Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα προτιμούσα τον 200/4 για 4 μέλη, είναι 1τμ συλλέκτη παραπάνω, συνεκτιμώντας ότι οι γυναίκες συνήθως μετράνε για περισσότερο από 1 μέλος.

Σκέπασμα ανάλογα με την περιοχή που είσαι, εγώ στην κεντρική Ελλάδα σε ορεινή περιοχή, ούτε κατά διάνοια σκέπασμα, εδικά φέτος το καλοκαίρι με την νέφωση και τις βροχές που είχε. Αλλά και νέφωση να μην είχε δεν έχω καμία όρεξη να ανεβαίνω στην κεραμοσκεπή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Στην "δωρεάν ενέργεια" (που δεν είναι και δεδομένη) καλύτερα είναι να το λίγο παραπάνω παρά το λίγο λιγότερο.

+1000000 από μένα

Το υπογραμμισμένο είναι η κεντρική ιδέα πίσω από τη σωστή προσέγγιση των ανανεώσιμων πηγών κάθε είδος.

Το μιζέριασμα του στυλ "είμαστε 4 αλλά έλα μωρέ δεν θα κάνουμε και μπάνιο όλοι μαζί, άσε που ο γιος πάει 3 φορές τη βδομάδα γυμναστήριο και κάνει εκεί ντουζάκι" είναι μάλλον ελληνικό φαινόμενο (τα στοιχεία των πωλήσεων/εξαγωγών διαφόρων ελληνικών εταιριών δείχνουν ότι τουλάχιστον στις μεσογειακές χώρες οι προτιμήσεις είναι για σχετικά μεγάλα ηλιακά).

Είναι τουλάχιστον χαζό να υπερβάλουμε στην επιλογή της smart tv μας και να παίρνουμε 50άρα σε σαλόνι 20τμ ή στο αυτοκίνητο παίρνοντας ένα "πλοίο" για τις αστικές μετακινήσεις και να παριστάνουμε τους οικονόμους στα ανανεώσιμα (δεν αναφέρομαι μόνο σε ηλιακούς) που σε τελευταία ανάλυση και το κόστος τους αποσβένουν αλλά και χρήματα επιστρέφουν πίσω. Κάτι το οποίο δεν μπορούμε να πούμε για την όποια άλλη αγορά μας (εκτός από bitcoin τις καλές μέρες ;))

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε λοιπόν αφού λέτε όλοι για 200άρη, αξίζει τα 160 ευρώ παραπάνω ο nobel για μισό τετραγωνικό παραπάνω; https://www.skroutz.gr/s/2797387/Nobel-Classic-200lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/4867234/Sonne-Phaethon-200lt-3-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, 26ska είπε

Τότε λοιπόν αφού λέτε όλοι για 200άρη, αξίζει τα 160 ευρώ παραπάνω ο nobel για μισό τετραγωνικό παραπάνω; https://www.skroutz.gr/s/2797387/Nobel-Classic-200lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/4867234/Sonne-Phaethon-200lt-3-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Άν έχεις καταλήξει σε αυτούς τους δύο,τότε πήγαινε στον Sonne με τα 3,4!!Με σκέπασμα του ενός συλλέκτη από τέλη Μαίου μέχρι τέλη Σεπτέμβρη,θα είσαι αρχηγός....Να βάλεις και δοχείο διαστολής!!! (ή ενός ή δύο λίτρων)..

  υγ.στον Esolar τον 200άρη μου,έχω ακριβώς την ίδια αναλογία!!Μάλιστα,είναι 1,67 επί 1 μέτρο ο κάθε συλλέκτης...

Επεξ/σία από Devotee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Devotee είπε

Άν έχεις καταλήξει σε αυτούς τους δύο,τότε πήγαινε στον Sonne με τα 3,4!!Με σκέπασμα του ενός συλλέκτη από τέλη Μαίου μέχρι τέλη Σεπτέμβρη,θα είσαι αρχηγός....Να βάλεις και δοχείο διαστολής!!! (ή ενός ή δύο λίτρων)..

  υγ.στον Esolar τον 200άρη μου,έχω ακριβώς την ίδια αναλογία!!Μάλιστα,είναι 1,67 επί 1 μέτρο ο κάθε συλλέκτης...

Δοχείο διαστολής, μήπως μπορείς να με κατατοπισεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Δοχείο διαστολής, μήπως μπορείς να με κατατοπισεις; 

Διάβασε εδώ (το link είναι τυχαίο,μη παρεξηγηθώ):https://www.iliosak.gr/doxeio-diastolis-kleistoy-kyklomatos-iliakoy-1lt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Devotee είπε

Άν έχεις καταλήξει σε αυτούς τους δύο,τότε πήγαινε στον Sonne με τα 3,4!!Με σκέπασμα του ενός συλλέκτη από τέλη Μαίου μέχρι τέλη Σεπτέμβρη,θα είσαι αρχηγός....Να βάλεις και δοχείο διαστολής!!! (ή ενός ή δύο λίτρων)..

  υγ.στον Esolar τον 200άρη μου,έχω ακριβώς την ίδια αναλογία!!Μάλιστα,είναι 1,67 επί 1 μέτρο ο κάθε συλλέκτης...

