Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο haris.216 διαφορετικό αυτοκόλλητο στο ίδιο προιον με μεγάλη διαφορά τιμής θα έχει και αλλού διαφορές. Αντί να προωθείς το άλλο προιον με την χαμηλή τιμή γιατί να μην ρίξεις την τιμή στο κανονικό σου και να ανεβάσεις τις πωλήσεις σου παντού; Σε συνέχεια της κουβέντας μας για τα παλία ηλιακά αλλά και για την συντήρηση, όποιοι θέλουν μπορούν να πάρουν μέρος στον διαγωνισμό για 2 δωρεάν service (εργασία & υλικά) http://www.ilioenergiaki.gr/diagonismos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ILIO ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Μαλλον ομως θα βαλω αυτον εδω στα 750 ευρω ολα μεσα.

 

http://www.alphaclimagr.gr/p.Se-16-Atokes-doseis-HELIOAKMI-ILIOAKMI-160-LITRA-LITRA-2-62tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-DIPLIS-ENERGEIAS-EPILEKTIKOS.295674.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ILIO ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Μαλλον ομως θα βαλω αυτον εδω στα 750 ευρω ολα μεσα.

 

http://www.alphaclimagr.gr/p.Se-16-Atokes-doseis-HELIOAKMI-ILIOAKMI-160-LITRA-LITRA-2-62tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-DIPLIS-ENERGEIAS-EPILEKTIKOS.295674.html

τεράστιες αποδόσεις (υποσχέσεις της εταιρίας), ένα κάρο πιστοποιητικά αλλά ΕΛΟΤ πουθενά.

αφού έχουν τα πάντα αυτό γιατί δεν το πήραν; δεν το θέλουν ή δεν τους το δίνουν;;;

όπως και να 'χει εύχομαι να σου  βγει καλός και να το χαίρεσαι ακόμα και μετά από καμιά 5ετία.

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.helioakmi.com/el/products/hliakoi-thermosifones-syllektes-erotiseis.html

 

Επειδη δεν γνωριζω απο αυτα.στο πρωτο πιστοποιητικο διαβαζω οτι λεει ΕΛΟΤ.Επισης βλεπω και απο τον Δημοκριτο,για τον βαθμο αποδοσης.

Τωρα τι να πω.

Αν ξερεις καποιον στα ιδια περιπου χρηματα με αυτα που λες και να βγαζει πανω απο 5ετια θα ηταν ευχαριστω να το ελεγες γιατι με τοση αναζητηση που εχω κανει με βλεπω να ναοιγω εγω στο τελος μαγαζι με ηλιακους :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το πιστοποιητικό που βλέπεις και γράφει ΕΛΟΤ αναφέρεται στο ISO.

αυτό στο οποίο αναφέρομαι εγώ είναι πάλι του ΕΛΟΤ αλλά είναι ενεργειακό πιστοποιητικό (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) στο οποίο αναφέρει τι ενεργειακό όφελος έχει ετησίως ο ηλιακός (κάτι όπως οι ηλεκτρικές συσκευές με τις ενεργειακές κλάσεις Α, Β, κλπ).

δυστυχώς δεν έχω κάποιο να σου προτείνω καθώς όπως ξαναείπα δεν είμαι ούτε υδραυλικός, ούτε ηλεκτρολόγος.

απλά προσπαθώ να είμαι λίγο προσεκτικός σε αυτά που διαβάζω (σε διαφημιστικά, κλπ).

και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είπα ότι αυτός ο ηλιακός που σκέφτεσαι να πάρεις θα κρατήσει πέντε χρόνια. απλά επειδή στα 1-2 πρώτα χρόνια όλα τα μηχανήματα είναι καλά (εκτός αν είναι τελείως τενεκές) θεωρώ ότι μετά την 5ετία θα βγουν τα όποια ελλατώματα (αν υπάρχουν φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι νεος στο forum. ενδιαφερομαι για ηλιακο διπλης η τριπλης ενεργειας και μου ειπαν για αυτον

 

A.S.T. Compact Ηλιακός θερμοσίφωνας 150L Τριπλής ενέργειας.

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας

 

Ευχαριστω

 

Τον χρησιμοποιώ 17 μήνες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Είχα για 13 χρόνια έναν stiebel eltron ο οποίος τρύπησε.

Αγόρασα τον A.S.T. Compact μετά από έρευνα αγοράς και μελέτη των προδιαγραφών.

Είναι αρκετά διαφορετικός από τους κλασικούς, πχ το υγρό είναι αιθυλική αλκοόλη η οποία βράζει στους 75 C, έχει πολύ καλά κάτοπτρα, και επειδή το βαρέλι είναι κάτω από τα κάτοπτρα, έχει μικρές απώλειες τον χειμώνα, (περιοχή Πάτρας). 

