Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος φίλε και που κάθισες και το έκανες τόσο σχολαστικά και που το μοιράστηκες.

 

Εγώ έχω τον ίδιο 5 χρόνια αλλά δεν έχω κάνει τίποτα από τη συντήρηση εκτός της συμπλήρωσης υγρών.

Σίγουρα θα έχω μπόλικα άλατα μέσα γιατί χρησιμοποιώ συχνά την αντίσταση το χειμώνα.

Αφού είσαι τόσο μερακλής, δοκίμασε αυτή τη φορά να βάλεις προπυλαινογλυκόλη 25-30% (δηλαδή στα 11 λίτρα που χωράει ο 160ρης, να βάλεις 3 καθαρής προπυλαινογλυκόλης) για να δεις αν θα είναι μαύρο και πάλι.

 

Και μερικές απορίες, αφού μπήκες στον κόπο:

Το ανόδιο στη φωτογραφία πού κολλάει, αφού είναι χάλκινο το δοχείο.

Την αντεπίστροφη την άλλαξες προληπτικά ή είχες κάποιο πρόβλημα;

Η εσωτερική επιφάνεια του χαλκού πώς ήταν; Είχε πρασινίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διευκρινηση , δεν ειναι χαλκινο το καζανι .

Ειναι το απλο glass 160lt με συλλεκτη phaethon γιαυτο και το ανοδιο !

Ανεπίστροφη και ασφαλιστικο απλα προληπτικα ( ελαχιστο κοστος υλικου ) , και επειδη με αυτα που ειδα επομενο service , πρωτα ο θεος , μετα απο 5 χρονια .

Για το εσωτερικο προσθεσα φωτογραφια παραπανω

 

*Λεπτομερεια μεχρι στιγμης δεν εχει δουλεψει ποτε η αντισταση ! ! ! !  το λεω για την ποιοτητα του ηλιακου και την απόδοση


Τιμή;

 

Θεωρω για αυτη την δουλεια θα πρεπει να δωσεις κανα 80€ σε εναν καλο θερμουδραυλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινηση , δεν ειναι χαλκινο το καζανι .

Ειναι το απλο glass 160lt με συλλεκτη phaethon γιαυτο και το ανοδιο !

Ανεπίστροφη και ασφαλιστικο απλα προληπτικα ( ελαχιστο κοστος υλικου ) , και επειδη με αυτα που ειδα επομενο service , πρωτα ο θεος , μετα απο 5 χρονια .

 

Α, οκ, ευχαριστώ. Είδα που γράφει επάνω στο αυτοκόλλητο copper για αυτό υπέθεσα οτι είναι ο χάλκινος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας. Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Επειδή είμαι κάπως άσχετος και δε βγάζω άκρη σας θετω κάποια δεδομένα και όποιος μπορεί να με βοηθήσει πραγματικά θα είμαι ευγνώμων.

Είμαστε οικογένεια με 4 παιδιά από 4 έως 11 χρονών και πρόκειται το καλοκαίρι να μετακομισουμε μόνιμα στην Αργολίδα στο σπίτι που φτιάχνουμε. Τώρα είμαι στη φάση που πρέπει να επιλέξω ηλιακό. Έχει ήδη μπει αντλία θερμοτητας, το σπίτι είναι ισόγειο. Ποιο προϊόν θα προτείνατε για την περίπτωση μας? Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε , εδω μεσα εχουν αναφερθει σχεδον ολες οι μαρκες και οι δυνατοτητες τους .

Το βασικο σε αυτα που λες ειναι ποσα απο τα παιδια ειναι κοριτσια , και αυτο γιατι η καταναλωση που κανουν οι γυναικες δεν εχουν σχεση με αυτη των ανδρων παντα υπολογιζωντας οτι θα τον εχεις για 20+ ετη τον ηλιακο ! ! ! !

Με τα παραπανω σε βλεπω για 250lt ηλιακο

Εαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα παρε με χαλκινο δοχειο για ελαχιστοποιηση των Service  ( η επαρχια ή βαραει ή δεν κανουν καλη εργασια ) αλλιως σε Glass  .

