Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, vasilk είπε

Η διαφορά 160/3 με 200/4 είναι 150€. Δεν είναι αμελητέα. Είναι ένα σοβαρό ποσό χωρίς όμως να είναι και απαγορευτικό (σε μια επένδυση 1200€-1250€ μαζί με την εγκατάσταση).

Τα 160/3 είναι πολύ καλή λύση και επαρκή για 4μελη οικογένεια. Για 8-9 μήνες θα έχεις ΖΝΧ χωρίς το παραμικρό συμβιβασμό (τους 4-5 ίσως χρειαστεί να το σκεπάσεις μερικός). Για τους δύσκολους 3-4 μήνες θα χρειαστεί να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς. Πχ δεν θα μπορείτε να κάνετε μπάνιο και οι 4 την ίδια μέρα. Θα κάνετε 2 σήμερα, 2 αύριο. Και θα χρειαστεί να ανάψεις και λίγο ηλεκτρικό μέρες που αν είχες 200/4 μπορεί να μην χρειαζόταν. Όταν δεν θα έχει ήλιο όποιο και να είχες ηλεκτρικό θα άναβες.

Με το 200/4 σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις λιγότερους συμβιβασμούς τους 3-4 μήνες. Θα κάνεις και εδώ αλλά λιγότερους γιατί τα 4τμ αποδίδουν 30% περισσότερα από τα 3τμ. Θέλει προσοχή όμως και σκέπασμα 4-5 μήνες το καλοκαίρι.

Σαν επένδυση ο 160/3 έχω την εντύπωση πως θα κάνει πιο γρήγορα απόσβεση τα λεφτά του. Τα 150€ φτάνουν να ανάψεις την αντίσταση (4kw) 180-200 ώρες.

Κάπως έτσι τα βλέπω και εγώ φίλε, για αυτό τείνω προς τον 160lt/3,για να μην έχω και την έννοια του σκέπασματος, συνέχεια στο μυαλό. Θα πάει λες τόσο πολύ με την εγκατάσταση ε; 1250 ευρώ δηλαδή κάνα 500αρι η εγκατάσταση, βάλε και γερανό που μάλλον θα χρειαστώ γιατί δεν περνάει αλλιώς, οπότε με 200αρι ξεφεύγει πολύ. 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, vasilk είπε

Σαν επένδυση ο 160/3 έχω την εντύπωση πως θα κάνει πιο γρήγορα απόσβεση τα λεφτά του. Τα 150€ φτάνουν να ανάψεις την αντίσταση (4kw) 180-200 ώρες.

Που με μισή ώρα την ημέρα εγώ σου λέω για 3 μήνες (κι όχι 4 που λες), δηλαδή 90 ημέρες, μας κάνει 45 ώρες. Δηλαδή 4 χρόνια είναι 180 ώρες. Θες τα διπλά 8 χρόνια (μιας και με τον άλλο θα ανάβει, απλά λιγότερο). Μετά θα από τα 8, μετά από 10 εγώ σου λέω χρόνια, θα είναι μόνο επιβάρυνση. Και ηλιακό δεν παίρνεις μονο για 6-8-10 χρόνια, είναι πιο μακρόχρονη επένδυση.

Επεξ/σία από Alxnks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alxnks είπε

Που με μισή ώρα την ημέρα εγώ σου λέω για 3 μήνες (κι όχι 4 που λες), δηλαδή 90 ημέρες, μας κάνει 45 ώρες. Δηλαδή 4 χρόνια είναι 180 ώρες. Θες τα διπλά 8 χρόνια (μιας και με τον άλλο θα ανάβει, απλά λιγότερο). Μετά θα από τα 8, μετά από 10 εγώ σου λέω χρόνια, θα είναι μόνο επιβάρυνση. Και ηλιακό δεν παίρνεις μονο για 6-8-10 χρόνια, είναι πιο μακρόχρονη επένδυση.

Καλα τα λες κ εσύ, άντε να δω που θα κάτσει η μπίλια στο τέλος. 

