Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

alex pantos έκανα λάθος για το ποια είναι η εταιρία που λες. Δεν είναι αυτή με τα κόκκινα καπάκια που έγραψα. Κατάλαβα ποια είναι. Την ξέρω!

Το boiler οπως τα γράφεις είναι κατασκευασμένο ταυτόχρονα από 3 διαφορετικά υλικά...καθώς αυτό που μας έδωσες λέει ότι είναι inox,double glass και γαλβανιζέ. Μάλλον θα πρέπει να καταλήξεις ποιο απ΄όλα σου πουλάνε ή θες να αγοράσεις.

Για το συλλέκτη λέει ότι είναι χαλκός και όχι sandwitch [καλό αυτό] αλλά δε λέει πουθενά κατα πόσο είναι επιλεκτικός και τι τύπου...

Απάντησε και στα άλλα στοιχεία που ρωτάω αν είναι εύκολο για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα.

 

mniko δεν είναι θέμα αντιπρότασης. Εγώ έχω διαλέξει με ποια εταιρία [εμπορικά] συνεργάζομαι μια δεκαετία τώρα άρα καταλαβαίνεις ότι δε μπορώ να προτείνω εύκολα κάτι άλλο. Σέβομαι αυτό που διαλεξες απλά κάνω το δικηγόρο του διαβόλου γιατί καλώς ή κακώς ξέρω από μέσα τη συγκεκριμένη αγορά...στην τελική όμως εσύ είσαι που πληρώνεις -και αν σου φαίνεται δίκαιη η αγορά- και άρα εσύ αποφασίζεις..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για όσους ενδιαφέρονται για αγορά ηλιακού:

 

Προσφορά Ιουλίου από το εργοστάσιο που συνεργάζομαι

180 lt boiler double glass με συλλέκτη ΤiNOX blue 2,5τμ

690 euro + ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κι από μένα.

 

Επειδή τυχαίνει να έχω κι εγώ αρκετές γνώσεις πάνω στον τομέα, θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή όσων σκοπεύουν να αγοράσουν ηλιακό. Στην Ελλάδα δυστυχώς κυκλοφορούν πάρα πολλές "μαιμούδες" στον τομέα αυτό. Υπάρχουν πολλές εταιρείες χωρίς μετρήσεις, πιστοποιήσεις, κι αυτό γιατί δεν ελέγχονται από κανένα. Πριν από 20 χρόνια υπήρχαν καμιά 300 παραγωγοί, οι οποίοι ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια, ανοίγαν κι έκλειναν πολλές φορές, ενώ σήμερα έχουν μείνει καμιά 50 εταιρείες, κι από αυτές ελάχιστοι είναι οι επαγγελματίες.

 

Αν πρόκειται να αγοράσετε ηλιακό, προτιμήστε καλύτερα κάποια εταιρεία που να ανήκει στον ΕΒΗΕ, τον Σύνδεσμο Ελλήνων Παραγωγών Ηλιακών, στον οποίον ανήκουν καμιά 25 εταιρείες, οι πιο σοβαρές στο χώρο. http://www.ebhe.gr/pages/english/members.htm

 

Οι πωλήσεις στην Ελλάδα χωρίζονται κυρίως σε εταιρείες-παραγωγούς από την Αθήνα και Βόρεια Ελλάδα. Από τα μέλη του Συνδέσμου, προτείνω την Ηλιοακμή η οποία θεωρείται από τις σοβαρότερες εταιρείες στην Ν. Ελλάδα, και εξάγει σε 65 χώρες, ενώ στην Β. Ελλάδα την Ηλιονάλ, από τις παλαιότερες στο χώρο, η οποία επίσης εξάγει τα προιόντα της.

 

Αν χρειάζεται κάποιος κι άλλες πληροφορίες για τεχνικά χαρακτηριστικά ηλιακών, παραμένω στη διάθεσή σας.

 

Φιλικά.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φίλε. Χαίρομαι που βρέθηκε άλλος ένας της δουλειάς για να μιλάμε. Εσύ αλήθεια με ποιο ακριβώς κομμάτι ασχολείσαι; Δουλεύεις σε κάποια εταιρία ή μόνος;

 

Χωρίς να θέλω να υπερασπίσω ή να κατηγορήσω κάποια συγκεκριμένη εταιρία θεωρώ ολίγον τι άτοπο το συλλογισμό περι ηλιακών-μαϊμούδων. Δεν υπάρχει κάποια μάρκα η οποία είναι η γνήσια για να υπάρχουν [ως αποτέλεσμα αυτής] και κακά αντίγραφα δλδ μαϊμούδες όπως λες. Μπορώ να δεχτώ [και το έχω πει πολλές φορές εδώ μέσα] ότι υπάρχουν τεράστιες διαφορές στην ποιότητα μεταξύ των διαφόρων εταιριών. Έχω προτρέψει πολλές φορές φίλους από εδώ να ψάξουν τεχνικά χαρακτηριστικά και εγγύηση και να μη μείνουν στην τιμή ή το όνομα.

