Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν συμφωνώ με τον Al-ex

 

Εχω κάνει αρκετές αγοροπωλησίες μέσω paypal,

η πολιτική τους είναι υπέρ του πωλητή; και το έχω διαπιστώσει

ειδικά σε περιπτώσεις υπηρεσιών και όχι υλικών προιόντων.

 

3-4 φορές έχω ανοίξει "dιspute" (αμφισβητηση πληρωμής) για μη ικανοποιητικές υπηρεσίες και τα disputes λύθηκαν αυτόματα (μεσα σε δευτερολεπτα) υπέρ του πωλητή και όχι εμένα. (ρίξε μια ματια στο dispute policy που έχουν, ετσι νομίζω λέγετε, ή ξεκίνα απο δω https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_protections-buyer)

 

Έχω την εντύπωση οτί οι πιστωτικές κάρτες έχουν είναι περισσότερο υπέρ του καταναλωτή, κάνε μια ερώτηση στην τράπεζα σου εάν δεν είναι σίγουρος οτί μπορείς να τους εμπιστευθείς ...

Με περιπου 2000 αγοραπωλησιες απο ebay αλλα και εκτος,πιστευω οτι εχω αρκετα μεγαλη εμπειρια και γνωσεις ωστε να τοποθετουμαι. Ο μονος λογος που απαντω στο ποστ σου, ειναι οτι καποιοι που θελουν ν αγορασουν και δε γνωριζουν πως να πληρωσουν, ψαχνονται,εχουν ενδοιασμους, φοβουνται οτι θα χασουν ισως τα λεφτα τους κλπ. Σ αυτους που μας διαβαζουν λοιπον καλο ειναι να μη δημιουργουνται λαθεμενες εντυπωσεις.

Επαναλαμβανω λοιπον οτι το paypal ειναι ο ασφαλεστερος τροπος για αγορα προιοντων απο το ebay η καποιο αλλο site, σε συγκριση με οποιονδηποτε αλλο γνωστο τροπο πληρωμης. Εαν εσυ ξερεις καποια αλλη μεθοδο πληρωμης που να εξασφαλιζει τον αγοραστη καλυτερα απο το ΡΡ, μπορεις να μας τη πεις. Οσο για πληρωμη με καρτα απ ευθειας που ανεφερες, πρωτον δε γινονται δεκτες στο ebay (που γιαυτο γινονται κυριως οι ερωτησεις) αλλα και σε αρκετα ξενα sites, και δευτερον ποιος σου ειπε οτι πληρωνοντας με ΡΡ χανεις το δικαιωμα σου ν απευθυνθεις στην εκδοτρια τραπεζα της καρτας σου για καποιο προβλημα που προεκυψε? Εαν λοιπον ανοιξεις dispute στο paypal και δε δικαιωθεις, μετα ακολουθεις διαδικασια με τη τραπεζα σου σα να ειχες πληρωσει directly με καρτα. Κι εγω εχω κανει 8 disputes και τα εχω κερδισει ολα. Τελος, οι απαντησεις μου αφορουν στο περιεχομενο του μεσου ορου των ερωτησεων που ειναι πως θα πληρωσω?, ειμαι καλυμενος?, αν χαθει τι γινεται? Αλοιμονο αν καθομουν ν αναπτυξω ολοκλητο το buyer protection policy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αντιλέγω οτί ετσι εχουν γίνει τα πραγματα στις συναλλαγες που έχεις κανει, και δεν θέλω να φοβίσω κανέναν για την χρήση του PayPal, βασικά το χρησιμοποιώ καθημερινά στις συναλλαγές μου για ένα χρόνο περίπου. Απλά η δική μου εμπειρία λέει οτί πρέπει να τον εμπιστέυσε τον αλλο για να κανεις συναλλαγη μαζί του.

 

Εαν λοιπον ανοιξεις dispute στο paypal και δε δικαιωθεις, μετα ακολουθεις διαδικασια με τη τραπεζα σου σα να ειχες πληρωσει directly με καρτα. Κι εγω εχω κανει 8 disputes και τα εχω κερδισει ολα.

