Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Εχεις την εντυπωση οτι ο classic δεν αποδιδει τοσο καλα οσο ο sonne???

Κατοχος και των 2 , εχω αποψη που εχω εκφρασει και εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vasilk είπε

Ναι ο stc1000 είναι και θερμοστάτης (με δύο εντολές μάλιστα) αλλά σου είναι άχρηστο* για αυτό που μιλάμε. Για αυτό δεν είπα συγκεκριμένα και είπα "οποιοδήποτε θερμόμετρο με σένσορα" που θα είναι και φθηνότερο από το συγκεκριμένο (εγώ το είχα πετύχει σε πολύ καλή τιμή). Σε ebay, aliexpress ξεκινάνε από 5€-6€.

Το καλώδιο μπορεί να φτάσει πάρα πολλά μέτρα. Ανάλογα το καλώδιο και τι αντίσταση ανά μέτρο έχει. Όσο μεγαλύτερη αντίσταση έχει ή όσο μεγαλύτερο μήκος έχει, τόσο  "επεμβαίνει" στην ακρίβεια της μέτρησης (δείχνει λίγο μικρότερη θερμοκρασία) αλλά δεν σε ενδιαφέρει για την δουλειά που το θέλεις (αν θέλεις μπορώ και να σου το αναλύσω).

(* ) Για όποιον θέλει μπορεί να μην είναι άχρηστο καθώς με το θερμοστάτη και ένα ρελέ να το ρυθμίσει ώστε αν πέσει κάτω από μια θερμοκρασία να ανέβει η αντίσταση για να έχει πάντα ζεστό νερό (προσωπικά δεν το συστήνω).

Δηλ. με κάτι τέτοιο από ebay και με το καλώδιο που λες κάνουμε την δουλειά μας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, shack είπε

Δηλ. με κάτι τέτοιο από ebay και με το καλώδιο που λες κάνουμε την δουλειά μας; 

Φυσικά και μπορείς. Με οποιοδήποτε μπορείς.

Το συγκεκριμένο είναι 12v οπότε θέλει και ένα μετασχηματιστή 12v για να δουλέψει. Υπάρχουν και 220v που είναι λίγο πιο ακριβοί αλλά έχουν το καλό ότι τα βάζεις κατευθείαν στο δίκτυο του σπιτιού.

Και για καλώδιο μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε, αρκεί να έχει μικρή αντίσταση ανά μέτρο. Τότε που το είχα ψάξει, τα καλώδια συναγερμού είναι μια χαρά και είναι και πολύ φθηνοί, 0.15€-0.20€ το μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Αυτός ο ηλιακός μπορεί να πάρει αντίστοιχο θερμόμετρο? Και αν ναι, με κάποια πατέντα ή όχι?

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/200l/hliakosglass200ep-detail.html

.

2) Προβληματίζομαι για το θέμα ταχύτητας σε περίπτωση που δεν έχει ήλιο και χρειάζεται να ανοίγουμε το ρεύμα.

Μήπως ο 160 λίτρα, θα είναι πιο "γρήγορος" από τον ίδιο σε 200?

.

3) Τον θερμοσίφωνα που έχουμε στο πατάρι, θα τον αφήσουμε εκεί και θα τον έχουμε με επιλογή μέσω βάνας.

Στον πίνακα ρεύματος, θα έχουμε 2 γενικούς για θερμοσίφωνες, σωστά?

Επίσης και η γραμμή ρεύματος δεν θα είναι ανεξάρτητη μεταξύ των δύο?

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή αναφέρθηκε το πόσην ώρα χρειάζεται να ζεστάνει ένας ηλιακός με την αντίσταση (όλοι "ανάψαμε" τις προηγούμενες ημέρες με την κακοκαιρία)...εγώ με τον Esolar τον 200άρη,σε 45 λεπτά ήμουν φούλ!!Μπαίναμε το βράδυ κατά σειρά:ο πιτσιρικάς,μετά η γυναίκα,μετά η πιτσιρίκα (με λούσιμο) και είχε το πρωί και για μένα, αλλά και για την κουζίνα (χλιαρό βέβαια)!!

  υγ.ο θερμοστάτης είναι ρυθμισμένος στους 60 βαθμούς....

