Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilk είπε

Θετικά: Δεν αλλάζεις τίποτα στα ηλεκτρικά σου, καμία επέμβαση, γλυτώνεις την αγορά και εγκατάσταση καλωδίου προς το ηλιακό, κάνεις οικονομία στο ρεύμα γιατί άλλο να ζεσταθούν 80λ-100λ στο πατάρι άλλο 160λ-200λ στην ταράτσα, μικρότερες απώλειες γιατί το νερό διασχίζει 3-4 μέτρα μέσα στο σπίτι και όχι 15-20 μέτρα έξω στο κρύο, άμεσα ζεστό νερό.

Αρνητικά: Πρώτα από όλα πρέπει να φτιάξεις δίκτυο ώστε να μπορεί να μπει η βάνα εναλλαγής σε εύκολα προσβάσιμο σημείο (κόστος), αγορά και εγκατάσταση βάνας (και άλλο κόστος), κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις πηγή ΖΝΧ πρέπει να γυρίσεις τη βάνα, αν είναι παλιός ο ηλεκτρικός κάποια στιγμή θα τρυπήσει και τότε, και το πατάρι θα γεμίσει νερά, και θα κάνεις τη διαδικασία να στείλεις ρεύμα στον ηλιακό (δεν νομίζω να αγοράσεις καινούργιο ηλεκτρικό), ο ηλεκτρικός πιάνει χώρο στο πατάρι, επειδή θα το χρησιμοποιήσεις σπάνια το νερό στον ηλεκτρικό θα μένει στάσιμο για πολύ καιρό με κίνδυνο να αναπτυχθούν διαφορά βακτήρια (ακόμα και επικίνδυνα).

Για όποιον έχει πολύ μεγάλη διαδρομή σωληνώσεων υπάρχει αυτό το θέμα γιατί σπαταλάς τζάμπα (πετάς) το νερό που έχουν οι σωλήνες και δεν είναι λίγος. Σε 20-30 μέτρα διαδρομή μπορεί να είναι 7-8 λίτρα και είναι κάθε φορά που θα χρειαστείς το ΖΝΧ. Είναι και ο χρόνος βέβαια, αλλά η σπατάλη νομίζω είναι το κυριότερο.

Όποιος έχει τέτοιο θέμα ας σκεφτεί και την λύση της ανακυκλοφορίας. Όχι τίποτα περίπλοκο. Ένα απλό σύστημα με ένα μικρό κυκλοφορητή με χειροκίνητη εντολή, ένα διακόπτη σε εύκολο σημείο. Όταν θέλεις ζεστό νερό πατάς για 1 λεπτό το διακόπτη και το ζεστό νερό έχει φτάσει στη βρύση γλυτώνοντας τη σπατάλη 6-7 λίτρων νερού.

Ή απλά (κι ανεξοδα) μαζεύεις αυτό το νερό σε έναν κουβά και το χρησιμοποιείς για πότισμα σε γλάστρες, σφουγγαρισμα, αντί για ένα καζανάκι...κάτι.

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/10/2018 στις 10:16 ΜΜ, Devil666 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω μιας και πάμε για καινούριο ηλιακό ο παλιός είναι 20 ετίας και έχει αρχίσει να τα πεθαίνη , Σκεφτόμαστε για τριπλής κλάσης ίσος για μελλοντική χρήση (δεν έχουμε φυσικό ακόμα η κάποια θέρμανση). Έχετε να προτείνεται κάποιον ?
είμαστε κέντρο Αθήνα σε πολυκατοικία τελευταίος όροφος που σημαίνει ταράτσα δίκια μας και μένουμε 3 άτομα μέσα στο σπίτι.

Σκεφτόμαστε για :

1 "Nobel Classic 160lt/3m² Glass Τριπλής Ενέργειας "

2 "Sonne Phaethon 160lt/2.4m² Glass Οριζόντιος Τριπλής Ενέργειας"

ευχάριστο εκ των προτέρων

Φίλε μου εσύ που ψάχνεις ηλιακό καινούργιο θα σου πρότεινα να πας στην έκθεση της helexpo είναι δύο πωλητές, ο ένας από τους δύο ο cosmosolar πραγματικά με έπιασε, χωρίς να ξέρω και να έχω ιδιαίτερες γνώσεις βέβαια αλλά πρότεινε έναν στον 1000 ρικο περίπου με τιτάνιο στο μποϊλερ με επιλεκτικό συλλέκτη αυθαρτο τζάμι "ο τύπος του βάρεσε κλοτσιά μιλάμε" τριπλής ενέργειας και με εγγύηση ΕΦΟΡΟΥ ΖΩΉΣ με μόνο όρο να κάνεις ένα 45αρι σέρβις κάθε δύο χρόνια. 

