Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά σ' όλους τους φίλους!!!

 

Σας έχω μια καλή ερώτηση:  έχω ένα ΦΥΡΟΓΕΝΗ 170 λιτρων 20 ετων, διαπίστωσα ότι χάνει το αντιψυκτικό το πάνελ στο κάτω μέρος, ο υδραυλικός μου είπε τέλος θες αλλαγή ηλιακού, έμαθα ότι μπορεί να αλλάξεις μόνο το πάνελ και το σκέφτομαι,

 

η ερώτηση είναι αν μπορεί ο υδραυλικός να ανοίξει το πάνελ και να κολλήσει το σημείο που έχει διαρροή και το λέω αυτό διότι οι σωληνώσεις μέσα στο πάνελ είναι χάλκινες και το πιο πιθανόν είναι το χειμώνα με τα χιόνια να έχει σπάσει κάποια ένωση.,

 

Πιστέυετε ότι μπορεί να γίνει αυτό και αν όχι για πιο λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οπότε με αυτά τα λεφτά Προσωπικά σε ποια μαρκα θα πήγαινες; δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να μου βρει ανταλακτικα της sky land καθώς νομίζω μόνο με thermic συνεργάζεται .

 

Ο δικός μου υδραυλικός - συνάδελφος και φίλος - μια φορά πρότεινε thermic. Παίζει ρόλο ότι παράγονται και στην περιοχή μας (Θριάσιο / Μάνδρα). Τους βάζει χρόνια και είναι ευχαριστημένος. Καμιά εβδομάδα είναι που έχει μπει και ακόμα δεν κατοικώ στο σπίτι (ανακαινίζεται εδώ και κάποιους μήνες, από βδομάδα αν όλα πάνε καλά θα μπω). Τον μοναδικό έλεγχο που έχω κάνει είναι ότι ανοίγω για ώρα τη βρύση να τρέχει και η απόδοση του φαίνεται να είναι μια χαρά αν και το συγκριτικό που έχω είναι ο προηγούμενος romina που είχα 21 ετών! Ασφαλή συμπεράσματα εν καιρώ, για την ώρα δείχνω εμπιστοσύνη στην υπόδειξη κάποιου ανθρώπου που γνωρίζει το αντικείμενο καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση. Έχω ηλιακό θερμοσίφωνα και ξεχωριστό ηλεκτρικό θερμοσίφωνο (όχι μπόιλερ).

Αυτήν την στιγμή είναι και τα δύο ξεχωριστά, και επιλέγω μεταξύ τους με χειροκίνητη βάνα η οποία όμως είναι στο υπόγειο και είναι δύσκολο να την φτάσεις.

 

Τί προτείνετε για να μπορώ να έχω και τον ηλιακό αλλά και τον ηλετρικό όταν χρειάζεται χωρίς να τραβιέμαι στο υπόγειο κάθε φορά;

 

Απ'ότι βλέπω οι τρίοδες ηλεκτροβάνες κοστίζουν κοντά στα 80, πες εκατό μαζί με τα εργατικά, και μου φαίνεται η πιό απλή λύση.

 

Η άλλες επιλογές που γνωρίζω είναι

-να βάλω ένα ηλεκτρομπόιλερ διπλής (το οποίο όμως φαντάζομαι θέλει και κυκλοφορητή)

-να βάλω θερμομικτική βάνα και να συνδέσω τον ηλιακό σε σειρά με τον ηλεκτρικό (όμως θα έχει και τεράστια αδράνεια, μάλλον δεν έχει νόημα)

-να αντικαταστήσω το μπόιλερ του θερμοσίφωνου με ένα που έχει και αντίσταση ή να προσθέσω αντίσταση αν έχει πρόβλεψη για κάτι τέτοιο και απλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Ο ηλιακός έχει σίγουρα αντίσταση, απλά δεν ξέρω αν έχει αναμονές ρεύματος το σπίτι στην ταράτσα για να κάνεις τη σύνδεση.

