Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον AST compact 150 ltr,

βλέπε και ότι έχω γράψει στην εγγραφή 1986.

 

Ζεσταίνει σχετικά γρήγορα τα 150 λίτρα, εάν δεν είναι αρκετά ζεστό λόγω συννεφιάς, μπορείς να "βοηθήσεις" με ηλεκτρική ενέργεια. Τον χειμώνα, χωρίς καθόλου ήλιο, θα ζεσταίνεται από την κεντρική θέρμανση.

Κρατάει ζεστό το νερό για την επόμενη μέρα (σε περιοχή της Πάτρας).

Γενικά: καλό και καινοτόμο εργαλείο.


Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι ευχαριστημένος με το compact. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα compact ηλιακό (διπλής ενέργειας) και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει compact. Παράγει αρκετά ζεστό νερό? Φτάνει για να κάνουν μπάνιο 2 ή 3 άτομα? Μέχρι ποιά ώρα το βράδι το διατηρεί ζεστό το νερό?

Επεξ/σία από naftis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  kaitibinikou και haris-216 πρέπει να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Αυτά που λες τα compact της Ηλιοακμής και της sole στην πραγματικότητα δεν είναι ηλιακοί αφού δεν έχουν συλλέκτη.

  Είναι ένα βαρέλι πίσω από γυαλί με μια ελάχιστη μόνωση. Είναι αστείο και μόνο που το συζητάμε για τα ότι πρέπει να κάνουμε μπάνιο πριν κρυώσει  το βράδυ και ότι δεν έχει την άλλη μέρα το πρωί. ΗΛΙΑΚΟ βάζεις για να έχεις ζεστό νερό αν έχει ήλιο και να το καταναλώσεις όποτε γουστάρεις και μετά από δυο μέρες αν θες. Ο compact του ΑST έχει συλλέκτη που λειτουργεί με ατμούς αλκόολης και έχει όλες τις αποδόσεις και οικονομία των κανονικών ηλιακών. Έχω πει την γνώμη μου για αυτόν , δεν είναι καλύτερος από τους άλλους ηλιακούς ούτε χειρότερος, έχει άλλο σχεδιασμό και λογική. Και αφού είναι ηλιακός έχει και τιμή ηλιακού και όχι στα 400€ που έχουν οι άλλοι compact που όμως και αυτά είναι πολλά για αυτό που σου δίνουν.

  Καλύτερα να πάρεις έναν κλασικό ηλιακό στα 120lt αφού δεν είστε πολλά άτομα, ας μην είναι και από τους καλύτερους , απλά να αποφύγεις 2-3 μάρκες που έχουν αναφερθεί κι εδώ, να του κάνεις που και που και κανένα service και θα έχει άφθονο ζεστό νερό τουλάχιστον 9 μήνες το χρόνο για 15-20 χρόνια. Η τιμή του αν ψάξεις δεν θα ξεπερνάει πολύ αυτή , αυτών των compact που λες. Ένα μέρος του κόστους άλλωστε είναι η εγκατάσταση και οι σωλήνες αν δεν είναι κοντά , που όμως είναι κοινό ότι κι αν βάλεις.

 

+1 πες το πιο χοντρό , είναι απαράδεκτο επιχείρημα να παρουσιάζουν ένα απλό βαρέλι που δεν κρατάει ζεστό το νερό το βράδυ σαν πλεονέκτημα. Είναι σαν να θες να πουλήσεις γαϊδούρι για καθαρόαιμο στον ιππόδρομο και να λες ... δεν τρέχει γρήγορα , αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί μπορείς να το φορτώσεις να σου κουβαλάει πέτρες.  

μου φαινεται περιεργο αυτο που λενε διοτι τον εχω και εγω και ειναι πολυ μονωμενος νωμιζω οτι λενε  οτι ναναι προκειμενου να ψαροσουν κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον AST compact 150 ltr,

Σήμερα, με ηλιοφάνεια και 15 C το νερό, από θερμοκρασία περιβάλλοντος, ήταν ζεστό έτοιμο για μπάνιο, σε 3 1/2 ώρες, (9-12:30)

 

 

βλέπε και ότι έχω γράψει στην εγγραφή 1986.

