Προς το περιεχόμενο

Dragon Age: Origins


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού το hardware του xbox και του ps3 είναι για τα πανηγύρια πλέον. Πως περιμένουν να τρέξει σωστά ένα σύγχρονο game

 

Ετσι ειναι.Το θεμα ειναι οτι θα μπορουσε καλλιστα να γινει το αντιθετο και θα ειχαμε δραματα τωρα.Εκτος απο Eurogamer οι υπολοιποι βαζουν υψηλες βαθμολογιες σε x360.Το Dragon Age σε χ360 ειναι απλα GTP.Γραφικα αθλια,gameplay απλουστευμενο, ηχος ΤΡΑΓΙΚΟΣ απο τουαλετα.Βαζοντας το λοιπον 8,5 και 9 τα αλλα sites δημιουργουν προβλημα γενικα στη βιομηχανια videogames.Ειναι τελειο σε χ360 συμφωνα με αυτα τα sites??Ωραια, τοτε Dragon Age 2 θα γινει port σε pc..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, το DLC δεν είναι τζάμπα? Ή χρειάζεται κάποιος κωδικός που βρίσκεται στη συσκευασία του παιχνιδιού? Γιατί είχα την εντύπωση ότι το είχαν κατεβάσει και όσοι παίζουν με την έκδοση του θείου.

 

edit: άκυρο, κατάλαβα τι παίζει, θέλει RS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι περίεργος να δω τι πωλήσεις θα κάνει το συγκεκριμένο game στα διάφορα platforms. Πιστεύω ότι οι κλασσικοί rpgάδες είναι συγκεντρωμένοι στα pc (εκτός των jrpg τα οποία τουλάχιστον εγώ θεωρώ το λιγότερο βλακώδη :devil:). Ποιος λογικός άνθρωπος δε που έχει ζήσει rpg σε pc θα πάει να παίξει σε κονσόλα? Μου φαίνεται το λιγότερο ΑΝΩΜΑΛΙΑ να παίξω ένα rpg με gamepad για να μην πω τίποτε χειρότερο :P

 

Επίσης δεν ξέρω αν έχετε δει το bioware social network. Έχουν κάνει και εκεί τρομερή δουλειά. Και μπορείς ανά πάσα ώρα και στιγμή να βλέπεις τους χαρακτήρες σου, τα στατιστικά τους, τα achievements, τα screenshots και γενικά τα πάντα όλα σαν το wow armory ένα πράγμα με ακόμα περισσότερα features.

 

Είμαι στις 8 ώρες από τι βλέπω στο steam και ακόμα δεν έχω κάνει Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α. Όταν παίζω rpg χάνομαι στην κυριολεξία γι'αυτό και εικάζω πως θα χρειαστώ αστρονομικό αριθμό ωρών για να το τερματίσω.

 

Επειδή πριν αναφέρθηκε για δυσκολία. Μέχρι ώρας μου φαίνεται αρκετά εύκολο με την mage μου. Παίζω στο hard, όντας εντελώς support με creation spec (dont ask why μια ζωή αυτός είναι ο ρόλος μου και τον απολαμβάνω). Μάλλον έπρεπε να πήγαινα για nightmare για περισσότερο challenge

 

P.S. Morrigan is HAWT!!!!

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργότερα απο πότε;

 

Λογικά το παιχνίδι σου παρέχει όλων των ειδών κλάσσεις, τρεις είναι όλες και ολες και με το level up που ρίχνεις τους δίνεις την μορφή που θες εσύ.

 

Blood Mage γίνεται ένας οποιοδήποτε μάγος στο 7ο επίπεδο ή στο 14ο που επιλέγεις specialization και μπορεις να τον ορίσεις ως Blood.

 

Μέχρι στιγμή, με λίγες ώρες παιχνιδιού έχω μια Rogue, 3 warriors και μια mage.

 

η Morrigan που εχω μεχρι τωρα στο party ειναι shapeshifter αν δεν κανω λαθος,αρα μαλλον δεν ισχυει αυτο που λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το παιχνίδι. Αλλά εκτός από την (αρκετά) πάνω από τον μέσο όρο ιστορία και την πλοκή του, κατά τα άλλα είναι ένα απλά καλό RPG. Το Drakensang, ως gameplay, μου φάνηκε αρκετά καλύτερο.

