Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση προς όσους έχουν πρόβλημα με τις ταχύτητες:

 

Έχετε ασύρματο router; Αν ναι, πιθανόν κάποιος να έχει συνδεθεί και να σας ξεζουμίζει την σύνδεση. Και μην ακούσω τα γνωστά ότι έχετε βάλει κωδικό στο ασύρματο. Ένας ψιλοκαλός χάκερ μπορεί να συνδεθεί σε ασύρματο δίκτυο με κωδικό (τουλάχιστον σε WEP) σε λιγότερο από 30 λεπτά.

 

Πηγαίνετε στις ρυθμίσεις του router και κοιτάξτε ποιοί είναι συνδεδεμένοι στο router. Αν είναι κάποιος άγνωστος, βρέθηκε το πρόβλημα.

 

Δεν λέω ότι σίγουρα συμβαίνει αυτό, αλλά έχω δει σε πολλά forum να λένε ότι έχουν ίντερνετ κάποιοι από άγνωστο γείτονα.

 

kai ego me to modem sagem mou kai to router f320 giati arage apo to noemvrio exo na do aspri mera???apo ton noemvrio exo na piaso pano apo 300kbps kai en kano plaka :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με 1024 γραμμή και συνεχίζω να έχω αυτά τα χάλια...

 

Μου φαίνεται θα πάω σε καμιά forthnet και ας μείνω 20 μέρες χωρίς net...

 

14/01/2007 12:26:59

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.10Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 357.92kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1024 γραμμή και συνεχίζω να έχω αυτά τα χάλια...

 

Μου φαίνεται θα πάω σε καμιά forthnet και ας μείνω 20 μέρες χωρίς net...

 

14/01/2007 12:26:59

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.10Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 357.92kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

 

Και θα σωθείς ......

 

Κοίτα γραμμή 2048 Forthnet....

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

14/01/2007 13:50:36

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 223.78Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 408.15kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

 

Λίγο καλύτερα από την 384 γραμμή.

 

Αν ο κωλοΟΤΕ δεν φτιάξει ότι πάροχο και να έχεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον θα πληρώνω λιγότερα και θα έχω και δωρεάν αστικά - υπεραστικά...

 

Τι να κάνουμε... Εδώ που μπλέξαμε...

 

Σημειωτέον ότι έχω πάρει πάνω από 10 τηλέφωνα στον ΟΤΕ και δεν έχουν κάνει τον κόπο ούτε να με ενημερώσουν κάθε φορα και πάντα γράφουν στα στοιχεία ότι η βλάβη διορθώθηκε...

 

Ενώ σχόλιο από υπάλληλο του ΟΤΕ... "Αφού πιάνεις και τόσο ευχαριστημένος να είσαι!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο διάστημα στον ΟΤΕ όσες βλάβες δηλώνονται με αιτιολογικό την ταχύτητα "σβήνονται" σχεδόν αμέσως. Πλεον δεν θεωρείται βλάβη κι άρα οι τεχνικοί δεν ασχολούνται με αυτό το θέμα. Δεν πρόκειται δηλαδή να επικοινωνήσει κανένας από τον ΟΤΕ ούτε καν για να σας πει τα αυτονόητα και τις γνωστές δικαιολογίες. Είναι προτιμότερο να πάει κάποιος και να διαμαρτυρηθεί στα γραφεία του ΟΤΕ που είναι το κέντρο του. Οχι οτι θα αλλάξει κάτι αλλά σίγουρα είναι πιο άμεση η πίεση αν κάθε μέρα πηγαίνει κόσμος για αυτό το θέμα.

Πάντως στη Θεσσαλονίκη από οτι μου είπαν στο 1242 και οι αναβαθμίσεις του δικτύου τους εχουν ολοκληρωθεί συνεπώς οτι ήταν να γίνει από την πλευρά του ΟΤΕ έγινε. Τώρα η τύχη του ασθενούς είναι στα χέρια του Θεού :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να παρηγορηθείτε λίγο σας λέω ότι τα πράγματα στρώνουν σιγά σιγά. Κι εγώ ήμουν χάλια από τον Σεπτέμβρη που έγινε η περιβόητη αναβάθμιση με άπειρα τηλέφωνα και μπινελίκια σε Forthnet και πΟΤΕ με dawnload χαμηλότερο από το upload τις περισσότερες φορές!!!