Όταν ήμουν στη θέση σου, επέλεξα να συνδέσω τον ηλιακό στο ρεύμα, αλλά είχα αναμονές και χρειάστηκα μόνο καμια 10ριά μέτρα καλώδιο.. Αλλιώς η ηλεκτροβάνα νομίζω είναι η καλύτερη λύση, αλλά μη νομίζει ότι θα κάνεις απόσβεση από τη διαφορά των απωλειών.  

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σ' όλους τους φίλους!!!

 

Σας έχω μια καλή ερώτηση:  έχω ένα ΦΥΡΟΓΕΝΗ 170 λιτρων 20 ετων, διαπίστωσα ότι χάνει το αντιψυκτικό το πάνελ στο κάτω μέρος, ο υδραυλικός μου είπε τέλος θες αλλαγή ηλιακού, έμαθα ότι μπορεί να αλλάξεις μόνο το πάνελ και το σκέφτομαι,

 

η ερώτηση είναι αν μπορεί ο υδραυλικός να ανοίξει το πάνελ και να κολλήσει το σημείο που έχει διαρροή και το λέω αυτό διότι οι σωληνώσεις μέσα στο πάνελ είναι χάλκινες και το πιο πιθανόν είναι το χειμώνα με τα χιόνια να έχει σπάσει κάποια ένωση.,

 

Πιστέυετε ότι μπορεί να γίνει αυτό και αν όχι για πιο λόγο?

 

Φυσικά και γίνεται, μάλλον ο υδραυλικός σου είπε να τον αλλάξεις επειδή είναι ήδη παλιός ο θερμοσίφωνας και περιμένει να σου χαλάσει κάτι άλλο του χρόνου.

Ο δικός μου υδραυλικός - συνάδελφος και φίλος - μια φορά πρότεινε thermic. Παίζει ρόλο ότι παράγονται και στην περιοχή μας (Θριάσιο / Μάνδρα). Τους βάζει χρόνια και είναι ευχαριστημένος. Καμιά εβδομάδα είναι που έχει μπει και ακόμα δεν κατοικώ στο σπίτι (ανακαινίζεται εδώ και κάποιους μήνες, από βδομάδα αν όλα πάνε καλά θα μπω). Τον μοναδικό έλεγχο που έχω κάνει είναι ότι ανοίγω για ώρα τη βρύση να τρέχει και η απόδοση του φαίνεται να είναι μια χαρά αν και το συγκριτικό που έχω είναι ο προηγούμενος romina που είχα 21 ετών! Ασφαλή συμπεράσματα εν καιρώ, για την ώρα δείχνω εμπιστοσύνη στην υπόδειξη κάποιου ανθρώπου που γνωρίζει το αντικείμενο καλά. 

Χωρίς να θέλω να θίξω τον δικό σου επειδή δεν τον γνωρίζω, μην είναι σίγουρος ότι το φιλοσοφούν ιδιαίτερα οι υδραυλικοί, παρόλο που είναι η καθημερινότητά τους. Πιο πολύ είναι τι έχουν συνηθίσει και τι σχέσεις έχουν με τον πωλητή. Έναν προβληματικό δε θα σου τον προτείνουν αν το ξέρουν, αλλά δε θα ασχοληθούν να βρουν και τον καλύτερο.

Επίσης, για να τσεκάρεις "πόσο καλά γνωρίζει το αντικείμενο", δε τι αντιψυκτικό υγρό θα σου βάλει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιακός έχει σίγουρα αντίσταση, απλά δεν ξέρω αν έχει αναμονές ρεύματος το σπίτι στην ταράτσα για να κάνεις τη σύνδεση.