 

Έχω δουλέψει τα τελευταία 10+χρόνια με διάφορες εταιρίες εντό και εκτός ΕΒΗΕ και θεωρώ αστείο να προτρέψω κάποιον πελάτη μου να αγοράσει ηλιακό από εταιρεία επειδή είναι στον ΕΒΗΕ και μόνο. Ξέρω προσωπικά περιπτώσεις ηλιακών και εταιριών που περιλαμβάνονται στον ΕΒΗΕ που είναι για γέλια και για κλάματα όσον αφορά την ποιότητα,την απόδοση,την αντοχή και το after sale service. Το ίδιο και εταιρίες/μάρκες εκτός ΕΒΗΕ. Κακές ποιότητες και αποτυχημένα προϊόντα υπάρχουν παντού και δεν αποτελεί πανάκεια η εξίσωση μέλος ΕΒΗΕ=καλή αγορά. Επίσης επειδή έχω φίλη κολλητή για έκδοση πιστοποιητικών ποιότητας καλύτερα να μη μιλήσουμε πώς και πόσο κοστίζει η έκδοσή τους πολύ "νόμιμα". Δε λέω ότι ισχύει γενικά αλλά μιας και δεν είναι ούτε αυτή πλέον καθαρή διαδικασία ας μην την χρησιμοποιούμε σαν επιχείρημα ούτε υπερ ούτε κατά..

Όσον αφορά την ΗΛΙΟΑΚΜΗ συμφωνώ ότι είναι η κορυφαία εταιρία στην Ελλάδα και το έχω πει πολλές φορές εδώ. Τώρα για την άλλη που λες νομίζω ότι είναι άγνωστη και το γεγονός ότι εξάγει δεν αποτελεί δείγμα καλής ή κακής εταιρίας.

 

Θα ήθελα να μου κάνεις μια πρόταση ποιότητας/τιμής που τη θεωρείς δίκαιη για την ελληνική αγορά με συγκεκριμένα στοιχεία [μάρκα,τεχνικά χαρακτηριστικά,χρόνια εγγύησης,τιμή κτλ] ώστε να καταλάβω τι εννοείς μη μαϊμού ηλιακό.

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι πολλά χρόνια στο χώρο, όμως η θέση μου είναι τέτοια που μου επιτρέπει να έχω κάποιες γνώσεις. Δεν ασχολούμαι όμως με απευθείας πωλήσεις στον ελληνικό χώρο.

 

Ούτε εγώ είπα ότι το να είναι μια εταιρεία μέλος του ΕΒΗΕ είναι πανάκεια. Απλώς σε κάθε επαγγελματικό τομέα υπάρχει συνήθως ένας σύνδεσμος ο οποίος πραγματοποιεί κάποιους διάφορους στα μέλη της, ώστε να υπάρχει μια προστασία για τον καταναλωτή. Έτσι λειτουργεί κι ο ΕΒΗΕ και το να ανήκει εκεί μια εταιρεία προσδίδει μια επιπλέον αξιοπιστία. Η προστασία αυτή τη θεωρώ απαραίτητη από τη στιγμή που έχω ακούσει για ένα σωρό εταιρείες με ψεύτικα πιστοποιητικά και τεχνικά χαρακτηριστικά στα προιόντα τους. Κι αυτό εννοώ όταν λέω "μαιμού".

 

Οι εταιρείες με κύρος διαθέτουν πιστοποιητικά και μετρήσεις από διεθνώς αναγνωρισμένους φορείς όπως ο Δημόκριτος, ή η CENER (Ισπανία), είναι πιστοποιημένες κατά ISO, και CE και είναι πολλά χρόνια στο χώρο. Αυτό ειδικά για τους ηλιακούς είναι πολύ σημαντικό, από τη στιγμή που κάθε χρόνο ανοίγουν και κλείνουν εταιρείες με σκοπό το κέρδος και μόνο.

