Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Zinko είπε

Δεν το ηξερα καν...τι ειναι αυτο;;;

Είναι για το κλειστό κύκλωμα ,για να μην χάνεις υγρά και θες συμπληρωμα.Αλλα από ότι βλέπω δεν βαζει σχεδόν κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά έπρεπε να καίνε αυτά .Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα στο Μαλτέζο, ειναι τριπλής μήπως θέλει καμιά εξαέρωση.. Πάντως αν και σήμερα αύριο δε ζεστάνει καλά πήγαινε.. Και ο σωλήνας φαίνετε καθαρά οτι εχει αρνητικη κλίση, δε θα έπρεπε.

Επεξ/σία από makevius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ΜΑΛΤΕΖΟΣ βάζει σωλήνα χαλκού με μόνωση, αυτό που βλέπω μάλλον είναι πλαστική τουμπόραμα 

Επεξ/σία από adsl2+
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάτι παίζει,για να μην καεί τόσες μέρες με τέτοια ηλιοφάνεια.Ο δικός μου που τον έβαλα την προηγούμενη Πέμπτη που είχε συννεφιά και Παρασκευή βροχή, την Κυριακή το μεσημέρι ζεματαγε.Παρε τηλέφωνο την εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zinko είπε

Εινσι ζεστα δεν καινε..τα ακουμπαω ανετα..received_852847221773932.jpeg.fb06c55094516317097bde9e863ffeed.jpeg

Το είχα υποψιαστεί, είναι το πρώτο που σου έγραψα. Δεν υπάρχει σωστή κλήση για να κυκλοφορεί άνετα το νερό. Και αν δεν είναι οφθαλμαπάτη, πρέπει να δημιουργείται και σιφώνι που σου έγραψε και ο φίλος πιο πάνω.

Δείγμα ανευθυνότητας από τον εγκαταστάτη αλλά και από τις εταιρίες γενικότερα. Τα δοχεία με την είσοδο του κλειστού κυκλώματος στη μέση έχουν σχεδιαστεί για διπλούς συλλέκτες. Για μονό συλλέκτη δεν είναι κατάλληλα. Για μονούς συλλέκτες καταλληλότερα είναι με είσοδο στα πλάγια. Δεν μπορεί να μην το καταλαβαίνουν οι εταιρίες και οι πωλητές τους αλλά κάνουν την πάπια. Άσε να του πουλήσουμε και σιγά μην καταλάβει ο άσχετος πελάτης.

Ανευθυνότητα και από τον εγκαταστάτη φυσικά. ΟΚ, είναι δύσκολη να δώσεις καλή κλήση αλλά κάτι μπορεί να γίνει. Όχι να του το αφήσεις με συφώνι του ανθρώπου. Στο σπίτι του έτσι το έχει, με σιφώνι; Έστω κόψε 3εκ.-4εκ. τη σωλήνα να φτάσει τουλάχιστον 0 η κλήση. Πως να κυκλοφορήσει το ζεστό νερό με το σιφώνι που του άφησες; Αυτή η εγκατάσταση δεν θα αποδώσει ποτέ το 100%. Άποψη μου, στείλε τους τη φωτογραφία και να απαιτήσεις να κόψουν το κώλο τους και να κάνουν κάτι ώστε να έχει λίγο καλύτερη κλήση. Ας βρούνε αυτοί τι πρέπει να κάνουν. Δουλειά τους είναι.

Έχω δει πολλά τέτοια. Και ψάχνεται ο καημένος ο κοσμάκης γιατί δεν αποδίδει ο ηλιακός. Αν είναι να γίνουμε ειδικοί για να καταλάβουμε τι μ@λ@κία κάνει ο κάθε ανεύθυνος εγκαταστάτης θα το βάζαμε μόνοι μας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2019 στις 11:29 ΠΜ, sphinxgr είπε

Έχει κανείς ιδέα τι είναι καλό να βάζουμε στους συλλέκτες όταν δεν τους χρησιμοποιούμε?

Ναι μεν υπάρχουν τα έτοιμα καλύμματα αλλά δεν με πείθουν ότι θα αντέξουν στο χρόνο.

Μπορούμε να φτιάξουμε κάποιο μόνοι μας, το οποίο να είναι ανθεκτικό? Με τι υλικά?

Εγω μέτρησα τη διάσταση του συλλέκτη, έβαλα 10 εκ. επιπλέον γύρω γύρω, πήγα σε έναν τεντά, μου έφτιαξε ένα πανί με τις διαστάσεις αυτές, έβαλε και 6 τρύπες γύρω γύρω και το δένω πάνω στο συλλέκτη με σχοινί που το περνάω από κάτω.

Το καλοκαίρι π.χ. αν χρησιμοποιείται πολύ λίγο ο θερμοσίφωνας διπλώνω το πανί και αφήνω εκτεθειμένο π.χ. το μισό ή το ένα τρίτο του συλλέκτη.

 

Επεξ/σία από dchatz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Zinko είπε

Τρεχα γυρευε δηλαδη....με τις μοιρες με τον προσανατολισμο τι παιζει;;;;πως θα το ελεγξω;;

Δεν είναι τρέχα γύρευε φίλε, τους λες ότι δεν ζεσταίνει ο ηλιακός και απαιτείς να έρθουν να το φτιάξουν.Καινιυργιος ηλιακός είναι κ μάλιστα Μαλτεζος, δηλαδή ακριβό πληρωμένος. 