 

Αλλα τι γίνεται οταν τα λεφτά φεύγουν κατευθείαν απο το paypal δηλαδή είναι έσοδα που έχουν μπει στο paypal με άλλο τροπο και όχι μέσω πιστωτικής κάρτας ? Οποτε η τράπεζα σου δεν εχει αναμειχθεί καθόλου !!!

 

Πες μου κάτι τα disputes τα κερδισες στο επιπεδο του paypal ή μέσω της τραπεζας σου ?

 

Και ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής. Οι αγοροπωλιες η δικές μου ήταν ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (services) και όχι αγαθών (GOODS) που εκεί όταν πρόκειται για dispute τα διευθετούν τελείως διαφορετικά το ένα απο το άλλο.

 

Εσεί τι με είδους αγοροπωλησίες έχεις εμπειρία ? Έχεις κάνει dispute για υπηρεσία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσεχες καλα τι εχω γραψει, μιλαω για προιοντα κι οχι για υπηρεσιες. Επισης οπως ειπα οι τοποθετησεις μου αφορουν το περιεχομενο του μεσου ορου των ερωτησεων που ανεφερα ποιες ειναι. Δεν εκατσα να εξειδικευσω σε τι εχεις και και σε τι δεν εχεις προστασια. Απλα ομως τονιζω οτι η χρησιμοποιηση του paypal, δεν αναιρει την οποια προστασια εχεις αν χρησιμοποιουσες κατ ευθειαν σα μεσο πληρωμης τη καρτα σου. Τωρα εαν τα λεφτα φευγουν απο το ΡΡ χωρις να υπαρχει χρηση καρτας (κατι που αφορα ελαχιστους στο φορουμ, για να μη πω κανενα,γιατι για να φευγουν λεφτα απο το ΡΡ χωρις καρτα σημαινει συνεχεις εισπραξεις-πληρωμες,πραγμα το οποιο σημαινει οτι ο χρηστης ειναι και γνωστης των κανονων του ΡΡ και δε χρειαζεται να καταφυγει στο φορουμ για πληροφοριες), εγω τουλαχιστον φροντιζω ν αδειαζω το υπολοιπο που εχω στο ΡΡ πριν κανω πληρωμη ωστε αναγκαστικα να μεσολαβει καρτα. Τα disputes μου τα κερδισα ολα απο το ΡΡ εκτος απο ενα για το οποιο δεν εκανα καθολου επειδη ειχε περασει η χρονικη προθεσμια, αλλα εκανα charge back με τη τραπεζα και το κερδισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό !!

 

εγω τουλαχιστον φροντιζω ν αδειαζω το υπολοιπο που εχω στο ΡΡ πριν κανω πληρωμη ωστε αναγκαστικα να μεσολαβει καρτα.

Αυτο όντως είναι καλή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Paypal 99% δίνει τα χρήματα σε αυτόν που έχει δίκιο.

 

Δηλαδή με λίγα λόγια δεν είχα ποτέ δικιο γιαυτό και δεν πείρα τα λεφτά μου πίσω ???

 

Οχι ακριβώς !!!

Αυτό προσπαθώ να πώ και στον Al-ex ...

 

Οταν πρόκειται για υπηρεσία επειδή δεν είναι ευκολο να αποδείξεις ότι καποιος δεν σου έκανε "καλά" την συγκεκριμένη δουλειά για την οποία τους πλήρωσες, το paypal έχει αποφασίσει να δίνει το δίκιο στον πωλητή AYTOMATA με το που θα γίνει disputed .... (μιλάω εκ πείρας/αγοραστής υπηρεσιων με πληρωμή μέσω paypal) οποιος θέλει το δοκιμάζει ... και μου λέει.

 

Θα ψάξω να βρώ και το σχετικό αρθρό στο paypal να το δείτε ...

