Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοπ απ μεσω παυπαλ δεν μπορείς να κανεις ειναι κλειδωμένο, για έμβασμα σου απάντησα

 

"Top Up" δεν είναι η διαδικασία για αποστολή εμβάσματος απο τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal;

 

Πηγαίνοντας My Account->Top Up->Add Money (takes a few days) μου εμφανίζει τις πληροφορίες για τον λογαριασμό που θα στείλω το έμβασμα και συγκεκριμένα στην Deutsche Bank. Εκεί δεν πρέπει να το στείλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό σημαίνει ότι έχεις ήδη προσθέσει τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal και αυτή είναι η διαδικασία.

Δηλαδή, παίρνεις τα στοιχεία που σου γράφει στο Top Up και τα βάζεις στο web banking της τράπεζάς σου για να στείλεις το έμβασμα.

Το PayPal αναγνωρίζει ότι ο λογαριασμός σου είναι ελληνικός και εντός SEPA και γι' αυτό λογικά εμφανίζει και αυτή τη δέσμευση.

 

Επειδή τελευταία όμως το PayPal, από τότε που αναβαθμίστηκε η σελίδα, κάνει διάφορα περίεργα, όπως π.χ. που αλλάζει αυτόματα τη ρύθμιση για την ισοτιμία κι εκεί που την έχουμε ορίσει να την κάνει η κάρτα, το γυρίζει χωρίς προειδοποίηση στο να την κάνει το ίδιο το PayPal, δεν μπορώ να ξέρω τι άλλα παράδοξα μπορεί να προκύψουν.

Οπότε, στην ερώτησή σου κι αφού πλέον εμφανίζεται αυτός ο όρος, καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που έχει σίγουρα στείλει δολλάρια το τελευταίο διάστημα από λογαριασμό εντός SEPA, γιατί είναι κρίμα να υποστείς τσάμπα προμήθεια από την Ελληνική Τράπεζα και τελικά να μην δεχτεί τα λεφτά το PayPal και να τα επιστρέψει πίσω ή να υποστείς διπλή προμήθεια σε περίπτωση που το PayPal θεωρήσει ότι δεν μπορεί να δεχτεί δολλάρια από λογαριασμό εντός SEPA και τα μετατρέψει αυτομάτως πάλι σε ευρώ για να σου τα βάλει στο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1."Top Up" δεν είναι η διαδικασία για αποστολή εμβάσματος απο τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal;

 

2.Πηγαίνοντας My Account->Top Up->Add Money (takes a few days) μου εμφανίζει τις πληροφορίες για τον λογαριασμό που θα στείλω το έμβασμα και συγκεκριμένα στην Deutsche Bank. Εκεί δεν πρέπει να το στείλω;

1. Και Ναι και Οχι κάνει και τα δυο, έμβασμα μπορείς να στείλεις στα στοιχεία που αναφέρει σε οτι νόμισμα θέλεις μέσω ebanking με 1 ευρω έξοδα, συν την προμήθεια μετατροπής αν στειλεις σε αλλο νόμισμα εκτος ευρω και θα εμφανιστεί στο balance σε 3-4 μέρες, δεν μπορείς ομως να κανεις top up μεσα απο το ππ οπως παλιά(λογω cc)

2. Ναι εκει

 

Αυτό σημαίνει ότι έχεις ήδη προσθέσει τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal και αυτή είναι η διαδικασία.

Δηλαδή, παίρνεις τα στοιχεία που σου γράφει στο Top Up και τα βάζεις στο web banking της τράπεζάς σου για να στείλεις το έμβασμα.

Το PayPal αναγνωρίζει ότι ο λογαριασμός σου είναι ελληνικός και εντός 1. SEPA και γι' αυτό λογικά εμφανίζει και αυτή τη δέσμευση.

 

Επειδή τελευταία όμως το PayPal, από τότε που αναβαθμίστηκε η σελίδα, κάνει διάφορα περίεργα, όπως π.χ. 2.που αλλάζει αυτόματα τη ρύθμιση για την ισοτιμία κι εκεί που την έχουμε ορίσει να την κάνει η κάρτα, το γυρίζει χωρίς προειδοποίηση στο να την κάνει το ίδιο το PayPal, δεν μπορώ να ξέρω τι άλλα παράδοξα μπορεί να προκύψουν.