Επεξ/σία από Devotee
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω μιας και πάμε για καινούριο ηλιακό ο παλιός είναι 20 ετίας και έχει αρχίσει να τα πεθαίνη , Σκεφτόμαστε για τριπλής κλάσης ίσος για μελλοντική χρήση (δεν έχουμε φυσικό ακόμα η κάποια θέρμανση). Έχετε να προτείνεται κάποιον ?
είμαστε κέντρο Αθήνα σε πολυκατοικία τελευταίος όροφος που σημαίνει ταράτσα δίκια μας και μένουμε 3 άτομα μέσα στο σπίτι.

Σκεφτόμαστε για :

1 "Nobel Classic 160lt/3m² Glass Τριπλής Ενέργειας "

2 "Sonne Phaethon 160lt/2.4m² Glass Οριζόντιος Τριπλής Ενέργειας"

ευχάριστο εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Απορία σχετικά με το ανόδιο.

Έχουν όλα τα μπόιλερ ανόδιο?

Και είχαν ανέκαθεν ή η τοποθέτησή τους είναι κάτι μεταγενέστερο?

Ναι το 99% εχει ανοδιο, δεν εχουν μονο τα χαλκινα.
Βαζουν απο κατασκευης, ειναι πανω στο αφαιρουμενο καπακι που εχει την αντισταση, τον θερμοστατη και καπου εκει ειναι βιδωμενο το ανοδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, orck είπε

Ναι το 99% εχει ανοδιο, δεν εχουν μονο τα χαλκινα.
Βαζουν απο κατασκευης, ειναι πανω στο αφαιρουμενο καπακι που εχει την αντισταση, τον θερμοστατη και καπου εκει ειναι βιδωμενο το ανοδιο.

Αρχές του 2018 βάλαμε ένα μπόιλερ τριπλής ενέργειας της cosmosolar, 200 lt.

Δεν το έχουμε συνδέσει με θέρμανση ή ηλιακά. Θα γίνει στο μέλλον.

Έχει σερπατίνα 3,5-4 Kw

Μετά από 2-3 μήνες το νερό άρχισε να βρωμάει βούρκο.

Ρωτήσαμε την εταιρία και μας είπε ο τεχνικός τους να αλλάξουμε τις φλάντζες και να βγάλουμε το ανόδιο.

Μας έστειλαν άλλες φλάντζες, τις αλλάξαμε και βγάλαμε και το ανόδιο.

Έχουν περάσει 2 μήνες και προς το παρόν δεν έχει μυρίσει.

Η απορία είναι χρειάζεται τελικά το ανόδιο και αν δεν ξαναβάλουμε τι πρόβλημα θα υπάρξει στο μέλλον.

Το νερό της περιοχής έχει πάρα πολλά άλατα.

Το σπίτι είναι καινούργιο και οι σωληνώσεις είναι πλαστικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, villasg είπε

Κατοχος και των 2 , εχω αποψη που εχω εκφρασει και εδω μεσα

Για να συγκρινεις 2 ηλιακους πρεπει να εχουν ακριβως τις ιδιες απωλειες.. Πραγμα δυσκολο..!

Εγω εχω τον classic και τωρα με τον κυκλωνα στην Αθηνα φαγαμε ολο το ζεστο νερο.. Εβγαλε ηλιο αργα το μεσημερι 3 με 4 και ουτε εγω δεν το πιστεψα.. Μου εδωσε πανω απο 45β!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vasilk είπε

Φυσικά και μπορείς. Με οποιοδήποτε μπορείς.

Το συγκεκριμένο είναι 12v οπότε θέλει και ένα μετασχηματιστή 12v για να δουλέψει. Υπάρχουν και 220v που είναι λίγο πιο ακριβοί αλλά έχουν το καλό ότι τα βάζεις κατευθείαν στο δίκτυο του σπιτιού.

Και για καλώδιο μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε, αρκεί να έχει μικρή αντίσταση ανά μέτρο. Τότε που το είχα ψάξει, τα καλώδια συναγερμού είναι μια χαρά και είναι και πολύ φθηνοί, 0.15€-0.20€ το μέτρο.