 

Τι λέτε εσείς παλικάρια σαν πιο έμπειροι;; τι πρέπει να προσέξουμε εμείς που δεν ξέρουμε πολλά γιατί και εγώ είμαι σε μια αναζήτηση για ηλιακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιο κλασσικό promotion από το χτύπημα ή την κλωτσιά στο τζάμι του συλλέκτη παίζει να μην υπάρχει. Και το κάνουν πολλοί αφού τα κρύσταλλα ασφαλείας που χρησιμοποιούνται συνήθως  στους ηλιακούς (προσοχή, "ασφαλείας" δηλαδή securit και όχι "αθραυστα"ή ότι άλλο βαρύγδουπο αλλά ψευδές) δεν έχουν κανένα θέμα με τις κλωτσιές. Ειδικά με τις μαλακές σόλες που συνήθως φοράμε αλλά και με χτυπήματα όχι στο κέντρο του κρυστάλλου.

Τιτάνιο στο boiler εννοείται ότι είναι παραμυθα (αφενός δεν χρειάζεται και αφετέρου, χωρίς διάθεση προσβολής, δεν θα είχες  τα χρήματα να το πληρώσεις ή δεν θα άξιζε τον κόπο να το πληρώσεις) και όσο για την εγγύηση "εφ'ορου ζωής" τα έχουμε ξαναπεί και δεν χρειάζεται να επαναλαμβανομαστε ξεχειλωνοντας το νήμα 

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, haris_216 είπε

Πιο κλασσικό promotion από το χτύπημα ή την κλωτσιά στο τζάμι του συλλέκτη παίζει να μην υπάρχει. Και το κάνουν πολλοί αφού τα κρύσταλλα ασφαλείας που χρησιμοποιούνται συνήθως  στους ηλιακούς (προσοχή, "ασφαλείας" δηλαδή securit και όχι "αθραυστα"ή ότι άλλο βαρύγδουπο αλλά ψευδές) δεν έχουν κανένα θέμα με τις κλωτσιές. Ειδικά με τις μαλακές σόλες που συνήθως φοράμε αλλά και με χτυπήματα όχι στο κέντρο του κρυστάλλου.

Τιτάνιο στο boiler εννοείται ότι είναι παραμυθα (αφενός δεν χρειάζεται και αφετέρου, χωρίς διάθεση προσβολής, δεν θα είχες  τα χρήματα να το πληρώσεις ή δεν θα άξιζε τον κόπο να το πληρώσεις) και όσο για την εγγύηση "εφ'ορου ζωής" τα έχουμε ξαναπεί και δεν χρειάζεται να επαναλαμβανομαστε ξεχειλωνοντας το νήμα 

Επειδή δυσκολεύομαι να ακολουθήσω 400 σελίδων topic μπορείς να με βοηθήσεις λίγο γιατί όλα αυτά που μου είπε είναι marketing και τι θα πρέπει να προσέξω εγώ που ψάχνω έναν ηλιακό για να είναι "καλός" ποίες από της προδιαγραφές αξίζουν και μέχρι πόσα λεφτά αξίζει τελικά να δώσει ένας μέσος χρήστης με 4 άτομα στο σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, kostas/88 said:

Επειδή δυσκολεύομαι να ακολουθήσω 400 σελίδων topic μπορείς να με βοηθήσεις λίγο γιατί όλα αυτά που μου είπε είναι marketing και τι θα πρέπει να προσέξω εγώ που ψάχνω έναν ηλιακό για να είναι "καλός" ποίες από της προδιαγραφές αξίζουν και μέχρι πόσα λεφτά αξίζει τελικά να δώσει ένας μέσος χρήστης με 4 άτομα στο σπίτι. 

Επειδή είμαι και εγώ στο ίδιο ακριβώς ψάξιμο έχω καταλήξει στον Nobel Classic 200lt/4 m  . Τώρα είμαι σε δίλημμα αν αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για χάλκινο  Sonne 200lt/3.4m² . Αν ξέρει κάποιος να πει για το χαλκό και σε τι βοηθάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Επειδή είμαι και εγώ στο ίδιο ακριβώς ψάξιμο έχω καταλήξει στον Nobel Classic 200lt/4 m  . Τώρα είμαι σε δίλημμα αν αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για χάλκινο  Sonne 200lt/3.4m² . Αν ξέρει κάποιος να πει για το χαλκό και σε τι βοηθάει...