Ο συνδυασμός των παραπάνω έχουν σαν αποτέλεσμα ταχεία παραγωγή θερμού νερού η ποσότητα του οποίου είναι ίδια με ηλιακό 200 λτρ .

Το καλοκαίρι είμαστε δύο άτομα και επειδή ανέβαζε υψηλές θερμοκρασίες του έβαλα κάλυμμα αφήνοντας ακάλυπτα 15-20 cm στο κάτω μέρος. Η παραγωγή ζεστού νερού ήταν υπέρ αρκετή.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια, ο προηγούμενος πρέπει να ήταν 25ετίας, μην πω 30ετίας, που δεν την πάλευε πλέον, οπότε λογικό είναι απ' τη μία ο A.S.T. να μου φαίνεται πολύ καλός.

 

Πάντως τόσο καιρό, και πολύ ήλιο να μην είχε, είχε αρκετό ζεστό νερό, και το κρατάει και πολύ, όχι μόνο ένα βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

προσωπικά θα παραμείνω σκεπτικιστής αναφορικά με τα compact.

το θέμα έχει ήδη συζητηθεί στο παρελθόν και αρκετά μέλη τότε (γνώστες απ' ότι καταλάβαινα από τα λεγόμενα τους) ήταν ομοίως αν όχι αρνητικοί τουλάχιστον όχι fan.

ένα άλλο που έχω προσέξει είναι ότι στις πιστοποιήσεις τους (όσοι έχουν) δεν αναφέρουν ποτέ την πιστοποίηση του ΕΛΟΤ

ο ΕΛΟΤ λέει στο site του ότι

"O ΕΛΟΤ, ικανοποιώντας το αίτημα των Ελληνικών Επιχειρήσεων για πιστοποίηση των Οικιακών Ηλιακών Συστημάτων Θέρμανσης Νερού, ανέπτυξε σχετικό σχήμα Πιστοποίησης. Το σχήμα αυτό εκπονήθηκε με βάση τις απαιτήσεις του Γενικού Κανονισμού Πιστοποίησης Προϊόντων και των προτύπων ΕΛΟΤ EN 12976-1-2006 και ΕΛΟΤ EN 12976-2-2006.

Η πρωτοβουλία αυτή είναι πρωτοποριακή όχι μόνο σε ευρωπαϊκό, αλλά και σε διεθνές επίπεδο στο χώρο της Ενεργειακής Σήμανσης, αφού για πρώτη φορά εισήχθη επιπλέον η έννοια της κατάταξης των συστημάτων σύμφωνα με την ενεργειακή απολαβή, όπως έχει υιοθετηθεί από τις σύγχρονες ευρωπαϊκές πρακτικές για την ενεργειακή πιστοποίηση

(π.χ. Οδηγία 92/75 περί Ενεργειακής Σήμανσης Οικιακών Συσκευών)"

για όποιον το ψάξει λίγο παραπάνω θα δει ότι έχει κλίμακα κατάταξης ανάλογα με την ετήσια ενεργειακή απολαβή και με βάση αυτή την απολαβή χορηγεί πιστοποιητικά με 1 έως 4 ήλιους όπου το σύμβολο των τεσσάρων ήλιων συμβολίζει την μέγιστη απόδοση.

δυστυχώς βλέπω ότι οι περισσότερες εταιρίες στα διαφημιστικά τους αναφέρουν πιο "επουσιώδεις" πιστοποιήσεις όπως πχ το ISO και όχι του ΕΛΟΤ. να ξεκαθαρίσω ότι δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση το ISO αλλά το να έχει μια εταιρία ΙSO δεν μου λέει και πολλά πράγματα αφού μπορεί αυτό να αναφέρεται  μόνο πχ στη διαδικασία της εμπορίας ή και της τοποθέτησης ηλιακών και όχι στα θέματα παραγωγής. ενώ από την άλλη ο ΕΛΟΤ μας βεβαιώνει ως χρήστες αναφορικά με το πόσο καυτό νεράκι θα πάρουμε στις βρύσες μας

 

 

επίσης διάβασα στις ιστοσελίδες που παρατέθηκαν από την συνφορουμίτισα kaitibinikou  ότι:

"Σύμφωνα με τον Γερμανικό κανονισμό DIN 4800-1-2-3-4-5, o υδροστατικός σχεδιασμός της δεξαμενής του COMPACT σε συνδυασμό με τις μεγαλύτερες απώλειες που παρουσιάζει κατά τη διάρκεια της νύχτας δίνουν το πλεονέκτημα στην συσκευή να καταπονείται λιγότερο και να αυξάνεται έτσι η διάρκεια ζωής της"

                                                       

"Λόγω των μεγαλύτερων απωλειών που παρουσιάζει το COMPACT κατά τη διάρκεια της νύχτας πρέπει να προσαρμόζονται οι απαιτήσεις σας σε ζεστό νερό τους καλοκαιρινούς μήνες μέχρι τις 12μμ και

