Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Zinko είπε

Άν έιναι να γινουμε ειδημονες κ εμεις οι κοινοι καταναλωτες....σωθηκαμε αν ειναι ετσι ......αυτοι μου ειπαν  θα ρθουν να το δουν μηπως συμπληρωσουν κ υγρα....κ οτι πρεπει να κλεινω το καλοκαιρι τα νερα του καλοριφερ...ισχυει αυτο;;

Αυτό δεν τόχω αλλά εγώ στο δικό μου και τώρα το χειμώνα όταν έχει ήλιο  και ζεσταίνεται από αυτόν κλείνω τα νερά του καλοριφέρ.Το καλοκαίρι κλειστά τα έχω πάντα έτσι κι αλλιώς.

Εδώ εσένα δεν έχει ζεστό νερό τώρα που έχει ήλιο τα κλειστά νερά το καλοκαίρι τους μαράνανε. Α ρε μαστόροι να σου πετύχουν.:lol:

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/3/2019 στις 7:01 ΜΜ, gia_nnis είπε

Πλακα κανω.. απλα οταν δινει μεγαλες θερμοκρασιες και ξερεις οτι τις επομενες μερες θα εχει ηλιοφανεια να ανοιγεις συνεχεια το ζεστο για να τον ανακουφιζεις...

Και μενα σημερα εδωσε καυτο.. τραβηξα καποια λιτρα νερο και παλι καυτο βγαζει... Ακομα και για μικρη χρηση τραβαω απο το ζεστο..

Στο κλειστο απο ποσο μεχρι ποσο?

Όταν έχει καυτό νερό όσο και να τραβήξεις σε 20 λεπτά το έχει ξαναζεστανει.

Οπότε το να τραβάς συνέχεια νερό είναι χαζό.

Η μόνη λύση είναι να σκεπασεις τον μισό ηλιακό.

Σκέψου ότι έχεις μια σόμπα που καίει και επάνω έχεις μια κατσαρόλα όπου βράζει το νερό.εαν τραβήξεις λίγο και το ξαναγεμίσεις σε 10 λεπτά δεν θα ξαναβρασει?

Οπότε πρέπει να μειώσεις την ζέστη.

Και το να σπαταλάς άσκοπα το νερό εκτός από άκυρο δεν είναι και οικολογικό.

Μετά τον Μάιο αφήνω μόνο 30 πόντους της πλάκας χωρίς να το σκεπάσω και πάλι η θερμοκρασία είναι μεγάλη.

Οπότε όσο και να τραβήξεις δεν κάνεις τίποτα εάν δεν καλύψεις τον συλλέκτη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Zinko είπε

Άν έιναι να γινουμε ειδημονες κ εμεις οι κοινοι καταναλωτες....σωθηκαμε αν ειναι ετσι ......αυτοι μου ειπαν  θα ρθουν να το δουν μηπως συμπληρωσουν κ υγρα....κ οτι πρεπει να κλεινω το καλοκαιρι τα νερα του καλοριφερ...ισχυει αυτο;;

Νερά καλοριφέρ.. άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.. Τα Ρακορ πρέπει να ζεματανε που σημαίνει οτι ανεβάζει θερμοκρασία το κλειστό κύκλωμα. Εσένα όχι γιαυτό δεν ζεσταίνει το νερό. Κάτι γίνεται με την κυκλοφορία του υγρου. Αυτό να τους πεις. Και σίγουρα να φτιάξουν την κλίση του σωλήνα σωστά 

Επεξ/σία από makevius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Να μαι κ εγώ. 

FB_IMG_15529959202862870.jpg

Ο σωληνας της επιστροφης γιατι ειναι στραβος? φυσαγε εκεινη την στιγμη???  Σπιράλ δεν σου εβαλαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, dchatz είπε

Εγω μέτρησα τη διάσταση του συλλέκτη, έβαλα 10 εκ. επιπλέον γύρω γύρω, πήγα σε έναν τεντά, μου έφτιαξε ένα πανί με τις διαστάσεις αυτές, έβαλε και 6 τρύπες γύρω γύρω και το δένω πάνω στο συλλέκτη με σχοινί που το περνάω από κάτω.

Το καλοκαίρι π.χ. αν χρησιμοποιείται πολύ λίγο ο θερμοσίφωνας διπλώνω το πανί και αφήνω εκτεθειμένο π.χ. το μισό ή το ένα τρίτο του συλλέκτη.

@dchatz Αν επιτρέπεται πόσα σου πήρε ο τεντάς και για τι μέγεθος συλλέκτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Όταν έχει καυτό νερό όσο και να τραβήξεις σε 20 λεπτά το έχει ξαναζεστανει.