Όταν ήμουν στη θέση σου, επέλεξα να συνδέσω τον ηλιακό στο ρεύμα, αλλά είχα αναμονές και χρειάστηκα μόνο καμια 10ριά μέτρα καλώδιο.. Αλλιώς η ηλεκτροβάνα νομίζω είναι η καλύτερη λύση, αλλά μη νομίζει ότι θα κάνεις απόσβεση από τη διαφορά των απωλειών.  

 

 

Φυσικά και γίνεται, μάλλον ο υδραυλικός σου είπε να τον αλλάξεις επειδή είναι ήδη παλιός ο θερμοσίφωνας και περιμένει να σου χαλάσει κάτι άλλο του χρόνου.

Χωρίς να θέλω να θίξω τον δικό σου επειδή δεν τον γνωρίζω, μην είναι σίγουρος ότι το φιλοσοφούν ιδιαίτερα οι υδραυλικοί, παρόλο που είναι η καθημερινότητά τους. Πιο πολύ είναι τι έχουν συνηθίσει και τι σχέσεις έχουν με τον πωλητή. Έναν προβληματικό δε θα σου τον προτείνουν αν το ξέρουν, αλλά δε θα ασχοληθούν να βρουν και τον καλύτερο.

Επίσης, για να τσεκάρεις "πόσο καλά γνωρίζει το αντικείμενο", δε τι αντιψυκτικό υγρό θα σου βάλει...

 

Οκ. οι πληροφορίες σας ήταν πολύ κατατοπιστικές και με βοήθησαν να κατανοήσω το πρόβλημα και να καταλήξω τι θα κάνω.

 

Ενημερωτικά σας λέω ότι βρήκα έναν υδραυλικό που συντηρεί ηλιακούς και θα έρθει αύριο να τον δει. Μου είπε ότι μπορεί να επισκευάσει το πάνελ, αυτό θα εξαρτηθεί από το μέγεθος της ζημιάς βεβαια που έχει, επίσης θα κάνουμε πρώτα ένα γενικό έλεγχο του μπόιλερ έτσι ώστε αν δούμε ότι δεν έχει ζωή να μην προχωρήσουμε στην επισκευή του πάνελ. 

 

Σας ευχαριστώ πολύ και θα επανέλθω για να σας πω τα αποτελέσματα της εγχείρησης!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση. Έχω ηλιακό θερμοσίφωνα και ξεχωριστό ηλεκτρικό θερμοσίφωνο (όχι μπόιλερ).

Αυτήν την στιγμή είναι και τα δύο ξεχωριστά, και επιλέγω μεταξύ τους με χειροκίνητη βάνα η οποία όμως είναι στο υπόγειο και είναι δύσκολο να την φτάσεις..............

 

Σε παρόμοια περίπτωση (θερμοσίφωνες σε πατάρι και ταράτσα) έβαλα μια ηλεκτροβάνα,προσοχή, θα πρέπει να αντέχει σε θερμοκρασίες τουλάχιστον 90-100c για να μή την πάρουμε στο χέρι σύντομα.

Είναι η πορτοκαλί στην φωτογραφία, έβαλα και ένα πινακάκι με ένα ρελέ 25Α με επαφές NC/NO και με ένα ακόμη διακόπτη στον κεντρικό πίνακα ελέγχω το ρελέ. Το ρελέ τροφοδοτεί ένα θερμοσίφωνα κάθε φορά και ταυτόχρονα τροφοδοτεί και την ηλεκτροβάνα (και τα αντίστοιχα ενδεικτικά) για να μπορώ να επιλέγω απο ποιόν θερμοσίφωνα θα τραβάω νερό.

Εχω υπόψιν μου πως το ρελέ που έχω βάλει κόβει μόνο την φάση και όχι ΚΑΙ τον ουδέτερο όπως θα έπρεπε, σε κάθε περίπτωση όμως τον πίνακα τον τροφοδοτεί ο διακόπτης του θερμοσίφωνα απο τον κεντρικό πίνακα ο οποίος φυσικά κόβει και φάση και ουδέτερο.

