Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε nickape είναι αστείο και μόνο να το λέμε, όλοι οι ηλιακοί κρατάνε το νερό για την επόμενη και όχι μόνο μέρα. Αυτό που συμβαίνει μερικές φορές είναι να μην έχουμε αρκετό ζεστό νερό (πχ λόγω υγρών κλπ) εμείς να νομίζουμε ότι είναι, γιατί πάνω από κάποια θερμοκρασία μας μοίαζουν όλα καυτά και να το αραιώνουμε πιο εύκολα νομίζοντας ότι δεν το κρατάει.

Φίλε haris φυσικά και δεν είναι ούτε πρωτοποριακός ο σχεδίασμός τους, γιατί τέτοιο μοντέλο έβγαζε η FOCO πολύ πιο παλιά. Δεν έχει διαφορά στην απόδοση από τους κλασικούς επιλεκτικούς,δεν είναι κακός ούτε όμως και κάτι ιδιαίτερο ,πιο πολύ είναι θέμα γούστου αισθητικά. Η μόνη  διαφορά του είναι στα υγρά. Είναι φίλες εταιρίες με την Iliofar και για αυτό και τους έχει και αυτή στο site της , δεν σταμάτησε όμως να βγάζει και τους κλασικούς ηλιακούς.

Φίλε aristo το service γίνεται από κάτω από την θέση που έχει το boiler με την κλασική Φ120 αντίσταση με τις οκτώ τρύπες και κάποιες φορές την κλασική οβάλ νομίζω. Απλά είναι πιο δύσκολο γιατί πρέπει να ξαπλώσεις κάτω σχεδόν και είναι δύσκολο να αποφύγεις τα νερά αλλά κατά τα άλλα δεν έχει κάποια διαφορά.

Για το θέμα της σκιάς στους ηλιακούς καταλαβαίνουμε ότι ο πελάτης πρέπει πάντα να λέει την γνώμη του και να μην ακούει σαν σοφούς τους τεχνικούς. Τώρα για τον patrickdrd αφού ήταν μικρός και όχι παρόν μπορεί να χτίσαν τίποτα μπροστά από τότε κάποιο δεντρο κλπ. Δεν μας λέει πιο είναι το εμπόδιο και αφού τόσο καιρό δούλευε με τον πατέρα του...  Αφού υπάρχει θέση με ήλιο όμως ελεύθερη τον μετακινεί εύκολα. Το πρόβλημα με τις σκιές είναι το χειμώνα που ο ήλιος βγαίνει χαμηλά και αυτό πρέπει να προσέχουμε. Ένας απλός οδηγός είναι ότι τα εμπόδια μπροστά ρίχνουν περίπου μιάμιση φορά το ύψος τους σκιά προς τα πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

προσωπικά και μόνο έχοντας στο μυαλό τους βασικούς νόμους της φυσικής στους οποίους και στηρίζεται η λειτουργία ενός ηλιακού, θα διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου αναφορικά με το πόσο καλή απόδοση μπορεί να έχει το compact σύστημα συγκρινόμενο με το "κλασσικό".

και εξηγούμαι:

με δεδομένο ότι το ζεστό (υγρό ή αέριο) πάει προς τα πάνω, θεωρώ ότι ο λόγος τοποθέτησης του καζανιού πάνω από τους συλλέκτες εξυπηρετεί ακριβώς την εύκολη και ανεμπόδιστη μεταφορά του υγρού από το πάνω μέρος του συλλέκτη προς το καζάνι. γι' αυτό φαντάζομαι ότι μπαίνει συνήθως μέσα στο καζάνι από ένα σημείο στο μέσο περίπου του καζανιού έτσι ώστε να έχει το περιθώριο όσο είναι ζεστό να ανέβει μέχρι και το πάνω σημείο, μεταφέροντας την θερμοκρασία του και ακολούθως όσο κρυώνει να οδηγηθεί στην έξοδο από κάτω και ξανά προς το κάτω μέρος του συλλέκτη

αν αυτό ισχύει (απλή λογική χρησιμοποιώ, ίσως και να κάνω λάθος) ποια αρχή της φυσικής θα δώσει ομοίως την ιδια ροή σε ένα σύστημα του οποίο το πάνω μέρος του συλλέκτη (η έξοδος λογικά) βρίσκεται στο ίδιο ύψος με το πάνω μέρος του καζανιού;

ίσως να μην εξηγώ καλά αυτό που έχω στο μυαλό μου αλλά θεωρώ ότι αυτή συνδεσμολογία δεν δίνει τη  μέγιστη απόδοση που θα μπορούσε.

