Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/10/2018 στις 11:06 ΠΜ, haris_216 είπε

+1000000 από μένα

Το υπογραμμισμένο είναι η κεντρική ιδέα πίσω από τη σωστή προσέγγιση των ανανεώσιμων πηγών κάθε είδος.

Το μιζέριασμα του στυλ "είμαστε 4 αλλά έλα μωρέ δεν θα κάνουμε και μπάνιο όλοι μαζί, άσε που ο γιος πάει 3 φορές τη βδομάδα γυμναστήριο και κάνει εκεί ντουζάκι" είναι μάλλον ελληνικό φαινόμενο (τα στοιχεία των πωλήσεων/εξαγωγών διαφόρων ελληνικών εταιριών δείχνουν ότι τουλάχιστον στις μεσογειακές χώρες οι προτιμήσεις είναι για σχετικά μεγάλα ηλιακά).

Είναι τουλάχιστον χαζό να υπερβάλουμε στην επιλογή της smart tv μας και να παίρνουμε 50άρα σε σαλόνι 20τμ ή στο αυτοκίνητο παίρνοντας ένα "πλοίο" για τις αστικές μετακινήσεις και να παριστάνουμε τους οικονόμους στα ανανεώσιμα (δεν αναφέρομαι μόνο σε ηλιακούς) που σε τελευταία ανάλυση και το κόστος τους αποσβένουν αλλά και χρήματα επιστρέφουν πίσω. Κάτι το οποίο δεν μπορούμε να πούμε για την όποια άλλη αγορά μας (εκτός από bitcoin τις καλές μέρες ;))

Πολυ σωστός.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2018 στις 12:57 ΜΜ, Devotee είπε

Άν έχεις καταλήξει σε αυτούς τους δύο,τότε πήγαινε στον Sonne με τα 3,4!!Με σκέπασμα του ενός συλλέκτη από τέλη Μαίου μέχρι τέλη Σεπτέμβρη,θα είσαι αρχηγός....Να βάλεις και δοχείο διαστολής!!! (ή ενός ή δύο λίτρων)..

  υγ.στον Esolar τον 200άρη μου,έχω ακριβώς την ίδια αναλογία!!Μάλιστα,είναι 1,67 επί 1 μέτρο ο κάθε συλλέκτης...

Για θύμισε μου λίγο για τον esolar σου τι πήρες και πόσο σου πήγε συνολικά με εγκατάσταση κτλ. Άκυρο φίλε βρήκα τη συνομιλία μας. 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2018 στις 2:44 ΜΜ, vaggooss είπε

Πολυ σωστός.. Το 90% των ΕΛΛΗΝΩΝ σπαταλαει τα χρήματα σε ανουσια εργα τα οποια δεν του αποφερουν κατι..  Συχνο φαινόμενο να ακουμε θα δωσω 800 ευρω να βαλω ηλιακο ενω με 150 βαζω ηλεκτρικο θερμοσιφωνα???? 

Πρωτα κοιτανε να βαλουν ακριβα φωτιστικα πχ αλλα για να εχουν ζεστο νερο καινε τον λεβητα πετρελαίου..μου εχει τυχει ανθρωπος που δεν ηξερε τι ειναι ηλιακος θερμοσιφωνας εν ετη 2018..

Σπαταλανε 30.000 ευρω για να κανουν εναν γαμο αλλα μετα στο σπιτι ξεπαγιαζουν γιατι δεν εχουν μονωση και σωστο συστημα ψυξης θερμανσης.. 

Θελουμε ριζικες αλλαγες στο συστημα παιδειας.. Μου αρεσε πολυ το σχόλιο σου αλλα επειδή το forum ειναι για τους ηλιακους θερμοσιφωνες βαζω τελεία. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ VASILK (και όχι μόνο) για τις ερωτήσεις που έκανα και πήρα απαντήσεις.

1) Θερμοστάτης/Θερμόμετρο, μου αρέσει να μπει.

.

2) Θα καταλήξω στον 200 λίτρα, όπως από την αρχή είχα πει με τα 4ΤΜ. Κάθε καλοκαίρι θα το σκεπάζω.

Είναι θετικό το να έχουμε παραπάνω ζεστό νερό για διάφορες χρήσεις με τα 200 λίτρα, από το να ανοίγουμε παραπάνω ώρα το ρεύμα "δύσκολες" μέρες.

.

3) Δεν θα βάλω βάνα για να κρατήσω τον θερμοσίφωνα στο πατάρι. Τον χειμώνα το γύρισμα της βάνας θα το ξεχνάμε και θα μπλεχτούμε, οπότε όχι,

άσχετα που θα ήταν πιο βολικό να έχουμε τον θερμοσίφωνα δίπλα μας, στο "κεφάλι μας".

Επεξ/σία από sakis.kom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τον αφήσουμε θα πρέπει να τον ελέγχουμε, γιατί αν τρυπήσει ή χάνει νερά, θα τρέχουμε να τα μαζεύουμε.

