Προς το περιεχόμενο

Φραπεδάκι home-made


Mika

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με το γάλα είναι μεγάλο μπέρδεμα. Υπάρχουν και παρτίδες υψηλής παστερίωσης που δεν θέλουν να κάνουν αφρόγαλα με τίποτα! Είναι τα στάδια επεξεργασίας που περνάει το γάλα πρίν την συσκευασία' date=' που διαφοροποιούν τα ποσοστά και τα είδη λίπους σ' αυτό. - Το αφρόγαλα στηρίζεται στο λίπος του γάλακτος.

[/quote']

 

Mα επειδή το γνωρίζω αυτό, εκεί έγκειται η απορία μου! Έχω προσπαθήσει με το απλό το γάλα των 3,5% (και 3,8% ενίοτε) και αφρόγαλα γιοκ. Προσπαθώ με το Νουνού Family του 1,5% και βγάζει ένα υπερπλούσιο αφρό. Για να μη σου πω ότι με το γάλα αυτό έχω πιό γρήγορο αποτέλεσμα ακόμα κι απ' ότι με το Εβαπορέ!

 

Ντεν καταλαβαίνει τί γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mα επειδή το γνωρίζω αυτό' date=' εκεί έγκειται η απορία μου! Έχω προσπαθήσει με το απλό το γάλα των 3,5% (και 3,8% ενίοτε) και αφρόγαλα γιοκ. Προσπαθώ με το Νουνού Family του 1,5% και βγάζει ένα υπερπλούσιο αφρό. Για να μη σου πω ότι με το γάλα αυτό έχω πιό γρήγορο αποτέλεσμα ακόμα κι απ' ότι με το Εβαπορέ!

 

Ντεν καταλαβαίνει τί γίνεται...[/quote']

 

Η απορία σου διαβιβάστηκε στον ειδικό ... Vaguras.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 σελίδες BOUGAS για να μαθαίνουμε τα του καφέ μια χαρά είναι... Άσε που παίρνεις και ιδέες! Και ναι... ο φραπές είναι τέχνη!

 

 

Όμως θα μας πει κανείς πως να φτιάχνουμε και φρεντοτσίνο; (Όλα τα'χε η Μαριωρή...) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

via espresso!

λοιπον.για φρεντοτσινα και παπαριες,χτυπαμε με σεικερ καφε φρεντο και κρυο-ζεστο νερο.προσθετουμε και αρκετη ζαχαρι επισης!

μετα χτυπαμε με το μιξερακι γαλα συμπυκνωμενο η κρεμα γαλακτος,και το ριχνουμε απο πανω.

 

ΥΓ1.αν εισαι αντρας,τον πινεις σκετο!

 

ΥΓ2.αν εισαι ντιντης,βαζεις και κανελιτσα!

 

ΥΓ3.αν εισαι μπινες,προσθετεις και κανελιτσα και καραμελα,και ολιγον σαντιγη!

 

ΥΓ4.αν εισαι γυναικα,+διπλο καλαμακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωωωωω ρε παιδιά το κουρασατε με τους καφέδες. Δεν είναι και το Κυπριακό.

 

- Για αυγό δεν ήξερα' date=' ήξερα από φίλο ότι τουλάχιστον στη καφετέρια που δούλεψε αυτός αντί για ζάχαρη βάζανε ένα παχύρευστο υγρό σε στυλ υγρού κρεμοσάπουνου (δηλαδή σε συσκευασία που την πατούσες και έβγαινε μια δόση ζαχαροώδους νερού ή ότι άλλο ήταν αυτό).[/quote']

αυτό λέγεται ζαχαρόνερο και το βάζουν συνήθος στον freddo. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ολα ειναι θεμα μιξερακιου με το δικο μου κανω αφρο σε dt. Με αυτο στην δουλεια και σαραντα λεπτα να το χτυπας τιποτα δεν γινεται.

Επισης το νερο εξαρταται απο την ενταση του μιξερακιου.Αν το μιξερακι δεν εχει δυναμη βαζεις παραπανω αν ειναι δυνατο βαζεις λιγο.

 

Α) τον γλυκο με γαλα που ειναι και ο πιο δυσκολος πρεπει να τον χτυπας αρκετα για να λιωσει η ζαχαρη αλλα οχι πολυ γιατι κοβει ο αφρος.

Β) τα σταδια του καφε ειναι τα εξης:

αρχικα χτυπας τον αφρο,

μετα γεμιζεις το ποτηρι παγο,

μετα βαζεις γαλα και

τελος νερο

 

Ετσι δεν γινεται μπουγανερο ο καφες. Ουτε πολυ αραιος ουτε με πολυ ή λιγο γαλα.

 

Οσο για το αφρογαλα γαλα με πολλα λιπαρα. Τωρα τι μαρκα δεν παιζει διαφορα οσο πιο λιπαρο τοσο πιο καλο. Τα λαιτ δεν κανουν... Μια φαστ φουντ λυση ειναι και το εβαπορε που θελει λιγοτερη ωρα για να γινει αλλα δεν εχει την ιδια γευση. Το γαλα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο παγωμενο.