και όπως έχω ξαναπεί και μόνο το γεγονός ότι η συγκεκριμένη εταιρία (όπως και άλλες βέβαια) στην περιγραφή του προϊόντος τους αναφέρουν ότι έχουν "άθραυστο κρύσταλλο" το οποίο δεν ισχύει γιατί ΚΑΝΕΙΣ δεν χρησιμοποιεί για πολλούς λόγους (από θέματα κόστους μέχρι και διάθλασης των ακτίνων του ήλιου), εγώ προσωπικά αρχίζω και "κουμπώνομαι". σκέφτομαι τί άλλο αναληθές (για να μην πω πιο βαριά λέξη) μου αναφέρει στις περιγραφές της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε haris δουλεύουν κάπως διαφορετικά με ύγροποιημένη αλκόλη και έχουν απόδοση καλή , τουλάχιστον οι παλίοι οι FOCO που ξέρω .Της ΑST δεν έχω βάλει εγώ , έχω κάνει όμως μερικούς service και δουλεύαν καλά δεν είναι όμως κάτι το ξεχωριστό όπως τους παρουσιάζουν. Το μόνο πλεονέκτημα τους είναι ότι δεν χάνουν αντιψυκτικό. Αν όμως πάθουν κάποια βλάβη σε αυτό το σύστημα τους δεν επισκευάζονται επί τόπου , πρέπει να πάνε πίσω στο εργοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,

Τις τελευταίες 4-5 μέρες, έχω διαβάσει τα σχόλια σας για οτιδήποτε είναι σχετικό με ηλιακούς θερμοσίφωνες και ειλικρινά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας. Εμαθα πολλά πράγματα...

Ο λόγος που γράφτηκα και εγώ σε αυτό το φόρουμ είναι για να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας στην επιλογή ενός ηλιακού θερμοσίφωνα τύπου compact. Δεν μπόρεσα να βρώ πολλά σχόλια για τέτοιους ηλιακούς. Είμαστε ένα ζευγάρι (και ίσως αν πάνε καλύτερα τα οικονομικά μας να αποκτήσουμε και ένα παιδάκι Θεού θέλοντος..) και η ταράτσα είναι 2 ορόφους πιό πάνω από το διαμέρισμα μας. Ο λόγος που προσανατολιζόμαστε για θερμοσίφωνα τύπου compact είναι καθαρά οικονομικός. Δυστυχώς δεν μπορούμε να διαθέσουμε πάνω από 600 ευρώ (και αυτά δύσκολα).

Μιλώντας και με διάφορους καταστηματάρχες που πουλάνε ηλιακούς, βρισκόμαστε σε ένα δίλλημα αναφορικά με 2 μάρκες, οι οποίες έχουν αρκετά χρόνια ιστορία με την παραγωγή ηλιακών. Ο ένας compact είναι ο Alpha 200 της εταιρείας Sole (http://www.eurostar-solar.com/solar-energy-systems-greece-gr.html) που κάνει 580 ευρώ, και ο άλλος είναι ο Megasun 160 της εταιρείας Ηλιοακμή (http://www.helioakmi.com/el/products/compact-solar-water-heaters.html) που κάνει 595 ευρώ.

Θα ήθελα τη γνώμη σας, ποιός πιστεύετε ότι είναι καλύτερος, έχει κανένας σας αυτά τα μοντέλα?

Γνωρίζω ότι δεν διατηρεί το ζεστό νερό για πολλές ώρες μετά τη δύση του ήλιου, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, θα κάνουμε το μπάνιο μας νωρίς το βραδάκι. Πιό πολύ με απασχολεί αν αυτά τα 160 λίτρα (ή τα 200) θα καλύπτουν 2 άτομα προς το παρόν και ίσως 3 (ή 4) στο μέλλον.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας,

Καίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσωπικά θα παραμείνω σκεπτικιστής αναφορικά με τα compact.