Είμαι ανάμεσα σε αυτούς https://www.skroutz.gr/s/2797345/Nobel-Classic-200lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/4867234/Sonne-Phaethon-200lt-3-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/2797240/Nobel-Classic-160lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/4867352/Sonne-Phaethon-160lt-3-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html. Τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Που με μισή ώρα την ημέρα εγώ σου λέω για 3 μήνες (κι όχι 4 που λες), δηλαδή 90 ημέρες, μας κάνει 45 ώρες. Δηλαδή 4 χρόνια είναι 180 ώρες. Θες τα διπλά 8 χρόνια (μιας και με τον άλλο θα ανάβει, απλά λιγότερο). Μετά θα από τα 8, μετά από 10 εγώ σου λέω χρόνια, θα είναι μόνο επιβάρυνση. Και ηλιακό δεν παίρνεις μονο για 6-8-10 χρόνια, είναι πιο μακρόχρονη επένδυση.

Όχι φυσικά. 45 ώρες δεν θα ανάψει ούτε συνολικά το 160/3 και όχι περισσότερο από το 200/4 που συζητάμε. Πως κανείς την παραδοχή ότι για 90 μέρες θα ανάβει ρεύμα 30' περισσότερα από το 200/4; Δηλαδή συνολικά ποσό θα ανάβεις τον 200/4 και πόσο το 160/3; 200 ώρες το 160/3 και 150 ώρες το 200/4; Δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα.

Αν θέλεις ας κάνουμε μια προσέγγιση για τις 100 δυσκολίες μέρες (Δεκ. Ιαν. Φεβ.) Τις μισές (50) μέρες θα μπορέσει να κάνει μπάνιο με τον ήλιο όποιο και να πάρει. Τις 20 δεν θα έχει καθόλου ήλιο οπότε ρεύμα θα βάλει όποιο και να πάρει. Η διαφορά θα είναι για 30 μέρες. Με το 200/4 θα χρειαστεί να το "βοηθήσει" ανάβοντας 10-20 λεπτά το ρεύμα, με το 160/3 θα ανάβει 30-40 λεπτά. Διαφορά 20' την ημέρα, 10 ώρες το χρόνο. Απόσβεση των 150€ σε 18-20 χρόνια.

Προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι η διαφορά είναι και μικρότερη καθώς ούτε θα κάνει κάθε μέρα μπάνιο το χειμώνα, ούτε η διαφορά θα είναι 20' κάθε μέρα (30% διαφορά έχουν οι δύο συλλέκτες).

50 λεπτά πριν, 26ska είπε

Κάπως έτσι τα βλέπω και εγώ φίλε, για αυτό τείνω προς τον 160lt/3,για να μην έχω και την έννοια του σκέπασματος, συνέχεια στο μυαλό. Θα πάει λες τόσο πολύ με την εγκατάσταση ε; 1250 ευρώ δηλαδή κάνα 500αρι η εγκατάσταση, βάλε και γερανό που μάλλον θα χρειαστώ γιατί δεν περνάει αλλιώς, οπότε με 200αρι ξεφεύγει πολύ. 

Κοίτα, τα 1200€-1250€ τα είπα στο περίπου αλλά η αλήθεια είναι πως είχα στο μυαλό μου το 200/4. Για το 160/3 πιθανόν να είναι λιγότερα. 

Επεξ/σία από vasilk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vasilk είπε

Όχι φυσικά. 45 ώρες δεν θα ανάψει ούτε συνολικά το 160/3 και όχι περισσότερο από το 200/4 που συζητάμε. Πως κανείς την παραδοχή ότι για 90 μέρες θα ανάβει ρεύμα 30' περισσότερα από το 200/4; Δηλαδή συνολικά ποσό θα ανάβεις τον 200/4 και πόσο το 160/3; 200 ώρες το 160/3 και 150 ώρες το 200/4; Δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα.