Απλά σκέφτηκα να βάλω πεσμένη μπαταρία αυτοκινήτου που έχω, φαντάζομαι θα βαστάει αρκετά μέχρι να την ξανα-φορτίσω, μάλλον όμως τα 220v είναι πιο βολικά. Είναι και κάποια που λειτουργούν από 5V-12V οπότε μπορεί και με φορτιστή κινητού να λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sakis.kom είπε

1) Αυτός ο ηλιακός μπορεί να πάρει αντίστοιχο θερμόμετρο? Και αν ναι, με κάποια πατέντα ή όχι?

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/200l/hliakosglass200ep-detail.html

.

2) Προβληματίζομαι για το θέμα ταχύτητας σε περίπτωση που δεν έχει ήλιο και χρειάζεται να ανοίγουμε το ρεύμα.

Μήπως ο 160 λίτρα, θα είναι πιο "γρήγορος" από τον ίδιο σε 200?

.

3) Τον θερμοσίφωνα που έχουμε στο πατάρι, θα τον αφήσουμε εκεί και θα τον έχουμε με επιλογή μέσω βάνας.

Στον πίνακα ρεύματος, θα έχουμε 2 γενικούς για θερμοσίφωνες, σωστά?

Επίσης και η γραμμή ρεύματος δεν θα είναι ανεξάρτητη μεταξύ των δύο?

1) Στον ηλιακό δεν μπαίνει αυτό καθ'εαυτό το θερμόμετρο αλλά ο σένσορας. Και ναι μπορεί να μπει σε κάθε ηλιακό. Είτε σε ξεχωριστό κυάθιο, είτε αν έχει χώρο το στριμώχνεις στο κυάθιο του θερμοστάτη, είτε το σφηνώνεις ανάμεσα στην μόνωση και το δοχείο σε επαφή με το δοχείο (έχω ανεβάσει φώτο σε προηγούμενη σελίδα)

2) Φυσικά ο 160λ θα είναι πιο "γρήγορος" και πιο "οικονομικός" από τον 200λ αλλά δεν είναι αυτό το βασικό στοιχείο με το οποίο θα διαλέξεις ηλιακό. Τα βασικά στοιχεία με τα οποία θα διαλέξεις είναι πόσα άτομα είστε, τι ανάγκες για ΖΝΧ έχετε και πως μοιράζονται αυτές οι ανάγκες στη διάρκεια της ημέρας και του χρόνου.

3) Αν αφήσεις τον ηλεκτρικό στο πατάρι δεν χρειάζεται να στείλεις καν ρεύμα στον ηλιακό. Ούτε καλώδιο, ούτε ασφάλεια, τίποτα. Όταν δεν θα έχει ζεστό νερό ο ηλιακός θα γυρίζεις την βάνα και θα ανάψεις τον ηλεκτρικό, όπως κάνεις τώρα. Σκέψου όμως πριν κάνεις αυτή τη λύση γιατί έχει και θετικά και αρνητικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilk είπε

1) Στον ηλιακό δεν μπαίνει αυτό καθ'εαυτό το θερμόμετρο αλλά ο σένσορας. Και ναι μπορεί να μπει σε κάθε ηλιακό. Είτε σε ξεχωριστό κυάθιο, είτε αν έχει χώρο το στριμώχνεις στο κυάθιο του θερμοστάτη, είτε το σφηνώνεις ανάμεσα στην μόνωση και το δοχείο σε επαφή με το δοχείο (έχω ανεβάσει φώτο σε προηγούμενη σελίδα)

2) Φυσικά ο 160λ θα είναι πιο "γρήγορος" και πιο "οικονομικός" από τον 200λ αλλά δεν είναι αυτό το βασικό στοιχείο με το οποίο θα διαλέξεις ηλιακό. Τα βασικά στοιχεία με τα οποία θα διαλέξεις είναι πόσα άτομα είστε, τι ανάγκες για ΖΝΧ έχετε και πως μοιράζονται αυτές οι ανάγκες στη διάρκεια της ημέρας και του χρόνου.

