Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, orck είπε

Πως μπορεί ένα καζάνι να έχει καλή διαστρωμάτωση; Το ζεστό νερό είναι πιο ελαφρύ και πάει επάνω άσχετα από το καζάνι.

οριζοντιο vs καθετο (καθετο σκαλες καλυτερη διαστρωματωση)

+ στο οριζοντιο σε πολλα η εξοδος ειναι κατω και εσωτερικα εχει ενα σωληνακι το οποιο τραβαει νερο απο το  πανω μερος του καζανιου, αν αυτο εχει διαβρωθει/χαλασει/σπασει τοτε δεν τραβας απο πανω για να εκμεταλλευτεις την οποια διαστρωματωση. Στο καθετο, η εξοδος ειναι απλα πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, orck είπε

 

10 ώρες πριν, orck είπε

Θα παρεις τη ΜΗ ΤΟΞΙΚΗ προπυλενογλυκόλη, θα σου πουν διαφοροι ειδικοι οτι εμεις στα ιντερνετ δεν ξερουμε και αυτοι ξερουν καλυτερα, ναι ειναι σπανιο να τρυπησει εσωτερικα και να πιεις το αντιπαγωγικο αλλα συμβαινει.

Κανονικα θελει αλλαγη ολο το κλειστο κυκλωμα σου. Καπου χαμηλα στα πανελ εχει κατι σαν βρυσακι, η σαν ταπα την ανοιγεις να τρεξει το νερο, ανοιγεις επανω στο καζανι την βιδα που εχει και την ασφαλεια, θα βγει μαυριλα. Μην τρομαξεις, ετσι πρεπει να ειναι. Μετα ριχνεις νερο απο πανω να βγει κατω, θα βγαλει λιγη μαυριλα ακομη. Κλεινεις το κατω καλα και με ενα χωνι βαζεις την αναλογια που λεει το μπουκαλι με απλο νερακι βρυσης μεχρι να γεμισει.  Την μια την ταπωνεις με την βιδα που ειχε και την αλλη αγοραζεις απο καταστημα με υδραυλικα μια νεα ασφαλεια (δουλευει αλλα θελει αλλαγη καθε λιγα χρονια). Παρακατω ενα μπουκαλι απο το αντιπαγωγικο, μην κολας στην μαρκα, αυτο βρηκα στο Leroy Merlin, νομιζω 3,5 ευρω το λιτρο, ενα λιτρο εγω θα εβαζα για αθηνα.



18 χρονια δεν θα βρεις ανωδιο μεσα, την βεργα μονο.


ygra_3-600x600.png

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Το ανόδιο μπορώ να το αλλάξω εγώ ο ίδιος?

 

 

10 ώρες πριν, gia_nnis είπε

τραβα στο leroy και παρε αντιψυκτικο για ηλιακους 3ευρω το λιτρο!

ξεβιδωσε απο πανω την ταπα βαλε 1 λιτρο αντιψυκτικο και το υπολοιπο μεχρι να γεμισει απιονισμενο νερο

Βαλε και τεφλον στο σπειρωμα οταν θα το βιδωσεις..

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, KarlBenz_Mer είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

υποψιν ΑΝ ανοιξεις για να αλλαξεις αντισταση/ανοδιο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αλλαζεις και φλατζα (αμελητεο κοστος, 1-2-3 ευρω απλα πρεπει να ξερεις πια φλατζα θες, διατομη και 'τρυπες' πχ 12cm 8τρυπη κλπ)

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

υποψιν ΑΝ ανοιξεις για να αλλαξεις αντισταση/ανοδιο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αλλαζεις και φλατζα (αμελητεο κοστος, 1-2-3 ευρω απλα πρεπει να ξερεις πια φλατζα θες, διατομη και 'τρυπες' πχ 12cm 8τρυπη κλπ)

Κατάλαβα. Θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο η αλλαγή του ανοδίου. Πάντως η προσθήκη του αντιψυκτικού είναι εύκολο πράγμα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα... Εδώ και καιρό είμαι για αλλαγή ηλιακού. Για 4 άτομα οικογένεια Nobel Classic 200lt x 4/2x2.00m² είμαι ΟΚ ; Δεν ψάχνω τον πιο φθηνό ... αλλά κυρίως τον ποιοτικό ηλιακό . Από ότι έχω διαβάσει εδώ τον προτείνετε συνέχεια. Πρέπει να προσέξω και κάτι άλλο για την αγορά του; 

Επίσης αξίζει να πάρω τον Nobel Classic σε Inox; 

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και σε sonne , απλά τα τετραγωνικά του καθρέπτη αλλάζουν ανάλογα την περιοχή που είναι το σπίτι .

Ρώτα κάποιον ντόπιο εγκατάσταση πωλητή και πράξε ανάλογα .

