Προς το περιεχόμενο

Xbox Live και Live Gold - Απορίες και προβλήματα


lefteragas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, KatSal1 είπε

Παρακαλώ τα φώτα σας!!! Είμαστε καινούργιοι στο Xbox και έχω μια ερώτηση. Ο μικρός έχει κατεβάσει το Sea of Thieves και έχω τις εξής ερωτήσεις: 

1) Είδαμε ότι προϋποθέτει τη χρήση Xbox Live Gold. Αυτό είναι για να παίξει με άλλους online ή μπορεί μέχρι ένα σημείο να παίξει μόνος του;

2) Εάν είναι απαραίτητη η συνδρομή από πού μπορώ να την προμηθευτώ πιο οικονομικά. Είδα κάποια sites που την πουλάνε με 35-40€. Θα έχω πρόβλημα με αυτά? Μπορείτε να μου υποδείξετε ένα αξιόπιστο site?

3) Επειδή κατεβάσαμε το Sea of Thieves το απλό και όχι την έκδοση Anniversary, υπάρχει η δυνατότητα upgrade σε αυτήν την έκδοση, χωρίς κόστος;

4) Εχουμε αγοράσει την κονσόλα Xbox  One S, η οποία είχε το Sea of Thieves μέσα. Υποθέσαμε ότι λήγει ο κωδικός σε ένα μήνα και βιαστήκαμε και αγοράσαμε και το παιχνίδι (μέσω του store 19.99). Υποψιάζομαι ότι το παιχνίδι δεν λήγει σε ένα μήνα αλλά μόνο η συνδρομή live gold που είχε μέσα για 1 μήνα. Στην περίπτωση αυτή μπορώ να μιλήσω με κάποιον για να κάνω αλλαγή στο παιχνίδι (εάν αυτό ισχύει).

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να μην σας κούρασα!!!!

1. Συνδρομή gold χρειάζεται για να παίζει online και παίρνει τα δωρεάν παιχνίδια κάθε μήνα.

2.συνδρομη gold και gamepass από cdkeys και instant gaming

3.upgrade έκδοση πρέπει να πληρώσεις

4.πουλας τον κωδικό του παιχνιδιού που ήταν πακέτο στην κονσόλα εφόσον λες ότι ήδη το έχεις αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Αφού λες ότι το αγόρασες στα 19.99€

Τον κωδικό που τον χρησιμοποίησες;

τον κατέβασα απο το app store. Online πλήρωσα και μου το έκανε αυτόματα εγκατάσταση

 

15 λεπτά πριν, mikele13- είπε

1. Συνδρομή gold χρειάζεται για να παίζει online και παίρνει τα δωρεάν παιχνίδια κάθε μήνα.

2.συνδρομη gold και gamepass από cdkeys και instant gaming

3.upgrade έκδοση πρέπει να πληρώσεις

4.πουλας τον κωδικό του παιχνιδιού που ήταν πακέτο στην κονσόλα εφόσον λες ότι ήδη το έχεις αγοράσει.

4. Ανεξάρτητα αν έχει ήδη εγκατασταθεί?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εσύ έχεις έναν κωδικό ανέγγιχτο! Δε τον έγραψες κάπου δηλαδή; 

Αν όντως δε τον χρησιμοποίησες μπορείς να τον πουλήσεις 

 

4. Η εγκατάσταση που έκανες έγινε μέσω του store, σωστά; Δηλαδή πλήρωσες με την κάρτα σου 19.99€. 

Άρα το εγκατεστημένο που έχεις είναι αγορασμενο, έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d_gkal είπε

Αρα εσύ έχεις έναν κωδικό ανέγγιχτο! Δε τον έγραψες κάπου δηλαδή; 

Αν όντως δε τον χρησιμοποίησες μπορείς να τον πουλήσεις 

4. Η εγκατάσταση που έκανες έγινε μέσω του store, σωστά; Δηλαδή πλήρωσες με την κάρτα σου 19.99€. 

Άρα το εγκατεστημένο που έχεις είναι αγορασμενο, έτσι; 

καταρχάς σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. 

Μόλις αγοράσαμε την κονσόλα είχε το παιχνίδι σε ένα χαρτί με εκτυπωμένο τον κωδικό.  Αυτόν τον ενεργοποιήσαμε άμεσα. Ωστόσο, επειδή νομίζαμε ότι λήγει σε ένα μήνα κατεβάσαμε το ίδιο παιχνίδι απο το app store (δεν μου έδωσε κωδικό. το αγόρασα μέ πληρωμή online και μου εγκαταστάθηκε άμεσα).

Αρα θεωρώ ότι έχω εγκαταστήσει και τα 2 συμφωνα με τα λεγόμενά σου, σωστά?????

1 λεπτό πριν, d_gkal είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα λες φαίνεται να έχεις και τα 2 εγκατεστημένα. 