τους χειμερινούς μήνες μέχρι τις 10μμ. Εάν το ζεστό νερό το πρωί και ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες δεν σας επαρκεί, τότε μπορείτε να ενεργοποιήσετε την ηλεκτρική αντίσταση"                           

 

"Το COMPACT μπορεί να λειτουργήσει ακόμα και με συννεφιά, χάρη σε ένα βοηθητικό θερμαντικό στοιχείο (ηλεκτρική αντίσταση) που διαθέτει και το οποίο μπορεί να ενεργοποιηθεί τις μέρες χωρίς ηλιοφάνεια"

 

αναρωτιέμαι αν μόνο εγώ βλέπω την κοροϊδία μέσα στις παραπάνω παραγράφους.

αφού πρώτα μας ψήνουν ότι τα αρνητικά στοιχεία (οι απώλειες) μας δίνουν...πλεονέκτημα μας εξηγούν σε δύο τουλάχιστον σημεία ότι πρέπει να ανάψουμε την αντίσταση. και όταν το κάνουμε αυτό θεωρείται, όπως γράφουν, ως "λειτουργία με...συννεφιά"!!!

θα το θεωρήσω σαν προτέρημα αν μας δείξουν ένα (όχι παραπάνω) ηλιακό της αγοράς που δεν έχει αντίσταση για τις συννεφιασμένες μέρες.

είναι σα να βγει μια εταιρία αυτοκινήτων να λανσάρει το φοβερό αυτοκίνητο που έχει και....ρεζέρβα.

πρέπει να είχε τεράστια έμπνευση αυτός που έγραψε αυτό το διαφημιστικό

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες στα ερωτήματά μου. Το θέμα είναι ότι τώρα μπερδεύτηκα ακόμα πιό πολύ :) Και απ' ότι φαίνεται δεν ήμουνα τυχερή... δεν βρέθηκε κανείς εδώ που να έχει εμπειρία με αυτά τα 2 μοντέλα που είχα αναφέρει στο θέμα μου. Το πρόβλημα βρε παιδιά είναι όπως είπα οικονομικό. Δεν υπάρχουν λεφτά για κανονικό ηλιακό, γι αυτό και προσανατολιζόμαστε σε compact. Ένας μαγαζάτορας μου είπε ότι τόσο η Ηλιοακμή όσο και η Sole είναι εταιρείες με πολλά χρόνια ιστορία και ότι τα προϊόντα τους είναι πολύ καλής ποιότητας. Τι να πω... Είπαμε με τον άντρα μου να προχωρήσουμε στην αγορά του Megasun της Ηλιοακμής (μας κάνει πολλές άτοκες δόσεις και είναι κάτι που μας βολεύει αυτή τη στιγμή) και μόλις θα έχω τα πρώτα αποτελέσματα για το αν αποδίδει, θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο A.S.T. Compact Ηλιακός θερμοσίφωνας 150L Τριπλής ενέργειας είναι μια χαρά. Ως τώρα δεν έχει βγάλει προβλήματα.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι ευχαριστημένος με το compact. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα compact ηλιακό (διπλής ενέργειας) και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει compact. Παράγει αρκετά ζεστό νερό? Φτάνει για να κάνουν μπάνιο 2 ή 3 άτομα? Μέχρι ποιά ώρα το βράδι το διατηρεί ζεστό το νερό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρες σαν τις προηγούμενες, άνετα έφτανε για περισσότερα από 2-3 άτομα, και διατηρεί το ζεστό νερό εύκολα μέχρι την άλλη μέρα.

 

Αυτά στα νότια προάστια της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........Μέχρι ποιά ώρα το βράδι το διατηρεί ζεστό το νερό?

λυπάμαι για το σχόλιο μου αλλά πραγματικά θεωρώ ότι η προσέγγιση σου είναι αρκετά "ηττοπαθής".

προσπαθείς να βρεις δεδομένα κάποιου μηχανήματος (ηλιακού στην προκειμένη περίπτωση) και να προσαρμοστείς σε αυτό ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο. δηλαδή το μηχάνημα να καλύπτει τις όποιες ανάγκες σου.

σχετικά με το ερώτημά σου, ένας ηλιακός ΠΡΕΠΕΙ να κρατάει το νερό και μέχρι την άλλη μέρα το πρωί αν αυτό δεν έχει ξοδευτεί (από εμάς).  μια απώλεια στην θερμοκρασία στην διάρκεια της νύχτας είναι αναμενόμενη αλλά σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογείται ένα σωστά μονωμένη καζάνι να μην κρατάει το νερό.

