Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπαρχει το verify το μονο που λεει ειναι ready to confirm και με πηγαινει να εισαγω τον 4ψηφιο κωδικο

Πάρε τηλέφωνο την τράπεζα να στο πουν αφού δεν το βλέπεις, μπορει αυτοι να βλεπουν περισσότερες λεπτομεριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλήσπερα

Σημερα ανοιξα λογιαριασμο στο paypal και εκανα add  την χρεωστικη μου καρτα μου την δεχτηκαν κανονικα και μου αφαιρεσαν το ποσο 1.5.Πηγαινω στο e-banking βλεπω οτι οντως εχει αφαιρεθει το ποσο αλλα δεν υπαρχει ο αριθμος συναλλαγης για να τον κανω confirm στο paypal.Τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω

 

Κοιτάς τις κινήσεις του λογαριασμού ή της κάρτας;

Κοίτα και τα δύο γιατί μπορεί στο λογαριασμό που τραβάει η κάρτα απλά να δείχνει μόνο την χρέωση και στην κάρτα να γράφει τη συναλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάς τις κινήσεις του λογαριασμού ή της κάρτας;

Κοίτα και τα δύο γιατί μπορεί στο λογαριασμό που τραβάει η κάρτα απλά να δείχνει μόνο την χρέωση και στην κάρτα να γράφει τη συναλλαγή.

Πολυ σωστος

 

Εμενα μου ειχε κανει εντυπωση γιατι ο κωδικος του paypal ειχε φανει στο ebanking για verify μεσα σε δευτερολεπτα.

Περιμενα να κανει πιο πολυ για να εμφανιστει αλλα εγινε ακαριαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάς τις κινήσεις του λογαριασμού ή της κάρτας;

Κοίτα και τα δύο γιατί μπορεί στο λογαριασμό που τραβάει η κάρτα απλά να δείχνει μόνο την χρέωση και στην κάρτα να γράφει τη συναλλαγή.

Ευχαριστω πολυ τελικα ηταν στις κινησεις του λογαριασμου εγω κοιτουσα στην καρτα..  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους.εχω ενα θεμα με την χρεωστικη μου καρτα απο την πειραιως.δεν εχει iban γιατι ειναι prepaid και στο paypal μου ζηταει iban  για να ολοκληροθει το προφιλ μου και να κανουνε την χρεωση του 1.5 ευρω.τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση για να ενεργοποιηθει η καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους.εχω ενα θεμα με την χρεωστικη μου καρτα απο την πειραιως.δεν εχει iban γιατι ειναι prepaid και στο paypal μου ζηταει iban  για να ολοκληροθει το προφιλ μου και να κανουνε την χρεωση του 1.5 ευρω.τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση για να ενεργοποιηθει η καρτα?

Δεν εχει καμια σχέση η καρτα με την προσθήκη ιβαν, και μονο με την καρτα μπορείς να κάνεις αγορές(αν και δύσκολο λόγο cc), το ιβαν ειναι για εμβάσματα

 

Για να ενεργοποιηθεί η καρτα πρέπει να βαλεις τον τετραψήφιο κωδικο που σου εχει γράψει το ππ σαν αιτιολογία στην ανάληψη του 1,5 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καμια σχέση η καρτα με την προσθήκη ιβαν, και μονο με την καρτα μπορείς να κάνεις αγορές(αν και δύσκολο λόγο cc), το ιβαν ειναι για εμβάσματα

 

Για να ενεργοποιηθεί η καρτα πρέπει να βαλεις τον τετραψήφιο κωδικο που σου εχει γράψει το ππ σαν αιτιολογία στην ανάληψη του 1,5 ευρω

απο τις 22/2 και μετα απο 10 τηλεφωνα στην τραπεζα τελικα σημερα φανηκε ο τετραψηφιος.αφου ενεργοποιησα την καρτα μου σε ποσο χρονο μπορω να κανω αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις 22/2 και μετα απο 10 τηλεφωνα στην τραπεζα τελικα σημερα φανηκε ο τετραψηφιος.αφου ενεργοποιησα την καρτα μου σε ποσο χρονο μπορω να κανω αγορα?

 

Κατευθείαν αλλά λόγω capital controls υπάρχει περίπτωση να μην σε αφήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οτι νόμισμα θελεις

 

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν στο έμβασμα προς το PayPal μπορεί το ποσό να είναι σε δολάρια; Δηλαδή να φθάσουν στο PayPal Balance δολάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν στο έμβασμα προς το PayPal μπορεί το ποσό να είναι σε δολάρια; Δηλαδή να φθάσουν στο PayPal Balance δολάρια;

Όπως σου έγραψε και ο Νίκος παραπάνω, σε ό,τι νόμισμα θέλεις.