 

Τροποποιηση

--------------------------

Διαβάστε παραγραφο

13.8 C https://www.paypal.com/bcp#pbp-policy

Claims must be for payments for tangible, physical goods that can be shipped, and not all other payments, such as payments for intangibles, for services or for licenses and other access to digital content. For purposes of eBay items, motor vehicles and Live Auctions are not covered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε κανενας οτι δεν ειχες δικηο, απλα το paypal δε καλυπτει καποιες περιπτωσεις, μεταξυ αυτων και οι υπηρεσιες. Αυτο αναφερεται ξεκαθαρα στο policy συνεπως δε μπορεις να ισχυριζεσαι οτι παιρνει το μερος του πωλητη. Αντιθετα μαλιστα εγω πιστευω οτι παιρνει το μερος του αγοραστη γιατι παντα δινει δικηο στον αγοραστη οταν αυτος ισχυριστει οτι δε παρελαβε κατι,ασχετα αν το παρελαβε, επειδη ο πωλητης δε το εστειλε με trackable mail, και χωρις να λαμβανει υπ οψιν τα feedback του πωλητη που μπορει να ειναι πανω απο 50000 με 99,9% θετικα ενω του αγοραστη μονο 10. Θελω μ αυτο να πω οτι δε λαμβανει υπ οψιν την αξιοπιστια του πωλητη σε σχεση μ αυτη του αγοραστη. Περαν αυτων το ΡΡ σου λεει κι αυτο:(but may be covered by Chargeback rights). Εαν λοιπον κανεις πληρωμη για υπηρεσιες, φροντισε να μην εχεις υπολοιπο στο ΡΡ ωστε να πληρωθει απο καρτα και να εχεις δικαιωμα για chargeback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Σήμερα πήρα από την eurobank μία prepaid κάρτα visa για ηλεκτρονική χρήση μόνο, η οποία δεν αναγράφει πάνω ονοματεπώνυμο. Σύμφωνα με αυτό εδώ:

Anonymous prepaid cards or vouchers, which are usually loaded with a fixed credit and are not re-loadable, can also be used on paypal

Όταν πάω να την χρησιμοποιήσω στο paypal μου βγάζει αυτό: assaru1.jpg

 

Ξέρει κανείς τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Σήμερα πήρα από την eurobank μία prepaid κάρτα visa για ηλεκτρονική χρήση μόνο, η οποία δεν αναγράφει πάνω ονοματεπώνυμο. Σύμφωνα με αυτό εδώ:

Όταν πάω να την χρησιμοποιήσω στο paypal μου βγάζει αυτό: assaru1.jpg

 

Ξέρει κανείς τι φταίει;

Αν δεν γνωρίζει κανείς πείτε μου μία σίγουρη λύση, να πάω κάπου να βγάλω κάποια κάρτα χρεωστική, χωρίς συνδρομές και χωρίς να ανοίξω λογαριασμό, διότι είναι τόσες μέρες που το παλεύω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πριν λίγο πήρα το παρακάτω email και θέλω την αποψή σας.

 

Sent:Monday, December 03, 2007 4:07:27 PM

Reply-to:[email protected]

 

 

To:

 

 

 

 

 

 

Dear PayPal Member,

 

 

This email confirms that you have sent an eBay payment of $147.85 USD to

[email protected] for an eBay item.

 

 

 

-----------------------------------

Payment Details

-----------------------------------

 

 

Amount: $147.85 USD

 

Transaction ID: 2LC956793J776333Y

 

Subject: Digimax 130

 

 

 

 

 

Note:

If you haven't authorized this charge ,click the link below to dispute transaction

and get full refund

 

Dispute transaction (Encrypted Link )

 

*SSL connection:

PayPal automatically encrypts your confidential information

in transit from your computer to ours using the Secure

Sockets Layer protocol (SSL) with an encryption key length

of 128-bits (the highest level commercially available)

 

-----------------------------------

Item Information

-----------------------------------

 

 

eBay User ID: scratchandgnaw2

 

 

----------------------------------------------------------------

Edward Harrell's UNCONFIRMED Address

----------------------------------------------------------------

 

Edward Harrell

211 David St.

Springtown, TX 76082

United States

 

Important Note: Edward Harrell has provided an Unconfirmed Address. If

you are planning on shipping items to Edward Harrell, please check the

Transaction Details page of this payment to find out whether you will

be covered by the PayPal Seller Protection Policy.

