Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος το έχει να μας πει για τη λεγεωνελα καλό είναι να μας πει,το είχα στο νου μου κ εγώ για τον ηλεκτρικό πιο πολύ που θα κάτσει καιρό στην αχρηστία από δω και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα. Διαβάζοντας από τη σελίδα που παρατέθηκε, εμένα μου έμειναν τα εξής:

Κινδυνεύεις απο τη λεγεωνέλα αν εισπνεύσεις σταγονίδια που την έχουν, άρα κυρίως στο μπάνιο, αλλά και λιγότερο στο νεροχύτη.
Σε ένα συνηθισμένο σπίτι, ο κίνδυνος δημιουργείται κυρίως από τους θερμοσίφωνες που δε χρησιμοποιούνται πολύ και δεν ζεσταίνονται πάνω από τους 60 βαθμούς.

Οπότε: Ρυθμίζουμε τους θερμοστάτες των θερμοσιφώνων γύρω στο 65.
Αν έχουμε καιρό να τους χρησιμοποιήσουμε, τους αφήνουμε να ζεσταθούν αρκετά. Ειδικά η ηλεκτρικοί που χρησιμοποιούνται ως εφεδρικοί, θα πρέπει να καίνε καλά πριν τη χρήση.
Όταν γυρίζουμε στο σπίτι μετά από μέρες (πχ από διακοπές) αφήνουμε τις βρύσες να τρέξουν και δεν καθόμαστε από πάνω. Το ίδιο και τα καζανάκια, μάλιστα εκεί είναι καλύτερα να τα αφήνουμε άδεια όταν φεύγουμε.
Πάντως δε νομίζω ότι είναι λόγος να ανησυχούμε ιδιαίτερα  στο σπίτι, πιο πολύ να έχουμε το νου μας σε κανένα χώρο φιλοξενίας. Πχ θυμάμαι ότι είχα μείνει σε ένα ενοικιαζόμενο όπου επειδή κόβονταν το νερό συχνά, είχε αποπάνω μια δεξαμενή με φλοτέρ που λειτουργούσε ως προσωρινός αποταμιευτήρας. Αυτό απότι φαίνεται ήταν πολύ επικίνδυνο αν το νερό έμενε στάσιμο για μέρες (πχ από ΣΚ σε ΣΚ).
Επίσης, Νο1 κίνδυνος το κλιματιστικό. Αν πχ λιμνάζει κάπου νερό λόγω κακής αποστράγγισης των συμπυκνωμάτων, είναι πολύ επικίνδυνο να πολλαπλασιαστεί το μικρόβιο και να διασπαρεί στο χώρο μέσω του ανεμιστήρα.

Θα ήθελα να σημειώσω πάντως, ότι αν αρχίσουμε να την ψάχνουμε με τα μικρόβια, θα καταλήξουμε υποχόνδριοι. Ερχόμαστε κάθε στιγμή σε επαφή με δυνητικούς βιολογικούς κινδύνους που υπό συνθήκες μπορούν να μας στείλουν αδάβαστους και το μόνο πρακτικό που μπορούμε να κανουμε είναι να ακολουθούμε κάποιες καλές πρακτικές χωρίς να τρελαινόμαστε κιόλας.
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, naive είπε

Θα ήθελα να σημειώσω πάντως, ότι αν αρχίσουμε να την ψάχνουμε με τα μικρόβια, θα καταλήξουμε υποχόνδριοι. Ερχόμαστε κάθε στιγμή σε επαφή με δυνητικούς βιολογικούς κινδύνους που υπό συνθήκες μπορούν να μας στείλουν αδάβαστους και το μόνο πρακτικό που μπορούμε να κανουμε είναι να ακολουθούμε κάποιες καλές πρακτικές χωρίς να τρελαινόμαστε κιόλας.

👍

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το naive.

Αν και είμαι από αυτούς που στο παρελθόν, ακόμα και το πρόσφατο, έχω οδηγήσει το νήμα προς off-topic ατραπούς, νομίζω ότι τώρα ξέφυγε τελείως από το σκοπό του.

Θεωρώ, προσωπική μου άποψη πάντα, ότι αυτός που ψάχνεται για ηλιακό σύμφωνα με τον τίτλο του νήματος, δεν θα τον ενδιαφέρουν καθόλου τα post των τελευταίων σελίδων (άλλωστε ο όποιος κίνδυνος ελλοχεύει σε όλους τους θερμοσίφωνες, καλούς ή κακούς, ηλεκτρικούς ή ηλιακούς αλλά ακόμα και σε σωληνώσεις, κεφαλές ντουζ, κλπ) και αυτός ο οποίος θα ενδιαφέρεται για τη λεγεωνέλλα σίγουρα δεν θα ψάξει για πληροφορίες στο νήμα "ηλιακός - τι προτείνεται;"

