλέμε; και ακριβώς πως θα μετρήσω την "απαλή" συννεφιά για να ξέρω πότε να έχω απαιτήσεις από τον θερμοσίφωνά μου; )

Τζάμι 4mm misslite πρισματικό άθραυστο (επιμένω ότι το "άθραυστο" είναι παραμύθι και αν κάποιος επιμένει ότι το έχει ας πάμε να το τεστάρουμε. και όπως έχω ξαναπεί άλλο κρύσταλο ασφαλείας και άλλο άθραυστο)

120 λίτρα με 2m2 συλλεκτική επιφάνεια για εξυπηρέτηση 2-3 ατόμων.

160 λίτρα με 3m2 συλλεκτική επιφάνεια για εξυπηρέτηση 3-5 ατόμων.

200 λίτρα με 4m2 συλλεκτική επιφάνεια για εξυπηρέτηση 5-7 ατόμων.

σε κάθε χωρητικότητα πάρτε το πρώτο νούμερο για τα άτομα (2-3=2) γιατί τα παραπάνω άτομα είναι ευσεβείς πόθοι (ή για μπάνιο το καλοκαίρι)

 

αυτά από ένα γρήγορο διάβασμα.

τιμή δεν ξέρω. αν σου φαίνεται οικονομικό, πάω πάσο. απλά δες τουλάχιστον να αξίζει τα λεφτά του. γιατί ακόμα και 100 ευρώ για ένα τενεκέ (γενικά μιλάω όχι για το συγκεκριμένο) παραμένουν πεταμένα λεφτά. άρα ακριβά

 

 

Φίλε μου haris μάθε λιπών ότι η BAUER χρησιμοποιεί και φύλο αλουμινίου και ανοξείδωτο και προ βαμμένο ασημί όπως τώρα χρησιμοποιούν πάρα πολλή.

Εάν πέρυσι το χειμώνα μάθεις στο Μποτοσάνη της Ρουμανίας κοντά στη Μολδαβία τη θερμοκρασίες κατέβασε τότε θα σου φύγει κάθε αμφιβολία για την προστασία τον ηλιακών BAUER, διότι χρησιμοποιεί πρωτογενές υλικό για την προστασία από το παγετό και φυσικά παίζει ρόλο και η αναλογία.

Όσον αφορά το ανάγλυφα, αυτό γιατί πολλή ακολουθούνε και αντιγράφουν την εταιρία γι'αυτό.

Όσον αφορά τους επιλεκτικούς συλλέκτες αν έχεις κάποια αμφιβολία για την επίστρωση τιτανίου και της αποδώσεις στην διάθεση του κάθε ενδιαφερομένου είναι το πιστοποιητικό απόδοσης και ποιότητας του υλικού, το οποίο συνοδεύει κάθε τιμολόγιο εισαγωγής. Το τελευταίο έγινε τον Γενάρη.

Τώρα για το τζάμι αν έρθεις στην μονάδα κατασκευής. (χαιρόμαστε ιδιαίτερα όταν μας δίνετε η ευκαιρία αυτά που λεμέ να τα δείχνουμε κιόλας) θα αφήσουμε έναν συλλέκτη  2μετρο όπως είναι όρθιος να πέσει κάτω ελεύθερα και μετά να χοροπηδάμε επάνω 2 άτομα (όχι αδύνατα) αν το τζάμι σπάσει θα σου χαρίσουμε ένα ηλιακό της αρέσκεια σου.

Για τα άτομα που καλύπτει μιλάμε για το μίνιμουμ τον χειμώνα  120-2 160-4 200-6

Άλλωστε ήμαστε περήφανη για τον άγονα και την προσπάθεια που κάνουμε από το 1986 ,γι'αυτό ώση μας γνωρίζουνε έχουν μόνο καλά λόγια να πούνε. Και κακά λόγια η κακοήθεις ανταγωνιστές.

Μπες στην σελίδα μας www.bauer.gr

Αν έχεις την δυνατότητα έλα να μας επισκεφτείς.