 

Η Ηλιονάλ βρίσκεται στο χώρο σχεδόν 40 χρόνια, δεν την ξέρεις ίσως γιατί είσαι από Αθήνα. Όπως είπα οι εταιρείες της Β. Ελλάδας κάνουν πωλήσεις στη περιοχή αυτή και οι Αθηναίοι στη Ν. Ελλάδα.

 

Όσο για την πρόταση ποιότητας που μου ζήτησες, προτείνω τα ακόλουθα.

 

1. Εγγύηση μέχρι 5 χρόνια για το boiler και μέχρι 10 για το συλλέκτη. Οτιδήποτε παραπάνω είναι μούφα.

 

2. Ο συλλέκτης μπορεί να είναι απλής μαύρης βαφής ή επιλεκτικός. Το TINOX blue είναι απλώς μια μάρκα, υπάρχει και η SUNSELECT όμως, γερμανική επίσης και κάποιες αμερικάνικες. Σημασία έχει να είναι απλώς επιλεκτικός.

 

3. Boiler 150, 200 και 300 lt. ( η οποία είναι και η στάνταρ παραγωγή από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες στην Ελλάδα). Με διπλό υαλόκραμα (διπλή επίστρωση γυαλιού). Χαλκό δε συνιστώ.

 

Η τιμή εξαρτάται από το τι μοντέλο θα διαλέξει κανείς. Πάντως αν επιλέξει κανείς επιλεκτικούς συλλέκτες, η τιμή ανεβαίνει κατακόρυφα. Όταν βρίσκει κάποιος υπερβολικά χαμηλή τιμή σε επιλεκτικό συλλέκτη καλύτερα να ψυλλιάζεται.

 

Ότι άλλο θελήσετε εδώ είμαι. (και είμαι "φίλη" όχι "φίλος", όπως βλέπετε και στη φώτο μου).

 

Φιλικά

 

 

 

Κακές ποιότητες και αποτυχημένα προϊόντα υπάρχουν παντού και δεν αποτελεί πανάκεια η εξίσωση μέλος ΕΒΗΕ=καλή αγορά.

Επίσης επειδή έχω φίλη κολλητή για έκδοση πιστοποιητικών ποιότητας καλύτερα να μη μιλήσουμε πώς και πόσο κοστίζει η έκδοσή τους πολύ "νόμιμα".

Τώρα για την άλλη που λες νομίζω ότι είναι άγνωστη και το γεγονός ότι εξάγει δεν αποτελεί δείγμα καλής ή κακής εταιρίας.

 

Θα ήθελα να μου κάνεις μια πρόταση ποιότητας/τιμής που τη θεωρείς δίκαιη για την ελληνική αγορά με συγκεκριμένα στοιχεία [μάρκα,τεχνικά χαρακτηριστικά,χρόνια εγγύησης,τιμή κτλ] ώστε να καταλάβω τι εννοείς μη μαϊμού ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

problima me iliako calpak

apo iliakous den exo idea to mono pou ksero einai oti kalokairiatika den exo katholou zesto nero.mou eipan oti mpori na fteh oti den exei psiktiko kai pira 2 mpoukalakia toy litrou alla den eftasan.ama to tigkaro me psiktiko me ta tha doulebh ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε εδώ και 10 χρόνια έναν 200άρι Μαλτέζος και δουλεέι περίφημα, καταχείμωνο 2 μέρες χωρίς ήλιο και το νερό τσουρουφληστό, φυσικά λειτουργούν και με λιγωστό φως για 3-4 μέρες. Δεν έχουμε ξανανάψει τον ηλεκτρικό θερμωσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για αγορά ηλιακού:

 

Προσφορά Ιουλίου από το εργοστάσιο που συνεργάζομαι

180 lt boiler double glass με συλλέκτη ΤiNOX blue 2,5τμ

690 euro + ΦΠΑ

 

Καλημέρα,

ψάχνω να βρω ηλιακό θερμοσίφωνα και θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερες πληροφορίες για την προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λειτουργεί σωστά ο ηλιακός πρέπει να φουλάρει σε υγρό (νερό + αντιψυκτικό υγρό). Γεμίστε το μηχάνημα με νερό μέχρι να αρχίσει να ξεχειλίζει, που θα σημαίνει ότι φουλάρησε, οπότε λογικά αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, θα δουλεύει.