3) Αν αφήσεις τον ηλεκτρικό στο πατάρι δεν χρειάζεται να στείλεις καν ρεύμα στον ηλιακό. Ούτε καλώδιο, ούτε ασφάλεια, τίποτα. Όταν δεν θα έχει ζεστό νερό ο ηλιακός θα γυρίζεις την βάνα και θα ανάψεις τον ηλεκτρικό, όπως κάνεις τώρα. Σκέψου όμως πριν κάνεις αυτή τη λύση γιατί έχει και θετικά και αρνητικά.

Δηλαδή ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά; Μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα που ξερω σιγουρα ειναι οτι γυρνας τον διακοπτη και θελεις ελαχιστο χρονο μεχρι να σου ερθει ζεστο νερο γιατι ειναι πανω απο το κεφαλι σου. Εγω ειμαι 2ο οροφο και ο ηλιακος ειναι ουσιαστικα στον 8ο οροφο, καλα κρασια μεχρι να φυγει το κρυο νερο στους σωληνες και να ερθει ζεστο (οι σωληνες αυτοι ειναι μεσα σε τουβλο απο την μεσα μερια αλλα παρολαυτα κρυωνουν αμεσως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Δηλαδή ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά; Μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο; 

Θετικά: Δεν αλλάζεις τίποτα στα ηλεκτρικά σου, καμία επέμβαση, γλυτώνεις την αγορά και εγκατάσταση καλωδίου προς το ηλιακό, κάνεις οικονομία στο ρεύμα γιατί άλλο να ζεσταθούν 80λ-100λ στο πατάρι άλλο 160λ-200λ στην ταράτσα, μικρότερες απώλειες γιατί το νερό διασχίζει 3-4 μέτρα μέσα στο σπίτι και όχι 15-20 μέτρα έξω στο κρύο, άμεσα ζεστό νερό.

Αρνητικά: Πρώτα από όλα πρέπει να φτιάξεις δίκτυο ώστε να μπορεί να μπει η βάνα εναλλαγής σε εύκολα προσβάσιμο σημείο (κόστος), αγορά και εγκατάσταση βάνας (και άλλο κόστος), κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις πηγή ΖΝΧ πρέπει να γυρίσεις τη βάνα, αν είναι παλιός ο ηλεκτρικός κάποια στιγμή θα τρυπήσει και τότε, και το πατάρι θα γεμίσει νερά, και θα κάνεις τη διαδικασία να στείλεις ρεύμα στον ηλιακό (δεν νομίζω να αγοράσεις καινούργιο ηλεκτρικό), ο ηλεκτρικός πιάνει χώρο στο πατάρι, επειδή θα το χρησιμοποιήσεις σπάνια το νερό στον ηλεκτρικό θα μένει στάσιμο για πολύ καιρό με κίνδυνο να αναπτυχθούν διαφορά βακτήρια (ακόμα και επικίνδυνα).

29 λεπτά πριν, orck είπε

Εγω ειμαι 2ο οροφο και ο ηλιακος ειναι ουσιαστικα στον 8ο οροφο, καλα κρασια μεχρι να φυγει το κρυο νερο στους σωληνες και να ερθει ζεστο (οι σωληνες αυτοι ειναι μεσα σε τουβλο απο την μεσα μερια αλλα παρολαυτα κρυωνουν αμεσως.

Για όποιον έχει πολύ μεγάλη διαδρομή σωληνώσεων υπάρχει αυτό το θέμα γιατί σπαταλάς τζάμπα (πετάς) το νερό που έχουν οι σωλήνες και δεν είναι λίγος. Σε 20-30 μέτρα διαδρομή μπορεί να είναι 7-8 λίτρα και είναι κάθε φορά που θα χρειαστείς το ΖΝΧ. Είναι και ο χρόνος βέβαια, αλλά η σπατάλη νομίζω είναι το κυριότερο.

Όποιος έχει τέτοιο θέμα ας σκεφτεί και την λύση της ανακυκλοφορίας. Όχι τίποτα περίπλοκο. Ένα απλό σύστημα με ένα μικρό κυκλοφορητή με χειροκίνητη εντολή, ένα διακόπτη σε εύκολο σημείο. Όταν θέλεις ζεστό νερό πατάς για 1 λεπτό το διακόπτη και το ζεστό νερό έχει φτάσει στη βρύση γλυτώνοντας τη σπατάλη 6-7 λίτρων νερού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...