Φιλάκια Δημήτρης

 

κατά την συνήθη μου προσέγγιση διαβάζω το διαφημιστικό και επισημαίνω ότι με "χαλάει" (ή μου φαίνεται παραμύθι)

 

Εξωτερικός περίβλημα αλουμίνιο (επιφύλαξη γιατί δεν έχω ξανακούσει για αλουμινένιο περίβλημα καζανιού)

προστασία από τον παγετό μέχρι και -50 C (σε ένα γρήγορο googlάρισμα βρήκα υγρά για προστασία μέχρι τους -30. αυτοί μάλλον έχουν το super υγρό. όχι πως χρειάζεται αλλά λέμε)

Οι συλλέκτες BAUER φέρουν εξωτερικά ανάγλυφα την επωνυμία BAUER. (και;;; )

με επίστρωση τιτανίου για αποδώσεις ακόμα και με απαλή συννεφιά. (αχ αυτό το τιτάνιο και η συννεφιά. να τα ξαναλέμε; και ακριβώς πως θα μετρήσω την "απαλή" συννεφιά για να ξέρω πότε να έχω απαιτήσεις από τον θερμοσίφωνά μου; )

Τζάμι 4mm misslite πρισματικό άθραυστο (επιμένω ότι το "άθραυστο" είναι παραμύθι και αν κάποιος επιμένει ότι το έχει ας πάμε να το τεστάρουμε. και όπως έχω ξαναπεί άλλο κρύσταλο ασφαλείας και άλλο άθραυστο)

120 λίτρα με 2m2 συλλεκτική επιφάνεια για εξυπηρέτηση 2-3 ατόμων.

160 λίτρα με 3m2 συλλεκτική επιφάνεια για εξυπηρέτηση 3-5 ατόμων.

200 λίτρα με 4m2 συλλεκτική επιφάνεια για εξυπηρέτηση 5-7 ατόμων.

σε κάθε χωρητικότητα πάρτε το πρώτο νούμερο για τα άτομα (2-3=2) γιατί τα παραπάνω άτομα είναι ευσεβείς πόθοι (ή για μπάνιο το καλοκαίρι)

 

αυτά από ένα γρήγορο διάβασμα.

τιμή δεν ξέρω. αν σου φαίνεται οικονομικό, πάω πάσο. απλά δες τουλάχιστον να αξίζει τα λεφτά του. γιατί ακόμα και 100 ευρώ για ένα τενεκέ (γενικά μιλάω όχι για το συγκεκριμένο) παραμένουν πεταμένα λεφτά. άρα ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα.

Δεν ξέρω τη λέτε, αλλά  εγώ ξέρω ότι ο πατέρας μου αγόρασε έναν ηλιακό  Bauer,

Το 1993 χωρίς να κάνη κανένα σέρβις ακόμα δουλεύει.

Αγόρασα και εγώ έναν πριν τέσσερα χρόνια το 2009 160 λίτρα με 2 επιλεκτικούς διπλής ενέργειας είμαστε 4 άτομα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Το ρεύμα το ανάβω όλο το χειμώνα 10 το πολύ 15 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς τον D.PAT. καιρό είχαμε να σε δούμε και να ακούσουμε τις πολύτιμες γνώσεις σου.

ελπίζω να είναι όλα καλά με την υγεία σου και να απουσιάζεις επειδή πολύ απλά δεν λέμε κάτι νέο αλλά ανακυκλώνουμε τα παλιά.

δεν ήξερα ότι είσαι κατασκευαστής (νόμιζα ότι απλά ήσουν γνώστης του αντικειμένου).

ελπίζω να μην θεώρησες τα σχόλιά μου σαν επίθεση στον ηλιακό σου καθώς ούτε τις γνώσεις αλλά ούτε και την πρόθεση έχω γι' αυτό.

το μόνο που κάνω όταν είμαι στο ίντερνετ είναι να βλέπω τα link που βάζουν οι συνφορουμίτες και αν διαβάσω κάτι που με χαλάει να το επισημάνω.

αναφορικά με το αλουμίνιο, όπως είχα γράψει και στο αρχικό μου ποστ, μου φάνηκε παράξενο αλλά το αφήνω εκεί καθώς δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο χρησιμοποιείται.

για το τιτάνιο έχω ξαναπεί ότι δεν έχω βρει σε βιβλιογραφία καμιά περιγραφή ιδιοτήτων του που να αναφέρει κάτι που θα ήταν χρήσιμο σε ηλιακό συλλέκτη. πολλοί μπορεί να το βάζουν (ή να πρεσβεύουν ότι το βάζουν) αλλά προσωπικά δεν έχω πεισθεί ότι το βάζουν ή ότι είναι χρήσιμο.