 

Ζεσταίνει σχετικά γρήγορα τα 150 λίτρα, εάν δεν είναι αρκετά ζεστό λόγω συννεφιάς, μπορείς να "βοηθήσεις" με ηλεκτρική ενέργεια. Τον χειμώνα, χωρίς καθόλου ήλιο, θα ζεσταίνεται από την κεντρική θέρμανση.

Κρατάει ζεστό το νερό για την επόμενη μέρα (σε περιοχή της Πάτρας).

Γενικά: καλό και καινοτόμο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το πιστοποιητικό που βλέπεις και γράφει ΕΛΟΤ αναφέρεται στο ISO.

αυτό στο οποίο αναφέρομαι εγώ είναι πάλι του ΕΛΟΤ αλλά είναι ενεργειακό πιστοποιητικό (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) στο οποίο αναφέρει τι ενεργειακό όφελος έχει ετησίως ο ηλιακός (κάτι όπως οι ηλεκτρικές συσκευές με τις ενεργειακές κλάσεις Α, Β, κλπ).

δυστυχώς δεν έχω κάποιο να σου προτείνω καθώς όπως ξαναείπα δεν είμαι ούτε υδραυλικός, ούτε ηλεκτρολόγος.

απλά προσπαθώ να είμαι λίγο προσεκτικός σε αυτά που διαβάζω (σε διαφημιστικά, κλπ).

και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είπα ότι αυτός ο ηλιακός που σκέφτεσαι να πάρεις θα κρατήσει πέντε χρόνια. απλά επειδή στα 1-2 πρώτα χρόνια όλα τα μηχανήματα είναι καλά (εκτός αν είναι τελείως τενεκές) θεωρώ ότι μετά την 5ετία θα βγουν τα όποια ελλατώματα (αν υπάρχουν φυσικά)

Εχεις δικιο σε αυτο.Ψαχνομαι για εναν ηλικιακο στα 150λτ και εχω ζαλιστει....

Ενας φιλος μου ειπε οτι πολυ καλο ειναι το Buderos....πλεον ομως την εχει εξαγορασει η BOSH γιατι αραγε αφου ηταν καλη εγινε ολο αυτο??

Με τα ειδα Calpac eco και τηλεφωνησα και μου ειπε οτι σε αυτο τον συγκεκριμενο δεν εχει πιστοποιητικο ενεργειακης αποδωσης του ΕΛΟΤ..... :X

Ψαχνω στο ιντερνετ ποιοι εχουν πιστοποιητικο με 4 αστερια και μου βγαινει ο Μαλτεζος αλλα εκει βλεπω οτι πλεον λεγεται Maltezos Sunpower SUNP...... :-D

Γιατι αλλαζουν ονομασιες η προσθετουν καποιο σολαρ κ.τ.λ μηπως ετσι δεν ισχυει πλεον η εγγυηση που ειχαν οσα πουληθηκαν πριν καποια χρονια???

Πραγματικα δεν ξερω τι να διαλεξω....ενας αλλος φιλος μου οπως εχω ξαναγραψει πηρε SONNE και οι συλλεκτες μαζευαν υγρα και δεν ειχε αποδοση του εκαναν αλλαγη τον συλλεκτη εχει πολυ καλυτερη αποδοση αλλα καποιες στιγμες και αυτος μαζευει υγρα εσωτερικα....!

Ποιος αλλος ηλιακος εχει 4 αστερια ξερει κανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτόν για τον οποίο έχω γράψει πιο πάνω, εγγραφές 1986, 1998 κλπ, τον έχω εγκαταστήσει και εγώ. 

Μεταξύ άλλων έχει και πιστοποιητικό απόδοσης από τον Δημόκριτο το οποίο το θεωρώ πολύ αξιόπιστο.. 

http://a-s-t.gr/

Εχεις δικιο σε αυτο.Ψαχνομαι για εναν ηλικιακο στα 150λτ και εχω ζαλιστει....