Εχω οπως λεω συνεχεια ειμαι υπερ των Sonne  και μαλιστα με συλλεκτη Phaethon  γιατι ειμαι πληρως ικανοποιημενος και ειναι και Ελληνικο προιον

 

Απο εκει και περα για πληροφορηση ριξε μια ματια στο www.monachos.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας. Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Επειδή είμαι κάπως άσχετος και δε βγάζω άκρη σας θετω κάποια δεδομένα και όποιος μπορεί να με βοηθήσει πραγματικά θα είμαι ευγνώμων.

Είμαστε οικογένεια με 4 παιδιά από 4 έως 11 χρονών και πρόκειται το καλοκαίρι να μετακομισουμε μόνιμα στην Αργολίδα στο σπίτι που φτιάχνουμε. Τώρα είμαι στη φάση που πρέπει να επιλέξω ηλιακό. Έχει ήδη μπει αντλία θερμοτητας, το σπίτι είναι ισόγειο. Ποιο προϊόν θα προτείνατε για την περίπτωση μας? Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

http://www.thermit.gr/eshop/solar-heaters-thermit/solar-thermit-200lt-duro-400-detail.html

https://www.skroutz.gr/s/2797387/Nobel-Classic-200lt-4m2-Glass.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καιρό να ποστάρω αφού τα περισσότερα έχουν ήδη ειπωθεί.

Και αν και "η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως", μπορεί μερικές φορές να κουράζει.

Παρ' όλα αυτά συνεχίζω να παρακολουθώ το νήμα και να εξετάζω τις παρατηρήσεις/προτάσεις που καταθέτονται. Σε τελευταία ανάλυση, μπορεί για τώρα να είμαι οκ, αλλά δεν ξέρω πότε θα ξαναχρειαστεί να προβληματισθώ για δική μου χρήση (κάτοχος glass γαρ :-) ).

 

Ψάχνοντας λοιπόν τον thermit που αναφέρθηκε παραπάνω, έπεσα πάνω στο εξής ενδιαφέρον στη σελίδα τους στο facebook.

Εκεί λοιπόν (πριν λίγες μέρες για όσους θέλουν να το ψάξουν) έβαλαν κάποιες φωτογραφίες από τοποθέτηση ηλιακού σε κεραμοσκεπή με τον συλλέκτη σχεδόν οριζόντια τοποθετημένο.

17951683_1666296200089799_55604100652618

Κάποιος λοιπόν τους είπε:

284443_229923680385825_5257815_n.jpg?oh=
 Ούτε 30 μοίρες......
11174861_928276000558493_598363829577770
Thermit Καλησπέρα σας ο συλλέκτης είναι χάλκινος επιλεκτικός με 98% θερμικής απόδοσης και τελείως επίπεδος να τοποθετηθεί δεν έχουμε κανένα πρόβλημα πάντα μπορούμε να πάρουμε το ΜΑΧ της απόδοσης του σας ευχαριστούμε πολυ.

 

Αν και δεν είμαι μηχανολόγος κι έχω τελειώσει το σχολείο εδώ και αρκετά χρόνια, θυμάμαι ότι κάθε μετατροπή ενέργειας (γιατί ο ηλιακός αυτό ακριβώς κάνει) έχει απώλειες και σίγουρα δεν φτάνει κοντά στο 100%. Ακόμα και οι συλλέκτες κενού που είναι πολύ πιο αποδοτικοί βρίσκονται κοντά στο 90-92% (το διάβασα σε κάποια μελέτη και όχι σε διαφημιστικά).

Πέρα όμως από αυτό υπάρχει και έταιρο θέμα. Το θέμα της κλίσης.

Στην Ελλάδα συνηθίζεται οι συλλέκτες να τοποθετούνται με κλίση γύρω στις 45-50 μοίρες προκειμένου να αποδίδουν χειμώνα-καλοκαίρι. Μικρότερη κλίση θα είχε σαν αποτέλεσμα μεγάλη γωνία (>90) του συλλέκτη σε σχέση με τον χειμερινό ήλιο και άρα μικρή απόδοση λόγω απωλειών από ανάκλαση.