Οπότε, στην ερώτησή σου κι αφού πλέον εμφανίζεται αυτός ο όρος, καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που έχει σίγουρα στείλει δολλάρια το τελευταίο διάστημα από λογαριασμό εντός SEPA, γιατί είναι κρίμα να υποστείς τσάμπα προμήθεια από την Ελληνική Τράπεζα και τελικά να μην δεχτεί τα λεφτά το PayPal και να τα επιστρέψει πίσω ή να υποστείς διπλή προμήθεια σε περίπτωση που το PayPal θεωρήσει ότι δεν μπορεί να δεχτεί δολλάρια από λογαριασμό εντός SEPA και τα μετατρέψει αυτομάτως πάλι σε ευρώ για να σου τα βάλει στο balance.

1.Aπο σεπα δέχεται εμβάσματα, το νόμισμα ειναι αλλο θεμα, μπορείς στειλεις οτι θέλεις αρκεί να το υποστηρίζει η τράπεζα σου

2. Τι σχεση εχει αυτο τώρα με τα εμβάσματα και το balance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι έχεις ήδη προσθέσει τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal και αυτή είναι η διαδικασία.

Δηλαδή, παίρνεις τα στοιχεία που σου γράφει στο Top Up και τα βάζεις στο web banking της τράπεζάς σου για να στείλεις το έμβασμα.

Το PayPal αναγνωρίζει ότι ο λογαριασμός σου είναι ελληνικός και εντός SEPA και γι' αυτό λογικά εμφανίζει και αυτή τη δέσμευση.

 

Επειδή τελευταία όμως το PayPal, από τότε που αναβαθμίστηκε η σελίδα, κάνει διάφορα περίεργα, όπως π.χ. που αλλάζει αυτόματα τη ρύθμιση για την ισοτιμία κι εκεί που την έχουμε ορίσει να την κάνει η κάρτα, το γυρίζει χωρίς προειδοποίηση στο να την κάνει το ίδιο το PayPal, δεν μπορώ να ξέρω τι άλλα παράδοξα μπορεί να προκύψουν.

Οπότε, στην ερώτησή σου κι αφού πλέον εμφανίζεται αυτός ο όρος, καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που έχει σίγουρα στείλει δολλάρια το τελευταίο διάστημα από λογαριασμό εντός SEPA, γιατί είναι κρίμα να υποστείς τσάμπα προμήθεια από την Ελληνική Τράπεζα και τελικά να μην δεχτεί τα λεφτά το PayPal και να τα επιστρέψει πίσω ή να υποστείς διπλή προμήθεια σε περίπτωση που το PayPal θεωρήσει ότι δεν μπορεί να δεχτεί δολλάρια από λογαριασμό εντός SEPA και τα μετατρέψει αυτομάτως πάλι σε ευρώ για να σου τα βάλει στο balance.

 

Ναι, σωστά, έχω προσθέσει τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal. Οπότε αν πάρω το ρίσκο και στείλω το ποσό σε δολάρια στην χειρότερη δεν θα γίνει αποδεκτό απο το PayPal, έτσι; Το θέμα είναι, θα εκτελεστεί πλήρως το έμβασμα και μετά θα το απορίψει το PayPal ή απλά δεν θα προχωρήσει η διαδικασία λόγω του περιορισμού;

 

 

1. Και Ναι και Οχι κάνει και τα δυο, έμβασμα μπορείς να στείλεις στα στοιχεία που αναφέρει σε οτι νόμισμα θέλεις μέσω ebanking με 1 ευρω έξοδα, συν την προμήθεια μετατροπής αν στειλεις σε αλλο νόμισμα εκτος ευρω και θα εμφανιστεί στο balance σε 3-4 μέρες, δεν μπορείς ομως να κανεις top up μεσα απο το ππ οπως παλιά(λογω cc)

2. Ναι εκει

 

 