το θέμα έχει ήδη συζητηθεί στο παρελθόν και αρκετά μέλη τότε (γνώστες απ' ότι καταλάβαινα από τα λεγόμενα τους) ήταν ομοίως αν όχι αρνητικοί τουλάχιστον όχι fan.

ένα άλλο που έχω προσέξει είναι ότι στις πιστοποιήσεις τους (όσοι έχουν) δεν αναφέρουν ποτέ την πιστοποίηση του ΕΛΟΤ

ο ΕΛΟΤ λέει στο site του ότι

"O ΕΛΟΤ, ικανοποιώντας το αίτημα των Ελληνικών Επιχειρήσεων για πιστοποίηση των Οικιακών Ηλιακών Συστημάτων Θέρμανσης Νερού, ανέπτυξε σχετικό σχήμα Πιστοποίησης. Το σχήμα αυτό εκπονήθηκε με βάση τις απαιτήσεις του Γενικού Κανονισμού Πιστοποίησης Προϊόντων και των προτύπων ΕΛΟΤ EN 12976-1-2006 και ΕΛΟΤ EN 12976-2-2006.

Η πρωτοβουλία αυτή είναι πρωτοποριακή όχι μόνο σε ευρωπαϊκό, αλλά και σε διεθνές επίπεδο στο χώρο της Ενεργειακής Σήμανσης, αφού για πρώτη φορά εισήχθη επιπλέον η έννοια της κατάταξης των συστημάτων σύμφωνα με την ενεργειακή απολαβή, όπως έχει υιοθετηθεί από τις σύγχρονες ευρωπαϊκές πρακτικές για την ενεργειακή πιστοποίηση
(π.χ. Οδηγία 92/75 περί Ενεργειακής Σήμανσης Οικιακών Συσκευών)"

για όποιον το ψάξει λίγο παραπάνω θα δει ότι έχει κλίμακα κατάταξης ανάλογα με την ετήσια ενεργειακή απολαβή και με βάση αυτή την απολαβή χορηγεί πιστοποιητικά με 1 έως 4 ήλιους όπου το σύμβολο των τεσσάρων ήλιων συμβολίζει την μέγιστη απόδοση.

δυστυχώς βλέπω ότι οι περισσότερες εταιρίες στα διαφημιστικά τους αναφέρουν πιο "επουσιώδεις" πιστοποιήσεις όπως πχ το ISO και όχι του ΕΛΟΤ. να ξεκαθαρίσω ότι δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση το ISO αλλά το να έχει μια εταιρία ΙSO δεν μου λέει και πολλά πράγματα αφού μπορεί αυτό να αναφέρεται  μόνο πχ στη διαδικασία της εμπορίας ή και της τοποθέτησης ηλιακών και όχι στα θέματα παραγωγής. ενώ από την άλλη ο ΕΛΟΤ μας βεβαιώνει ως χρήστες αναφορικά με το πόσο καυτό νεράκι θα πάρουμε στις βρύσες μας


 

επίσης διάβασα στις ιστοσελίδες που παρατέθηκαν από την συνφορουμίτισα kaitibinikou  ότι:

"Σύμφωνα με τον Γερμανικό κανονισμό DIN 4800-1-2-3-4-5, o υδροστατικός σχεδιασμός της δεξαμενής του COMPACT σε συνδυασμό με τις μεγαλύτερες απώλειες που παρουσιάζει κατά τη διάρκεια της νύχτας δίνουν το πλεονέκτημα στην συσκευή να καταπονείται λιγότερο και να αυξάνεται έτσι η διάρκεια ζωής της"

                                                       

"Λόγω των μεγαλύτερων απωλειών που παρουσιάζει το COMPACT κατά τη διάρκεια της νύχτας πρέπει να προσαρμόζονται οι απαιτήσεις σας σε ζεστό νερό τους καλοκαιρινούς μήνες μέχρι τις 12μμ και

τους χειμερινούς μήνες μέχρι τις 10μμ. Εάν το ζεστό νερό το πρωί και ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες δεν σας επαρκεί, τότε μπορείτε να ενεργοποιήσετε την ηλεκτρική αντίσταση"                           

 

"Το COMPACT μπορεί να λειτουργήσει ακόμα και με συννεφιά, χάρη σε ένα βοηθητικό θερμαντικό στοιχείο (ηλεκτρική αντίσταση) που διαθέτει και το οποίο μπορεί να ενεργοποιηθεί τις μέρες χωρίς ηλιοφάνεια"

 

αναρωτιέμαι αν μόνο εγώ βλέπω την κοροϊδία μέσα στις παραπάνω παραγράφους.