Αν και πρόκειται σαφώς για υπαρκτό κίνδυνο, κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, τα στατιστικά δείχνουν ότι οι πιθανότητες αγγίζουν αυτές του...τζόκερ, ειδικά αν σκεφτεί κανείς όλα αυτά που ΘΑ έπρεπε να κάνει ο καθένας μας και τα οποία δεν κάνουμε για...10ετίες χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα. Αν σε αυτά προσθέσει κανείς και τις επισκέψεις μας σε χώρους εργασίας, ξενοδοχεία, φιλικά σπίτια, γυμναστήρια, πισίνες κλπ καταλαβαίνει ότι μπορεί να μηδενήσει τον κίνδυνο μόνο μέσα σε ένα ελεγχόμενο χώρο σαν τον...ISS. Και βέβαια τα περισσότερα κρούσματα συνήθως αφορούν προσβολή μέσω του κλιματισμού.

Θεωρώ πιο ρεαλιστική προσέγγιση να εφαρμόζονται κάποιοι βασικοί κανόνες υγιεινής πχ αερισμός, όχι απότομες και ακραίες μεταβάσεις από ζεστό σε κρύο, κλπ και να γνωρίζουμε ποια είναι τα συμπτώματα έτσι ώστε να προλάβουμε κάτι τέτοιο στην αρχή παρά το να τρελαθούμε και για να κάνουμε ένα μπάνιο όταν γυρίσουμε από διακοπές να χρειαζόμαστε checklist σαν αυτές που εκτελούν οι πιλότοι προ της απογείωσης :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συννεφιά δε ζεσταίνεται το νερό.

Δεν ξέρω βέβαια μήπως τσιμπάει έστω λίγους βαθμούς μόνο και μόνο από την «έμμεση» ακτινοβολία, αλλά ακόμα κι έτσι να είναι, λογικά η αύξηση θα είναι αμελητέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί - ο ηλιακός δίνει ζεστό νερό το χειμώνα (χαμηλές θερμοκρασίες + συννεφιά); 

Με χαμηλες θερμ. δινει.. και αναλογα το ποσο καλη μονωση εχει ο καθε ηλιακος εχει και καλυτερη αποδοση..

Οι συλλεκτες για να ζεστανουν.. θελουν ηλιακη ακτινοβολια! Οποτε ξεκαθαρα στη συννεφια δεν ζεσταινουν!

Απο την μερια του ηλιου για την αποδοση ειναι η ενταση της ακτινοβολιας.. Μειωνεται ειτε γιατι ο ηλιος ειναι πιο μακρια ειτε απο συννεφια..!

Οποτε οσο και κρυο να κανει εξω αν η ενταση της ακτινοβολιας ειναι καλη τοτε θα σε εντυπωσιασει η αποδοση!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, haris_216 είπε

👍

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το naive.

Αν και είμαι από αυτούς που στο παρελθόν, ακόμα και το πρόσφατο, έχω οδηγήσει το νήμα προς off-topic ατραπούς, νομίζω ότι τώρα ξέφυγε τελείως από το σκοπό του.

Θεωρώ, προσωπική μου άποψη πάντα, ότι αυτός που ψάχνεται για ηλιακό σύμφωνα με τον τίτλο του νήματος, δεν θα τον ενδιαφέρουν καθόλου τα post των τελευταίων σελίδων (άλλωστε ο όποιος κίνδυνος ελλοχεύει σε όλους τους θερμοσίφωνες, καλούς ή κακούς, ηλεκτρικούς ή ηλιακούς αλλά ακόμα και σε σωληνώσεις, κεφαλές ντουζ, κλπ) και αυτός ο οποίος θα ενδιαφέρεται για τη λεγεωνέλλα σίγουρα δεν θα ψάξει για πληροφορίες στο νήμα "ηλιακός - τι προτείνεται;"

Αν και πρόκειται σαφώς για υπαρκτό κίνδυνο, κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, τα στατιστικά δείχνουν ότι οι πιθανότητες αγγίζουν αυτές του...τζόκερ, ειδικά αν σκεφτεί κανείς όλα αυτά που ΘΑ έπρεπε να κάνει ο καθένας μας και τα οποία δεν κάνουμε για...10ετίες χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα. Αν σε αυτά προσθέσει κανείς και τις επισκέψεις μας σε χώρους εργασίας, ξενοδοχεία, φιλικά σπίτια, γυμναστήρια, πισίνες κλπ καταλαβαίνει ότι μπορεί να μηδενήσει τον κίνδυνο μόνο μέσα σε ένα ελεγχόμενο χώρο σαν τον...ISS. Και βέβαια τα περισσότερα κρούσματα συνήθως αφορούν προσβολή μέσω του κλιματισμού.