Τι εννοείς λέγοντας "δεν μπορείς ομως να κανεις top up μεσα απο το ππ οπως παλιά(λογω cc)"; Δηλαδή πρακτικά τι σημαίνει Top Up μέσα απο το PayPal;(δεν γνωρίζω τι γινόταν παλιά μιας και τώρα το χρησιμοποιώ πρώτη φορά την συγκεκριμένη επιλογή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς λέγοντας "δεν μπορείς ομως να κανεις top up μεσα απο το ππ οπως παλιά(λογω cc)"; Δηλαδή πρακτικά τι σημαίνει Top Up μέσα απο το PayPal;(δεν γνωρίζω τι γινόταν παλιά μιας και τώρα το χρησιμοποιώ πρώτη φορά την συγκεκριμένη επιλογή).

Top Up σημαίνει μπαίνεις στο ππ γράφεις το ποσόν και αυτο πάει στο balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Top Up σημαίνει μπαίνεις στο ππ γράφεις το ποσόν και αυτο πάει στο balance

 

Και λογικά τα τραβούσε απο την συνδεδεμένη κάρτα και τα πήγαινε στο balance, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν μπορείς ομως να κανεις top up μεσα απο το ππ οπως παλιά(λογω cc)

Δεν νομίζω ότι φταίνε τα CC που δεν μπορείς να κάνεις Instant Top Up όπως παλιά. Το ίδιο ισχύει για πολλές χώρες κι ας μην έχουν CC αυτές. Είναι μια απόφαση που πήρε η TrustPay και εφαρμόζει από 1/1/2016 για επιχειρηματικούς λόγους.

Πιο συγκεκριμένα μέσα από το ίδιο το PayPal:

"On January 1st, 2016 PayPal Instant Top Up service will no longer be provided by TrustPay.

 

Why is the Instant Top Up service discontinued?

TrustPay and PayPal have decided to discontinue Instant Top Up service for business reasons.

 

You can top up your PayPal account through a bank transfer from your bank account with PayPal Top Up.

 

1. Aπο σεπα δέχεται εμβάσματα, το νόμισμα ειναι αλλο θεμα, μπορείς στειλεις οτι θέλεις αρκεί να το υποστηρίζει η τράπεζα σου

2. Τι σχεση εχει αυτο τώρα με τα εμβάσματα και το balance?

1. Εννοείται ότι μπορείς να στείλεις σε ό,τι νόμισμα θέλεις, αν το υποστηρίζει η τράπεζά σου. Κανένας δεν το αμφισβήτησε αυτό. Πρόσεξες όμως τι γράφει στις οδηγίες του Top Up το ίδιο το PayPal? Στο έγραψε ήδη ο Γιώργος: "Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account".

Η Ελληνική τράπεζα είναι εντός SEPA και μπορεί να στείλει σε δολλάρια, αφού πληρωθεί η αντίστοιχη προμήθεια της μετατροπής. Το PayPal όμως που έχει και δεύτερο περιορισμό (μόνο Ευρώ από συναλλαγή εντός SEPA) θα τα δεχτεί αυτά τα δολλάρια;

 

2. Αυτό το έγραψα σαν παράδειγμα για να τονίσω ότι το PayPal έχει κάνει κάποιες αλλαγές τελευταία (αυθαίρετες ή μη) που δεν ίσχυαν παλιότερα και άρα, αν κάποιος δεν έχει δοκιμάσει στην πράξη αυτό που ρωτάει ο Γιώργος αυτό το διάστημα και μετά τις πρόσφατες αλλαγές, είναι λίγο "επικίνδυνο" να τον συμβουλεύουμε κάνε το και μην ανησυχείς. Μην τον πάρουμε στο λαιμό μας τον άνθρωπο επειδή νομίζουμε ότι ισχύει κάτι ή επειδή ίσχυε παλιότερα.