Επίσης τα λίτρα πάνε ανάλογα με το πόσες "θυλικες παρουσίες " έχει το σπίτι .

Αν δεν έχεις χρηματικό θέμα τράβα σε χάλκινο sonne .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, villasg said:

Δες και σε sonne , απλά τα τετραγωνικά του καθρέπτη αλλάζουν ανάλογα την περιοχή που είναι το σπίτι .

Ρώτα κάποιον ντόπιο εγκατάσταση πωλητή και πράξε ανάλογα .

Επίσης τα λίτρα πάνε ανάλογα με το πόσες "θηλυκές παρουσίες " έχει το σπίτι .

Αν δεν έχεις χρηματικό θέμα τράβα σε χάλκινο sonne .

3/4 θηλυκές παρουσίες! 😋 

Για Αθήνα ενδιαφέρομαι. 

Βλέπω ο χάλκινος Sonne στα 200lt έχει το μέγιστο : 200lt/3.4m² , ενώ ο Nobel Classic 200lt x 4/2x2.00m²  .  Ο χάλκινος είναι καλύτερος μόνο σε αντοχή ή και σε απόδοση; Είμαι κάπως άσχετος με το θέμα ... 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, villasg είπε

Δες και σε sonne , απλά τα τετραγωνικά του καθρέπτη αλλάζουν ανάλογα την περιοχή που είναι το σπίτι .

 

Εχεις την εντυπωση οτι ο classic δεν αποδιδει τοσο καλα οσο ο sonne???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

glass καλυπτει το 99.99% των περιπτωσεων.

οτι κι αν παρεις απο 'επωνυμη' μαρκα παρομοια αποδοση θα εχει.

οτι κι αν παρεις μη το χρυσοπληρωσεις γιατι πολυ απλα δε θα το αποσβεσεις ποτε. Αν εχεις χωρο, προτιμησε βεβιασμενη (παραπανω κοστος, καλυτερη αποδοση). Αν εισαι σε διαμερισμα παρε εναν επωνυμο glass ηλιακο. Sonne, ηλιοακμη, Nobel, μαλτεζος κοκ. (υπαρχουν και μικροτεροι/ποιοτικοι κατσκευαστες). Με τιποτα μη παρεις φασον ηλιακο.

 

υγ η νομπελ αρκετα τα κατασκευαζει (σε δικο της εργοστασιο) βουλγαρια. Αν εχει καμια σημασια για εσενα αυτο.

 

υγ2 μεγαλυτερους συλλεκτες χρειαζεσαι αν εισαι σε μειονεκτικη θεση. Σκιαση, κεραμοσκεπη κλπ.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς ιδέα για θερμόμετρο ηλιακού που να συνδέεται με κυάθιο σε μια απόσταση 30 μέτρων ? Δεν θέλω θερμοστάτη κλπ. Απλά ένα θερμόμετρο να δείχνει τη θερμοκρασία μέσω UTP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς ιδέα για θερμόμετρο ηλιακού που να συνδέεται με κυάθιο σε μια απόσταση 30 μέτρων ? Δεν θέλω θερμοστάτη κλπ. Απλά ένα θερμόμετρο να δείχνει τη θερμοκρασία μέσω UTP

δε νομιζω οτι υπαρχει κατι τετοιο.  Μπορεις να αγορασεις ενα απλο απομακρυσμενο +30μ καλωδιο (πχ https://www.aenaos-sa.gr/dgt-200 )μπορεις να φτιαξεις ενα (arduinoDS18B20) αλλα και εκει θες καλωδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Καλησπέρα... Εδώ και καιρό είμαι για αλλαγή ηλιακού. Για 4 άτομα οικογένεια Nobel Classic 200lt x 4/2x2.00m² είμαι ΟΚ ; Δεν ψάχνω τον πιο φθηνό ... αλλά κυρίως τον ποιοτικό ηλιακό . Από ότι έχω διαβάσει εδώ τον προτείνετε συνέχεια. Πρέπει να προσέξω και κάτι άλλο για την αγορά του; 

Επίσης αξίζει να πάρω τον Nobel Classic σε Inox; 

4τμ συλλέκτη μόνο αν σκοπεύεις να το σκεπάζεις το καλοκαίρι. Αν το σκεπάζεις το καλοκαίρι μια χαρά είναι τα 4τμ γιατί θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο το χειμώνα που το χρειάζεσαι. Αν όμως δεν σκοπεύεις να το σκεπάζεις θα ταλαιπωρείς αφάνταστα το δοχείο σου για 6 μήνες. Έχω Nobel Classic 200/4 και αυτήν την περίοδο χρησιμοποιώ μόνο το μισό συλλέκτη, τα 2τμ τα έχω σκεπάσει και έχει φτάσει Οκτώβρης.

