Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, kostas/88 είπε

Επειδή δυσκολεύομαι να ακολουθήσω 400 σελίδων topic μπορείς να με βοηθήσεις λίγο γιατί όλα αυτά που μου είπε είναι marketing και τι θα πρέπει να προσέξω εγώ που ψάχνω έναν ηλιακό για να είναι "καλός" ποίες από της προδιαγραφές αξίζουν και μέχρι πόσα λεφτά αξίζει τελικά να δώσει ένας μέσος χρήστης με 4 άτομα στο σπίτι. 

Φίλε μου, συμμετέχω στο παρόν νήμα αρκετά χρόνια και ήδη έχω γράψει, ξαναγράψει και ματαξαναγράψει τις όποιες γνώσεις μου (χώρια του πόσοι άλλοι έχουν πει τα ίδια ή παρόμοια) απαντώντας σε συνφορουμίτες.

Πλέον έχω πάψει να το κάνω αυτό αφού η συγκεκριμένη προσέγγιση οδήγησε (κατά τη γνώμη μου πάντα) στον γιγαντισμό και στο χάος του παρόντος νήματος. Άνθρωποι (δεν αναφέρομαι σε εσένα) που βαριόντουσαν να ψάξουν ρωτούσαν και ξαναρωτούσαν πράγματα που ήδη είχαν ειπωθεί με αποτέλεσμα να φτάσουμε σε αρκετές χιλιάδες απαντήσεις και στο χάος των πληροφοριών που υπάρχει τώρα.

Πλέον απαντώ μόνο όταν ερωτηθεί κάτι νέο (και το γνωρίζω φυσικά) ή κάτι που δεν έχει καλυφθεί πολλές φορές (τα "χάλκινο vs ανοξείδωτου vs glass", "άθραυστα κρύσταλλα", "τιτάνιες" εγγυήσεις ή υλικά, κλπ δεν είναι μέσα σε αυτά).

Θα πει κανείς ότι "τότε μην απαντάς καθόλου ή αν μπεις στη διαδικασία να γράψεις ένα τέτοιο σεντόνι σαν αυτό τουλάχιστον απάντησε στις ερωτήσεις του ανθρώπου". Το να μην σου απαντήσω καθόλου, από την στιγμή που μου απευθύνεσαι προσωπικά quotάροντας το post μου, δεν το θεωρώ ευγενικό και σίγουρα δεν μου ταιριάζει. Και αφού μπαίνω στην διαδικασία να σου απαντήσω (και φυσικά δεν θέλω να επαναλάβω πράγματα που έχω πει) το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να σου εξηγήσω τους λόγους, ελπίζοντας ότι θα καταλάβεις. Τώρα αν κάποιος, γι' αυτή την προσέγγιση, θέλει να μου προσάψει τον τίτλο του "παράξενου" ή και του "στριμμένου" σαφώς και μπορώ να το δεχτώ αφού πλέον ηλικιακά μπορεί να είμαι πια εκεί :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, maneni είπε

αληθεια μας την λες και απο πανω? Μηπως διαβασες καθολου στο νημα να δεις τι εχουμε γραψει?

Ή μηπως θες καθε φορα που ρωταει καποιος να λεμε τα ιδια και τα ιδια επειδη βαριετε να διαβασει?

εχω αναφερθει στο ζητημα παλαιοτερα και εμμεσα ηδη απαντησα στο προηγουμενο μηνυμα:  " ολα τα κατασκευαζει βουλγαρια "

ΝΑ ενισχυσουμε λιγο την τοπικη αγορα αδερφε.....

Πέραν του ότι κατασκευαζεται στην Βουλγαρία είναι ένας πολύ καλός ηλιακός σωστά; Προσανατολιζομαι σε nobel γιατί έχει περισσότερες επιλογές στο μέγεθος του συλλέκτη από ότι ο sonne και δεν είμαι σίγουρος αν τα 2.4 του φαεθοντα με καλύπτουν σε σχέση με τα 3 που δινει ο nobel classic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, 26ska said:

Πέραν του ότι κατασκευαζεται στην Βουλγαρία είναι ένας πολύ καλός ηλιακός σωστά; Προσανατολιζομαι σε nobel γιατί έχει περισσότερες επιλογές στο μέγεθος του συλλέκτη από ότι ο sonne και δεν είμαι σίγουρος αν τα 2.4 του φαεθοντα με καλύπτουν σε σχέση με τα 3 που δινει ο nobel classic. 

Και γιατί να μην πας στα 4 του Nobel Classic. Μικρή η διαφορά και αξίζει νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, orck είπε

Ένα σύστημα που αντικαθιστά την ανάγκη ύπαρξης ανωδιου ονόματι sencor, ξέρουμε κάτι;

Αν με το "ξέρουμε κάτι;" εννοείς τι είναι αυτό το πράγμα, εδώ είσαι.