 

Ναι, σωστά, έχω προσθέσει τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal. Οπότε αν πάρω το ρίσκο και στείλω το ποσό σε δολάρια στην χειρότερη δεν θα γίνει αποδεκτό απο το PayPal, έτσι; Το θέμα είναι, θα εκτελεστεί πλήρως το έμβασμα και μετά θα το απορίψει το PayPal ή απλά δεν θα προχωρήσει η διαδικασία λόγω του περιορισμού;

Φίλε μου, όταν σου έγραψα στην αρχή είχα κατά νου τι γινόταν παλιότερα. Τώρα που σωστά υπέδειξες τον περιορισμό που αναφέρει το ίδιο το PayPal δεν μπορώ να είμαι σίγουρος τι θα γίνει και δεν αναλαμβάνω το ρίσκο να σε προτρέψω να το κάνεις ή όχι.

 

Η λογική λέει ότι 3 πράγματα μπορεί να γίνουν:

α) Η τράπεζά σου θα μετατρέψει τα Ευρώ σε Δολλάρια (πληρώνεις προμήθεια) και θα ολοκληρωθεί κανονικά η συναλλαγή βάζοντας Δολλάρια το PP στο balance σου, παρά τον περιορισμό που αναφέρει.

β) Η τράπεζά σου θα μετατρέψει τα Ευρώ σε Δολλάρια και μόλις φτάσουν στο PP εξαιτίας του περιορισμού που έχει βάλει θα απορρίψει το έμβασμα κι αυτό θα γυρίσει πίσω μετά από λίγες μέρες. Σε αυτό το ενδεχόμενο η τράπεζα θα μετατρέψει πάλι τα Δολλάρια σε Ευρώ, αφού δεν έχεις δολλαριακό λογαριασμό (δεύτερη προμήθεια και τα έξοδα του εμβάσματος φυσικά δεν επιστρέφονται).

γ) Η τράπεζά σου θα μετατρέψει τα Ευρώ σε Δολλάρια και μόλις φτάσουν στο PP εξαιτίας του περιορισμού που έχει βάλει θα τα μετατρέψει εκ νέου με τη δικιά του ισοτιμία σε Ευρώ (δεύτερη προμήθεια) και θα τα βάλει στο balance σου.

 

Οπότε, καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει με βεβαιότητα ή κάποιος που έχει κάνει αντίστοιχη συναλλαγή τελευταία.

 

Πάντως, ενημερωτικά, το PP έχει 2 ειδών προμήθειες σε περίπτωση ισοτιμίας. Άλλη προμήθεια έχει όταν αγοράζεις κάτι με ισοτιμία (που αγγίζει το εξωφρενικό 4%) και άλλη πολύ πιο λογική όταν μετατρέπεις τα λεφτά σου από το ένα νόμισμα στο άλλο μέσα στο balance σου (προμήθεια κοντά στα πλαίσια των τραπεζών). Οπότε, αν δεν πάρεις απάντηση με βεβαιότητα, ίσως είναι προτιμότερο να στείλεις κανονικά σε Ευρώ και να τα μετατρέψεις στο Balance σου σε Δολλάρια πριν κάνεις την όποια αγορά.

 

Top Up σημαίνει μπαίνεις στο ππ γράφεις το ποσόν και αυτο πάει στο balance

Top Up σημαίνει Ανάληψη και δεν προϋποθέτει πάντα ότι αυτό γίνεται στιγμιαία.

Και όταν δεν γίνεται στιγμιαία, σου γράφει τις οδηγίες που πρέπει να ακολουθήσεις για να κάνεις ανάληψη στο λογαριασμό σου.

Το ίδιο ισχύει π.χ. και στη Revolut. Υπάρχει το Top Up που σου γράφει τα στοιχεία για να στείλεις έμβασμα και το Top Up by card και βάζεις το ποσό που θέλεις για να τα τραβήξει αμέσως από την κάρτα που έχεις συνδέσει επιτυχώς πάνω στην υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με λογαριασμό paypal που δεν έχει συνδεδεμένη κάρτα ή τραπεζικό λογαριασμό μπορείς να κάνεις αγορές αν έχει χρήματα στο balance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λογαριασμό paypal που δεν έχει συνδεδεμένη κάρτα ή τραπεζικό λογαριασμό μπορείς να κάνεις αγορές αν έχει χρήματα στο balance;

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν κάποια χρήματα στο Paypal. Στο Activity βλέπω το ποσό και από κάτω το εξής με δύο επιλογές.