 

Και οπως σε ολα τα πραγματα η εξασκηση βοηθαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία σου διαβιβάστηκε στον ειδικό ... Vaguras.

 

To πρόβλημα με τον αφρό και τη σταθερότητά του είναι πολύπλοκο και επαφίεται στην επιστήμη των κολλοειδών διαλυμάτων. Οι δυνάμεις που βοηθούν ένα κολλοειδές διάλυμα να παραμένει σταθερό είναι οι δυνάμεις στερικής παρεμπόδισης οι ηλεκτροστατικές δυνάμεις και τέλος οι γνωστές Van der Waals δυνάμεις (για όσους θυμούνται κάτι από τα σχολικά χρόνια).

Για το γάλα λοιπόν όπως και πολλοί προείπαν, εξαρτάται από την επεξεργασία πού έχει γίνει σε αυτό και όχι μόνο από το ποσοστό λίπους του αλλά και από το είδος του λίπους του (αν έχει υποστεί ομογενοποίσηση για παράδειγμα ή όχι). Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει η παστερίωση και η θερμοκρασία αυτής. Λάβετε υπόψη ότι κατά την παστερίωση πολλές πρωτεΐνες του γάλακτος μετουσιώνονται αλλάζοντας ηλεκτροστατικό φορτίο και δομή, άρα αλλάζει και η συνεισφορά τους σαν σταθεροποιήτες ή μη του εν λόγω αφρού. Ακόμα και η ζάχαρη (βλέπε ζαχαρούχο γάλα) παίζει ανάλογο ρόλο.

Η τεχνολογία τροφίμων έχει εξελιχθεί αρκετά ώστε να μπορεί να φτιάχνει και γάλα "ειδικό" για σταθερό αφρό στο φραπέ αν αυτό είναι επιθυμητό.

Σόρρυ για το ολίγον επιστημονικό ύφος αλλά δεν είμαι και πολύ ειδικός όπως ο φίλος DrLo προείπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Nescafe σε σακουλες, πιστευω οτι μπορει να ειναι το κατακαθι, δηλαδη ολοι οι πολυ ψιλοι κοκκοι που προκυπτουν απο το αλεσμα και που πεφτουν κατω κατω. Μπορει βεβαια να ειναι και εξωγηινος...

 

Με εβαπορε ειναι αδυνατο να φτιαξω αφρο, αλλα με λαιτ υψηλης παστεριωσης φτιαχνω μια χαρα. Μαλλον θα ειναι δαιμονισμενο το εβαπορε.

 

Σιροπι γλυκοζης που βρισκεις? Σε ενα ζαχαροπλαστειο που ζητησα μου ειπε οτι δεν ειναι για καφε, αλλα μονο για γλυκα. (Δε θελω να ξερω τι τρωμε)

 

@madsc: Αυγο?? Δηλαδη δεν ειναι νηστιμος...

 

@giankyr: Eμενα μου λες... Μονο που οι κοκκοι του ελληνικου, οταν σου ερχονται στο στομα δεν ειναι τοσο πικροι οσο του στιγμαιου και δεν μασιουνται ευκολα. Ναι, το εχω δοκιμασει...

 

@grigas: Υπαρχουν και υποθετα καφεϊνης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εναν φραπε που φτιαχνουν μερικα μαγαζια,που εχει αφρο κρεμωδη χωρις ιχνος φουσκαλας,που τον βλεπεις και σου ρχεται να τον πιεις μονορουφι και ειναι νοστιμοτατος πως τον φτιαχνουν?Βαζουν ασπραδι?Κι εμεις που θελουμε να φτιαξουμε μικρη ποσοτητα ενος ποτηριου ποσο ασπραδι θα βαλουμε?

 

Καλυτερος φραπε απο αυτον στην Οστρια δεν υπαρχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί της γλυκόζης: Γλυκόζη μπορεί να βρει κανείς και στα σούπερ μάρκετς. Είναι παχύρευστο υγρό και χρησιμοποιείτε πάρα πολύ στην παρασκευή σιροπιών για γλυκά (έχει συστατικά που δεν ζαχαρώνει το σιρόπι) και γλυκών κουταλιού. Προσωπικά δεν την χρησιμοποιώ, γιατί στα σιρόπια για τα γλυκά προτιμώ να ριχνώ και μια φλούδα λεμονιού που κρατά το σιρόπι παχύρευστο χωρίς να 'ζαχαρώνει' μετά από κάποιο διάστημα.

 

Στον φρέντο που βάζουν γλυκόζη, χρησιμοποιούν την ίδια (μπορεί και να την αραιώνουν λίγο). Έτσι πρώτα βάζουν στο ποτήρι την γλυκόζη, μετά τον ανακατεμένο καφέ με το νερό (ή της καφετιέρας), παγάκια και τέλος το αφρόγαλο. Η γλυκόζη αρχίζει να ρευστοποιείτε σιγά-σιγά κι έτσι μέχρι να φτάσει στο τραπέζι μας έχει μαλακώσει αρκετά και ανακατεύεται πολύ εύκολα στο ποτήρι!

Η ρευστότητα της γλυκόζης είναι σαν του μελιού! Τώρα με την ζέστη θα είναι και πιο αραιή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...