Ενας φιλος μου ειπε οτι πολυ καλο ειναι το Buderos....πλεον ομως την εχει εξαγορασει η BOSH γιατι αραγε αφου ηταν καλη εγινε ολο αυτο??

Με τα ειδα Calpac eco και τηλεφωνησα και μου ειπε οτι σε αυτο τον συγκεκριμενο δεν εχει πιστοποιητικο ενεργειακης αποδωσης του ΕΛΟΤ..... :X

Ψαχνω στο ιντερνετ ποιοι εχουν πιστοποιητικο με 4 αστερια και μου βγαινει ο Μαλτεζος αλλα εκει βλεπω οτι πλεον λεγεται Maltezos Sunpower SUNP...... :-D

Γιατι αλλαζουν ονομασιες η προσθετουν καποιο σολαρ κ.τ.λ μηπως ετσι δεν ισχυει πλεον η εγγυηση που ειχαν οσα πουληθηκαν πριν καποια χρονια???

Πραγματικα δεν ξερω τι να διαλεξω....ενας αλλος φιλος μου οπως εχω ξαναγραψει πηρε SONNE και οι συλλεκτες μαζευαν υγρα και δεν ειχε αποδοση του εκαναν αλλαγη τον συλλεκτη εχει πολυ καλυτερη αποδοση αλλα καποιες στιγμες και αυτος μαζευει υγρα εσωτερικα....!

Ποιος αλλος ηλιακος εχει 4 αστερια ξερει κανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτόν για τον οποίο έχω γράψει πιο πάνω, εγγραφές 1986, 1998 κλπ, τον έχω εγκαταστήσει και εγώ. 

Μεταξύ άλλων έχει και πιστοποιητικό απόδοσης από τον Δημόκριτο το οποίο το θεωρώ πολύ αξιόπιστο.. 

http://a-s-t.gr/

Στα 150λτ.

Γαλβανιζε 800 ευρω

inox - 1000

10 χρονια εγγυηση ΑΛΛΑ δεν εχουν πιστοποιητικο ενεργειακης αποδωσης απο τον ΕΛΟΤ

τελικα μαλλον ο Μαλτεζος μονο το εχει.....μπορει μερικοι να το εχουν αλλα επειδη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 4 ΑΣΤΕΡΙΑ να το αποκρυπτουν δεν τους συμφερει....!!!

Τι να πω εχω ζαλιστει....!

Μαλτεζος 160λτ

Γαλβανιζε - 830 αλλα 5 χρονια εγγυηση

inox - 1300 αλλα 10 χρονια εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε φαντάζομαι να το έχει μόνο ο μαλτέζος.

ενεργειακή πιστοποίηση είναι.

σίγουρα θα την έχουν και άλλοι.

τώρα βέβαια αυτό που λες ίσως και να "παίζει".

έχει λογική δηλαδή, κάποια εταιρία που δεν έχει πιάσει μεγάλη διάκριση, να μην το αναφέρει.

έψαξα στον ελοτ (στο site εννοείται) αλλά δεν κατάφερα να βρω λίστα με αυτούς που πήραν το πιστοποιητικό και πως κατετάγησαν.

(ίσως να πρέπει να είσαι registered για να έχεις πρόσβαση. και απ' ότι είδα για να κάνει κάποιος εγγραφή μάλλον πρέπει να εκπροσωπεί κάποια εταιρία)

νομίζω θα ήταν χρήσιμη λίστα και ίσως να έβγαιναν και πιο ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με κάποιες επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τους ήλιους είναι ένα παραμύθι που έβγαλε ο Δημόκριτος.

Σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη δεν το αναγνωρίζουν.

Το μόνο που αναγνωρίζουν είναι το Solar Key Mark.