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς ιδέα για θερμόμετρο ηλιακού που να συνδέεται με κυάθιο σε μια απόσταση 30 μέτρων ? Δεν θέλω θερμοστάτη κλπ. Απλά ένα θερμόμετρο να δείχνει τη θερμοκρασία μέσω UTP

Ένα οποιοδήποτε θερμόμετρο με σένσορα. Ακόμα και κάτι απλά θερμόμετρα μπαταρίας κάνουν αλλά καλύτερα και για πιο αξιόπιστες μετρήσεις είναι να είναι ρεύμα (+ ότι δεν χρειάζεται να αλλάζεις συνέχεια μπαταρίες). Επεκτείνεις το καλώδιο του σένσορα με ένα καλώδιο χαμηλής αντίστασης και είσαι έτοιμος.

Προσωπικά έχω πάρει ένα θερμόμετρο (κόστος από έξω <10€), 12μ από καλώδιο συναγερμού που μου είχε μείνει (κόστος 2€-3€) και 2μ καλώδιο για παροχή. Δεν έχω βάλει καν κυάθιο αλλά έχω σφηνώσει το σένσορα ανάμεσα στο δοχείο και στην μόνωση.

 

IMG_20181001_162141.jpg

IMG_20181005_142001.jpg

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vasilk είπε

4τμ συλλέκτη μόνο αν σκοπεύεις να το σκεπάζεις το καλοκαίρι. Αν το σκεπάζεις το καλοκαίρι μια χαρά είναι τα 4τμ γιατί θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο το χειμώνα που το χρειάζεσαι. Αν όμως δεν σκοπεύεις να το σκεπάζεις θα ταλαιπωρείς αφάνταστα το δοχείο σου για 6 μήνες. Έχω Nobel Classic 200/4 και αυτήν την περίοδο χρησιμοποιώ μόνο το μισό συλλέκτη, τα 2τμ τα έχω σκεπάσει και έχει φτάσει Οκτώβρης.

Ένα οποιοδήποτε θερμόμετρο με σένσορα. Ακόμα και κάτι απλά θερμόμετρα μπαταρίας κάνουν αλλά καλύτερα και για πιο αξιόπιστες μετρήσεις είναι να είναι ρεύμα (+ ότι δεν χρειάζεται να αλλάζεις συνέχεια μπαταρίες). Επεκτείνεις το καλώδιο του σένσορα με ένα καλώδιο χαμηλής αντίστασης και είσαι έτοιμος.

Προσωπικά έχω πάρει ένα θερμόμετρο (κόστος από έξω <10€), 12μ από καλώδιο συναγερμού που μου είχε μείνει (κόστος 2€-3€) και 2μ καλώδιο για παροχή. Δεν έχω βάλει καν κυάθιο αλλά έχω σφηνώσει το σένσορα ανάμεσα στο δοχείο και στην μόνωση.

IMG_20181001_162141.jpg

IMG_20181005_142001.jpg

Μόνο που ο stc1000 δεν ειναι μόνο θερμόμετρο αλλά και θερμοστάτης με ρελε. Πόσα μέτρα λέει ότι μπορεί να φτάσει το καλώδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, orck είπε

Μόνο που ο stc1000 δεν ειναι μόνο θερμόμετρο αλλά και θερμοστάτης με ρελε. Πόσα μέτρα λέει ότι μπορεί να φτάσει το καλώδιο;

Ναι ο stc1000 είναι και θερμοστάτης (με δύο εντολές μάλιστα) αλλά σου είναι άχρηστο* για αυτό που μιλάμε. Για αυτό δεν είπα συγκεκριμένα και είπα "οποιοδήποτε θερμόμετρο με σένσορα" που θα είναι και φθηνότερο από το συγκεκριμένο (εγώ το είχα πετύχει σε πολύ καλή τιμή). Σε ebay, aliexpress ξεκινάνε από 5€-6€.

Το καλώδιο μπορεί να φτάσει πάρα πολλά μέτρα. Ανάλογα το καλώδιο και τι αντίσταση ανά μέτρο έχει. Όσο μεγαλύτερη αντίσταση έχει ή όσο μεγαλύτερο μήκος έχει, τόσο  "επεμβαίνει" στην ακρίβεια της μέτρησης (δείχνει λίγο μικρότερη θερμοκρασία) αλλά δεν σε ενδιαφέρει για την δουλειά που το θέλεις (αν θέλεις μπορώ και να σου το αναλύσω).

(* ) Για όποιον θέλει μπορεί να μην είναι άχρηστο καθώς με το θερμοστάτη και ένα ρελέ να το ρυθμίσει ώστε αν πέσει κάτω από μια θερμοκρασία να ανέβει η αντίσταση για να έχει πάντα ζεστό νερό (προσωπικά δεν το συστήνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...