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Zinko είπε

Τρεχα γυρευε δηλαδη....με τις μοιρες με τον προσανατολισμο τι παιζει;;;;πως θα το ελεγξω;;

επικοινώνησε με τα κεντρικά δες εδώ :https://www.maltezos.gr/index.php/contactus 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zinko είπε

Τρεχα γυρευε δηλαδη....με τις μοιρες με τον προσανατολισμο τι παιζει;;;;πως θα το ελεγξω;;

Παλιά έβαζαν λαστιχένιους σωλήνες οι οποίοι είναι πολύ εύκαμπτοι εύκολοι στην τοποθέτηση και δεν υπήρχαν προβλήματα κυκλοφορίας του νερού.

Τώρα για να ρίξουν το κόστος βάζουν αυτό το τουμπόραμα το οποίο για να το λυγίσεις πρέπει να είσαι μπρατσαράς και μερικές φορές όταν είναι μικρό δεν μπορείς να του δώσεις την σωστή κλίση όπως έγινε με το πάνω δικό σου φίλε.

Καλά ρε παιδί μου μα πόσο άσχετοι είναι κάποιοι.Μόνο φανταχτερές ιστοσελίδες με ωραία λόγια ξέρουν να φτιάχνουν.Παιδιά να προσέχετε τις φανταχτερές ιστοσελίδες.Συνήθως κρύβονται ανίδεοι από πίσω και προσπαθούν με αυτό τον τρόπο να βρούνε πελάτη.Φίλε να τους πάρεις να τους ξεχέσεις και να τους πεις να έρθουν να το φτιάξουν.

Edit.Θα ήθελα να προσθέσω ότι φταίνε και οι κατασκευάστριες εταιρείες.Βάλε ρε παιδί μου την υποδοχή στο μπόιλερ 5-10 πόντους ψηλότερα να μπορεί ο μάστορας να βάλει πιο εύκολα τη σωλήνα και να μην υπάρχει πιθανότητα να κάνει σιφόνι.

Σου χαλάει τη μόστρα  και δεν μπορείς να βάλεις τη φίρμα ή όλοι φασόν βγαίνουν και απλά μπαίνει πάνω μία φίρμα;;;;:angry:Και ο δικός μου που έβαλα πρόπερσι το ίδιο πρόβλημα είχε αλλά ευτυχώς με τα χίλια ζόρια και πιέζοντας δύο το τουμπόραμα το οποίο δε λύγιζε με τίποτε πετύχαμε την κανονική κλίση.

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Να μαι κ εγώ. 

FB_IMG_15529959202862870.jpg

Μεγειά και καλοδούλευτος αλλά δεν μπορώ με τρώει και θα το πω.

Πως σου βάλανε έτσι το πάνω αρμαφλέξ.!!!!!!!!!!!!!!! Τσιγκουνεύτηκαν να βάλουν 10 πόντους ακόμη να δείχνει όμορφο;;;;;;; Σα ξεχειλωμένη κυλότα είναι.:D

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έιναι να γινουμε ειδημονες κ εμεις οι κοινοι καταναλωτες....σωθηκαμε αν ειναι ετσι ......αυτοι μου ειπαν  θα ρθουν να το δουν μηπως συμπληρωσουν κ υγρα....κ οτι πρεπει να κλεινω το καλοκαιρι τα νερα του καλοριφερ...ισχυει αυτο;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Παλιά έβαζαν λαστιχένιους σωλήνες οι οποίοι είναι πολύ εύκαμπτοι εύκολοι στην τοποθέτηση και δεν υπήρχαν προβλήματα κυκλοφορίας του νερού.

Τώρα για να ρίξουν το κόστος βάζουν αυτό το τουμπόραμα το οποίο για να το λυγίσεις πρέπει να είσαι μπρατσαράς και μερικές φορές όταν είναι μικρό δεν μπορείς να του δώσεις την σωστή κλίση όπως έγινε με το πάνω δικό σου φίλε.

Καλά ρε παιδί μου μα πόσο άσχετοι είναι κάποιοι.Μόνο φανταχτερές ιστοσελίδες με ωραία λόγια ξέρουν να φτιάχνουν.Παιδιά να προσέχετε τις φανταχτερές ιστοσελίδες.Συνήθως κρύβονται ανίδεοι από πίσω και προσπαθούν με αυτό τον τρόπο να βρούνε πελάτη.Φίλε να τους πάρεις να τους ξεχέσεις και να τους πεις να έρθουν να το φτιάξουν.

Edit.Θα ήθελα να προσθέσω ότι φταίνε και οι κατασκευάστριες εταιρείες.Βάλε ρε παιδί μου την υποδοχή στο μπόιλερ 5-10 πόντους ψηλότερα να μπορεί ο μάστορας να βάλει πιο εύκολα τη σωλήνα και να μην υπάρχει πιθανότητα να κάνει σιφόνι.

Σου χαλάει τη μόστρα  και δεν μπορείς να βάλεις τη φίρμα ή όλοι φασόν βγαίνουν και απλά μπαίνει πάνω μία φίρμα;;;;:angry:Και ο δικός μου που έβαλα πρόπερσι το ίδιο πρόβλημα είχε αλλά ευτυχώς με τα χίλια ζόρια και πιέζοντας δύο το τουμπόραμα το οποίο δε λύγιζε με τίποτε πετύχαμε την κανονική κλίση.

Μεγειά και καλοδούλευτος αλλά δεν μπορώ με τρώει και θα το πω.

Πως σου βάλανε έτσι το πάνω αρμαφλέξ.!!!!!!!!!!!!!!! Τσιγκουνεύτηκαν να βάλουν 10 πόντους ακόμη να δείχνει όμορφο;;;;;;; Σα ξεχειλωμένη κυλότα είναι.:D

Νταξει δεν με πειράζει το ομορφο,σωστα λειτουργικά θέλω να είναι,αλλά ένα δίκιο το έχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...