το ίδιο άπιστος θα είμαι και για το άθραυστο κρύσταλλο. οι νόμοι της φυσικής (και του εμπορίου) μας λένε ότι ένα κρύσταλλο για να είναι άθραυστο θα πρέπει να έχει σημαντικό πάχος (άρα και βάρος) και μεγάλο κόστος. αν αφήσουμε το κόστος και μείνουμε στο πάχος, αυτό δεν θα έβγαζε μεγάλες διαθλάσεις του ηλιακού φωτός και άρα επίπτωση στην απόδοση;

αναφορικά με την πρόσκλησή να περάσω από το εργοστάσιο (και αφού σε ευχαριστήσω) να σου πω ότι αν και με δελεάζουν πάντα οι βιομηχανικοί χώροι και οι παραγωγικές διαδικασίες, στην παρούσα φάση είναι λίγο δύσκολο αφού είμαστε αρκετά μακριά. ίσως στο μέλλον αν τα πράγματα έρθουν πιο βολικά.

 

 

ΥΓ1 για την αποφυγή παρεξηγήσεων να ξεκαθαρίσω ότι εγώ έχω έναν ηλιακό ASSAI (τον οποίο όπως είδα αργότερα τον φτιάχνει η Warmesol). απλά επειδή όταν τον πήρα (προ 8ετίας) δεν ήξερα τίποτα από ηλιακούς, έχω κρατήσει τα ερωτηματικά που είχα και σιγά σιγά ψάχνω απαντήσεις τις οποίες και καταθέτω εδώ

 

ΥΓ2 για να σε τσιγκλίσω λίγο δεν απάντησες σε δύο από τα θέματα που έθεσα:

πως πετυχαίνει την προστασία στους -50 βαθμούς αφού αυτά τα υγρά που βρίσκω είναι μέχρι -30 χωρίς αραίωση. ίσως να έχετε βέβαια κάποιο πολύ ειδικό υγρό. αλλά τότε το υγρό αυτό δεν θα ήταν αρκετά "βαρύ" για φυσική ροή; σίγουρα υπάρχουν υγρά και για χαμηλότερες θερμοκρασίες για μηχανήματα που δουλεύουν σε ακραίες θερμοκρασίες κλπ αλλά εκεί όλα είναι κυκλώματα βεβιασμένης κυκλοφορίας (κινητήρες, γεννήτριες, κλπ)

2ο θέμα είναι αυτή η ιστορία με τη συννεφιά (έστω την απαλή). μπορεί σε κάποια μέτρηση σε μηχάνημα μια πολυ πολύ φωτεινή συννεφιά να βγάζει κάποια ένδειξη. δεν είναι όμως λάθος να προμοτάρεις το προιόν έτσι στον πελάτη αφού είναι σίγουρο ότι αν ξεκινήσει το πρωί με κρύο νερό και "απαλή" συννεφιά μπάνιο δεν πρόκειται να κάνει; άντε να πλύνει κάνα πιάτο



Γεια σας και από εμένα.

Δεν ξέρω τη λέτε, αλλά  εγώ ξέρω ότι ο πατέρας μου αγόρασε έναν ηλιακό  Bauer,

Το 1993 χωρίς να κάνη κανένα σέρβις ακόμα δουλεύει.

Αγόρασα και εγώ έναν πριν τέσσερα χρόνια το 2009 160 λίτρα με 2 επιλεκτικούς διπλής ενέργειας είμαστε 4 άτομα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Το ρεύμα το ανάβω όλο το χειμώνα 10 το πολύ 15 φορές.

αααχ θα γίνουμε και σερλοκ χολμς

είπα να το αφήσω έτσι αλλά δυστυχώς δεν μπορώ (βγάζει λίγο μάτι)

κάποιος "συνφορουμίτης" γράφτηκε μέλος μόλις τώρα σε φόρουμ τεχνολογικό, στο οποίο έπεσε τυχαία και είπε να μοιραστεί μαζί μας πόσο καταπλητικός είναι ένας θερμοσίφωνας!!!

αυτός ο συνφορουμίτης (και χωρίς καμιά απολύτως διάθεση προσβολής απέναντι σε αυτόν ΑΝ είναι πραγματικό άτομο) κάνει ίδια ορθογραφικά λάθη και έχει παρεμφερές nickname με άλλο συνφορουμίτη, που υπεραμύνεται κάποιου προϊόντος και τέλος μας βεβαιώνει ότι 4 άτομα με 160άρη ηλιακό άναψε το ρεύμα 15 φορές. αν βρείτε στατιστικά ηλιοφάνειας (πχ στο http://www.meteo.gr/Athens_Climatic_Data.asp θα δείτε κάποια στοιχεία αναφορικά με την αθήνα) ότι σε ένα ετήσιο σύνολο ημερών βροχής γύρω στις 80+ μέρες ο ηλιακός του έχει τέτοια απόδοση που κάλυψε καμιά 65ριά από αυτές.

