Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσα χρόνια είναι το σύστημα?

Αν είναι πάνω από 10, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να αλλάξεις σύστημα.

Κάνε μια έρευνα αγοράς στο internet και πιστεύω ότι θα βρεις κάτι καλό.

Ειναι πανω απο 10 χρονια αρα παω για καινουριο.

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

  

Όπου βρούνε πιο φθηνά.

Μπιτζίδης - Μεβάκο - Σκόπια κλπ.

Γιαυτο ρωτω να γινει συντηρηση(αφου ειναι 5 ετων/bouderus) η να το αφησει τον ηλικακο μεχρι να παρουσιασει προβλημα οπως του ειπε ο πωλητης(για τους ψευτικους λογους απο οτι καταλαβα οτι η φλατζα-αντισταση-ραβδος κ.τ.λ ερχοντε απο το εξωτερικο)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο ρωτω να γινει συντηρηση(αφου ειναι 5 ετων/bouderus) η να το αφησει τον ηλικακο μεχρι να παρουσιασει προβλημα οπως του ειπε ο πωλητης(για τους ψευτικους λογους απο οτι καταλαβα οτι η φλατζα-αντισταση-ραβδος κ.τ.λ ερχοντε απο το εξωτερικο)???

 

Να κάνει συντήρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε ειρωνα , το αθλημα δεν το κατεχω απλα εγραψα οτι ειδα πανω στο μποιλερ.

 

Τωρα αν δεν εχεις τι να κανεις και το παιζεις εξυπνος ,προβλημα σου.

 

Εγω την βοηθεια ζητησα απο καποιους που ειδα οτι ειναι σχετικοι.

 

Σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το θεμα μου.

Ευχαριστώ πολλή για τον χαρακτηρισμό (είρωνα) καλά να πάθω.

Ζητώ χίλια ΣΥΓΝΩΜΗ για την ασχετοσύνη μου.

Γιαυτο ρωτω να γινει συντηρηση(αφου ειναι 5 ετων/bouderus) η να το αφησει τον ηλικακο μεχρι να παρουσιασει προβλημα οπως του ειπε ο πωλητης(για τους ψευτικους λογους απο οτι καταλαβα οτι η φλατζα-αντισταση-ραβδος κ.τ.λ ερχοντε απο το εξωτερικο)???

Και βέβαια να κάνης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε ειρωνα , το αθλημα δεν το κατεχω απλα εγραψα οτι ειδα πανω στο μποιλερ.

 

Τωρα αν δεν εχεις τι να κανεις και το παιζεις εξυπνος ,προβλημα σου.

 

Εγω την βοηθεια ζητησα απο καποιους που ειδα οτι ειναι σχετικοι.

 

Σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το θεμα μου.

 

Αγαπητέ φίλε

πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις στα φόρουμ κυρίως επειδή δεν ξέρουμε τον άλλο αλλά και ο γραπτός λόγος μερικές φορές εμφανίζει άλλη διάθεση από αυτή που έχουμε μέσα στο μυαλό μας.

Αν όπως αναφέρεις είδες ότι κάποιοι είναι σχετικοί σε αυτό το θέμα, τότε θα έχεις δει ότι ο D.PAT είναι όχι μόνο ένας από τους σχετικότερους (όπως έχει δείξει η μέχρι τώρα πορεία του στο νήμα) αλλά και πολύ ευγενικός άνθρωπος (προσωπικά δεν τον γνωρίζω αλλά τα ποστ του μαρτυρούν περί αυτού) έτοιμος να βοηθήσει.

Να είσαι σίγουρος ότι αν αισθάνθηκες κάποια ειρωνία αυτή σίγουρα δεν απευθυνόταν σε σένα αλλά προφανώς στον ηλιακό σου (στον κατασκευαστή) αφού πολλοί χρησιμοποιούν κάθε τέχνασμα για να προσελκύσουν.

(μόνο ηλιακούς TOYOTA δεν έχουμε δει ακόμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε

πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις στα φόρουμ κυρίως επειδή δεν ξέρουμε τον άλλο αλλά και ο γραπτός λόγος μερικές φορές εμφανίζει άλλη διάθεση από αυτή που έχουμε μέσα στο μυαλό μας.

Αν όπως αναφέρεις είδες ότι κάποιοι είναι σχετικοί σε αυτό το θέμα, τότε θα έχεις δει ότι ο D.PAT είναι όχι μόνο ένας από τους σχετικότερους (όπως έχει δείξει η μέχρι τώρα πορεία του στο νήμα) αλλά και πολύ ευγενικός άνθρωπος (προσωπικά δεν τον γνωρίζω αλλά τα ποστ του μαρτυρούν περί αυτού) έτοιμος να βοηθήσει.