Οπότε το να τραβάς συνέχεια νερό είναι χαζό.

Η μόνη λύση είναι να σκεπασεις τον μισό ηλιακό.

Σκέψου ότι έχεις μια σόμπα που καίει και επάνω έχεις μια κατσαρόλα όπου βράζει το νερό.εαν τραβήξεις λίγο και το ξαναγεμίσεις σε 10 λεπτά δεν θα ξαναβρασει?

Οπότε πρέπει να μειώσεις την ζέστη.

Και το να σπαταλάς άσκοπα το νερό εκτός από άκυρο δεν είναι και οικολογικό.

Μετά τον Μάιο αφήνω μόνο 30 πόντους της πλάκας χωρίς να το σκεπάσω και πάλι η θερμοκρασία είναι μεγάλη.

Οπότε όσο και να τραβήξεις δεν κάνεις τίποτα εάν δεν καλύψεις τον συλλέκτη.

Να σκεπασω επειδη ο καιρος ειναι ανωμαλος..!!! Απο το Σαββατο ειχαμε ηλιοφανεια και ειχε τρομερη αποδοση..!!! Τεταρτη-Πεμπτη θα εχουμε συννεφια.. Να τον σκεπαζα για τις 3 αυτες μερες... δεν αξιζει.. Οσο τραβας βοηθας...  Δεν ειπε κανεις για ασκοπα.. Απλα οτι χρηση κανεις τραβας απο το ζεστο..  Μπορεις να γεμισεις και κουβα για την λεκανη.. Ετσι μειωνεις και την χρηση στο καζανακι..!!!🙄  

Παππου ακους!!!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοριφερ ειναι αρχαιο οποτε νομιζω δεν ειναι για συχνα ανοιξε κλεισε...πρεπει να αλλαχθουν αυτα που κλεινουν τα νερα γιατι τα πειραξε αυτος κ εχω κατι δακρυσματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Ο ΜΑΛΤΕΖΟΣ βάζει σωλήνα χαλκού με μόνωση, αυτό που βλέπω μάλλον είναι πλαστική τουμπόραμα 

Μόνο στο ακριβό του μοντέλο (ανοξειδωτο) βάζει χάλκινες σωλήνες. Με αυτά που κάνει χαλάει το όνομα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ο σωληνας της επιστροφης γιατι ειναι στραβος? φυσαγε εκεινη την στιγμη???  Σπιράλ δεν σου εβαλαν?

Ότι βλέπεις Γιάννη, δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτά.Επηρεαζει σε κάτι αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vasilk είπε

Το είχα υποψιαστεί, είναι το πρώτο που σου έγραψα. Δεν υπάρχει σωστή κλήση για να κυκλοφορεί άνετα το νερό. Και αν δεν είναι οφθαλμαπάτη, πρέπει να δημιουργείται και σιφώνι που σου έγραψε και ο φίλος πιο πάνω.

Δείγμα ανευθυνότητας από τον εγκαταστάτη αλλά και από τις εταιρίες γενικότερα. Τα δοχεία με την είσοδο του κλειστού κυκλώματος στη μέση έχουν σχεδιαστεί για διπλούς συλλέκτες. Για μονό συλλέκτη δεν είναι κατάλληλα. Για μονούς συλλέκτες καταλληλότερα είναι με είσοδο στα πλάγια. Δεν μπορεί να μην το καταλαβαίνουν οι εταιρίες και οι πωλητές τους αλλά κάνουν την πάπια. Άσε να του πουλήσουμε και σιγά μην καταλάβει ο άσχετος πελάτης.

Ανευθυνότητα και από τον εγκαταστάτη φυσικά. ΟΚ, είναι δύσκολη να δώσεις καλή κλήση αλλά κάτι μπορεί να γίνει. Όχι να του το αφήσεις με συφώνι του ανθρώπου. Στο σπίτι του έτσι το έχει, με σιφώνι; Έστω κόψε 3εκ.-4εκ. τη σωλήνα να φτάσει τουλάχιστον 0 η κλήση. Πως να κυκλοφορήσει το ζεστό νερό με το σιφώνι που του άφησες; Αυτή η εγκατάσταση δεν θα αποδώσει ποτέ το 100%. Άποψη μου, στείλε τους τη φωτογραφία και να απαιτήσεις να κόψουν το κώλο τους και να κάνουν κάτι ώστε να έχει λίγο καλύτερη κλήση. Ας βρούνε αυτοί τι πρέπει να κάνουν. Δουλειά τους είναι.