Ο υδραυλικος που καλεσα ειναι καθετα εναντιων του δοχειου διαστολης, επεμενε και το ζητουμενο ειναι οτι εαν μου ελεγε ναι αυτο θα ηταν μια δουλεια επιπλεον για αυτον η τον βοηθο του. Αρα γιατι ειπε οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, orck είπε

Ο υδραυλικος που καλεσα ειναι καθετα εναντιων του δοχειου διαστολης, επεμενε και το ζητουμενο ειναι οτι εαν μου ελεγε ναι αυτο θα ηταν μια δουλεια επιπλεον για αυτον η τον βοηθο του. Αρα γιατι ειπε οχι;

Τι ηλιακό έχεις βάλει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, orck είπε

Ο υδραυλικος που καλεσα ειναι καθετα εναντιων του δοχειου διαστολης, επεμενε και το ζητουμενο ειναι οτι εαν μου ελεγε ναι αυτο θα ηταν μια δουλεια επιπλεον για αυτον η τον βοηθο του. Αρα γιατι ειπε οχι;

κοιτα πιεση λειτουργιας και θερμοκρασια και θα δεις

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ FMAX
Τύπος FMAX μ.μ 1,50m² 1,82m² 2.00m² Vert. 2.00m² Hor. 2.37m² Vert. 2.37m² Hor. 2.72m² Vert. 2.72m² Hor.
Συνολική επιφάνεια 1.50 1.82 2.00 2.00 2.37 2.37 2.72 2.72
Επιφάνεια παραθύρου 1.38 1.72 1.86 1.86 2.23 2.23 2.57 2.57
Επιφάνεια Απορροφητή 1.38 1.72 1.86 1.86 2.23 2.23 2.57 2.57
Ύψος mm 1480 1480 1980 1010 1930 1230 2160 1260
Πλάτος mm 1010 1230 1010 1980 1230 1930 1260 2160
Πάχος mm 86 86 86 86 86 86 86 86
Βάρος κενού συλλέκτη kgs 27.8 32.8 36.2 36.6 43 44 48.0 49.6
Περιεκτικότητα θερμικού υγρού lt 1.23 1.50 1.42 2.05 1.70 2.16 1.85 2.35
Υλικό απορροφητικής επιφάνειας   Φύλλο Αλουμινίου πάχους 0,5mm
Επίστρωση απορροφητικής επιφάνειας   Full επιλεκτική PVD (α=95%, ε=5%)
Υλικό υδροσκελετού   Χαλκός
Χάλκινες κάθετες σωλήνες mm 9xø8 11xø8 9xø8 18xø8 11xø8 18xø8 11xø8 19xø8
Χάλκινα Headers mm ø22
Πίεση δοκιμής bar 15
Μέγιστη πίεση λειτουργίας bar 10
Δείκτης απόδοσης η0 (επιφάνεια παραθύρου) % 83%
Συντελεστής μεταφοράς θερμότητας α1 (επιφάνεια παραθύρου) W/(m²K) 3.93
Συντελεστής μεταφοράς θερμότητας βάσει θερμοκρασίας α2 (επιφάνεια παραθύρου) W/(m²K²) 0.015
 Θερμοκρασία στασιμότητας  (ISO 12975) °C 231.09

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, maneni είπε

κοιτα πιεση λειτουργιας και θερμοκρασια και θα δεις

Το δοχείο διαστολής δε θα μειώσει απαραίτητα την πίεση. Υπάρχει βαλβίδα εκτόνωσης που εξασφαλίζει ότι δε θα περάσει  το όριο η πίεση . Αυτό που προσφέρει το δοχείο διαστολής είναι ότι αν ανέβει πολύ η πίεση, δε θα χυθεί το υγρό έξω ώστε να θέλει συμπλήρωμα μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, shack είπε

Δεν έχουν εσωτερικό δοχείο διαστολής, για το κλειστό κύκλωμα;

υποτιθεται οτι ο μανδυας ειναι κατασκευασμενος ετσι ωστε να εκτελει υποτυπωδη χρεη ΔΔ.

5 λεπτά πριν, naive είπε

Το δοχείο διαστολής δε θα μειώσει απαραίτητα την πίεση. Υπάρχει βαλβίδα εκτόνωσης που εξασφαλίζει ότι δε θα περάσει  το όριο η πίεση . Αυτό που προσφέρει το δοχείο διαστολής είναι ότι αν ανέβει πολύ η πίεση, δε θα χυθεί το υγρό έξω ώστε να θέλει συμπλήρωμα μετά. 

με το (εξωτερικο) ΔΔ η βαλβιδα δεν θα δουλεψει αφου η πιεση δεν θα μπορεσει να ανεβει τοσο ψηλα (με 100% υγρο). Η πιεση ανεβαινει λογω αυξησης της θερμοκρασιας του υγρου το οποιο βρισκεται υπο σταθερο ογκο. Το ΔΔ φροντιζει να μεταβαλλει (αυξανει) αρκετα τον ογκο ωστε να διατηρει την πιεση χαμηλα.

Υπο συνθηκες μπορει να συμβαλλει στην μερικη ατμοποιηση του ψυκτικου αλλα δεν νομιζω οτι αυτο θα δημιουργησει καποια προβληματα. Με τηην ψυξη του συστηματος θα γινεται υγροποιηση και ο κυκλος συνεχιζεται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...