 

Αν δέν μπορείς να περάσεις καλώδιο χειρισμού για ηλεκτροβάνα υπογείου τότε ίσως να σε καλύψει κάποια λύση με Wifi διακόπτη  http://www.itead.cc/smart-home/sonoff-wifi-wireless-switch.html τον οποίο θα ελέγχεις μέσω smartphone κλπ

post-106686-0-21899000-1492695726_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παρόμοια περίπτωση (θερμοσίφωνες σε πατάρι και ταράτσα) έβαλα μια ηλεκτροβάνα,προσοχή, θα πρέπει να αντέχει σε θερμοκρασίες τουλάχιστον 90-100c για να μή την πάρουμε στο χέρι σύντομα.

Είναι η πορτοκαλί στην φωτογραφία, έβαλα και ένα πινακάκι με ένα ρελέ 25Α με επαφές NC/NO και με ένα ακόμη διακόπτη στον κεντρικό πίνακα ελέγχω το ρελέ. Το ρελέ τροφοδοτεί ένα θερμοσίφωνα κάθε φορά και ταυτόχρονα τροφοδοτεί και την ηλεκτροβάνα (και τα αντίστοιχα ενδεικτικά) για να μπορώ να επιλέγω απο ποιόν θερμοσίφωνα θα τραβάω νερό.

Εχω υπόψιν μου πως το ρελέ που έχω βάλει κόβει μόνο την φάση και όχι ΚΑΙ τον ουδέτερο όπως θα έπρεπε, σε κάθε περίπτωση όμως τον πίνακα τον τροφοδοτεί ο διακόπτης του θερμοσίφωνα απο τον κεντρικό πίνακα ο οποίος φυσικά κόβει και φάση και ουδέτερο.

 

Αν δέν μπορείς να περάσεις καλώδιο χειρισμού για ηλεκτροβάνα υπογείου τότε ίσως να σε καλύψει κάποια λύση με Wifi διακόπτη  http://www.itead.cc/smart-home/sonoff-wifi-wireless-switch.html τον οποίο θα ελέγχεις μέσω smartphone κλπ

 

Ή, αντί να μπει η ηλεκτροβάνα στην έξοδο (δηλαδή στο ζεστό) του κάθε θερμοσίφωνα, μπορεί να μπει στην είσοδο (κρύο) κι έτσι να κάνει την ίδια δουλειά χωρίς όμως τους κινδύνους φθοράς από τις θερμοκρασίες, που πολύ σωστά επισήμανες

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θα δεις και σε προηγούμενες απαντήσεις (κάνε μια απλή αναζήτηση), το υγρό που μπαίνει στους ηλιακούς είναι η προπυλενογλυκόλη και όχι η αιθυλενογλυκόλη που είναι αρκετά πιο τοξική. 

 

Η προπυλενογλυκόλη αραιώνετε με νερό? και το ρωτάω γιατί ο υδραυλικός μου έτσι μου είπε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η γνώμη σας για τους ηλιακούς IDEAL, κατασκευάζονται στη Θεσσαλονίκη μάλλον, ο κατασκευαστής λέγετε Δήμας.

 

http://www.aeiforos-fotiadis.gr


Ναι αραιώνεται

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αναλογα με τις θερμοκρασιες που πιανει η περιοχη [ http://www.collector.com.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%88%CF%85%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/ ]

Συνηθως 1 μπουκαλι σε 6 λιτρα νερο καθαρο .

Απο τις οδηγιες εγκαταστασης του Μαλτεζου

 

post-53152-0-11855200-1492862156_thumb.png


Η προπυλενογλυκόλη αραιώνετε με νερό? και το ρωτάω γιατί ο υδραυλικός μου έτσι μου είπε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-53152-0-11855200-1492862156.png

Αυτές της προφυλάξεις δεν μας της δίνει ο κατασκευαστής,

Όταν πρόκειται για φαρμακευτική προπιλενογλικολη.