Αν θέλεις ας κάνουμε μια προσέγγιση για τις 100 δυσκολίες μέρες (Δεκ. Ιαν. Φεβ.) Τις μισές (50) μέρες θα μπορέσει να κάνει μπάνιο με τον ήλιο όποιο και να πάρει. Τις 20 δεν θα έχει καθόλου ήλιο οπότε ρεύμα θα βάλει όποιο και να πάρει. Η διαφορά θα είναι για 30 μέρες. Με το 200/4 θα χρειαστεί να το "βοηθήσει" ανάβοντας 10-20 λεπτά το ρεύμα, με το 160/3 θα ανάβει 30-40 λεπτά. Διαφορά 20' την ημέρα, 10 ώρες το χρόνο. Απόσβεση των 150€ σε 18-20 χρόνια.

Προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι η διαφορά είναι και μικρότερη καθώς ούτε θα κάνει κάθε μέρα μπάνιο το χειμώνα, ούτε η διαφορά θα είναι 20' κάθε μέρα (30% διαφορά έχουν οι δύο συλλέκτες).

Κοίτα, τα 1200€-1250€ τα είπα στο περίπου αλλά η αλήθεια είναι πως είχα στο μυαλό μου το 200/4. Για το 160/3 πιθανόν να είναι λιγότερα. 

Οπότε που  να πάω λες σε αυτούς που έχω παραθέσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilk είπε

... ούτε θα κάνει κάθε μέρα μπάνιο το χειμώνα...

Το ζεστό νερό δεν το θέλουμε μόνο για μπάνιο!

Και όταν μάθεις 9 μήνες να έχεις συνέχεια ζεστό νερό για διάφορες χρήσεις, θα σταματήσεις να το χρησιμοποιείς το χειμώνα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν θελω να παω τοσες σελιδες πισω πες μου τι ακριβως θελεις να κανεις μηπως σου δωσω μια βοηθεια μιας και και το ηλιακο το δουλευα 8 χρονια απο το χαλκο μεχρι την τελευταια βιδα και τιμες ξερω και εταιριες και πως τα κανουν εισαγωγη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε θα είμαι εντάξει εδώ https://www.skroutz.gr/s/4867234/Sonne-Phaethon-200lt-3-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html, είναι οκ τα 3.4 ή πρέπει να πάω αναγκαστικά σε 4;Προχωραω λέτε με αυτόν τον ηλιακό; Επίσης βλέπω ότι ενώ τον βρίσκω σαν ονομασία  sonne faethon στο airconenergy που κοιτάω να τον αγοράσω μου τον αναφέρει σαν sonne aktion, είναι ο ίδιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, 26ska είπε

Οπότε που  να πάω λες σε αυτούς που έχω παραθέσει; 

Προσωπικά 4τμ συλλέκτη δεν θα πρότεινα σε κανέναν που δεν ξέρει και δεν θέλει να ασχοληθεί με τον ηλιακό του. Το μισό χρόνο το δοχείο θα δουλεύει στα όρια με αρνητικές επιπτώσεις στην μακροζωία του.

Τα 3τμ μοιάζουν πιο ισορροπημένη και ασφαλής επιλογή για τους περισσότερους. Ειδικότερα αφού μιλάμε για έναν από τους αποδοτικότερους συλλέκτες (Nobel apollon).

Προτείνω 160/3. Για τον εαυτό μου έχω βάλει 200/4 αλλά είναι σκεπασμένο ακόμα και τώρα Οκτώβρη.

6 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Το ζεστό νερό δεν το θέλουμε μόνο για μπάνιο!

Και όταν μάθεις 9 μήνες να έχεις συνέχεια ζεστό νερό για διάφορες χρήσεις, θα σταματήσεις να το χρησιμοποιείς το χειμώνα?