αφού πρώτα μας ψήνουν ότι τα αρνητικά στοιχεία (οι απώλειες) μας δίνουν...πλεονέκτημα μας εξηγούν σε δύο τουλάχιστον σημεία ότι πρέπει να ανάψουμε την αντίσταση. και όταν το κάνουμε αυτό θεωρείται, όπως γράφουν, ως "λειτουργία με...συννεφιά"!!!

θα το θεωρήσω σαν προτέρημα αν μας δείξουν ένα (όχι παραπάνω) ηλιακό της αγοράς που δεν έχει αντίσταση για τις συννεφιασμένες μέρες.

είναι σα να βγει μια εταιρία αυτοκινήτων να λανσάρει το φοβερό αυτοκίνητο που έχει και....ρεζέρβα.

πρέπει να είχε τεράστια έμπνευση αυτός που έγραψε αυτό το διαφημιστικό

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

 

Ηρθε η ωρα για αγορα θερμοσιφωνα και για εμενα.Τα οικονομικα λιγο περιορισμενα οποτε δεν ψαχνω για ακριβες λυσεις αλλα κυριως για οσο το δυνατον καλυτερη σχεση ποιοτητας τιμης,αν μπορει να γινει λοιπον κατι τετοιο οικονομικα.

Για 3-4 ατομα ψαχνω αλλα δεν ξερω αν οι 160λιτροι ειναι καλοι για τοσα ατομα.Εχω καταληξει σε ορισμενους απλα θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας.

 

Γενικα εχω δει καποιους που λεγονται Originale(http://www.kalogridis-shop.gr/c/4/ηλιακοί-θερμοσίφωνες-160-lt?orderby=10),εχει καποιος αποψη για αυτους?

 

Επειτα κοιταω και στη Solar Therm καποιον απο αυτους τους δυ:1.http://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/product/Solar_Therm_Ηλιακός_200_lt_Glass_Διπλής_Ενέργειας_με_Επιλεκτικούς_Συλέκτες_Τιτανίου

 

2.http://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/product/Solar_Therm_Ηλιακός_160lt__Glass_Διπλής_Ενέργειας_με_Επιλεκτικό_Συλέκτη_Γιγας_25_τ.μ

 

Μετα εχουμε Solar Star:http://iliakos-solarstar.gr/shop/iliakos-thermosifonas-160litr-glass-595e-me-fpa/

 

Και τελος σε αυτον εδω Energy solar:http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-12-atokes-doseis-iliakos-Energy-solar-160-litra-glass-diplis-energeias-me-1-epilektiko-syllekti-titaniou-2-60-m.670030.html

 

Ευχαροστω εκ των προτερων για την απαντηση και ειμαι ανοικτος σε προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και είναι μάλλον κουραστικό να επαναλαμβάνονται οι ίδιες (περίπου) ερωτήσεις και να δίνονται οι ίδιες απαντήσεις, θα το δοκιμάσω για μια ακόμα φορά.

σε διάφορα φόρουμ που μπαίνω δεν βλέπω κόσμο να ψάχνει μια φθηνή τηλεόραση ή ένα φθηνό smartphone. ίσως να ψάχνουν μια καλύτερη τιμή αλλά στις δυνατότητες δεν κάνουν καμιά αβαρία.

στο θέμα ηλιακός δεν γίνεται το ίδιο. ίσως επειδή δεν είναι τόσο γκλαμουράτη αγορά. ε ναι, τον πήραμε τον ηλιακό αλλά δεν θα κάτσουμε να τον κοιτάμε ή να το λέμε στους συναδέλφους.