Να είσαι σίγουρος ότι αν αισθάνθηκες κάποια ειρωνία αυτή σίγουρα δεν απευθυνόταν σε σένα αλλά προφανώς στον ηλιακό σου (στον κατασκευαστή) αφού πολλοί χρησιμοποιούν κάθε τέχνασμα για να προσελκύσουν.

(μόνο ηλιακούς TOYOTA δεν έχουμε δει ακόμα)

Αγαπητε ,το προσεξα οτι ο κυριος ειναι πολυ σχετικος αλλα .. αποτομος θα ελεγα,δεν εχω τιποτε με τον κυριο απλα επειδη αναγνωρισα αρκετους ανθρωπους σχετικους με το προβλημα μου ειπα να σας ρωτησω.

Δεν εχω τιποτε με κανενα ,συμφωνω απολυτα με οσα γραφεις και να ειστε ολοι καλα που μοιραζεστε τις γνωσεις σας μαζι μας.

Ευχαριστω και συγνωμη εαν φανικα επιθετικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω από τον Ιούνιο έναν ηλιακό της AST inox 150lt και την προηγούμενη εβδομάδα άναψα για πρώτη φορά την αντίσταση για να ζεστάνω το νερό λόγο συννεφιάς. Ύστερα από 1 ώρα και 30 λεπτά το νερό ήταν χλιαρό προς ζεστό! Σήμερα με την συννεφιά τα ίδια μόνο που τώρα το άφησα 1 ώρα και 45 λεπτά και το νερό ήταν ζεστό αλλά όχι καυτό.

Μιλώντας με την εταιρεία μου είπαν πως θα έπρεπε σε 1 ώρα και 15 λεπτά να έχει καυτό νερό. Μίλησα με τον υδραυλικό που τον έβαλε, μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος στην σωστή θερμοκρασία του θερμοστάτη και τον περιμένω να έρθει να το δει για σιγουριά. Τι άλλο θα μπορούσε να έχει συμβεί? Κάπου διάβασα ότι μπορεί η ασφάλεια του θερμοσίφωνα στον πίνακα να είναι μικρότερη από αυτή που πρέπει για να δουλέψει η 4kw αντίσταση (έχω κρατήσει την ασφάλεια που είχα από τον παλιό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα) αλλά δεν νομίζω. Είχα ακούσει το ίδιο παράπονο και από τον γείτονα μου που έβαλε τον ίδιο αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί δεν είχα χρειαστεί να τον ανάψω, θα ρωτήσω να δω και αυτός τι έκανε... 

Επεξ/σία από karapas.p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Να κανω και εγω μια ερωτηση μιας και δεν εχω βγαλει ακρη αν και διαβασα ολο το θεμα.Τελικα ο ηλιακος της sonne 160l τριπλης ενεργειας με τους συλλεκτες plus στα 1200 αξιζει η να παρω απο τον αντωνακακη 200l με 4τ.μ συλλεκτες στα 785 ευρω και να ησυχασω?Αν καποιος εχει εμπειρια με καποιον απο τους δυο ας απαντησει ρε παιδια γιατι τα εχω χασει.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Να κανω και εγω μια ερωτηση μιας και δεν εχω βγαλει ακρη αν και διαβασα ολο το θεμα.Τελικα ο ηλιακος της sonne 160l τριπλης ενεργειας με τους συλλεκτες plus στα 1200 αξιζει η να παρω απο τον αντωνακακη 200l με 4τ.μ συλλεκτες στα 785 ευρω και να ησυχασω?Αν καποιος εχει εμπειρια με καποιον απο τους δυο ας απαντησει ρε παιδια γιατι τα εχω χασει.ευχαριστω

 

Πάρε τον φθηνό, δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα,

 

Χαίρομαι που υπάρχει τέτοιο thread.. :)

 

Αυτό το μήνα σκέφτομαι να αγοράσω έναν ηλιακό θερμοσίφωνα και επειδή είμαι τελείως άσχετος, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον μέχρι 500 euro..

 

To μόνο που με νοιάζει είναι η μ-α-κ-ρ-ο-β-ι-ό-τ-η-τ-α.!.!.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........................To μόνο που με νοιάζει είναι η μ-α-κ-ρ-ο-β-ι-ό-τ-η-τ-α.!.!.!

 

και η α-π-ό-δ-ο-σ-η.

Τι να τον κάνεις να τον έχεις 200 χρόνια και τις μισές μέρες του χρόνου να ανάβεις την αντίσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα,

 

Χαίρομαι που υπάρχει τέτοιο thread.. :)

 

Αυτό το μήνα σκέφτομαι να αγοράσω έναν ηλιακό θερμοσίφωνα και επειδή είμαι τελείως άσχετος, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον μέχρι 500 euro..