Τέλεια παρουσίαση, σενάριο, πλοκή, χαρακτήρες, διάλογοι, όντως μία υπερπαραγωγή. Αλλά το gameplay είναι το ίδιο ρηχό και ελαφρύ gameplay που βλέπουμε τα τελευταία 10 χρόνια.

Δεν καταλαβαίνω σε καμμία περίπτωση τις κραυγές ενθουσιασμού "το PC gaming επιστρέφει" "Η παράδοση των Baldur's gate είναι ζωντανή" και όλα αυτά. Σκεφτείτε λίγο πόσο πιο απλουστευμένο είναι το gameplay σε σχέση με τα BG, για να μην πάω πιο πίσω, σε κανένα turn based RPG. Το ότι το παιχνίδι είναι κάπως πιο σύνθετο από το Mass Effect δεν σημαίνει και ότι είναι πραγματικά σύνθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες επειδη εχω αρχισει και φορτωνω,πειτε μου πως θα βγω απο το bracilian forest .πως περναω το barier που εχει κατι σαν συνεφο.εκλεψα κατι απο τον ερημιτη (τον σκοτωσα κιολας)και πρεπει να το χρισημοποιησω αλλα δεν βγαζω ακρη,γυρναω γυρω γυρω ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου κατι μεσα σου λεει οτι θες να βοηθησεις και εμας τα ''Noobs''.δεν εχω αφησει αγιασμο μεσα στο δασος.μονο κατι κατσικες ειναι ζωντανες.μηπως εφαγα κανεναν που δεν επρεπε ?αυτο θελω βασικα να μαθω,να μην ταλαιπωριεμαι αδικα.

Επεξ/σία από skatopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε σκοπό να ασχοληθείτε καιρό με το παιχνιδάκι κάντε join αν θέλετε στο groupάκι που έφτιαξα στο social netwοrk της bio, να μετράμε τα e-penis μας (achievements/stats/gear :P) και να τα λέμε γενικά για το παιχνιδάκι.

 

http://social.bioware.com/group/468/ Θέλει registration.

 

Stats/Achievements κλπ ανεβαίνουν αυτόματα αρκεί φυσικά να είστε συνδεδεμένος στο account σας από το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το παιχνίδι. Αλλά εκτός από την (αρκετά) πάνω από τον μέσο όρο ιστορία και την πλοκή του, κατά τα άλλα είναι ένα απλά καλό RPG. Το Drakensang, ως gameplay, μου φάνηκε αρκετά καλύτερο.

Τέλεια παρουσίαση, σενάριο, πλοκή, χαρακτήρες, διάλογοι, όντως μία υπερπαραγωγή. Αλλά το gameplay είναι το ίδιο ρηχό και ελαφρύ gameplay που βλέπουμε τα τελευταία 10 χρόνια.

Δεν καταλαβαίνω σε καμμία περίπτωση τις κραυγές ενθουσιασμού "το PC gaming επιστρέφει" "Η παράδοση των Baldur's gate είναι ζωντανή" και όλα αυτά. Σκεφτείτε λίγο πόσο πιο απλουστευμένο είναι το gameplay σε σχέση με τα BG, για να μην πάω πιο πίσω, σε κανένα turn based RPG. Το ότι το παιχνίδι είναι κάπως πιο σύνθετο από το Mass Effect δεν σημαίνει και ότι είναι πραγματικά σύνθετο.

 

Εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες αλλα υπαρχει και ενας σοβαρος λογος που το Dragon Age δεν ειναι σαν το BG και αυτος ειναι οτι ΔΕΝ ειναι D&D παιχνιδι στον κοσμο των forgoten realms. Απο εδω και μετα τα πραγματα που καταφερνει που λες (παρουσιαση, διαλογοι κτλ, κτλ) παιζουν απιστευτα μεγαλο ρολο γι αυτο που λεμε immersion σε ενα παιχνιδι οπου και αυτο ειναι το μεγαλυτερο οπλο που μπορει να εχει ενα RPG.

 

Καταφεραν να παντρεψουν την παρουσιαση των Japan RPGs με τα μηχανικα ενως western RPG και αυτο κανει το παιχνιδι να διχνει "αλλιως". Περισσοτερα θα μπορω να πω οταν με το καλο δω τους τιτλους τελους να πεφτουν αλλα μεχρι στιγμης τα πραγματα ειναι ιδιαιτερα καλα και η "αισθηση" που αποκομιζεις παιζοντας το ειναι πραγματικα σε επιπεδο Baldurs Gate 2.