λοιπόν από τον ηλιακό περιμένουμε οικονομία. να μας γλυτώσει χρήματα από την ΔΕΗ. και για να το κάνει αυτό πρέπει να έχει τεράστια απόδοση, χωρητικότητα που να ΥΠΕΡκαλύπτει τις ημερήσεις ανάγκες της οικογένειας αλλά και μακρά διάρκεια ζωής.

ένας ηλιακός που θα έχει μέτρια απόδοση και θα τα "παίξει" στα 5-7 χρόνια, τί οικονομία πιστεύετε ότι σας έχει κάνει; σχεδόν τίτποτα!!!

μπορεί να βλέπει κάποιος ότι δίνει λιγότερα στην ΔΕΗ αλλά αυτό που δεν έχει σκεφτεί είναι ότι τα πρώτα χρόνια απλά αποσβένει την αγορά. δηλαδή ουσιαστικά έχουμε ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΕΙ το όφελος των πρώτων ετών. και μάλιστα ντούκου (όλα μαζί). που σημαίνει ότι ένας ηλιακός πρέπει να μου κρατήσει πάνω από 10-12 χρόνια για να έχω όφελος που να αξίζει τον κόπο. το να δώσω μαζεμένα κάποιες κατοσταριές ευρώ και μετά να τα παίρνω πίσω λίγα λίγα (από την μείωση του λογαριασμού της ΔΕΗ) πχ 30-50 ευρώ το δίμηνο και όταν μετά από χ χρόνια μου κάνει απόσβεση να κρατήσει 2-3 χρόνια παραπάνω, αυτό δεν λέει τίποτα. μια ατυχής επένδυση είναι.

συνεπώς δεν ψάχνουμε για ένα φθηνό ηλιακό αλλά για ένα φοβερό ηλιακό στην φθηνότερη τιμή.

από κει και πέρα, διαβάστε λίγο ρε παιδια τα link που παραθέτετε. ακόμα και χωρίς να ξέρει κανείς μπορεί να βγάλει "λαγούς" από τα διάφορα διαφημιστικά (έγραψα σχετικά και παραπάνω).

πχ σε αυτά που παρέθεσε ο dmitrios βλέπουμε όντως κάποια οικονομικά ηλιακά. και έρχομαι να ρωτήσω: γιατί κάποια εταιρία (οι περισσότερες) σε οικονομικά μοντέλα όπως είναι τα glass βάζουν εξωτερικά ανοξείδωτο περίβλημα; έτσι κι αλλιώς όλοι οι θερμοσίφωνες τρυπάνε από μέσα προς τα έξω (μέσα βρίσκονται όλες οι καταπονήσεις). ποια η λογική να έχεις εξωτερικά ένα σημαντικά ακριβότερο κάλυμμα από αυτό που θα μπορούσες να έχεις; και ειδικά όταν αυτό επιβαρύνει την τιμή; γιατί σίγουρα ένας ηλιακός glass θα μπορούσε να είναι φθηνότερος αν είχε άλλο περίβλημα και αυτό δεν θα επηρέαζε καθόλου την λειτουργία του. απλά δεν θα γυάλιζε τόσο όταν τον κοιτάς.

για να μην ξαναφερθώ όπως παραπάνω στις πιστοποιήσεις που απουσιάζουν και οι οποίες θα εξασφάλιζαν εμάς τους αδαείς.

για τα θέματα τιτανίου δεν πρόκειται να ξαναξεκινήσω συζήτηση αφού το έχουμε καλύψει εκτενώς στο παρελθόν. ας αφήσουμε όσους θέλουν να πιστεύουν ότι μετά την NASA και την AIrbus ο επόμενος που χρησιμοποιεί τιτάνιο είναι η ψ βιοτεχνία στα άνω/κάτω πετράλωνα η οποία και θέλει να το προσφέρει φθηνά στο λαό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haris_216

καταλαβαινω οτι ειναι κουραστικο αλλα πραγματικα εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες αυτου του τοπικ.Παντως σε ευχαριστω για την απαντηση αν και θα ηθελα να μου πεις αν απο τους παραπανω προτεινεις καποιον ή καποια αλλη προταση σου.