Συζητάμε την διαφορά 160λτ/3τμ με 200λτ/4τμ (τιμή, απόδοση, απόσβεση κτλ) Εσύ τι προτείνεις;

Αν θέλεις να ανοίγεις συνέχεια τη βρύση το χειμώνα για να πλύνεις πρόσωπο, χέρια, πόδια, πιάτα κτλ. ούτε ο 160/3 σου φτάνει, ούτε ο 200/4 σου φτάνει και ούτε κανένα άλλο. Ο ηλιακός είναι ένας συμβιβασμός και όχι η τέλεια μηχανή. Συν ότι είναι επένδυση οπότε πριν τα "τινάξει" πρέπει να έχει βγάλει τα λεφτά του και κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Πιστεύετε θα είμαι εντάξει εδώ https://www.skroutz.gr/s/4867234/Sonne-Phaethon-200lt-3-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html, είναι οκ τα 3.4 ή πρέπει να πάω αναγκαστικά σε 4;Προχωραω λέτε με αυτόν τον ηλιακό; Επίσης βλέπω ότι ενώ τον βρίσκω σαν ονομασία  sonne faethon στο airconenergy που κοιτάω να τον αγοράσω μου τον αναφέρει σαν sonne aktion, είναι ο ίδιος; 

φιλε πες μου ποσα ατομα ειστε να σου πω τι θα κανεις μαλλον την γνωμη μου θα πω ,,,τωρα οσο αφορα της μαρκες που ψαχνεις στο σκρουτζ ειτε εξω απο το σκρουτζ 80% ολες η πλακες φτιαχνονται απο ενα εργοστασιο ανονυμο οπως και το δικο μας δευτερον τα καζανια πλεον εχουν μεινει λιγα στην ελλαδα που κανουν δικα τους ερχονται απο σκοπια  το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι ο μαλτεζος κανει δικα του για παραδειγμα elco βαγιωνης ηταν δικα μας και το μονο που αλλαζε εκει ηταν το χρωμα της κασας το βαφαμε με μαγνιτικη σκωνη το ηθελε μαυρο οποτε αλλαζε απο το 2009 και μετα στο ηλιακο μπηκε το καινουργιο συστημα του χαλκου ονομαζεται επιλεκτικο κανει αυτο το μπλε χρωμα μεσα τα φιλα που ειναι αλουμινιο στην ουσια και τραβαει την ακτινα του ηλιου και ζεστενει πολυ ποιο γρηγορα το νερο χειμωνα καλοκαιρι μεσα εχει δυο σοληνες φ22 και αναμεσα τους βαζουν φ8 για να περναει το νερο οσο περισσοτερα φ8 βαζεις τοσο καλυετρο γιναται σε αποδοση μετα μπαινει ο γυαλοβανβακας που το κραταει ζεστο αυτο ειναι ολοι πλακα για να καταλαβεις τι γινεται μεσα εξω απο αυτο κολλαμε τι καθε μαρκα που θελει ο καθενας στο καζανι του και βγαζουμε μια μαρκα καινουργια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kn0x είπε

φιλε πες μου ποσα ατομα ειστε να σου πω τι θα κανεις μαλλον την γνωμη μου θα πω ,,,τωρα οσο αφορα της μαρκες που ψαχνεις στο σκρουτζ ειτε εξω απο το σκρουτζ 80% ολες η πλακες φτιαχνονται απο ενα εργοστασιο ανονυμο οπως και το δικο μας δευτερον τα καζανια πλεον εχουν μεινει λιγα στην ελλαδα που κανουν δικα τους ερχονται απο σκοπια  το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι ο μαλτεζος κανει δικα του για παραδειγμα elco βαγιωνης ηταν δικα μας και το μονο που αλλαζε εκει ηταν το χρωμα της κασας το βαφαμε με μαγνιτικη σκωνη το ηθελε μαυρο οποτε αλλαζε απο το 2009 και μετα στο ηλιακο μπηκε το καινουργιο συστημα του χαλκου ονομαζεται επιλεκτικο κανει αυτο το μπλε χρωμα μεσα τα φιλα που ειναι αλουμινιο στην ουσια και τραβαει την ακτινα του ηλιου και ζεστενει πολυ ποιο γρηγορα το νερο χειμωνα καλοκαιρι μεσα εχει δυο σοληνες φ22 και αναμεσα τους βαζουν φ8 για να περναει το νερο οσο περισσοτερα φ8 βαζεις τοσο καλυετρο γιναται σε αποδοση μετα μπαινει ο γυαλοβανβακας που το κραταει ζεστο αυτο ειναι ολοι πλακα για να καταλαβεις τι γινεται μεσα εξω απο αυτο κολλαμε τι καθε μαρκα που θελει ο καθενας στο καζανι του και βγαζουμε μια μαρκα καινουργια 

4μελης οικογένεια είμαστε. 