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------

This payment was sent using your bank account.

 

By using your bank account to send money, you just:

 

- Paid easily and securely

 

- Sent money faster than writing and mailing paper checks

- Paid instantly -- your purchase won't show up on bills at the end of

the month.

 

Thanks for using your bank account!

 

 

 

----------------------------------------------------------------

 

Thank you for using PayPal!

The PayPal Team

PayPal Email ID PP118

[/Quote]

 

Σημείωση οτι δεν έχω ανοίξει ποτέ λογαριασμό σε paypal !! Το εν λόγω ήρθε στα junk μου αλλά λόγω του θέματος το άνοιξα. Να ανησυχήσω οτι κάποιος "εκλεψε" τον αριθμό της κάρτας μου και το mail ή απλά είναι ενα είδος Phising?

 

Η διεύθυνση για όσους γνωρίζουν είναι έγκυρη, δηλαδή από αυτές που στέλνει συνήθως το Paypal? Help γιατί αρχίζω και τρομάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vaso7

 

Ο σκοπός τέτοιου είδους email είναι, ανυποψίαστοι χρήστες να προσπαθούν να κάνουν "login" μέσω της διεύθυνσης που υπάρχει στο email ουτως ώστε να σταματήσουν δείθεν την πληρωμή. Αλλα στην ουσία το μονο που καταφέρνουν είναι να δίνουν τα στοιχεία πρόσβασης τους στους Λοποδύτες γιατί η διεύθυνση δεν είναι της paypal αλλά ψέυτικ.

 

Σε περίπτωση που κάποιος έχει πραγματικά paypal λογαριασμό συστήνω να κάνει login γράφοντας την διευθυνση http://www.paypal.com απο μόνος του και όχι πατώντας στο link ...

 

Καινούρια ιστορία σκαρφηστίκαν τα πουλάκια μου, δεν την έχω ξαναδεί ...

 

Οσο για την διευθυνση απο την οποία το έλαβες μπορεί να απλά να φαίνεται οτι ήρθε απο την paypal.com, αν κοιτάξεις τις πληροφορίες στο header information του email τοτε θα δείς απο ποιους server έφυγε.

 

αν κάποιος θέλει να διαβάσει περισσότερα αυτός ο τρόπος κλοπής λέγεται phishing

http://en.wikipedia.org/wiki/Phishing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο υποψιάστηκα και εγώ απλά κατα σύμπτωση σήμερα εκανα μια αγορά με πιστωτική κάρτα και όχι με χρεωστική όπως συνηθίζω και είπα "λες να...." Αλλα ευτυχώς.

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mail που έλαβε η vaso7 όχι απλά δεν είναι απ' το PayPal, αλλά αν παρατηρήσεις θα δείς ότι φωνάζει πως είναι από αλλού, απ' το PayPal.Inc.com. Ένα γράμμα διαφορετικό από την επίσημη σελίδα φτάνει για να μας πει από μόνο του ότι είναι απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οταν πουλας οτιδηποτε πχ στο e-bay και επιλεγεις η συναλλαγη να γινει μεσω Paypal, σου πιστωνεται καποιο συγκεκριμενο ποσο στο Paypal οκ.

Εχω να ρωτησω τα εξης: 1ον Πως παιρνεις τα χρηματα που σου στελνει ο αλλος;(πως τα παιρνεις στα χερια σου κυρολεκτικα) και 2ον το Paypal κραταει καποιο ποσο επι της συναλλαγης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...