Αλλά ας το παραβλέψουμε κι αυτό. Μπορεί το σπίτι να είναι εξοχικό και να ενδιαφέρει η καλοκαιρινή απόδοση.

Σε ένα σύστημα φυσικής (χωρίς κυκλοφορητή) κυκλοφορίας, το υγρό που ζεσταίνεται μέσα στο συλλέκτη, ακολουθώντας τις επιταγές της φύσης, πάει προς τα πάνω και μπαίνει μέσα στο δοχείο το νερού. Όταν ο συλλέκτης έχει τόσο μικρή κλίση (ή και ανύπαρκτη αφού μπορεί να μπει και οριζόντια όπως μας λέει η εταιρία) πως ακριβώς θα "καταλάβει" το υγρό το πάνω ή το κάτω για να κινηθεί ανάλογα; "Πήγα σε μάγισσες, σε χαρτορίχτρες" φάση;

Θα μας τρελάνουν με τις παπάντζες που λένε ορισμένοι

 

υγ Αν υποθέσουμε ότι το δορυφορικό πιάτο που βλέπουμε πίσω δεν "βλέπει" κάποιον πολύ τρελό και ασυνήθιστο δορυφόρο και κοιτάζει προς τους "κλασσικούς" για ελλάδα (όπου αυτοί βρίσκονται γενικά προς νοτιά) τότε καταλήγουμε ότι ο ηλιακός μπήκε να κοιτάει προς ανατολή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο gia_nnis που τους προτείνει ίσως να μπορέσει να μας διαφωτίσει σχετικά με τη σοβαρότητα της εταιρείας (που δικαιολογημένα τίθεται σε αμφισβήτηση) και γενικά από που κρατάει η σκούφια τους, μιας και δεν αναφέρουν κάτι για κατασκευή στο site τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εποχη που εψαχνα για ηλιακο ειχα περασει και απο αυτους  , ηταν στην λαμπρακη στο κερατσινι τοτε .

Δεν μου αφησαν καλη εντυπωση γιατι πολλα τα μασαγαν .

Δεν αναφερετε πουθενα εργοστασιο .

Με μια γρηγορη ματια δεν ειναι αναφερονται  στην EBHE ( Ένωση Βιομηχανιών Ηλιακής Ενέργειας) ουτε και στο http://www.solarkeymark.dk/ αρρα ουτε πιστοποιηση αμα τους φτιαχνουν (??) αυτοι .

Λογικα ειναι "πατρον" απο καπου αλλου ( Ελλαδα , κινα , βουλγαρια κλπ ) και βαζουν το λογοτυπο τους επανω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ είμαι μηχανολόγος αλλά αυτή η τοποθέτηση αυτή είναι ενδεχομένως και επικίνδυνη λόγω υπερθέρμανσης. Αν και μάλλον απλώς η βαλβίδα ασφαλείας θα το σώσει.

 

Αν ο ηλιακός δεν μπεί έτσι ώστε να υπάρχει φυσική ροή του ψυκτικού με συναγωγή (δηλαδή με αρκετή κλίση και το δοχείο από πάνω), τότε χρειάζεται κυκλοφορητής. Εκτός αν κάνω λάθος ας με διαφωτίσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο που τον έβαλαν έτσι, ενώ θα μπορούσαν να τον βάλουν με κανονικό προσανατολισμός και καλύτερη κλίση στην σκεπή, αν κρίνω από την δορυφορική κεραία που, νομίζω συνήθως για τους κοινούς δορυφόρους, κοιτάει νότια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν μπράβο στον haris_216 που ξετρύπωσε αυτές τις φωτογραφίες.