Κανονικά, και εγώ που θα καθαρίσω το πατάρι, θα πρέπει τον βγάλω.

Με την προυπόθεση πως ο ηλιακός μας θα δουλεύει περίφημα, ο ηλεκτρικός μας βγαίνει άχρηστος.

On 11/10/2018 at 19:05, 26ska said:

Για θύμισε μου λίγο για τον esolar σου τι πήρες και πόσο σου πήγε συνολικά με εγκατάσταση κτλ. Άκυρο φίλε βρήκα τη συνομιλία μας. 

Και εγώ σε αυτόν έχω καταλήξει.

On 09/10/2018 at 09:35, sphinxgr said:

Για την εγκατάσταση τι σωλήνες είναι καλύτεροι?

Πολυστρωματικοί ή ανοξείδωτοι σωλήνες?  Με ενσωματωμένη μόνωση ή με ξεχωριστή?!!

Για δώσε κανένα λινκ με το ποιους εννοείς.

Επεξ/σία από sakis.kom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis.kom είπε

Αν τον αφήσουμε θα πρέπει να τον ελέγχουμε, γιατί αν τρυπήσει ή χάνει νερά, θα τρέχουμε να τα μαζεύουμε.

Κανονικά, και εγώ που θα καθαρίσω το πατάρι, θα πρέπει τον βγάλω.

Με την προυπόθεση πως ο ηλιακός μας θα δουλεύει περίφημα, ο ηλεκτρικός μας βγαίνει άχρηστος.

Και εγώ σε αυτόν έχω καταλήξει.

Για δώσε κανένα λινκ με το ποιους εννοείς.

Εγώ τον έχω στο μπάνιο τον ηλεκτρικό, όχι σε πατάρι.Γιατι να τρυπήσει, έχει σημασία που θα μπει ηλιακός; Εννοώ ούτως ή άλλως υπάρχει η περίπτωση να τρυπήσει, ανεξάρτητα του ηλιακού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει σημασία που θα μπει ηλιακός. Είναι το ότι θα μείνει ένα "καζάνι" στο μπάνιο, το οποίο δεν θα γίνεται χρήση.

Αφού δεν θα χρησιμοποιείται, απλά θα τρώει χώρο και σκόνη, συν αυτό που είπαμε πως μπορεί να χαλάσει.

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιακός χρειάζεται καλώδιο ρεύματος επάνω στην ταράτσα, για το όταν δεν έχει ήλιο, για να τον ανάβεις και να ζεσταίνει το νερό.

Όταν έχει ήλιο, για ζέσταμα το ρεύμα του δεν χρειάζεται. Δεν ξέρω όμως αν χρειάζεται ρεύμα για κάποια άλλη λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sakis.kom είπε

Ο ηλιακός χρειάζεται καλώδιο ρεύματος επάνω στην ταράτσα, για το όταν δεν έχει ήλιο, για να τον ανάβεις και να ζεσταίνει το νερό.

Όταν έχει ήλιο, για ζέσταμα το ρεύμα του δεν χρειάζεται. Δεν ξέρω όμως αν χρειάζεται ρεύμα για κάποια άλλη λειτουργία.

Μπορείς αν έχεις τριπλής να χρησιμοποιείς αν δεν έχει ήλιο το καλοριφέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανείς θερμοστατική βαλβίδα στον ηλιακό;

τι αναμενόμενη διάρκεια ζωής έχει μία τέτοια βαλβίδα;

μιλάμε για 2-3 χρόνια ή καμμιά 10ριά και παραπάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sakis.kom είπε

Ο ηλιακός χρειάζεται καλώδιο ρεύματος επάνω στην ταράτσα, για το όταν δεν έχει ήλιο, για να τον ανάβεις και να ζεσταίνει το νερό.

Όταν έχει ήλιο, για ζέσταμα το ρεύμα του δεν χρειάζεται. Δεν ξέρω όμως αν χρειάζεται ρεύμα για κάποια άλλη λειτουργία.

Ναι αλλα αν κανει παγωνια ο εξωτερικος θα παγωσει οποτε εαν δεν εχεις και μποιλερ απο τον καυστηρα πάλι θα χρειαζεσαι τον ηλεκτρικό καμια 20 φορες.. Χρειαζεται μια εναλλακτική παντα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Ναι αλλα αν κανει παγωνια ο εξωτερικος θα παγωσει οποτε εαν δεν εχεις και μποιλερ απο τον καυστηρα πάλι θα χρειαζεσαι τον ηλεκτρικό καμια 20 φορες.. Χρειαζεται μια εναλλακτική παντα.. 

Αυτό λέω ρε παιδιά, εσείς που έχετε ηλιακό, τον ηλεκτρικό τον αφήσατε ή τον ξηλωσατε; 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον ηλεκτρικό τον ξήλωσα. Υπάρχουν και σοβαροί κίνδυνοι για ανάπτυξη βακτηρίων με τα στάσιμα νερά που θα παραμένουν στο δοχείο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...