 

problima me iliako calpak

apo iliakous den exo idea to mono pou ksero einai oti kalokairiatika den exo katholou zesto nero.mou eipan oti mpori na fteh oti den exei psiktiko kai pira 2 mpoukalakia toy litrou alla den eftasan.ama to tigkaro me psiktiko me ta tha doulebh ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη Lasik_for_me? δε μας λες όμως με τι ακριβώς ασχολείσαι για να καταλάβουμε και ποιας μορφής είναι οι γνώσεις σου για την αγορά αυτή. Και το λέω αυτό γιατί ναι μεν η άποψή σου ακούγεται η τυπικά σωστή αλλά η δική μου άποψη είναι καθαρά εμπειρική που σημαίνει ότι αυτά που γράφω τα έχω ζήσει από πελάτες μου από πρώτο χέρι πάνω στην ταράτσα [εκεί που δεν έχει σημασία αν ο ηλιακός που στάζει ή δεν ζεσταίνει είναι by EBHE].

 

Κατα τα άλλα όπως είπα σέβομαι την άποψή σου περι πιστοποιητικών και ΕΒΗΕ αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνώ με τις προτροπές γύρω από αυτά. Έχω ανέβει σε τόσες ταράτσες τα τελευταία 15 χρόνια [αν βάλω και τα χρόνια που δουλεύα βοηθός] και έχω δει με τα μάτια μου τόσα πράγματα που κανένα βιβλίο ή ISO δε μπορεί να περιγράψει. "Ανοξείδωτα" επώνυμα που ήταν γαλβανιζέ, "glass" που είχαν ξεχάσει το υαλόκραμα, αντικατάσταση μέσα στην εγγύηση με τόσα "αστεράκια" που καταντούσε ανεφάρμοστη οικονομικά, αλλαγή ανοδίου 130 ευρώ και άλλα πολλά που μάλλον ο ΕΒΗΕ δεν ξέρει ή δεν βλέπει.

Τέλος δε δέχομαι ο πελάτης μου να πληρώσει 200-300 ευρώ παραπάνω για έναν ηλιακό μόνο και μόνο για να ξεπληρώσει το ταμπελάκι "μέλος ΕΒΗΕ" πάνω στον ηλιακό. Όταν κάποιος θέλει να κάνει το κομμάτι του τον στέλνω κατευθείαν σε άλλο πωλητή...

 

Για την πρόταση του ηλιακού που παραθέτεις:

1) Διαφωνώ!!!! Δλδ μια εταιρία που δίνει σε μένα που μαι έμπορος 7-8 χρόνια για το boiler glass είναι μούφα; Kαι 10 για το ΙΝΟΧ; Και εγώ που δουλεύω έτσι τόσα χρόνια τι είμαι , μούφα;

2) Συμφωνώ μέσες άκρες.

3) Πάλι δε μου αρέσει αυτό το "αξιόπιστες". Δλδ αν ένα εργοστάσιο κατασκευάζει 120 ή 250 λιτρα κατατάσεται αυτόματα στα μη αξιόπιστα; Χαλκό και εγώ δε συνιστώ πάντως!

4) Για πες μας και τι εννοείς "ανεβαίνει κατακόρυφα". Δλδ 200 λιτρα Glass επιλεκτικό θεωρείται μη ύποπτο σε ποια τιμή;

 

Γενικά αγαπητή φίλη όπως είπα σέβομαι την άποψή σου αλλά τη θεωρώ πολύ θεωρητική και αρκετά προκατείλημένη. Η αλήθεια στις ταράτσες εκεί έξω είναι κάπως διαφορετική από αυτά που γράφουν τα βιβλία [χωρίς αυτό να είναι καλό].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ kid,

 

Το να μην ανήκει μια εταιρεία στον ΕΒΗΕ σημαίνει ότι δεν τον δέχτηκαν γιατί δεν διαθέτει τις απαραίτητες προυποθέσεις και υποδομή για να παράγει το συγκεκριμένο προιόν. Οπότε ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

 

Δεν είπε κανείς ότι τα προιόντα εταιρειών που ανήκουν στην Ένωση Βιομηχάνων Ηλ. Ενέργειας είναι πιο ακριβά. Είδες κανέναν να λέει κάτι τέτοιο?

 

Όσον αφορά την εγγύηση. Υπάρχει ελληνικός νόμος που λέει ότι η εγγύηση ισχύει μόνο για τη διάρκεια ζωής του προιόντος, που στην περίπτωση των glass μπόιλερ ορίζεται από το νόμο στα 5 χρόνια. Γι' αυτό λέω ότι όποιος δίνει εγγύηση για πάνω από 5 χρόνια δεν ισχύει και δεν αναγνωρίζεται σε κανένα ελληνικό δικαστήριο.