Θέλω να πιστεύω πως κάποιος σοβαρός λόγος θα υπήρχε για να μην μπορεί να μπει στη σωστή θέση, κάποιο σοβαρό θέμα με την σκεπή ίσως. Δεν νομίζω να είναι τόσο άσχετοι με το αντικείμενο, απλώς νομίζω πρόκειται για το κλασικό "Όλα γίνονται, μην ανησυχείς μπάρμπα, θα το κανονίσουμε. Πέρνα από το ταμείο να πληρώσεις και θα την βρούμε εμείς την λύση". Σε κάθε περίπτωση, αν ήταν σωστοί επαγγελματίες και όντος υπήρχε σοβαρό θέμα και δεν μπορούσε να τοποθετηθεί σωστά ο ηλιακός έπρεπε ή να ψάξουν να βρουν μια αποδεκτή λύση ή να το είχαν πει καθαρά στον ιδιοκτήτη ότι δεν μπορεί να μπει ηλιακός. Στη θέση τους ο καθένας θα προσπαθούσε να κρύψει αυτή την τοποθέτηση (αίσχος) και όχι να την βγάλει με υπερηφάνεια στο Facebook. Καλά θα κάνουν να τις κατεβάσουν τις φωτογραφίες γιατί όσο υπάρχουν, οι ίδιοι είναι εκτεθειμένοι. Και η απάντηση τους είναι "από την Πόλη έρχομαι και στην κορυφή κανέλα".

Από εκεί και πέρα η τοποθέτηση είναι εντελώς λάθος από κάθε άποψη και φυσικά δεν πρόκειται να δουλέψει. Θα δουλέψει ελάχιστα για 2-3 μήνες τώρα το καλοκαίρι και με πάρα πολύ μικρή απόδοση φυσικά. Σε 2-3 μήνες θα έχει χάσει σχεδόν όλο το υγρό από την βαλβίδα ασφαλείας και δεν θα δουλεύει καθόλου. Τότε ο ιδιοκτήτης (αν έχει καταλάβει τη μ@λ... του έχουν κάνει) καλά θα κάνει να ψάξει κανέναν άλλον να του πει αν μπορεί να τοποθετηθεί ή όχι ηλιακός στην σκεπή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν έκανα και καμιά μεγάλη ανακάλυψη.

"Ο ζητών ευρίσκει", "όποιος γυρίζει μυρίζει" και άλλα τέτοια φιλοσοφημένα :)

Επί του θέματος τώρα, προσωπικά δεν με χαλάει η εμφανώς κάκιστη τοποθέτηση. Μπορεί 1000 λόγοι που δεν φαίνονται στην φωτογραφία (πχ πολύ ψηλά δέντρα κοντά στο σπίτι, κλπ) να έκαναν απαραίτητο τον συγκεκριμένο προσανατολισμό.

Εκείνο που με χαλάει είναι ότι στην απάντησή τους "ξαναγράφουν" την φυσική προκειμένου να δικαιολογήσουν την επιλογή της συγκεκριμένης τοποθέτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε , εδω μεσα εχουν αναφερθει σχεδον ολες οι μαρκες και οι δυνατοτητες τους .

Το βασικο σε αυτα που λες ειναι ποσα απο τα παιδια ειναι κοριτσια , και αυτο γιατι η καταναλωση που κανουν οι γυναικες δεν εχουν σχεση με αυτη των ανδρων παντα υπολογιζωντας οτι θα τον εχεις για 20+ ετη τον ηλιακο ! ! ! !

Με τα παραπανω σε βλεπω για 250lt ηλιακο

Εαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα παρε με χαλκινο δοχειο για ελαχιστοποιηση των Service  ( η επαρχια ή βαραει ή δεν κανουν καλη εργασια ) αλλιως σε Glass  .

Εχω οπως λεω συνεχεια ειμαι υπερ των Sonne  και μαλιστα με συλλεκτη Phaethon  γιατι ειμαι πληρως ικανοποιημενος και ειναι και Ελληνικο προιον

 

Απο εκει και περα για πληροφορηση ριξε μια ματια στο www.monachos.gr

παίζει ρόλο αν το ανόδιο είναι εξωτερικό ή εσωτερικό; Πήρα τηλεφωνο την εταιρεία και μου είπε πως όλα τα ανόδια είναι εσωτερικά και δε μου είπαν αν είναι μαγνησίου ή όχι. δεν ξέρω πολλά πραγματα για τους ηλιακούς και η αλήθεια είναι πως έχω πελαγώσει από όλα τα χαρακτηριστηκά που πρέπει να έχει ο ηλιακός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...