Έχω δει πολλά τέτοια. Και ψάχνεται ο καημένος ο κοσμάκης γιατί δεν αποδίδει ο ηλιακός. Αν είναι να γίνουμε ειδικοί για να καταλάβουμε τι μ@λ@κία κάνει ο κάθε ανεύθυνος εγκαταστάτης θα το βάζαμε μόνοι μας.

Όντως έχει ανάποδη κλίση , και όντως φταίει και μάστορας, αλλά είναι και δύσκολο να κουρμπαρεις σε τόσο μικρή απόσταση την σωλήνα που είναι 22χ3. Θα μπορούσαν οι κατασκευαστές , οχι να αλλάξουν το δοχείο τους αφού είναι κοινό είτε για έναν είτε για δύο συλλέκτες, αλλά τουλάχιστον στην εισαγωγή να σου έδιναν το ανοξείδωτο σπιραλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ότι βλέπεις Γιάννη, δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτά.Επηρεαζει σε κάτι αυτό; 

Οχι γιατι ειναι η επιστροφη και κατηφοριζει..

Ο σωληνας δεν ειναι μεταλλικος?

Και η πανω δεν επρεπε να ηταν πιο οβαλ??? Ρωταω να απαντησει καποιος...

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Zinko είπε

Άν έιναι να γινουμε ειδημονες κ εμεις οι κοινοι καταναλωτες....σωθηκαμε αν ειναι ετσι ......αυτοι μου ειπαν  θα ρθουν να το δουν μηπως συμπληρωσουν κ υγρα....κ οτι πρεπει να κλεινω το καλοκαιρι τα νερα του καλοριφερ...ισχυει αυτο;;

Δεν έχει καμία σχέση το καλοριφέρ. Τι φοβούνται μην τυχόν και πάρει ανάποδη κυκλοφορία και σου ζεσταίνει τα σώματα??? Εκτός αν έχεις σώματα πάνω από το ύψος του ηλιακού :-)

6 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Οχι γιατι ειναι η επιστροφη και κατηφοριζει..

Ο σωληνας δεν ειναι μεταλλικος?

Και η πανω δεν επρεπε να ηταν πιο οβαλ??? Ρωταω να απαντησει καποιος...

Όντως και μένα μου κάνει εντύπωση , αυτό θά φαινόταν με μια φωτογραφία στο πλάι. Αν ήταν πλαστική θα ήταν τσακισμένη σίγουρα, αλλά επειδή προφανώς είναι μεταλλικό σπιράλ φαίνεται έτσι, δεν πρέπει να έχει κάποιο προβλημα. Καλορίζικος και καλά μπάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανοξειδωτος ειναι....κ αλλη βλακεια εκαναν δηλαδη....αλλο θεμα;;κατι με ρωταγαν με τις μονωσεις ....δηλαδη τι μπορει να γινει στον απο κατω;;...ο απι κατω εχει ηδη θεμα με υγρασια αν κ εχρι μπει μονωση οποτε μου ειπε δεν τον νοιαζει...

Πηγα στον μαλτεζο για να γλιτωσω να μαθω εγω κ να ψαχτω κ εμπλεξα χειροτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, troi.g είπε

Δεν έχει καμία σχέση το καλοριφέρ. Τι φοβούνται μην τυχόν και πάρει ανάποδη κυκλοφορία και σου ζεσταίνει τα σώματα??? Εκτός αν έχεις σώματα πάνω από το ύψος του ηλιακού :-)

Όντως και μένα μου κάνει εντύπωση , αυτό θά φαινόταν με μια φωτογραφία στο πλάι. Αν ήταν πλαστική θα ήταν τσακισμένη σίγουρα, αλλά επειδή προφανώς είναι μεταλλικό σπιράλ φαίνεται έτσι, δεν πρέπει να έχει κάποιο προβλημα. Καλορίζικος και καλά μπάνια.

Το λεω γιατι και εμενα σπιραλ ειναι και οπτικα δεν φαινεται ετσι.. Και οσους αλλους εχω δει οπτικα δεν εχουν αυτη την κλιση..

Ρωταω γιατι εκει παιζει ρολο.. και πρεπει να ειναι απολυτα σωστα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

Το λεω γιατι και εμενα σπιραλ ειναι και οπτικα δεν φαινεται ετσι.. Και οσους αλλους εχω δει οπτικα δεν εχουν αυτη την κλιση..

Ρωταω γιατι εκει παιζει ρολο.. και πρεπει να ειναι απολυτα σωστα!!!

Έτσι όπως το λές είναι. Εκεί παίζει ρόλο σε ποια θέση έσφιξε το ταυ ο μάστορας. Αν δεν έχει τσακίσει προφανώς δεν θα έχει πρόβλημα. Είναι σχεδόν απίθανο να τσάκισει το σπιράλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...