7 λεπτά πριν, vasilk είπε

Προσωπικά 4τμ συλλέκτη δεν θα πρότεινα σε κανέναν που δεν ξέρει και δεν θέλει να ασχοληθεί με τον ηλιακό του. Το μισό χρόνο το δοχείο θα δουλεύει στα όρια με αρνητικές επιπτώσεις στην μακροζωία του.

Τα 3τμ μοιάζουν πιο ισορροπημένη και ασφαλής επιλογή για τους περισσότερους. Ειδικότερα αφού μιλάμε για έναν από τους αποδοτικότερους συλλέκτες (Nobel apollon).

Προτείνω 160/3. Για τον εαυτό μου έχω βάλει 200/4 αλλά είναι σκεπασμένο ακόμα και τώρα Οκτώβρη.

Συζητάμε την διαφορά 160λτ/3τμ με 200λτ/4τμ (τιμή, απόδοση, απόσβεση κτλ) Εσύ τι προτείνεις;

Αν θέλεις να ανοίγεις συνέχεια τη βρύση το χειμώνα για να πλύνεις πρόσωπο, χέρια, πόδια, πιάτα κτλ. ούτε ο 160/3 σου φτάνει, ούτε ο 200/4 σου φτάνει και ούτε κανένα άλλο. Ο ηλιακός είναι ένας συμβιβασμός και όχι η τέλεια μηχανή. Συν ότι είναι επένδυση οπότε πριν τα "τινάξει" πρέπει να έχει βγάλει τα λεφτά του και κάτι παραπάνω.

Nobel classic, όχι apollon. Τι διαφορά έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 26ska είπε

4μελης οικογένεια είμαστε. 

Nobel classic, όχι apollon. Τι διαφορά έχει; 

για 4 ατομα η βαζεις 2 πλακες 2τετραγωνικα η βαζεις 160 λιτρα με μια πλακα 2,5 τετραγωνικα που εχει μεσα 12 φιλα φ8 και εισαι κυριος ολα αυτα τα ονοματα δεν σημαινουν τιποτα για μενα και τα λεφτα που βρισκεις στο σκρουτζ ειναι παρα πολλα αν ησουν θεσσαλονικη θα σε βοηθουσα με πολυ λιγοτερα χρηματα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilk είπε

Προσωπικά 4τμ συλλέκτη δεν θα πρότεινα σε κανέναν που δεν ξέρει και δεν θέλει να ασχοληθεί με τον ηλιακό του. Το μισό χρόνο το δοχείο θα δουλεύει στα όρια με αρνητικές επιπτώσεις στην μακροζωία του.

Τα 3τμ μοιάζουν πιο ισορροπημένη και ασφαλής επιλογή για τους περισσότερους. Ειδικότερα αφού μιλάμε για έναν από τους αποδοτικότερους συλλέκτες (Nobel apollon).

Προτείνω 160/3. Για τον εαυτό μου έχω βάλει 200/4 αλλά είναι σκεπασμένο ακόμα και τώρα Οκτώβρη.

Συζητάμε την διαφορά 160λτ/3τμ με 200λτ/4τμ (τιμή, απόδοση, απόσβεση κτλ) Εσύ τι προτείνεις;

Αν θέλεις να ανοίγεις συνέχεια τη βρύση το χειμώνα για να πλύνεις πρόσωπο, χέρια, πόδια, πιάτα κτλ. ούτε ο 160/3 σου φτάνει, ούτε ο 200/4 σου φτάνει και ούτε κανένα άλλο. Ο ηλιακός είναι ένας συμβιβασμός και όχι η τέλεια μηχανή. Συν ότι είναι επένδυση οπότε πριν τα "τινάξει" πρέπει να έχει βγάλει τα λεφτά του και κάτι παραπάνω.