Διαφορα τιμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Επειδή είμαι και εγώ στο ίδιο ακριβώς ψάξιμο έχω καταλήξει στον Nobel Classic 200lt/4 m  . Τώρα είμαι σε δίλημμα αν αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για χάλκινο  Sonne 200lt/3.4m² . Αν ξέρει κάποιος να πει για το χαλκό και σε τι βοηθάει...

φιλε μου να σου πω την αλήθεια εγώ πήγα και πήρα τον cosmosolar που είπα πιο πάνω έχει 170ari  μπόιλερ με επένδυση τιτανίου που είναι στο ίδιο επίπεδο αντοχής και καθαρότητας με τον χαλκό υπερεπιλεκτικο συλλέκτη με επένδυση τιτανίου τριπλής ενέργειας 1000 euro με άτοκες δόσης από την έκθεση έτσι κι αλλιώς εκεί παίζουν οι καλοί 1000ρικο περιπου

μέσα στην βδομάδα θα τον έχω θα δω και τους ορους τις εφόρου ζωής εγγύησης (αυτός είπε μονο ένα service τον 45 euro κάθε 2 χρονια) και όλα καλά γιατί δεν έχω τις γνώσης ούτε τον χρόνο να ασχοληθώ άλλο γιατί είμαι μονο με ηλιακό 20 αιτίας που χάλασε η αντίσταση και παίζω μονο με τον ήλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαλασε η αντισταση και αλλαζεις ηλιακο?

και εδωσες και 1000 για cosmosolar? Που με τοσο τιτανιο που εχει θα γινει διαστημοπλοιο....

τζαμπα οτι γραφουμε εδω μεσα. Δεν πειραζει, αφου σου περισευει χρημα (για πεταμα)  και οχι χρονος (για  διαβασμα).....

Επειδή είμαι και εγώ στο ίδιο ακριβώς ψάξιμο έχω καταλήξει στον Nobel Classic 200lt/4 m  . Τώρα είμαι σε δίλημμα αν αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για χάλκινο  Sonne 200lt/3.4m² . Αν ξέρει κάποιος να πει για το χαλκό και σε τι βοηθάει...

ο χαλκος δεν διαβρωνεται ευκολα αρα εχει μεγαλυτερη αντοχη. Για εμενα δεν νομιζω να αξιζει η διαφορα τιμης.

Σσιγουρα καλυτερη αποδοση ο nobel, αλλα παρε Sonne (προτεινω χαλυβδινο).

Στις 5/10/2018 στις 12:44 ΜΜ, fredd0 είπε

............υγ η νομπελ αρκετα τα κατασκευαζει (σε δικο της εργοστασιο) βουλγαρια. Αν εχει καμια σημασια για εσενα αυτο....

ολα τα κατασκευαζει βουλγαρια.

Επεξ/σία από maneni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maneni είπε

χαλασε η αντισταση και αλλαζεις ηλιακο?

και εδωσες και 1000 για cosmosolar? Που με τοσο τιτανιο που εχει θα γινει διαστημοπλοιο....

τζαμπα οτι γραφουμε εδω μεσα. Δεν πειραζει, αφου σου περισευει χρημα (για πεταμα)  και οχι χρονος (για  διαβασμα).....

ο χαλκος δεν διαβρωνεται ευκολα αρα εχει μεγαλυτερη αντοχη. Για εμενα δεν νομιζω να αξιζει η διαφορα τιμης.

Σσιγουρα καλυτερη αποδοση ο nobel, αλλα παρε Sonne (προτεινω χαλυβδινο).

ολα τα κατασκευαζει βουλγαρια.

Γιατί sonne και όχι nobel; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maneni είπε

χαλασε η αντισταση και αλλαζεις ηλιακο?

και εδωσες και 1000 για cosmosolar? Που με τοσο τιτανιο που εχει θα γινει διαστημοπλοιο....

τζαμπα οτι γραφουμε εδω μεσα. Δεν πειραζει, αφου σου περισευει χρημα (για πεταμα)  και οχι χρονος (για  διαβασμα).....

ο χαλκος δεν διαβρωνεται ευκολα αρα εχει μεγαλυτερη αντοχη. Για εμενα δεν νομιζω να αξιζει η διαφορα τιμης.

Σσιγουρα καλυτερη αποδοση ο nobel, αλλα παρε Sonne (προτεινω χαλυβδινο).

ολα τα κατασκευαζει βουλγαρια.