Είναι το ΙΔΙΟ παιχνιδι;

 

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία με τα παιχνίδια που έχεις στο Xbox; (Βγαλτην με το κινητό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Έτσι όπως τα λες φαίνεται να έχεις και τα 2 εγκατεστημένα. 

Είναι το ΙΔΙΟ παιχνιδι;

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία με τα παιχνίδια που έχεις στο Xbox; (Βγαλτην με το κινητό)

ναι..θα το ανεβάσω το απόγευμα που θα επιστρέψω σπιτι...σε ευχαριστώ. (φαίνεται το ίδιο παιχνίδι, ναι)

15 λεπτά πριν, KatSal1 είπε

ναι..θα το ανεβάσω το απόγευμα που θα επιστρέψω σπιτι...σε ευχαριστώ. (φαίνεται το ίδιο παιχνίδι, ναι)

εδω θα δεις πώς φαίνονται απο το λογαριασμό μου στο microsoft live. (δεν ξέρω γιατί αναφέρει ότι έχω το anniversary. Εμείς πληρώσαμε για το απλό) image.png.778ce2e813eebd9c58a5c020e158ff13.png

sea.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στην κονσολα θα βρηκες 2 η 3 κωδικους.

Ο ενας κωδικος ειναι το παιχνιδι, αλλοι κωδικοι ειναι για δωρεαν gamepass και xbox gold.

Κανε μια προσπαθεια να μιλησεις με το σαπορτ της ms μηπως σου επιστρεψουν τα χρηματα του παιχνιδιου εξηγώντας οτι εκανες λαθος και το ειχες και σε κωδικο και το αγορασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KatSal1 είπε

τον κατέβασα απο το app store. Online πλήρωσα και μου το έκανε αυτόματα εγκατάσταση

4. Ανεξάρτητα αν έχει ήδη εγκατασταθεί?

Και κάτι τελευταίο. την συνδρομή μπορώ να την αγοράσω τώρα και να την ενεργοποιήσω μόλις λήξει η δωρεάν?

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο όλων σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 3:09 ΜΜ, KatSal1 είπε

Και κάτι τελευταίο. την συνδρομή μπορώ να την αγοράσω τώρα και να την ενεργοποιήσω μόλις λήξει η δωρεάν?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο όλων σας.

Ναι μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει καταφέρει κανένας που έχει συνδρομή Xbox Ultimate να πάρει στο λογαριασμό του το Fable Anniversary που είναι στα δωρεάν παιχνίδια Games with Gold? 

Σε εμένα, όταν μπαίνω απ' το Store του xbox one να το "αγοράσω" ως δωρεάν, όπως έκανα και με τα άλλα Games with Gold για xbox 360 τους περασμένους μήνες, αντί να το προσθέσει στο λογαριασμό μου για να το κρατήσω μόνιμα ακόμα και μετά τη λήξη της συνδρομής, αρχίζει απλά να το κατεβάζει αυτόματα στη κονσόλα επειδή τυχαίνει το Fable Anniversary να ειναι δωρεάν και στο Game Pass οπότε θεωρεί οτι εγώ θελω να το κατεβάσω απλά στη κονσόλα για να παίξω μέσω Game Pass κι οχι οτι θέλω να το προσθέσω στο λογαριασμό μου μόνιμα σαν δωρεάν παιχνίδι Games with Gold.

To να το "αγοράσω" για να προστεθεί στο λογαριασμό μου μόνιμα παλιότερα το έκανα από το pc από το internet browser από τη σελίδα του Xbox Marketplace, αλλά τους τελευταίους μήνες έχει πρόβκημα το σύστημά τους για την χώρα μας και όταν πας να πάρεις παιχνίδι μέσω του Xbox Marketplace από internet browser σε pc, δεν μπορεί να γίνει η "συναλλαγή" και κολλάει στο checkout page.. Αυτό το πρόβλημα γίνεται μόνο στα παιχνίδια του Xbox 360, τα παιχνίδια του Xbox One μπορείς να αγοράσεις κανονικά από internet browser στο pc.

O βασικός λόγος που υπάρχει αυτό το προβλημα στο συγκεκριμένο παιχνίδι είναι οτι παράλληλα είναι δωρεάν και ως Games with Gold αλλά και μέσω Game Pass.

Αν κάποιος που συνάντησε το ίδιο πρόβλημα βρήκε τρόπο να το ξεπεράσει ας με ενημερώσει, γιατί μεθαύριο αλλάζουν τα δωρεάν Games with Gold για το xbox 360 οπότε το χάνουμε το Fable Anniversary και είναι κρίμα γιατί είναι πολύ καλό παιχνίδι.