 

To αν ειναι ψιλοαπλουστευμενο το συστημα μαχης λιγο πειραζει την ολη ατμοσφαιρα καθως -ειναι- βαθυ απο μονο του. Δεν μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις, οποτε γουσταρεις. Πρεπει να προσεχεις πολυ, το που βαζεις τους παικτες σου και ποια skills χρησιμοποιεις την καθε δεδομενη στιγμη γιατι με ενα λαθος spell μπορει να ξαναδεις το reload screen. Το ιδιο συμβαινει και με την επιλογη των παικτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το παιχνίδι. Αλλά εκτός από την (αρκετά) πάνω από τον μέσο όρο ιστορία και την πλοκή του, κατά τα άλλα είναι ένα απλά καλό RPG. Δεν καταλαβαίνω σε καμμία περίπτωση τις κραυγές ενθουσιασμού "το PC gaming επιστρέφει" "Η παράδοση των Baldur's gate είναι ζωντανή" και όλα αυτά. Σκεφτείτε λίγο πόσο πιο απλουστευμένο είναι το gameplay σε σχέση με τα BG, για να μην πάω πιο πίσω, σε κανένα turn based RPG.

 

Και εγώ δεν ενθουσιάστηκα τόσο όσο περίμενα. Μπορώ να πω ότι το Witcher μου

άρεσε πιο πολύ. Μάλλον είχα υπερβολικές προσδοκίες λόγω του παρελθόντος

της Bioware και του ντόρου που έγινε. Σε γενικές γραμμές πάντως είναι πολύ καλό παιχνίδι.

 

Βέβαια είμαι και λίγο προκατηλειμένος με ό,τι δεν είναι DnD οπότε μη μου δίνετε σημασία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
αφου κατι μεσα σου λεει οτι θες να βοηθησεις και εμας τα ''Noobs''.δεν εχω αφησει αγιασμο μεσα στο δασος.μονο κατι κατσικες ειναι ζωντανες.μηπως εφαγα κανεναν που δεν επρεπε ?αυτο θελω βασικα να μαθω,να μην ταλαιπωριεμαι αδικα.

 

δεν έχω φτάσει μέχρι εκεί για αυτό λέω για spoiler tag...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και το εκραζα, τελικα μου αρεσει.απλα στα μπιρι μπιρι παταω esc και διαβαζω την τελευταια προταση που ειναι το ζουμι και μετα αποφασιζω κτλ κτλ.ειναι ωραιο που ειναι δυσκολο.και το pause mode σου δινει περιθωρια να κανεις πολλα πραγματα,ειδικα να διαxειριστεις τα stun και heal.αλλιως δεν παλευεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα στα μπιρι μπιρι παταω esc και διαβαζω την τελευταια προταση που ειναι το ζουμι και μετα αποφασιζω κτλ κτλ.

 

Λολ! Ρε συ, μην αποφασίζεις καν και χάνεις τη δράση! Πάτα esc και με το που σου βγάλει τη λίστα, κατευθείαν πάτα επιθετική απάντηση (συνήθως είναι αυτές με τα πολλά !!! και τα καντήλια) για να ακολουθήσει ξύλο αμέσως. Χαρακτήρα δε, φτιάξε barbarian με 0-1 charisma και intelligence. Στο BG2, αν θυμάμαι καλά, ή στο Fallout 1, απαντούσε μόνο με κάτι "ummm.." και "aargh!"

 

Μου θύμησες ένα φίλο που στις ταινίες δε διάβαζε υπότιτλους, έβλεπε μόνο το πιστολίδι, κι άμα δεν είχε βαριόταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λολ! Ρε συ, μην αποφασίζεις καν και χάνεις τη δράση! Πάτα esc και με το που σου βγάλει τη λίστα, κατευθείαν πάτα επιθετική απάντηση για να ακολουθήσει ξύλο αμέσως.

Μου θύμησες ένα φίλο που στις ταινίες δε διάβαζε υπότιτλους, έβλεπε μόνο το πιστολίδι, κι άμα δεν είχε βαριόταν!

 

χαχα.οχι και ετσι ειπαμε...Αλλο να βαριεσαι και να παιζεις κανα παιχνιδακι ,και αλλο να θεοποιεις την βαρεμαρα,διαβαζοντας τα απιστευτα κατεβατα,καθε 30 δευτερολεπτα και να σου αρεσει κιολας.βρηκα ακρη τελικα

Επεξ/σία από skatopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...