 

Ας πουμε στους solar therm αναφερει πως εχουν πιστοποιητικο. ''Κάθε ηλιακός θερμοσίφωνας Solar Therm διαθέτει το ειδικό σήμα CE του ΕΛΟΤ το οποίο αποδεικνύει ότι έχει ελεγχθεί προκειμένου να εξασφαλιστεί η υψηλότερη ποιότητα''

http://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/categories/Ηλιακοί_Θερμοσίφωνες_160lt_Glass

 

Επισης δινουν και 10ετη εγγυηση,που φανταζομαι ειναι καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιον καθώς δεν είμαι ούτε υδραυλικός, ούτε εγκαταστάτης (αν και αν ήμουν τότε θα ήταν ακόμα χειρότερα αφού πιθανόν να σου πρότεινα αυτόν που με...συμφέρει :-) )

όπως είδες στα post μου, πρόσφατα αλλά και πιο παλιά, δεν προτείνω ποτέ κάτι καθώς όπως είπα για να το κάνω θα έπρεπε να έχω δοκιμάσει 2,5,10 διαφορετικούς ηλιακούς για να έχω άποψη από πρώτο χέρι.

από την άλλη όμως νομίζω ότι με λίγη προσοχή στο διάβασμα των διαφημιστικών, προσπαθώντας να "δεις" πίσω από τα λόγια των πωλητών αλλά και λίγες απλές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μπορεί να βγει κάποια άκρη.

πχ σε αυτό που επεσήμανες ότι γράφει ''Κάθε ηλιακός θερμοσίφωνας Solar Therm διαθέτει το ειδικό σήμα CE του ΕΛΟΤ το οποίο αποδεικνύει ότι έχει ελεγχθεί προκειμένου να εξασφαλιστεί η υψηλότερη ποιότητα'' αν προσέξεις δεν λέει κάτι για το θέμα "απόδοση". η πιστοποίηση του ΕΛΟΤ που ανέφερα αφορά άλλο πράγμα. την ενεργειακή απόδοση του συστήματος. αυτό που έχει ο θερμοσίφωνας που κοιτάς απλά υποδηλώνει ότι πληρεί κάποιες προδιαγραφές που έχουν τεθεί από την ευρωπαϊκή ένωση, κυρίως σε θέματα ασφάλειας.

εννοείται πως θες ο θερμοσίφωνάς σου να είναι ασφαλής. αλλά θες να είναι και αποδοτικός. και αυτό δεν βλέπω "χαρτί" που να σου το βεβαιώνει. γιατί σίγουρα αν πας να ρωτήσεις αυτόν που το πουλάει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον haris216 σε ότι αφορά τα compact χωρίς συλλέκτη ηλιακά . Αυτά που αναφέρει η kaitibinikou δεν έχουν συλλέκτη , είναι σαν να έχεις ένα βαρέλι πίσω από ένα γυαλί με λίγο καλύτερη απόδοση. Και διακόσια ευρώ για αυτούς είναι πολλά , θα το ανάβει όλο στο ρεύμα. Όταν πληρώνεις για κάτι δεν προσαρμόζεις τα μπάνια σου στις δυνατότητες του , αλλά τον ηλιακό στις ανάγκες σου. Η αλήθεια είναι ότι τις περισσότερες φορές η λύση είναι καλή έρευνα αγοράς , ηλιακός με προδιαγραφές , λογική  για τις δυνατότητες του τιμή και καλές συστάσεις από φίλους ή συγγενείς.

Για τον dmitrios από τους ηλιακούς που λες ο οριτζιναλ έχει boiler Braunink με συλλέκτες eco έναν τύπο που πέρνει η calpak , o solar star καλύτερα όχι , οι άλλοι είναι από τους μέτριους εξαρτάτε πόσο θα τους πάρεις και αν κάνεις και κανένα service θα κρατήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ψαχνοντας για ποιον ηλιακο να προτιμησω ενημερωθηκα απο την calpak οτι η εταιρια physis η οποια πωλειται αποκλειστικα σε γνωστο μεγαλοκαταστημα κοντα στο αεροδρομιο, ειναι επισης 100% δικια της και αλλαζει μονο το brand-αρισμα. Το ιδιο μου επιβεβαιωσε και ο πωλητης του συγκεκριμενου καταστηματος. Οι τιμες πολυ χαμηλοτερες απο τον αντιστοιχο calpac... Πχ 220lt με επιλεκτικους συλλεκτες 3τετρ και τριπλης (trien): calpak 1500€ , physis 959€.