 

To μόνο που με νοιάζει είναι η μ-α-κ-ρ-ο-β-ι-ό-τ-η-τ-α.!.!.!

ποσα ατομα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Να κανω και εγω μια ερωτηση μιας και δεν εχω βγαλει ακρη αν και διαβασα ολο το θεμα.Τελικα ο ηλιακος της sonne 160l τριπλης ενεργειας με τους συλλεκτες plus στα 1200 αξιζει η να παρω απο τον αντωνακακη 200l με 4τ.μ συλλεκτες στα 785 ευρω και να ησυχασω?Αν καποιος εχει εμπειρια με καποιον απο τους δυο ας απαντησει ρε παιδια γιατι τα εχω χασει.ευχαριστω

Αν το διαβασες καλα θα ειδες οτι υπαρχουν παραπονα για τους συλλεκτες του συγκεκριμενου ηλιακου(μπορει να ηταν η παρτιδα κ.τ.λ αλλα και γνωστος που ειχε προβλημα μαζευαν υγρα...φυσικα του τον αντικατεστησαν μετα απο πολλες φασαριες αλλα και παλι ικανοποιημενος δεν ειναι....!

Φυσικα υπαρχουν παιδια που ξερουν περισσοτερα αλλα ωφειλα να στο πω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω από τον Ιούνιο έναν ηλιακό της AST inox 150lt και την προηγούμενη εβδομάδα άναψα για πρώτη φορά την αντίσταση για να ζεστάνω το νερό λόγο συννεφιάς. Ύστερα από 1 ώρα και 30 λεπτά το νερό ήταν χλιαρό προς ζεστό! Σήμερα με την συννεφιά τα ίδια μόνο που τώρα το άφησα 1 ώρα και 45 λεπτά και το νερό ήταν ζεστό αλλά όχι καυτό.

Μιλώντας με την εταιρεία μου είπαν πως θα έπρεπε σε 1 ώρα και 15 λεπτά να έχει καυτό νερό. Μίλησα με τον υδραυλικό που τον έβαλε, μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος στην σωστή θερμοκρασία του θερμοστάτη και τον περιμένω να έρθει να το δει για σιγουριά. Τι άλλο θα μπορούσε να έχει συμβεί? Κάπου διάβασα ότι μπορεί η ασφάλεια του θερμοσίφωνα στον πίνακα να είναι μικρότερη από αυτή που πρέπει για να δουλέψει η 4kw αντίσταση (έχω κρατήσει την ασφάλεια που είχα από τον παλιό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα) αλλά δεν νομίζω. Είχα ακούσει το ίδιο παράπονο και από τον γείτονα μου που έβαλε τον ίδιο αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί δεν είχα χρειαστεί να τον ανάψω, θα ρωτήσω να δω και αυτός τι έκανε... 

Δεν είναι λογικό να κάνει τόση ώρα, Στο μισάωρο πρέπει να έχεις καυτό νερό.

Ή υπάρχει πρόβλημα με τη σύνδεση, ή όπως σου είπε ο υδραυλικός, είναι πολύ χαμηλά ρυθμισμένος ο θερμοστάτης. 

Αν η ασφάλεια ήταν μικρότερη από αυτή που χρειάζεται η αντίσταση, τότε θα έπεφτε, δε θα περιόριζε το ρεύμα.

Καλησπερα!Να κανω και εγω μια ερωτηση μιας και δεν εχω βγαλει ακρη αν και διαβασα ολο το θεμα.Τελικα ο ηλιακος της sonne 160l τριπλης ενεργειας με τους συλλεκτες plus στα 1200 αξιζει η να παρω απο τον αντωνακακη 200l με 4τ.μ συλλεκτες στα 785 ευρω και να ησυχασω?Αν καποιος εχει εμπειρια με καποιον απο τους δυο ας απαντησει ρε παιδια γιατι τα εχω χασει.ευχαριστω

Έχω τον sonne 3 1/2χρόνια (από τότε που άρχισα να διαβάζω αυτό το θρεντ :)

Τον είχα πάρει 1150 τότε.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση, ζεσταίνει γρήγορα και κρατάει αρκετά το νερό ζεστό. 

Εγώ είχα προτιμήσει το χαλκό γιατί δεν παθαίνει ηλεκτρολυτική διάβρωση, άρα περιμένω να κρατήσει περισσότερο και δε χρειάζεται συντήρηση (αλλαγή ανοδίου). Μόνο αντιπαγωτικό βάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...