 

από σεβασμό στον D.PAT και στις γνώσεις που αποδεδειγμένα έχει δεν θα συνεχίσω τη συζήτηση (τουλάχιστον αναφορικά με τον συγκεκριμένο ηλιακό) γιατί φαίνεται ότι ενοχλώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haris εστί είναι με τον matic τώρα έκανε λογαριασμό για να απαντήσει άλλωστε αυτός με πίρε τηλ και με ενημέρωσε.

Για της απορίες και της ενστάσεις που ακόμα έχεις κάποια στιγμή πιστεύω να έχω το χρόνο να ασχοληθώ και να της εξαλείψω.

Θα είναι νομίζω πολλή εγωιστικό αν κάποιος λέει ότι έχει 100% ευχαριστημένους πελάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok D.PAT

όπως είπα δεν θέλω να έρθω σε κάποια αντιπαράθεση μαζί σου αφού ούτε τις γνώσεις σου έχω αλλά και δεν έχουμε κάτι να μοιράσουμε.

ο καθένας μπορεί να καταθέτει εδώ τις γνώσεις και τους προβληματισμούς του προς ενημέρωση και χρήση των υπολοίπων χρηστών.

καλό σ/κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα σχολια για τον AST βλεπω και η παρατηρηση μου ειναι η εξης. Οντως καποιοι απο εδω εχουν βαλει τον ηλιακο αυτο και ειναι τοσο ευχαριστημενοι που τον προτεινουν και σε αλλους ή μηπως τον διαφημιζουν απλα? Η αποδοση του AST σε σχεση με τους αλλους ηλιακους παντως εχει διαφορα και μαλιστα προς τα κατω.

Οσο για το solar key mark ειναι σαν το iso που εχουν οι περισσοτερες εταιρειες που η διαφορα με λιγα λογια ειναι οτι υπαρχει πιο αυστηρος ελεγχος. Δηλαδη μπορει να παει στην οποιαδηποτε εταιρεια αν πασα στιγμη (κατι σαν εφορια), να μπει στην παραγωγη και να ελενξει αν οντως τηρει τις προδιαγραφες που εχει ορισει η εταιρεια πανω στην κατασκευη του ηλιακου θερμοσιφωνα. Το πιστοποιητικο αυτο το ζητουν περισσοτερο εταιρεις απο αλλα κρατη που προκειται να συνεργαστουν για εισαγωγες-εξαγωγες.

Προσπάθησα να πάρω κάποια γνώμη για τον AST διαβάζοντας το forum αλλά οφείλω να πω πως μπερδεύτηκα περισσότερο από ότι ήμουν. Άλλοι λένε έτσι, άλλοι αλλιώς. Επειδή είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω τον AST (διαβάζοντας το φορουμ είμαι λιγάκι επιφυλακτικός) θα ήθελα κάποια γνώμη από άτομα που τον έχουν βάλει και όχι από άτομα που διαβάζουν απλώς τα χαρακτηριστικά και γνωρίζουν και κάποια πράγματα παραπάνω. User789 λες ότι η απόδοση του είναι προς τα κάτω. Που στηρίζεται αυτό; Εμένα μου τον έχει προτείνει ένας φίλος μου υδραυλικός που δεν έχει λόγο να τον προωθεί. Και μάλιστα μου λέει οτι έχει διαφορά με τους υπόλοιπους. Τώρα αμα κι αυτός έχει σκοπιμότητα τι να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το solar key mark ειναι σαν το iso που εχουν οι περισσοτερες εταιρειες που η διαφορα με λιγα λογια ειναι οτι υπαρχει πιο αυστηρος ελεγχος. Δηλαδη μπορει να παει στην οποιαδηποτε εταιρεια αν πασα στιγμη (κατι σαν εφορια), να μπει στην παραγωγη και να ελενξει αν οντως τηρει τις προδιαγραφες που εχει ορισει η εταιρεια πανω στην κατασκευη του ηλιακου θερμοσιφωνα. Το πιστοποιητικο αυτο το ζητουν περισσοτερο εταιρεις απο αλλα κρατη που προκειται να συνεργαστουν για εισαγωγες-εξαγωγες.

ακριβώς

 

.....................θα ήθελα κάποια γνώμη από άτομα που τον έχουν βάλει και όχι από άτομα που διαβάζουν απλώς τα χαρακτηριστικά και γνωρίζουν και κάποια πράγματα παραπάνω........................