αλλάζω ηλιακό επειδή είναι 20αιτίας με ένα συλλέκτη γιατί ο άλλος έχει τρυπήσει και τον έχω απομονώσει και μιας που έκαψε αντίσταση δεν θα του ρίξω λεφτά

αλλα εδώ μέσα η ειρωνεία πάει σύννεφο θες να βοηθήσετε  πείτε παιδιά οι μάρκες αυτές είναι καλές τα χαρακτηριστικά αυτά είναι καλά όλα τα υπόλοιπα είναι overkill αλλα όχι ας ειρωνευτούμε λίγο τον αδαη

 

τεσπα mods ή admins αν τα βλέπεις θα ηταν καλο να βαλετε λιγο ταξη. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια μας την λες και απο πανω? Μηπως διαβασες καθολου στο νημα να δεις τι εχουμε γραψει?

Ή μηπως θες καθε φορα που ρωταει καποιος να λεμε τα ιδια και τα ιδια επειδη βαριετε να διαβασει?

15 λεπτά πριν, 26ska είπε

Γιατί sonne και όχι nobel; 

εχω αναφερθει στο ζητημα παλαιοτερα και εμμεσα ηδη απαντησα στο προηγουμενο μηνυμα:  " ολα τα κατασκευαζει βουλγαρια "

ΝΑ ενισχυσουμε λιγο την τοπικη αγορα αδερφε.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maneni είπε

αληθεια μας την λες και απο πανω? Μηπως διαβασες καθολου στο νημα να δεις τι εχουμε γραψει?

Ή μηπως θες καθε φορα που ρωταει καποιος να λεμε τα ιδια και τα ιδια επειδη βαριετε να διαβασει?

εχω αναφερθει στο ζητημα παλαιοτερα και εμμεσα ηδη απαντησα στο προηγουμενο μηνυμα:  " ολα τα κατασκευαζει βουλγαρια "

ΝΑ ενισχυσουμε λιγο την τοπικη αγορα αδερφε.....

δεν θέλω κάτι απλά λέω η ειρωνεία είναι άσχημη,θα μπορούσατε να συνεννοηθείτε με τους mod εφόσον τα ξέρετε να φρυάξετε έναν οδηγό και να τον καρφιτσώσει πάνω πάνω . εσύ κανεις άμεση επίθεση σε κάποιον που απλά δεν μπορεί να διαβάσει 400-300-200-100 η ακόμα και 50 σελίδες για να βγάλει άκρη με το μακρύ και το κόντο του καθενός.

τες pa ελεύθερη χωρα λέμε ότι είμαστε πες ότι θες κανε ότι θες απλά αν δεν δίνει επιχειρήματα γιατί δεν αξίζει το ένα η το άλλο απλά μην απαντάς με ειρωνεία, θα βοηθούσε πιο πολύ από το

5 ώρες πριν, maneni είπε

χαλασε η αντισταση και αλλαζεις ηλιακο?

και εδωσες και 1000 για cosmosolar? Που με τοσο τιτανιο που εχει θα γινει διαστημοπλοιο....

τζαμπα οτι γραφουμε εδω μεσα. Δεν πειραζει, αφου σου περισευει χρημα (για πεταμα)  και οχι χρονος (για  διαβασμα).....

kai 

 

1 ώρα πριν, maneni είπε

ΝΑ ενισχυσουμε λιγο την τοπικη αγορα αδερφε.....

αν ελεγες ο cosmosolar είναι έτσι κι έτσι και σε έπιασε μαλακα ο πολίτης θα το εκτιμούσα πιο πολύ από την ειρωνεία που μου τριβείς στα μούτρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο νήμα έχει ξεφύγει λίγο και θέλει η αλήθεια είναι ένα καλό και βαθύ καθαρισμό....

ένας που δεν ξέρει από ηλιακούς θερμοσίφωνες δεν μπορει να δει και να καταλάβει τίποτα εδώ μέσα,γιατί είναι αχταρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα νήμα δεν έχει ξεφύγει και τίποτα δεν θέλει καθαρισμό. Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να λέμε σε ένα να διαβάσει τοσες σελίδες. Πρακτικά αδύνατο, όχι τεμπελιά. Κανείς δεν υποχρέωσε κανέναν να απαντήσει.

 

20 ώρες πριν, cambo99 είπε

250 euro περίπου...

Εγώ θα τα έδινα. Με έχει πείσει ότι με έναν χάλκινο έχεις ξεμπερδεψει μια για πάντα. Η sonne πιστευω ότι έχει καλά προϊόντα. Βέβαια δεν είμαι εμπορος να ξέρω από ποιο εργοστάσιο περνει και άλλες λεπτομέρειες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...