 

"Your payment is waiting. [Accept] [Decline]"

Αν πατήσω ACCEPT μου εμφανίζει το παρακάτω κείμενο. Σημειώνω πως δεν θέλω να μεταφέρω τα χρήματα μου σε τραπεζικό μου λογαριασμό. Αν ΔΕΝ πατήσω ACCEPT, υπάρχει περίπτωση τα χρήματα να μου τα πάρει πίσω αυτός που μου τα έστειλε? Είμαι νέος με το Paypal και δεν μου έχουν ξαναστείλει χρήματα. Να μείνουν μέσα στο Paypal μου θέλω.

Accept or Deny a Payment

Before accepting this payment, please consider the following:

Do you plan on withdrawing funds from your PayPal account to your bank account? If so, you must first add a bank account to your PayPal account before you will be able to make a withdrawal.

Add a Bank Account

Note: If you accept this payment, any other payments that are being held in your account with Pending status will automatically be accepted.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Επίσης το ότι αναφέρει "Your payment is waiting" και στο ποσό υπάρχει ένα πράσινο + είναι σωστό όταν σου στέλνουν χρήματα? Δεν θέλω να κάνω καμιά χαζομάρα και αντί να μου έχουν στείλει να είναι μου τα πάρουν κι' όλας.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατα accept δεν εχεις θεμα τα λεφτα θα μπουν στο balance του paypal account...απλα σου γραφει οτι δεν εχεις συνδεσει bank account και να το πραξεις σε περιπτωση που θες να στειλεις το balance σε λογαριασμο τραπεζης.

 

Ας πουμε οτι σου εστειλε 20 ευρω

Αν θες να αγορασεις κατι με 100 ευρω πρωτα θα τραβηξει το παυπαλ αυτα τα 20 και τα υπολοιπα 80 ευρω θα τα τραβηξει απο την καρτα που εχεις συνδεσει στο paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είχα συνδέσει λογαριασμό τραπέζης σε αυτήν την περίπτωση χειρότερο δεν είναι?

Με την έννοια πως λογικά κατά την μεταφορά θα μου έκανε μετατροπή αυτό το ποσό σε ευρώ (είναι σε usd), οπότε θα έχανα και κάποια χρήματα?

 

Ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα 
θελω να κανω αγορα απο vickmall και εχω καποιες ερωτησεις με το paypal.
μολις εφτιαξα λογαριασμο στο paypal και εκανα link την καρτα μου και τον λογαριασμο μου.
 

για να βαλω τα χρηματα στο balance ωστε να γινει η αγορα τι πρεπει να κανω?
αν απλα στειλω απο την τραπεζα χρηματα στον λογαριασμο μου στο paypal μεσω top up ειναι αρκετο η εχω θεμα με τα capital controls?

(αν εχει σημασια η καρτα ειναι alpha)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατα accept δεν εχεις θεμα τα λεφτα θα μπουν στο balance του paypal account...απλα σου γραφει οτι δεν εχεις συνδεσει bank account και να το πραξεις σε περιπτωση που θες να στειλεις το balance σε λογαριασμο τραπεζης.

 

Ας πουμε οτι σου εστειλε 20 ευρω

Αν θες να αγορασεις κατι με 100 ευρω πρωτα θα τραβηξει το παυπαλ αυτα τα 20 και τα υπολοιπα 80 ευρω θα τα τραβηξει απο την καρτα που εχεις συνδεσει στο paypal.

ΟΚ, το έκανα και τα χρήματα μπήκαν. Το ότι κρατήθηκε ένα ποσό για fee, είναι γιατί...

 

1) Ο άλλος είχε επιλέξει πως το fee της μεταφοράς θα το πλήρωνα εγώ?

2) Fee έχει πληρώσει και ο άλλος απλά το Paypal θα κρατούσε έτσι κι αλλιώς χρήματα?

 

Σημειώνω πως μου έστειλαν USD και εγώ είδα πως έλαβα USD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...