Γι' αυτό πολλές εταιρείες βγάζουν το Solar Key Mark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνήσω (τουλάχιστον από αυτά που διαβάζω)

το "παραμύθι" (αν όντως είναι παραμύθι) είναι του ΕΛΟΤ και όχι του Δημόκριτου

Το Solar Keymark, αν και έγκυρη πιστοποίηση, δε νομίζω ότι υποκαθιστά τους "ήλιους" αφού όπως διάβασα στο wikipedia:

 

The Solar Keymark for consumers

  • high quality products
  • guarantee that the product sold is identical to the tested product
  • confirmation that products are FULLY tested according to the relevant standards
  • eligibility for subsidies

εν ολίγοις (για τους μη γνωρίζοντες την αγγλική) λέει ότι το Solar Keymark διασφαλίζει στον καταναλωτή ότι το προϊόν που θα παραλάβει έχει τεσταριστεί πλήρως σύμφωνα με τα σχετικά στανταρντ και ότι αυτό που θα έχει στο σπίτι του είναι ίδιο με αυτό που έχει πιστοποιηθεί (δεν έχει αλλάξει κάτι στην διαδικασία παραγωγής του.

αυτό βέβαια είναι πάρα πολύ καλό αλλά σε καμιά περίπτωση δεν βεβαιώνει αναφορικά με την ενεργειακή απόδοση (μικρή ή μεγάλη) του συστήματος.

και, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι κάπως ίδια σιγουριά αναφορικά με τη συνέπεια ως προς την κατασκευή του προϊόντος δίνει και το ISO (όταν υπάρχει κατασκευαστικό τέτοιο). απλά το Solar Keymark είναι πιο συγκεκριμένο για τα προϊόντα θέρμανσης νερού



και κάτι άλλο που μόλις πρόσεξα στο σχετικό λήμα του wikipedia για το Solar Keymark

λέει ότι εξουσιοδοτημένος οργανισμός για την σχετική πιστοποίηση στην ελλάδα είναι ο ΕΛΟΤ.

και έρχομαι τώρα να ρωτήσω (τιον εαυτό μου):

αν αποδέχομαι την ισχύ του Solar Keymark το οποίο και εκδίδει για λογαριασμό του Solar Keymark Association ο ΕΛΟΤ, για ποιο λόγο να θεωρήσω ότι η άλλη πιστοποίηση που δίνει ο ΕΛΟΤ και με βεβαιώνει για την απόδοση (όχι την ποιότητα κατασκευής) ενός συστήματος είναι "παραμύθι";

και επίσης γιατί αυτοί που έκαναν τον "κόπο" να πιστοποιήσουν τα προϊόντα τους κατά Solar Keymark δεν πήραν και αυτό το κ...χαρτο να κλείσουν και κάποια στόματα; (τουλάχιστον το δικό μου).

σε τελευταία ανάλυση βλέπουμε στα διάφορα διαφημιστικά και site τόσα και τόσα χαρτιά (πιστοποιήσεις). ένα παραπάνω τί θα πείραζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150λτ.

Γαλβανιζε 800 ευρω

inox - 1000

10 χρονια εγγυηση ΑΛΛΑ δεν εχουν πιστοποιητικο ενεργειακης αποδωσης απο τον ΕΛΟΤ

τελικα μαλλον ο Μαλτεζος μονο το εχει.....μπορει μερικοι να το εχουν αλλα επειδη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 4 ΑΣΤΕΡΙΑ να το αποκρυπτουν δεν τους συμφερει....!!!

Τι να πω εχω ζαλιστει....!

Μαλτεζος 160λτ

Γαλβανιζε - 830 αλλα 5 χρονια εγγυηση

inox - 1300 αλλα 10 χρονια εγγυηση.

 

Στο site της AST ,

http://www.a-s-t.gr/el/Πιστοποιήσεις/Πιστοποιητικά.html

αναφέρονται τα πιστοποιητικά.

Επίσης στο site του "The Solar Keymark" 

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx

και για την χώρα GR, αναφέρονται τα πιστοποιημένα συστήματα. Μεταξύ αυτών της AST της Ηλιοακμής και άλλων.

Το πιστοποιητικό απόδοσης επίσης του Δημόκριτου το οποίο είναι κάτι διαφορετικό από τα πιστοποιητικά κατασκευής και οι δοκιμές γίνονται με βάση πρότυπα του ΕΛΟΤ, θεωρώ ότι είναι αξιόπιστο.