Θεωρώ πιο ρεαλιστική προσέγγιση να εφαρμόζονται κάποιοι βασικοί κανόνες υγιεινής πχ αερισμός, όχι απότομες και ακραίες μεταβάσεις από ζεστό σε κρύο, κλπ και να γνωρίζουμε ποια είναι τα συμπτώματα έτσι ώστε να προλάβουμε κάτι τέτοιο στην αρχή παρά το να τρελαθούμε και για να κάνουμε ένα μπάνιο όταν γυρίσουμε από διακοπές να χρειαζόμαστε checklist σαν αυτές που εκτελούν οι πιλότοι προ της απογείωσης :)

Είναι ένα ερώτημα που τέθηκε και έχει κάποια σχέση και με τον ηλιακό.

Οπότε δεν είναι τελειος άκυρο.

Να γίνουν κάνα 2 ερωτήσεις απαντήσεις δεν σημαίνει ότι  ξεφεύγει το θέμα.

Συμφωνώ σε αυτα που λες εκτός από αυτό που προανέφερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ford22 είπε

Καλησπέρα έβαλα τον sonne το χάλκινο  αλλά χάνει νερό από εδώ γιατί;

IMG_20190323_122711.jpg

IMG_20190323_122724.jpg

Ζεστάθηκε πολλή και κάνει εκτόνωση, βάλε δοχείο διαστολής για να σε βοηθήσει και το καλοκαίρι γιατί θα έχεις πρόβλημα θα τρέχει πιο πολλή, εχω και εγώ τον ίδιο ηλιακό ,να ξέρεις είναι ο καλύτερος της αγοράς και πολλή δυνατός.Το καλοκαίρι να σκεπάσεις και το ένα κάτοπτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω να ζεστάθηκε τόσο ρε παιδιά με αυτό τον καιρό. 
Μήπως είναι ελαττωματική η βαλβίδα ή είναι για μικρότερη πίεση απόσο πρέπει. 
@ford22 μπορείς να δεις αν γράφει κανένα αριθμό επάνω η βαλβίδα;

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω και διαρροή από το κλειστό κύκλωμα . Φαίνονται οι κηλίδες. Άμα ο μάστορας του είπε για 2 ,3 μέρες να μην τον δουλέψει καθόλου μπορεί και να ανέβασε πίεση, εξού και η εκτόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, makevius είπε

Εγώ βλέπω και διαρροή από το κλειστό κύκλωμα . Φαίνονται οι κηλίδες. Άμα ο μάστορας του είπε για 2 ,3 μέρες να μην τον δουλέψει καθόλου μπορεί και να ανέβασε πίεση, εξού και η εκτόνωση.

Είσαι γάτος 😀 όντως από το κλειστό έφυγαν λίγα νερά τις προηγούμενες μέρες που είχε πολύ ήλιο και ζεματαγανε τα νερά .

Τον ηλιακό το έχω βάλει περίπου ένα μήνα και οκ από το κλειστό δεν ξαναπεταξε νερά.

Τις προηγούμενες μέρες που είχε έντονη ηλιοφάνεια η βαλβίδα έβγαζε πολύ νερό αλλά τη μέρα που έβγαλα τη φωτογραφία δεν είχε καθόλου ήλιο γι αυτό μου φαίνεται περίεργο...

Νερό τραβάω κάθε μέρα δύο άτομα κάνουμε μπάνιο.

Θα κοιτάξω αν έχει κάνα αριθμό πάνω να σας πω.

Το δοχείο διαστολής που θα βοηθήσει; Αφού νερά δε ν χάνει από το κλειστό. Το νερό που πετάει η βαλβίδα μέσα από το καζάνι δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ford22 είπε

Τις προηγούμενες μέρες που είχε έντονη ηλιοφάνεια η βαλβίδα έβγαζε πολύ νερό αλλά τη μέρα που έβγαλα τη φωτογραφία δεν είχε καθόλου ήλιο γι αυτό μου φαίνεται περίεργο...

Νερό τραβάω κάθε μέρα δύο άτομα κάνουμε μπάνιο.

Θα κοιτάξω αν έχει κάνα αριθμό πάνω να σας πω.

Το δοχείο διαστολής που θα βοηθήσει; Αφού νερά δε ν χάνει από το κλειστό. Το νερό που πετάει η βαλβίδα μέσα από το καζάνι δεν είναι;

 

Στις 12/3/2019 στις 8:31 ΜΜ, D.PAT είπε

Ανοίγει το ασφαλιστικό μόλις ζεσταθεί λίγο το νερό χωρίς να έχει μεγάλες πιέσεις, κρατάει αέρα το καζάνι, η σωλήνα που πάει μέχρι στο πάνω μέρος του καζανιου, είναι λίγο χαμηλότερα. Υπάρχει λύση, κόψε ένα 10ρακη σωληνάκι λίγο λοξά, και βάλτο μέχρι πάνω στο καζάνι, μετά κόψε το σωληνάκι πρόσωπο με την σωλήνα, το φαινόμενο θα σταματήσει 

 

Επισης σε καινουργιους ηλιακους sonne εχει παρατηρηθει στους συλλεκτες-τζαμι υγρασια..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...