τώρα αυτά που βλέπω στα διάφορα διαφημιστικά εδώ ότι δηλαδή δεν θα κρατάει τη νύχτα αλλά αυτό είναι...πλεονέκτημα (για Χ λόγους) προσωπικά τα ακούω βερεσέ (για να μην πω κάτι πιο χοντρό που θα εμπίπτει στους κανονισμούς του φόρουμ).

πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε σαν καταναλωτές να αγοράζουμε και όχι να μας πουλάνε (για όποιον καταλαβαίνει την διαφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  kaitibinikou και haris-216 πρέπει να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Αυτά που λες τα compact της Ηλιοακμής και της sole στην πραγματικότητα δεν είναι ηλιακοί αφού δεν έχουν συλλέκτη.

  Είναι ένα βαρέλι πίσω από γυαλί με μια ελάχιστη μόνωση. Είναι αστείο και μόνο που το συζητάμε για τα ότι πρέπει να κάνουμε μπάνιο πριν κρυώσει  το βράδυ και ότι δεν έχει την άλλη μέρα το πρωί. ΗΛΙΑΚΟ βάζεις για να έχεις ζεστό νερό αν έχει ήλιο και να το καταναλώσεις όποτε γουστάρεις και μετά από δυο μέρες αν θες. Ο compact του ΑST έχει συλλέκτη που λειτουργεί με ατμούς αλκόολης και έχει όλες τις αποδόσεις και οικονομία των κανονικών ηλιακών. Έχω πει την γνώμη μου για αυτόν , δεν είναι καλύτερος από τους άλλους ηλιακούς ούτε χειρότερος, έχει άλλο σχεδιασμό και λογική. Και αφού είναι ηλιακός έχει και τιμή ηλιακού και όχι στα 400€ που έχουν οι άλλοι compact που όμως και αυτά είναι πολλά για αυτό που σου δίνουν.

  Καλύτερα να πάρεις έναν κλασικό ηλιακό στα 120lt αφού δεν είστε πολλά άτομα, ας μην είναι και από τους καλύτερους , απλά να αποφύγεις 2-3 μάρκες που έχουν αναφερθεί κι εδώ, να του κάνεις που και που και κανένα service και θα έχει άφθονο ζεστό νερό τουλάχιστον 9 μήνες το χρόνο για 15-20 χρόνια. Η τιμή του αν ψάξεις δεν θα ξεπερνάει πολύ αυτή , αυτών των compact που λες. Ένα μέρος του κόστους άλλωστε είναι η εγκατάσταση και οι σωλήνες αν δεν είναι κοντά , που όμως είναι κοινό ότι κι αν βάλεις.



λυπάμαι για το σχόλιο μου αλλά πραγματικά θεωρώ ότι η προσέγγιση σου είναι αρκετά "ηττοπαθής".

προσπαθείς να βρεις δεδομένα κάποιου μηχανήματος (ηλιακού στην προκειμένη περίπτωση) και να προσαρμοστείς σε αυτό ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο. δηλαδή το μηχάνημα να καλύπτει τις όποιες ανάγκες σου.

σχετικά με το ερώτημά σου, ένας ηλιακός ΠΡΕΠΕΙ να κρατάει το νερό και μέχρι την άλλη μέρα το πρωί αν αυτό δεν έχει ξοδευτεί (από εμάς).  μια απώλεια στην θερμοκρασία στην διάρκεια της νύχτας είναι αναμενόμενη αλλά σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογείται ένα σωστά μονωμένη καζάνι να μην κρατάει το νερό.

τώρα αυτά που βλέπω στα διάφορα διαφημιστικά εδώ ότι δηλαδή δεν θα κρατάει τη νύχτα αλλά αυτό είναι...πλεονέκτημα (για Χ λόγους) προσωπικά τα ακούω βερεσέ (για να μην πω κάτι πιο χοντρό που θα εμπίπτει στους κανονισμούς του φόρουμ).

πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε σαν καταναλωτές να αγοράζουμε και όχι να μας πουλάνε (για όποιον καταλαβαίνει την διαφορά)

+1 πες το πιο χοντρό , είναι απαράδεκτο επιχείρημα να παρουσιάζουν ένα απλό βαρέλι που δεν κρατάει ζεστό το νερό το βράδυ σαν πλεονέκτημα. Είναι σαν να θες να πουλήσεις γαϊδούρι για καθαρόαιμο στον ιππόδρομο και να λες ... δεν τρέχει γρήγορα , αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί μπορείς να το φορτώσεις να σου κουβαλάει πέτρες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ....................................... Είναι σαν να θες να πουλήσεις γαϊδούρι για καθαρόαιμο στον ιππόδρομο και να λες ... δεν τρέχει γρήγορα , αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί μπορείς να το φορτώσεις να σου κουβαλάει πέτρες.  

όχι μόνο δεν είναι πρόβλημα το ότι δεν τρέχει αλλά είναι και πλεονέκτημα αφού με αυτή την ταχύτητα δεν θα...ζαλίζεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...