Αν όμως θες παραπάνω πληροφορίες από κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει, δυστυχώς δεν είμαι εγώ αυτός.

Από τα λίγα που ξέρω είναι ότι γενικά δεν είναι απαραίτητο σε περιοχές με νορμάλ νερά (πχ ΕΥΔΑΠ) εκτός πια αν θέλουμε να γλυτώσουμε την αλλαγή του ανοδίου (και αυτό όμως θέλει αντικατάσταση το ανόδιό του κάθε περίπου 2 χρόνια). Κανονικά δεν πρέπει να καταργεί ούτε την περιοδικότητα του service αφού αυτό πρέπει να συνεχίσει να γίνεται για διάφορους λόγους. Από αντικατάσταση της φλάντζας και της αντίστασης μέχρι καθαρισμό (όταν είναι εφικτό) των αλάτων.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Και γιατί να μην πας στα 4 του Nobel Classic. Μικρή η διαφορά και αξίζει νομίζω.

Θεωρώ ότι δεν μου χρειάζεται 4 είμαστε 4μελης οικογένεια με 2 παιδάκια και είμαι στα 160 lt, ψάχνοντας τα τετραγωνικά του συλλέκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το αναφερομενο συστημα (ενεργητικο) υποτιθεται οτι αντικαθιστα τα ανοδια (παθητικο) και μαλιστα δεν εχει νοημα να ειναι μαζι γιατι θα εππηρεασει τη λειτουργια του πρωτου.

σε 160 (για κεντρικη ελλαδα) θα προτεινα 3τμ.

Προσοχη στα 200 με 4τμ γιατι υπαρχει σιγουροσ κινδυνος υπερθερμανσης (τουλαχιστον στους αποδοστικους ηλιακους) . Καλυψη λοιπον κλπ

 

Επεξ/σία από maneni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kostas/88 είπε

φιλε μου να σου πω την αλήθεια εγώ πήγα και πήρα τον cosmosolar που είπα πιο πάνω έχει 170ari  μπόιλερ με επένδυση τιτανίου που είναι στο ίδιο επίπεδο αντοχής και καθαρότητας με τον χαλκό υπερεπιλεκτικο συλλέκτη με επένδυση τιτανίου τριπλής ενέργειας 1000 euro με άτοκες δόσης από την έκθεση έτσι κι αλλιώς εκεί παίζουν οι καλοί 1000ρικο περιπου

μέσα στην βδομάδα θα τον έχω θα δω και τους ορους τις εφόρου ζωής εγγύησης (αυτός είπε μονο ένα service τον 45 euro κάθε 2 χρονια) και όλα καλά γιατί δεν έχω τις γνώσης ούτε τον χρόνο να ασχοληθώ άλλο γιατί είμαι μονο με ηλιακό 20 αιτίας που χάλασε η αντίσταση και παίζω μονο με τον ήλιο

για να μη λεμε μπουρδες, τιτανιο εχει η βαφη του συλλεκτη οχι το μποιλερ. Το μποιλερ ειναι glass οπως ολα τα αλλα glass. Οπου glass = χαλυβας με επισμαλτωση. "τιτανιο" ειναι η μπλε βαφη του συλλεκτη (σε αντιθεση με τους ΄'παλιους" μη επιλεκτικους που τους βαφανε μαυρους)

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Θεωρώ ότι δεν μου χρειάζεται 4 είμαστε 4μελης οικογένεια με 2 παιδάκια και είμαι στα 160 lt, ψάχνοντας τα τετραγωνικά του συλλέκτη. 

4μελης πηγαινε στα 200. 160 μπορει να φτανουν σημερα, σε 5 χρονια οσο μεγαλωνουν τα παιδια δε θα φτανουν με τιποτα.

1 ώρα πριν, orck είπε

Ένα σύστημα που αντικαθιστά την ανάγκη ύπαρξης ανωδιου ονόματι sencor, ξέρουμε κάτι;

υπαρχει και ελληνικο, https://www.stopcor.gr/product.php?products_id=253, μια χαρα δουλευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

170ari  μπόιλερ με επένδυση τιτανίου

 

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

για να μη λεμε μπουρδες, τιτανιο εχει η βαφη του συλλεκτη οχι το μποιλερ. Το μποιλερ ειναι glass οπως ολα τα αλλα glass. Οπου glass = χαλυβας με επισμαλτωση. "τιτανιο" ειναι η μπλε βαφη του συλλεκτη (σε αντιθεση με τους ΄'παλιους" μη επιλεκτικους που τους βαφανε μαυρους)

αυτό γράφω πιο πάνω με επενδυση τιτανίου έχει ένα στρώμα όλο το μπόιλερ που είναι ατόφιο ανοξείδωτο ατσάλι αν λέει βλακείες λέει βλακείες όπως κι να έχει θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο είναι η δεν είναι με επίστρωση τιτανίου τώρα αν βγει η δεν βγει καλός δεν το ξέρω απλά θα ζήσω με αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas/88 είπε