Εχει καποιος περισσοτερη εμπειρια στο θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ψαχνοντας για ποιον ηλιακο να προτιμησω ενημερωθηκα απο την calpak οτι η εταιρια physis η οποια πωλειται αποκλειστικα σε γνωστο μεγαλοκαταστημα κοντα στο αεροδρομιο, ειναι επισης 100% δικια της και αλλαζει μονο το brand-αρισμα. Το ιδιο μου επιβεβαιωσε και ο πωλητης του συγκεκριμενου καταστηματος. Οι τιμες πολυ χαμηλοτερες απο τον αντιστοιχο calpac... Πχ 220lt με επιλεκτικους συλλεκτες 3τετρ και τριπλης (trien): calpak 1500€ , physis 959€.

Εχει καποιος περισσοτερη εμπειρια στο θεμα;

 

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο μοντέλλο κατασκευάζεται φασόν, από την VENMAN, στη Θεσσαλονίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές φασον εννοείς είναι αντίγραφο των ηλιακών της calpak αλλά απο άλλη εταιρία??? Ή οτι η calpak έχει αναθέσει την κατασκευή για λογαριασμότης σε κάποια άλλη εταιρία?

 

Πάντως σύμφωνα με την calpak ανήκει σε αυτούς και απλά αλλάζει το όνομα για λόγους marketing (μου είπαν οτι είναι ίδιοι με τους mark 3 selective).

 

Επιπλέον στο έντυπο τους έχουν τα ίδια στοιχεία επικοινωνίας με την Calpak.

 

Τέλος έκλεισα αυτοψία για να μου κάνουν και μία εκτίμηση του κόστους εγκατάστασης με το τεχνικό τμήμα της calpak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές φασον εννοείς είναι αντίγραφο των ηλιακών της calpak αλλά απο άλλη εταιρία??? Ή οτι η calpak έχει αναθέσει την κατασκευή για λογαριασμότης σε κάποια άλλη εταιρία?

 

Πάντως σύμφωνα με την calpak ανήκει σε αυτούς και απλά αλλάζει το όνομα για λόγους marketing (μου είπαν οτι είναι ίδιοι με τους mark 3 selective).

 

Επιπλέον στο έντυπο τους έχουν τα ίδια στοιχεία επικοινωνίας με την Calpak.

 

Τέλος έκλεισα αυτοψία για να μου κάνουν και μία εκτίμηση του κόστους εγκατάστασης με το τεχνικό τμήμα της calpak.

Έχουν αναθέσει την παραγωγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίδια εταιρία, ίδιο προϊόν (προφανώς εννοούν ίδια υλικά,  ίδια απόδοση και αντοχή) και άλλη τιμή για "λόγους μάρκετιγκ"!!!

προφανώς όπως τα προϊόντα ιδιωτικής φίρμας των supermarket. μόνο που εκεί, για να μην είναι και τελείως ίδιο το προϊόν και "χτυπάει" τα αδερφά προϊόντα της μαμάς εταιρίας, κάνουν κάποιες μικρο-αλλαγές. δηλαδή μπορεί το ένα πατατάκι να είναι πιο άψητο ή πιο ψημένο. πιο αλμυρό ή πιο ανάλατο.

εδώ τι ακριβώς αλλάζουν (εκτός από το αυτοκόλλητο); και γιατί η νέα ονομασία είναι physis και όχι το όνομα του μεγαλοκαταστήματος που τα πουλάει; εκτός αν βέβαια λέγεται και αυτό physis και δεν το ξέρω το κατάστημα.

εν ολίγοις γιατί κανείς ούτε η "μαμά" (αν είναι μαμά και όχι...μητριά ;) ) εταιρία αλλά ούτε αυτή που τα πουλάει δεν θέλουν να συνδέσουν το όνομά τους με την επιτυχία αυτού του μηχανήματος;;;

εξηγήσεις του στυλ "λόγους μάρκετιγκ" θυμίζουν αερολογίες που άπτονται της πολιτικής (όχι της πολιτικής της εταιρίας αλλά αυτής που μας "τηγανίζει" καθμερινά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...