 

Σχετικά με το μέγεθος του μπόιλερ. Σε κάθε προιόν, υπάρχουν ορισμένα μεγέθη που χρησιμοποιούνται διεθνώς, σύμφωνα με τις ανάγκες του καταναλωτή. Στα μπόιλερ τα μεγέθη αυτά έχουν οριστεί στα 120, 150, 200, και 300 λίτρα. Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν γνωρίζω καμιά μεγάλη γνωστή εταιρεία να παράγει διαφορετικά μεγέθη. Κατά καιρούς εμφανίζονται ορισμένοι και προσφέρουν διαφορετικά μεγέθη μόνο και μόνο για να διαφοροποιηθούν από τους άλλους και να καλύψουν τη χαμηλότερη ποιότητα.

 

Δεν είμαι πωλητής για να δώσω τιμή για προιόν. Αν θέλει όμως κάποιος ας μας πει τι προσφορές είχε από κάποια αξιόπιστη εταιρεία για να μας δώσει μια εικόνα και να μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι παίζουμε κρυφτό γι αυτό και θα απαντήσω τελευταία φορά μιας και λέμε τα ίδια και τα ίδια και προφανώς η θέση σου [exports manager] στην εταιρία [που επίσης προφανώς είναι μέλος ΕΒΗΕ] δε σου επιτρέπει να είσαι αντικειμενική [χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό].

 

Το να μην είναι κάποιος μέλος του ΕΒΗΕ μπορεί να σημαίνει ότι δεν έχει καν αίτηση καθότι είναι γνωστό [στην αγορά] ότι είναι χρήσιμο από τη στιμγή που η εταιρία κάνει εξαγωγές. Επίσης μια εταρία μπορεί να είναι μικρή και να στοχεύει σε ένα κομμάτι της Ελληνικής αγοράς και πιθανόν να μην έχει μια πληρως αυτοματοποιημένη μονάδα. Αυτό όμως δε συνεπάγεται ότι η ποιότητα δεν είναι εφάμιλη των "μεγάλων". Θα μπορούσα να μιλήσω και με παραδείγματα αλλά εφόσον δεν ανοίγεις τα χαρτιά σου δεν έχει νόημα. Αλήθεια σε πόσες βιοτεχνίες ηλιακών έχεις μπει ώστε να τις κρίνεις τόσο άκομψα;Προφανώς θα πρέπει να βγει και νόμος που να επιτρέπει μόνο στους μεγάλους να κατασκευάζουν ηλιακούς!

 

Για την εγγηύηση να στο πω ανάποδα.

Υπάρχει νόμος που λέει ότι αν μια Χ εταρεία δώσει 8 χρόνια ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ με αναγραφόμενα όλα τα στοιχεία της εταιρείας είναι παράνομη; Τι σημαίνει δεν αναγνωρίζεται από κανένα δικαστήριο; Γιατί θα πρέπει να φτάσει μια εγγύηση σε ένα δικαστήριο; Σε πληροφορώ ότι έχω γνωρίσει κατα καιρούς εταιρείες που δίνουν μεγαλύτερη εγγύηση των 5 ετών και μάλιστα κάνουν την παρανομία να την ΤΗΡΟΥΝ... χωρίς να απαιτείται δικηγόρος και δικαστήριο! Στην πράξη όχι στη θεωρία!

 

Για τα λίτρα.

Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις link που να αναγράφει από ποιους και πότε έχει οριστεί διεθνώς η χωρητικότητα των μπόιλερς;

Το ότι αυτά τα μεγέθη είναι το πλέον συνηθισμένα δεν είναι σημάδι υψηλής ποιότητας και όσοι παράγουν άλλα μεγέθη είναι χαμηλής ποιότητας. Στην τελική [φαντάζομαι θα το ξέρεις από την εταιρία σου] η κατασκευη ενος μπόιλερ δεν είναι παρα ένας κύλινδρος μεταλικός [με ένα μεταλικό κυλινδρικό μανδύα]...ε αμα υπάρχει κάποιος που θεωρεί τόσο δύσκολο να αυξομειώσει την ποσότητα ενός κυλίνδρου..σηκώνω τα χέρια ψηλά!

Και στην τελική η διαφοροποίηση είναι μέσα στο παιχνίδι του ανταγωνισμού που προφανώς ενοχλεί..