αυτό γράφω πιο πάνω με επενδυση τιτανίου έχει ένα στρώμα όλο το μπόιλερ που είναι ατόφιο ανοξείδωτο ατσάλι αν λέει βλακείες λέει βλακείες όπως κι να έχει θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο είναι η δεν είναι με επίστρωση τιτανίου τώρα αν βγει η δεν βγει καλός δεν το ξέρω απλά θα ζήσω με αυτό

αντε παλι ... δεν εχει το μποιλερ 'στρωμα τιτανιου΄ λεμεε. Ο συλλεκτης εχει, βαφη που μεσα εχει τιτανιο και γιαυτο βγαινει μπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

αντε παλι ... δεν εχει το μποιλερ 'στρωμα τιτανιου΄ λεμεε. Ο συλλεκτης εχει, βαφη που μεσα εχει τιτανιο και γιαυτο βγαινει μπλε.

οκ οκ καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kostas/88 είπε

αυτό γράφω πιο πάνω με επενδυση τιτανίου έχει ένα στρώμα όλο το μπόιλερ που είναι ατόφιο ανοξείδωτο ατσάλι αν λέει βλακείες λέει βλακείες όπως κι να έχει θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο είναι η δεν είναι με επίστρωση τιτανίου τώρα αν βγει η δεν βγει καλός δεν το ξέρω απλά θα ζήσω με αυτό

Για την ακρίβεια, το σμάλτο έχει κάποια πρόσμιξη οξειδίου τιτανίου. Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για επένδυση τιτανίου, ούτε για υπόστρωμα ανοξείδωτου ατσαλιού. Αν στα είπαν αυτά,  περνάνε στο επίπεδο της εξαπάτησης.

Για να μην επαναλαμβανόμαστε δες παλιότερα ποστ εδώ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 26ska είπε

Θεωρώ ότι δεν μου χρειάζεται 4 είμαστε 4μελης οικογένεια με 2 παιδάκια και είμαι στα 160 lt, ψάχνοντας τα τετραγωνικά του συλλέκτη. 

Πήγαινε στα 200 αδερφέ....όταν φτάσουν στην αρχή της εφηβείας(και μετά), δεν θα σου φτάνουν τα 160!!Εκτός αν οικονομικώς δεν σε νοιάζει και πείς οτι πάς για καινούριο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Devotee είπε

Πήγαινε στα 200 αδερφέ....όταν φτάσουν στην αρχή της εφηβείας(και μετά), δεν θα σου φτάνουν τα 160!!Εκτός αν οικονομικώς δεν σε νοιάζει και πείς οτι πάς για καινούριο.....

Με νοιάζει και με με παράνοιαζει. Ότι μπει, μπήκε δεν υπάρχει δυνατότητα για αλλαγή. Ανεβαίνει κ άλλο το ποσό με 200lt,θα το κοιτάξω. 2.4 που έχει ο sonne faethon, μικρός δεν είναι; 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 26ska είπε

Με νοιάζει και με με παράνοιαζει. Ότι μπει, μπήκε δεν υπάρχει δυνατότητα για αλλαγή. Ανεβαίνει κ άλλο το ποσό με 200lt,θα το κοιτάξω. 

Η διαφορά 160/3 με 200/4 είναι 150€. Δεν είναι αμελητέα. Είναι ένα σοβαρό ποσό χωρίς όμως να είναι και απαγορευτικό (σε μια επένδυση 1200€-1250€ μαζί με την εγκατάσταση).

Τα 160/3 είναι πολύ καλή λύση και επαρκή για 4μελη οικογένεια. Για 8-9 μήνες θα έχεις ΖΝΧ χωρίς το παραμικρό συμβιβασμό (τους 4-5 ίσως χρειαστεί να το σκεπάσεις μερικός). Για τους δύσκολους 3-4 μήνες θα χρειαστεί να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς. Πχ δεν θα μπορείτε να κάνετε μπάνιο και οι 4 την ίδια μέρα. Θα κάνετε 2 σήμερα, 2 αύριο. Και θα χρειαστεί να ανάψεις και λίγο ηλεκτρικό μέρες που αν είχες 200/4 μπορεί να μην χρειαζόταν. Όταν δεν θα έχει ήλιο όποιο και να είχες ηλεκτρικό θα άναβες.

Με το 200/4 σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις λιγότερους συμβιβασμούς τους 3-4 μήνες. Θα κάνεις και εδώ αλλά λιγότερους γιατί τα 4τμ αποδίδουν 30% περισσότερα από τα 3τμ. Θέλει προσοχή όμως και σκέπασμα 4-5 μήνες το καλοκαίρι.

Σαν επένδυση ο 160/3 έχω την εντύπωση πως θα κάνει πιο γρήγορα απόσβεση τα λεφτά του. Τα 150€ φτάνουν να ανάψεις την αντίσταση (4kw) 180-200 ώρες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...