 

Βρήκα στην σελίδα, List of Certification Bodies,

 http://www.estif.org/solarkeymarknew/contacts/certification-bodies

ότι στην Ελλάδα είναι η εταιρεία DQS Hellas Ltd (έχει πιστοποιείσει και την AST, και όχι ο ΕΛΟΤ ο οποίος πιθανόν προωθεί τους ήλιους κλπ.

Νομίζω ότι κατασκευαστές, με εξαγωγικό προσανατολισμό προτιμούν το Ευρωπαϊκό πρότυπο "The Solar Keymark"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποια πράγματα δεν είναι γνωστά, οι ήλιοι ή τα φεγγάρια δεν αναγνωρίζονται στο εξωτερικό και ο Δημόκριτος το έκανε με τον παλιό τρόπο δοκιμής και όχι με την δυναμική μέθοδο, που δοκιμάζουν στο εξωτερικό.

Δεύτερον στο SKM φαίνεται η απόδοση.

Τρίτον, όταν ανακοίνωσε στην ΕΒΗΕ ο Μπελεσιώτης του Δημόκριτου ότι το τεστ με τους ήλιους δεν είναιν πλέον έγκυρο έγινε ο κακός χαμός από τον Μαλτέζο.

Τέταρτον αν είναι πιο σημαντικό από το SKM γιατί κανείς δεν το έχει κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να έχεις δίκιο σε αυτά που λες. δεν είμαι τεχνικός (όχι μόνο ηλιακών αλλά σε κανένα τομέα) συνεπώς δεν μπορώ να έχω άποψη πέρα από αυτά που διαβάζω και καταλαβαίνω

αναφορικά με αυτά που λες έχω να πω ότι:

"οι ήλιοι ή τα φεγγάρια δεν αναγνωρίζονται στο εξωτερικό". οκ. πάσο. από την άλλη όμως έχω ακούσει πέραν της μίας φοράς και εδώ στο φόρουμ αλλά και στο ψάξιμο για ηλιακό, για ηλιακούς που ζεσταίνουν με την...συννεφιά (όχι με την πανσέληνο ακόμα αλλά κοντά). συμπέρασμα για μένα είναι ότι στον χώρο σας (το "σας" το λέω γιατί καταλαβαίνω ότι μάλλον έχεις σχέση με το χώρο), υπάρχουν πολλοί που υπόσχονται παπάδες. συνεπώς για μένα τον αδαή προτιμώ έστω και μια αμφισβητίσημη τεχνικά πιστοποίηση από τους "λαγούς με πετραχήλια" που μου τάζουν άλλοι.

ίσως στο Solar Keymark να φαίνεται όπως λες η απόδοση. εγώ δεν την είδα και τουλάχιστον στο λήμα της Wikipedia αναφορικά με αυτή την πιστοποίηση δεν αναφέρει κάτι σχετικό. ίσως να κάνω λάθος. μπορείς να μου επισημάνεις κάποιο/α από αυτά που βρίσκονται στα διάφορα διαφημιστικά που τέθηκαν εδώ στο φόρουμ το οποίο να αναφέρει απόδοση;

περί των εσωτερικών της ΕΒΗΕ που αναφέρεις δεν τα ξέρω και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντισταθμίζοντας όλα τα θετικά και αρνητικά για τους A.S.T.,;έχω σχεδόν καταλήξει σ' αυτόν.

Όμως, προβληματίζομαι ακόμα αν θα βαλω το γαλβανιζέ ή τον inox. Θα ήθελα, λοιπόν, να μου δώσετε τα φώτα σας για το ποιόν να διαλέξω.

Επίσης, να βάλω τον 110lt ή τον 150lt.Είμαι ένα άτομο στον 1ο όροφο- ο ηλιακός θα τοποθετηθεί στην ταράτσα που είναι πάνω από τον 2ο όροφο- και προβληματίζομαι αν πρέπει να συνδεθεί ο ηλιακός και για το ισόγειο που ζουν οι γονείς μου ή θα έχει απώλειες;

Τι γνώμη έχετε για τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...