 

Και ένα συμπέρασμα.

Δεν καταδικάζω τα μέλη του ΕΒΗΕ αλλά δεν τα θεοποιώ σε βάρος πολλών μικρών κατασκευαστών σε όλη την Ελλάδα. Υπάρχουν πολλές βιοτεχνίες ανα την επικράτεια που κατασκευάζουν ποιοτικά ηλιακά κάτι το οποίο το αγνοείς επειδικτικά εσκεμένα ή όχι. Το σημαντικότερο είναι ότι έχω δουλέψει 15 χρόνια σε ταράτσες με ηλιακούς από σχεδόν όλες τις μάρκες του ΕΒΗΕ και αρκετές που δεν είναι μέλη. Έχω αγοράσει και έχω πουλήσει σαν έμπορος πολλές μάρκες και έχω γνωρίσει από πρώτο χέρι την ποιότητά τους. Επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι έχω άποψη από τόσα πολλά και διαφορετικά ηλιακά που εσύ ίσως δεν μπορείς να αποκτήσεις απ το γραφείο της εταιρίας σου.

Νομίζω ότι είσαι προκλητικά προκατειλημένη... αλλά χαίρομαι που τα παμε..

να σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για αγορά ηλιακού:

 

Προσφορά Ιουλίου από το εργοστάσιο που συνεργάζομαι

180 lt boiler double glass με συλλέκτη ΤiNOX blue 2,5τμ

690 euro + ΦΠΑ

 

Διαβάζοντας ολόκληρο το θέμα, κατάλαβα ότι έχεις μεγάλη εμπειρία και γνώση για τους ηλιακούς και επειδή θέλω να αγοράσω έναν για το χωριό μου στη Λακωνία, θα ήθελα και γω κάποια πληροφόρηση παραπάνω επειδή ενδιαφέρομαι σοβαρά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας ολόκληρο το θέμα, κατάλαβα ότι έχεις μεγάλη εμπειρία και γνώση για τους ηλιακούς και επειδή θέλω να αγοράσω έναν για το χωριό μου στη Λακωνία, θα ήθελα και γω κάποια πληροφόρηση παραπάνω επειδή ενδιαφέρομαι σοβαρά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Ψάχνω και γω έναν ηλιακό. Δεν είδα κανένα σχόλιο για τους Ηλιοφάν. Ο Αγγελόπουλος (γκρουπ), http://www.agelopoulos.gr/, που τους έχει, έχει κατακλύσει τον χρυσό οδηγό με τα τηλέφωνά του στην Νικαια-Πειραιά.

Πουλάει 175 λιτρα, ανοξείδωτο ατσάλι, επιλεκτικό, με μεταφορά και τοποθέτηση,

τριπλής ενέργειας, εγγύηση εφ' όρου ζωής 1445 ?.

Ξέρετε κάτι για αυτούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει κατακλύσει το χρυσό οδηγό δε σημαίνει τίποτα. Η εγγύηση που δίνει (εφόρου ζωής) στο συγκεκριμένο προιόν δε δείχνει σοβαρό επαγγελματία. Έχει μετρήσεις από το Δημόκριτο? Έχει πιστοποιήσεις? Είναι σύμφωνα με τα ευρωπαικά πρότυπα ποιότητας EN 12975-2? Ζήτησες να δεις καμπύλη στιγμιαίας απόδοσης? Πόσα χρόνια υπάρχει στην αγορά η εταιρεία αυτή?

 

Επίσης δεν μας ανέφερες πόσα τετραγωνικά μέτρα είναι οι συλλέκτες. Είπες 175 λίτρα για το μπόιλερ, όμως στο site δεν αναγράφει τέτοια χωρητικότητα.

 

Εγώ στη θέση σου θα διατηρούσα τις αμφιβολίες μου.

 

Ψάχνω και γω έναν ηλιακό. Δεν είδα κανένα σχόλιο για τους Ηλιοφάν. Ο Αγγελόπουλος (γκρουπ), http://www.agelopoulos.gr/, που τους έχει, έχει κατακλύσει τον χρυσό οδηγό με τα τηλέφωνά του στην Νικαια-Πειραιά.

Πουλάει 175 λιτρα, ανοξείδωτο ατσάλι, επιλεκτικό, με μεταφορά και τοποθέτηση,

τριπλής ενέργειας, εγγύηση εφ' όρου ζωής 1445 ?.

Ξέρετε κάτι για αυτούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...