έχεις δίκιο. εν μέρει

και αυτό το λέω γιατί ακόμα και αυτός που χρησιμοποιεί κάτι ίσως είναι ικανοποιημένος (ή όχι) χωρίς πραγματικά να ξέρει τι έχει να περιμένει από ένα θερμοσίφωνα.

πάρε για παράδειγμα ένα πιο οικείο θέμα. τα αυτοκίνητα.

πόσους φίλους/γνωστούς έχεις; οι περισσότεροι έχουν κάποιο/α αυτοκίνητο/α. πόσοι είναι δυσαρεστημένοι από την επιλογή τους; και δεν εννοώ να σου λέει "είναι ωραίο αυτοκίνητο αλλά δεν μου αρέσει η ταπετσαρία" αλλά "έκανα μ...κία επιλογή". φαντάζομαι λίγοι ή και κανένας. και αυτό γιατί ψυχολογικά κανείς δεν θέλει να παραδεχθεί (πρώτα στον εαυτό του) ότι "έκανε λάθος επιλογή".

συνεπώς ρωτώντας όλους αυτούς τους οδηγούς υπάρχει περίπτωση να καταλήξεις σε ένα αυτοκίνητο;;;

ειδικά όμως σε θέματα σχετικά με κρύο, ζεστό τα πράγματα είναι πολύ υποκειμενικά.

αν πχ δουλεύεις σε γραφείο με αρκετά άλλα άτομα όπως εγώ τότε θα δεις ότι ούτε για το τι θερμοκρασία να μπει το κλιματιστικό το χειμώνα ή το καλοκαίρι δεν μπορούμε να αποφασίσουμε. ο ένας κρυώνει και ο άλλος ζεσταίνεται. πως λοιπόν μπορεί να με καθοδηγήσει αυτός ο τόσο διαφορετικός συνάδελφος για το αν ο ηλιακός του είναι καλός για μένα. μπορεί αυτός να είναι χοντρόπετσος κι εγώ κρυουλιάρης. ή αυτός να αφήνει το νερό να τρέχει και εγώ να είμαι προσεκτικός.

εγώ στο σπίτι μου με την γυναίκα μου και τα φυτά μας (αρκετό πότισμα) έχω λογαριασμό νερού 30 ευρώ το τρίμηνο. και φιλαράκι χωρίς τις πρασινάδες του έρχεται 40. αυτό σημαίνει ότι εκείνος και η καλή του βγάζουν λέπια στο μπάνιο. πως ακριβώς είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη όταν και οι δύο θα λέμε ότι είμαστε από δύο άτομα; το πιο πιθανό είναι ότι ο ηλιακός που καλύπτει εμένα, σε εκείνο δεν θα φτάνει ούτε για ζήτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος για τον ηλιακό της ΓΕΛΚΟ;Αν υπάρχει κάποιος που έχει ακούσει γι'αυτόν ή ακόμα καλύτερα τον έχει, θα τον παρακαλούσα να με ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έριξα μια ματιά στο site της εταιρίας.

από αυτά που είδα καταλαβαίνω ότι η εταιρία δραστηριοποιείται στην εμπορία/κατασκευές μετάλλου και παρεπιπτόντος κάνει και ηλιακούς.

δεν είδα πουθενά να αναφέρει πιστοποιήσεις ή κάποια βαθύτερα τεχνικά στοιχεία των ηλιακών.

από αυτά που αναφέρει μάλλον έχει ένα απλό ηλιακό χωρίς κάτι ιδιαίτερο σε καζάνι και (κυρίως) συλλέκτες.

δεν ξέρω αν η λιτή παρουσίαση των ηλιακών τους στην ιστοσελίδα έχει να κάνει με ελλειπή γνώση, κακό προϊόν ή οτιδήποτε άλλο, αλλά προσωπικά με τράβηξε η απλή (μάλλλον ειλικρινής) παράθεση χωρίς να υπόσχονται "διαστημόπλοια" και ηλιακούς για την πανσέληνο. στοιχεία απλά, κατανοητά και χωρίς περικοκλάδες

αν (και υπογραμμίζω το "αν") τελικά ο ηλιακός έχει αποδεκτή απόδοση και καλή τιμή (δεν το γνωρίζω) τότε σίγουρα εμένα θα με κέρδιζε κυρίως λόγω της "ντόμπρας" προσέγγισης (πείτε το προσωπική "πετριά" αλλά έχω βαρεθεί τα φούμαρα από τους πωλητές σε κάθε προϊόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...