Ακριβώς όπως το είπες.

Όσα λίτρα κι αν είναι δεν θα σου φτάνει, αν χρησιμοποιείς συνέχεια ζεστό νερό -κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά.

Ξέρω πολλούς που το χειμώνα ξοδεύουν περισσότερο από το καλοκαίρι, καθώς για όλα, ακόμη και ξέπλυμα πιάτων, χρησιμοποιούν ζεστό νερό!

Προσωπικά τον ηλιακό τον θέλω για την ευκολία που σου δίνει, ότι τον περισσότερο χρόνο έχεις ζεστό νερό όποτε το χρειαστείς, χωρίς να περιμένεις πότε θα ζεσταθεί.

Όσο για την απόσβεση την υπολογίζω με το πόσο ρεύμα θα ξόδευα αν ήθελα να έχω συνέχεια ζεστό νερό χωρίς ηλιακό!

 

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εγκατάσταση τι σωλήνες είναι καλύτεροι?

Πολυστρωματικοί ή ανοξείδωτοι σωλήνες?  Με ενσωματωμένη μόνωση ή με ξεχωριστή?!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vasilk είπε

Όχι φυσικά. 45 ώρες δεν θα ανάψει ούτε συνολικά το 160/3 και όχι περισσότερο από το 200/4 που συζητάμε. Πως κανείς την παραδοχή ότι για 90 μέρες θα ανάβει ρεύμα 30' περισσότερα από το 200/4; Δηλαδή συνολικά ποσό θα ανάβεις τον 200/4 και πόσο το 160/3; 200 ώρες το 160/3 και 150 ώρες το 200/4; Δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα.

Αν θέλεις ας κάνουμε μια προσέγγιση για τις 100 δυσκολίες μέρες (Δεκ. Ιαν. Φεβ.) Τις μισές (50) μέρες θα μπορέσει να κάνει μπάνιο με τον ήλιο όποιο και να πάρει. Τις 20 δεν θα έχει καθόλου ήλιο οπότε ρεύμα θα βάλει όποιο και να πάρει. Η διαφορά θα είναι για 30 μέρες. Με το 200/4 θα χρειαστεί να το "βοηθήσει" ανάβοντας 10-20 λεπτά το ρεύμα, με το 160/3 θα ανάβει 30-40 λεπτά. Διαφορά 20' την ημέρα, 10 ώρες το χρόνο. Απόσβεση των 150€ σε 18-20 χρόνια.

Προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι η διαφορά είναι και μικρότερη καθώς ούτε θα κάνει κάθε μέρα μπάνιο το χειμώνα, ούτε η διαφορά θα είναι 20' κάθε μέρα (30% διαφορά έχουν οι δύο συλλέκτες).

Κοίτα, τα 1200€-1250€ τα είπα στο περίπου αλλά η αλήθεια είναι πως είχα στο μυαλό μου το 200/4. Για το 160/3 πιθανόν να είναι λιγότερα. 

Ας πάρουμε τις δικές σου παραδοχες. Τις μισές λες θα κάνει μπάνιο με όποιον και να πάρει; Σε πόσα ατομα αναφέρεσαι; Γιατί μιλάει για 4 άτομα. Με τον ένα θα κάνουν ίσως δύο με τον άλλο μίνιμουμ 3. Άρα ακόμα και για το ένα ακόμα άτομο με τον 160αρι θα ανάψει θερμοσίφωνο ενώ με τον άλλο όχι. 

Τελος πάντων, ακόμα και με 20 λεπτά πάντως που τελικά λες, μακροπρόθεσμα θα κάνει εξοικονόμηση αυτών των 150€ και θα έχει κέρδος μετά την περίοδο της εξοικονόμησης. 

Στην "δωρεάν ενέργεια" (που δεν είναι και δεδομένη) καλύτερα είναι να το λίγο παραπάνω παρά το λίγο λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...