Εδώ και 3-4 μέρες έκαναν μια αναβάθμιση στο DSlam του ακατονόμαστου και "πετάμε" στο Ναύπλιο!!! Σχεδόν η ανώτερη ονομαστική τιμή ΟΛΕΣ τις ώρες της μέρας. Τι να πω... είναι τραγικό να πανηγυρίζουμε για πράγματα που δικαιούμαστε και μας τα στερούν αλλά είπαμε είμαστε Ελλαδιστάν!!!

Εύχομαι και στα δικά σας και σύντομα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από Γιάννενα με 2mb και σέρνομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.

 

Εχω αυτήν την στιγμή 40 ΚΒ download:confused:

 

 

 

Τι λέει από Γιάννενα έχεται κι άλλοι πρόβλημα θα φρικάρω σε λίγο τι στο π@@@@@ τσάμπα πλρώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Καβάλα μια από τα ίδια. Με γραμμή 2 Mb τώρα κάνω download με 30-40 maximum. Σήμερα μίλησα με γνωστό μου που δουλεύει στις βλάβες ADSL του ΟΤΕ και μου είπε να κάνω υπομονή μέχρι τέλος Φεβρουαρίου - αρχές Μαρτίου γιατί τότε θα λυθεί το πρόβλημα με την τοποθέτηση κάποιων νέων μηχανημάτων. Τώρα λέει κάνουν αναβαθμίσεις μαζί με τοποθέτηση νέων μηχανημάτων στην Λάρισα και στην Καρδίτσα και σιγά σιγά θα κάνουν και στις υπόλοιπες πόλεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες τα πράγματα είναι τραγικά και η απάντηση είναι απλή αλλά και κυνική Ελλάδα και τεχνολογία είναι δύο παράλληλες έννοιες που δεν τέμνονται αυτά.

 

Υ.Γ

""""@@@@χχχχ####$$$$$%""""

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Καβάλα μια από τα ίδια. Με γραμμή 2 Mb τώρα κάνω download με 30-40 maximum. Σήμερα μίλησα με γνωστό μου που δουλεύει στις βλάβες ADSL του ΟΤΕ και μου είπε να κάνω υπομονή μέχρι τέλος Φεβρουαρίου - αρχές Μαρτίου γιατί τότε θα λυθεί το πρόβλημα με την τοποθέτηση κάποιων νέων μηχανημάτων. Τώρα λέει κάνουν αναβαθμίσεις μαζί με τοποθέτηση νέων μηχανημάτων στην Λάρισα και στην Καρδίτσα και σιγά σιγά θα κάνουν και στις υπόλοιπες πόλεις.....

Πάντως στην Λάρισα κόπηκαν οι συνδέσεις (εκτός της vivodi) για λίγα λεπτά. Ίσως να έγινε κάτι...πάνως εγώ καλά πήγαινα (ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ 1024) καλά πάω (να μην το ματιάσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες παιδιά άρχισα να πιάνω ταχύτητες σταθερά πάνω από 60-70 και σε κάποια τεστ που έκανα έβγαινε το αποτέλεσμα γύρω στα 870!!!!Υπόψιν....έχω 1024!Ελπίζω να διορθώθηκαν κάποια πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες παιδιά άρχισα να πιάνω ταχύτητες σταθερά πάνω από 60-70 και σε κάποια τεστ που έκανα έβγαινε το αποτέλεσμα γύρω στα 870!!!!Υπόψιν....έχω 1024!Ελπίζω να διορθώθηκαν κάποια πράγματα!

 

Περιοχή ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Ακουστε κατι περιεργο που μου συνεβει στην περιοχη κεντρο θεσσαλονικης που βρισκομαι. κατεβαζω ενα torrent απο το μtorrent 5,25gb και για μια στιγμη επιασε ταχυτητα 286kb/s για λιγο ομως και απο τοτε δηλαδη εδω και 2 ωρες εχω κατι σκαμπανευασματα παρομοια 260 190 170 140 kb/s και συνεχιζει το ιδιο. Mπορει να μου εξηγησει κανεις τι παιζει και πως εγινε? εχω adsl 768 τηs forthnet. Α! επισης να προσθεσω οτι εδω και κατι μερες πανω απο 10kb/s δεν εχω φτασει και χθεs το βραδυ περασα το καινουργιο firmware για το wag354g που εχω.Λετε να πανε να διορθωσουν τιποτα και γιαύτο το λογο?

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...