Προσοχή όμως. Αν στείλεις εσύ έμβασμα σε δολλάρια από ελληνική τράπεζα, τότε προφανώς το κόστος ενός τέτοιου εμβάσματος δεν στοιχίζει μόνο 1 ευρώ (θα πρέπει να συμβουλευτείς τις χρεώσεις της τράπεζάς σου) και φυσικά επιπλέον θα υπάρχουν και κρατήσεις λόγω της μετατροπής που θα κάνει η τράπεζα από ευρώ σε δολλάρια για να τα στείλει στο PayPal.

Αν το έμβασμα γίνει από δολλαριακό λογαριασμό ξένης τράπεζας (π.χ. λόγω refund από πωλητή που πουλάει προϊόντα σε δολλάρια), τότε δεν σε απασχολεί τίποτα και τα δολλάρια θα μπουν κανονικά στο balance σου, χωρίς να υποστείς κάποια χρέωση/προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου έγραψε και ο Νίκος παραπάνω, σε ό,τι νόμισμα θέλεις.

Προσοχή όμως. Αν στείλεις εσύ έμβασμα σε δολλάρια από ελληνική τράπεζα, τότε προφανώς το κόστος ενός τέτοιου εμβάσματος δεν στοιχίζει μόνο 1 ευρώ (θα πρέπει να συμβουλευτείς τις χρεώσεις της τράπεζάς σου) και φυσικά επιπλέον θα υπάρχουν και κρατήσεις λόγω της μετατροπής που θα κάνει η τράπεζα από ευρώ σε δολλάρια για να τα στείλει στο PayPal.

Αν το έμβασμα γίνει από δολλαριακό λογαριασμό ξένης τράπεζας (π.χ. λόγω refund από πωλητή που πουλάει προϊόντα σε δολλάρια), τότε δεν σε απασχολεί τίποτα και τα δολλάρια θα μπουν κανονικά στο balance σου, χωρίς να υποστείς κάποια χρέωση/προμήθεια.

Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά να προσθέσω προς ενημέρωση οτι δεν μπορείς να πάρεις στο χερι δολλάρια αν τα τραβήξεις απο το paypal θα στα μετατρέψει σε ευρώ, εκτός και αν τα μεταφέρεις με έμβασμα σε λογαριασμό τράπεζας που ίσως έχεις σε δολλάρια, ή κάνεις ανάληψη σε δολλάρια με καρτα συνδεδεμένη στο paypal σε  multicurrency ATM (υπάρχουν σε ελάχιστα σημεία στην ευρώπη Αγγλία και Τουρκία σίγουρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οτι νόμισμα θελεις

 

 

Όπως σου έγραψε και ο Νίκος παραπάνω, σε ό,τι νόμισμα θέλεις.

Προσοχή όμως. Αν στείλεις εσύ έμβασμα σε δολλάρια από ελληνική τράπεζα, τότε προφανώς το κόστος ενός τέτοιου εμβάσματος δεν στοιχίζει μόνο 1 ευρώ (θα πρέπει να συμβουλευτείς τις χρεώσεις της τράπεζάς σου) και φυσικά επιπλέον θα υπάρχουν και κρατήσεις λόγω της μετατροπής που θα κάνει η τράπεζα από ευρώ σε δολλάρια για να τα στείλει στο PayPal.

Αν το έμβασμα γίνει από δολλαριακό λογαριασμό ξένης τράπεζας (π.χ. λόγω refund από πωλητή που πουλάει προϊόντα σε δολλάρια), τότε δεν σε απασχολεί τίποτα και τα δολλάρια θα μπουν κανονικά στο balance σου, χωρίς να υποστείς κάποια χρέωση/προμήθεια.

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Βασικά ο λόγος που ρωτάω είναι το γεγονός ότι στην καρτέλα "Top Up"(αυτές τις οδηγίες ακολουθώ για την αποστολή εμβάσματος, σωστά; ) αναφέρει το εξής:

"Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account."

Αυτό δεν αποτελεί περιορισμό στο παραπάνω που θέλω να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Βασικά ο λόγος που ρωτάω είναι το γεγονός ότι στην καρτέλα "Top Up"(αυτές τις οδηγίες ακολουθώ για την αποστολή εμβάσματος, σωστά; ) αναφέρει το εξής:

"Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account."

Αυτό δεν αποτελεί περιορισμό στο παραπάνω που θέλω να κάνω;

Τοπ απ μεσω παυπαλ δεν μπορείς να κανεις ειναι κλειδωμένο, για έμβασμα σου απάντησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...