Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν το λέω ενημερωτικά...το μέτρο σύγκρισης θέλω να δω

 

Δηλαδη εσυ σαν μετρο συγκρισης τι εχεις? Τα test ταχυτητας?Εκει σε πληροφορω οτι παντα εβγαζα 1,8Μbps down....Αλλα οταν κατεβαζα αρχειο (ακομα και απο δικο μου ftp ) σερνοταν.Απο RS δεν πιανω ουτε τωρα πανω απο 50 (ναι 50!!)Αν μη τι αλλο απο torrents μπορεσα να καταλαβω διαφορα διοτι αν την μια σερνεσε και μετα πετας ε τοτε κατι εχει αλλαξει σιγουρα.Για browsing αφηστε το να μην πουμε καλυτερα....τωρα με κοφτη download στα 210 και με σταθερο 210, το browsing γινεται ανετα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλό και αξιόπιστο μέτρο σύγκρισης.Το openoffice http://www.openoffice.org/ ...

Δεν σε καταλαβαινω γιατι το site του openoffice ειναι αξιοπιστο μετρο συγκρισης....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και είμαστε off-topic πλέον, είπα απλά οτι το έχω ως μέτρο σύγκρισης.Υπάρχουν πάρα πολλά freeware για να κατεβάσεις. Απλά διάλεξα κάτι openware.

 

Εγω εχω τα torrents σαν μετρο συγκρισης γιατι αυτα κατεβαζω καθημερινα.Αν κατεβαζα απο RS τοτε θα ειχα αυτο.Αφου ομως εχω τα torrents και βλεπω βελτιωση, τοτε καταλαβαινω οτι κατι εχει αλλαξει προς το καλυτερο....

 

{τελος τα offtopic}:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστό και αυτό...και στην περιοχή μου ο πΟΤΕ έριξε το dslam για 3 ώρες και βελτίωση δεν είδα (ούτε σε torrent, ούτε σε RS oύτε και στο μέτρο σύγκρισης μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλες περιοχες υπαρχει βλετιωση και σε αλλες οχι, ομως οι αναβαθμισεις δεν εχουν ολοκληρωθει ακομα οποτε υπομονη παιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια εδωσα παλι βλαβη στον Ποτε και ξερετε τι μου απαντησαν οτι παροτι εχω μικρες ταχυτητες ο ποτε για το συγκεκριμενο slam εχει εκτιμησει οτι πρεπει να γινουν και αλλες συνδεσεις για να προχωρησει σε αναβαθμιση.

Δηλαδη σερνεσαι δεν σερνεσαι αν δεν τα παρουν χοντρα δεν κανουν τιποτα και ενας υπαλληλος των συνεργειων μου ειπε οτι και γιαυτο λενε εως 1mb για να καλυπτουν τις απαταιωνιεσ τους.

Αφου δεν υπαρχει καποιος οργανισμος κατι να του ξεσκισει αυτα θα τραβαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα

 

Καταρχήν να σας πω δυό λόγια για την εξέλιξη της περιπέτειας μου

Περιοχή : Ιωάννινα

Ιανουάριος 2006 κάνω ενεργοποίηση της OTENET DSL 512

ταχύτητες γραμμής

-dnld : 50-60 kb/s από Rapid.de

-upld : 20-30 kb/s

Σεπτέμβριος 2006 ενεργοποίηση OTENET DSL 1024 και αναβάθμιση σε 2048

ταχ/τες γραμμής

-dnld : 50-70 kb/s από Rapid.com ( εκτός από μία φορά στην αρχή που το είδα στα 210 kb/s

-upld : 40-50 kb/s

Ως τις αρχές του 07 έκανα υπομονή μιας και γίνονται συνεχώς αναβαθμίσεις

Φεβρουάριος 07 : καιρός για παράπονα

Τηλεφωνώ στο γνωστό σε όλους 80111.. για να αναφέρω την άθλια ταχ/τα της γραμμής μου καθώς και τα αξιοπερίεργα disconnect σχεδόν κάθε μισή ώρα. Αφού είδανε τα στοιχεία μου στα pc τους και εφόσον τσεκάρανε την καθαρότητα της γραμμής (margin+attenuation) διαπίστωσαν πως όλα λειτουργούν σωστά και μάλλον το πρόβλημα εντοπίζεται σε προβληματικό modem-router (sagem 800, αυτό που πήρα <<ΔΩΡΟ>> με τη σύνδεσή μου). Κατόπιν αυτού άλλαξα modem και παρατήρησα την ίδια ακριβώς κατάσταση.

Το 1ο παράδοξο ήταν όταν άκουσα πως πρέπει να απενεργοποιήσω το firewall(!!!!!!!!) των XP και έπειτα να μπω στο tucows.otenet (το οποίο προφανώς έχουν ως πρότυπο δείκτη ταχ/τας σύνδεσης !!!!!!!!!!!!).

Το 2ο παράδοξο ήταν όταν άκουσα πως αν η ταχ/τα μου δεν πέσει κάτω από 30kb/s η OTENET δεν μπορεί να το δηλώσει ως βλάβη στον ΟΤΕ επειδή αυτός θα το κρίνει ως απορριπτέα περίπτωση λόγω των εργασιών που βρίσκονται σε εξέλιξη !!!!!!!!!!!!!!. Σαν να μου λένε πως και που κατεβάζεις με 60 πάλι καλά να λες, υπάρχουν και χειρότερα....

Δλδ το ότι δεν γίνεται σωστά ο ρυθμός ανανέωσης του dslam της ΟΤΕΝΕΤ στην περιοχή μου εγώ φταίω

Δλδ όταν μπαίνω με την "ταχύτερη" υπηρεσία παροχής internet, ξεκινάω να κατεβάζω αρχείο 100mb με την ταχ/τα των 60kb/s και το οποίο σταθεροποιήται κάπου εκεί και στο 95% μου κάνει disconnect η γραμμή πάλι εγώ φταίω

Δλδ όταν κάθε μήνα πληρώνονται για γραμμή 2048 που υποτίθεται ότι μου προσφέρουν τότε πάλι εγώ ο μαλάκας φταίω.

Νταξ ρε παίδες είπαμε να κάνουμε υπομονή αλλά κ αυτή έχει κάποια όρια..

Κι επειδή λεφτά για τον κάθε Κούγια δεν έχω να τους τρέξει στα δικαστήρια θα κάθομαι να ανέχομαι τον κάθε κρατικό μηχανισμό παροχής ευρυζωνικών υπηρεσιών εώς ότου αποφασίσει να μας παρέχει αυτά που μας οφείλει

 

Ένα χειροκρότημα για τον Νικόλα που έχει DSL 2048 και κατεβάζει με 60kb/s

Save alekos ;]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως υπαρχουν και χειροτερα.Εχω 1024 και κατεβαζω με 20 kb/sec.Και μου παιρνουν τηυλεφωνο απο τον ΟΤΕ και μου λενε οτι γινονται καποιες εργασιες για να διορθωθει αυτο το προβλημα γιατι το εχει ολη η Ελλαδα εκτος απο Αθηνα και Θεσ/νικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως υπαρχουν και χειροτερα.Εχω 1024 και κατεβαζω με 20 kb/sec.Και μου παιρνουν τηυλεφωνο απο τον ΟΤΕ και μου λενε οτι γινονται καποιες εργασιες για να διορθωθει αυτο το προβλημα γιατι το εχει ολη η Ελλαδα εκτος απο Αθηνα και Θεσ/νικη.

 

...και θεσσαλονίκη?νομίζουν.από 512 σε 1024 με 20-28 dl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...