Edit: Κατέληξα στο οτι ο λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή ο λογαριασμός με την Ultimate συνδρομή που προσπαθώ να πάρω το παιχνίδι έχει την προσφορά 1 μήνα Ultimate με 1€ (χωρίς άλλους επιπλέον μήνες) που δεν θεωρείται κανονικό πακέτο συνδρομής αλλά promotion οπότε δε σε αφήνει να πάρεις τα δωρεάν παιχνίδια του xbox 360 που κρατάς για πάντα, αλλά μόνο αυτά του xbox one και του game pass τα οποία με τη λήξη της συνδρομής δεν μπορείς να συνεχίσεις να παίζεις.

Επεξ/σία από thomason993
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Δοκίμασε να το πάρεις μέσω της εφαρμογής Xbox στο κινητό σου

Το δοκίμασα τώρα. Μέσω της εφαρμογής στο κινητό εμφανίζει μόνο την επιλογή για install, όπως και στο xbox one δηλαδή. Για permanent use λεει να το αγοράσω αλλά δεν έχει επιλογή κάπου για αγορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, thomason993 είπε

Έχει καταφέρει κανένας που έχει συνδρομή Xbox Ultimate να πάρει στο λογαριασμό του το Fable Anniversary που είναι στα δωρεάν παιχνίδια Games with Gold? 

Σε εμένα, όταν μπαίνω απ' το Store του xbox one να το "αγοράσω" ως δωρεάν, όπως έκανα και με τα άλλα Games with Gold για xbox 360 τους περασμένους μήνες, αντί να το προσθέσει στο λογαριασμό μου για να το κρατήσω μόνιμα ακόμα και μετά τη λήξη της συνδρομής, αρχίζει απλά να το κατεβάζει αυτόματα στη κονσόλα επειδή τυχαίνει το Fable Anniversary να ειναι δωρεάν και στο Game Pass οπότε θεωρεί οτι εγώ θελω να το κατεβάσω απλά στη κονσόλα για να παίξω μέσω Game Pass κι οχι οτι θέλω να το προσθέσω στο λογαριασμό μου μόνιμα σαν δωρεάν παιχνίδι Games with Gold.

To να το "αγοράσω" για να προστεθεί στο λογαριασμό μου μόνιμα παλιότερα το έκανα από το pc από το internet browser από τη σελίδα του Xbox Marketplace, αλλά τους τελευταίους μήνες έχει πρόβκημα το σύστημά τους για την χώρα μας και όταν πας να πάρεις παιχνίδι μέσω του Xbox Marketplace από internet browser σε pc, δεν μπορεί να γίνει η "συναλλαγή" και κολλάει στο checkout page.. Αυτό το πρόβλημα γίνεται μόνο στα παιχνίδια του Xbox 360, τα παιχνίδια του Xbox One μπορείς να αγοράσεις κανονικά από internet browser στο pc.

O βασικός λόγος που υπάρχει αυτό το προβλημα στο συγκεκριμένο παιχνίδι είναι οτι παράλληλα είναι δωρεάν και ως Games with Gold αλλά και μέσω Game Pass.

Αν κάποιος που συνάντησε το ίδιο πρόβλημα βρήκε τρόπο να το ξεπεράσει ας με ενημερώσει, γιατί μεθαύριο αλλάζουν τα δωρεάν Games with Gold για το xbox 360 οπότε το χάνουμε το Fable Anniversary και είναι κρίμα γιατί είναι πολύ καλό παιχνίδι.

Edit: Κατέληξα στο οτι ο λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή ο λογαριασμός με την Ultimate συνδρομή που προσπαθώ να πάρω το παιχνίδι έχει την προσφορά 1 μήνα Ultimate με 1€ (χωρίς άλλους επιπλέον μήνες) που δεν θεωρείται κανονικό πακέτο συνδρομής αλλά promotion οπότε δε σε αφήνει να πάρεις τα δωρεάν παιχνίδια του xbox 360 που κρατάς για πάντα, αλλά μόνο αυτά του xbox one και του game pass τα οποία με τη λήξη της συνδρομής δεν μπορείς να συνεχίσεις να παίζεις.

Το λάθος που έκανα εγω με το ίδιο παιχνίδι ήταν πως επειδή βρίσκεται και στις δυο υπηρεσίες (gold + gamepass) στην store σελίδα του εμφανίζει 2 "get now" πράσινα κουμπιά.

Το τέρμα πάνω αφορά το gamepass, αυτό πάταγα κι εγω - ξεκινούσε download - ακύρωνα και μετά αναρωτιόμουν γιατί δεν φαίνεται μόνιμα στο λογαριασμό μου όπως πάντα (έστω και την επόμενη μέρα) αφού αυτή την διαδικασία κάνω κάθε φορά wtf??? 

Μετά "ξύπνησα" και θυμήθηκα οτι έπρεπε να πατήσω το απο κάτω πράσινο κουμπί "See the price" (τελικά αυτό έκανα κάθε φορά) και απο εκεί ακολουθώντας τα βήματα το πρόσθεσα κανονικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...