Αυτές της δίνει για την βιομηχανική.

Όπως δίνει και για την εθελενογλικολη.

Άλλωστε και το ηλεκτρονικά τσιγάρα έχουν φαρμακευτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η γνώμη σας για τους ηλιακούς IDEAL, κατασκευάζονται στη Θεσσαλονίκη μάλλον, ο κατασκευαστής λέγετε Δήμας.

 

http://www.aeiforos-fotiadis.gr

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!!!

 

Μάλλον κάποιο λάθος έκανα σχετικά με τα IDEAL , εγώ αναζητούσα συλλέκτες DIMAS και βρήκα ότι το εργοστάσιο είναι στην Πελοπόνησσο κοντά στο Άργος, γι αυτούς ήθελα να μάθω πληροφορίες σχετικά με την ποιότητα τους.

http://dimas-solar.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την προπυλενογλυκόλη, κάντε ένα διάλυμα τουλάχιστον 25% και διατηρήστε το έτσι και όταν συμπληρώνετε.

Πέρα από τη θερμοκρασία, αυτή η αναλογία προστατεύει από τη δημιουργία ιζημάτων και τη διάβρωση και έτσι το υγρό θα κυκλοφορεί σωστά για όλη τη ζωή του ηλιακού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 3 χρονια χρησης , σε περιοχη με πολλα αλατα , ηρθε ο καιρος για τον 1ο καθαρισμο / service .

Κλεισαμε τα νερα που πανε στον ηλιακο .

Κλεισαμε τις βανες που ανεβαζουν απο το καλοριφερ ( τριπλης ενεργειας) .

Βγηκαν οι ταπες πληρωσης/ασφαλιστικο του θερμικου υγρου που ειανι πανω πανω .

Βγηκαν ολοι οι σωληνες απο πανω [ θερμικου υγρου , εισοδος /εξοδος  νερου , εισοδος /εξοδος καλοριφερ  ].

Αδειασε ολο το νερο απο μεσα καθως και το θερμικο υγρο ( μαυρο βγηκε ! ! ! ! )

 

DmP9YXs.jpg

 

Βγηκαν καλωδια ρευματος και μολις αδειασε το βαρελι βγηκε και η πλαινη "ταπα" που εχει πανω την αντισταση .

 

8WtPdr4.jpg

 

Καθαριστηκε η αντισταση απο το πολυ αλατι που ειχε πανω της .

 

0EG9tSd.jpg

 

Επειτα κατεβηκε το αδειο βαρελι και καθαρίστηκε επιμελως με πλυσιμο τριψημο κλπ κλπ κλπ

 

xtI34gR.jpg

 

Μετα ξαπλωσε κατω και μαζεύτηκε απο μεσα ολο το αλατι , ξανα-πλύθηκε , ξαναμαζευτικε κοκ μεχρι που καθαρισε

Γεμισαμε μια σακουλα αλατι ! ! ! ! .

 

aWsUX2M.jpg

 

Inside view

 

pBY2Di5.jpg

 

Επειτα μπηκε το βαρελι στην θεση του , πλυθηκε το κυκλωμα του συλεκτη πρεσαροντας νερο απο την εισοδο με το λαστιχο .

Αλαχτηκαν τα φθαρμένα μονωτικά στους σωληνηνες , μπηκε ανωδιο νεα φλαντα και βιδωθηκε η πλαινη ταπα .

Μπηκε νεα ανεπιστροφη και ασφαλιστικο πιεσης .

Φρεσκο τεφλον και τζιβα , ολοι οι σωληνες πισω στην θεση τους και ανοιγμα νερου κλπ κλπ .

 

Συνολο 2 ωρες και κατι .

 

 

Ανοδιο :

s2HElLG.jpg

 

Αλατα

 

2PkZJdd.jpg

Επεξ/σία από villasg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...