Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλει λίγο διερεύνηση το πράμα, διότι στη περίπτωση που έχεις homebrew στο Wii σου, το ποιό πιθανό είναι να μήν σου δουλέψει σωστά.

 

Υπάρχει πρόβλημα με το cIOS36_rev10 και τους Lan Adapters.

 

Eγω εχω τον official Lan Adapter και το HBC & cIOS36_rev10 και δουλευει μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό αυτό.

 

Στο gbatemp.net υπάρχουν κάποιες αναφορές για προβλήματα σε κάποια παιχνίδια και εφαρμογές. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιά.

 

ledaque, με τσιπαρισμένο Wii κατα πάσα πιθανότητα είσαι καλυμμένος.

 

Όχι οτι με το τσίπ αποφεύγεις βέβαια τα προβλήματα..... Μήν περιμένεις 100% compatibility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Modchip με wiiclip και βεβαίως και homebrew εγκατεστημένα τα πάντα.

Δεν υπάρχει gamecube παιχνίδι που να μην τρέχει.

Βέβαια δεν τα έχω δοκιμάσει και όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, το πρόβλημα είναι σε μερικά παιχνίδια που είναι σε 2 δισκάκια και όταν τελειώσεις το πρώτο είναι αδύνατο να πάς στο 2ο, με καλύτερο παράδειγμα το Tales of Symphonia.

 

Επίσης από τσίπ σε τσίπ υπάρχουν προβλήματα ή όχι όσον αφορά τα παιχνίδια με Audiofix.

 

Για παράδειγμα το Wiikey με το τελευταίο firmware έχει πρόβλημα σε αυτά τα παιχνίδια, ενώ αντίθετα με το προηγούμενο firmware δεν έχει.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω τον official Lan Adapter και το HBC & cIOS36_rev10 και δουλευει μια χαρα...

 

Μαλλον θα ριξω μια ζαρια και θα ρισκαρω εναν unofficial.Το κοστος ειναι αρκετα μικρο.

Το πολυ πολυ να δουλευει με το επομενο cIOS.

 

Για το guitar hero εχουμε κανα unofficial μικροφωνο η αναγκαστικα παμε στις logitech?

Εχει κανεις αποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά έχω γράψει το madworld σε 4χ speed, βάζω το δισκάκι, βλέπει το παιχνίδι στο wii menu αλλά όταν πατάω start, πάει σε μαύρη οθόνη. Έχετε καμιά ιδέα τι φταίει; Το mario party 8 που το έγραψα με τον ίδιο τρόπο σε ίδιο cd (sony) παίζει κανονικά :fear:

 

Κάπου διάβασα ότι τα iso πρέπει να τα καις ντε και καλά με 4 συγκεκριμένα LG recorders αλλιώς θα έχεις προβλήματα, ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Επίσης λέτε να κάνω upgrade το firmware ; Η αλήθεια είναι ότι το wii έχω να το ανοίξω κάτι μήνες και τώρα που του έβαλα wiikey είπα να ασχοληθώ , αλλά update δε το έχω κάνει ακόμα.

 

Και κάτι άλλο, για GC games θέλω ντε και καλά controller του GC και memory card του GC ;

 

thanks προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μadworld χρειάζεται συγκεκριμένα IOSes για να παίξει.

 

Αν κάνεις update το Wii σου από το ίντερνετ την πάτησες οριστικά.

 

Πάνε στο πρώτο πόστ του Wii mod/homebrew topic να ενημερωθείς για τις νέες εξελίξεις.

 

Αν το Wii σου είναι version 3.4 και κάτω, το Wiikey δεν το χρειάζεσαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Wii σου είναι version 3.4 και κάτω, το Wiikey δεν το χρειάζεσαι....

 

argh...και τώρα δηλαδή να το βγάλω πάλι ; :cry: αν έχω έκδοση < 3.4 δηλαδη. Αν όμως είναι 3.4+ και αφήσω το wii key μπορώ να τρέξω το madworld ? Απ'ότι είδα για να εγκαταστήσω το wii gator μου λέει στο guide πως πρέπει να μην έχω mod chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από το X-Men Origins Wolverine. Το παιχνίδι είναι άθλιο. Τα γραφικά του είναι PS2, το gameplay πάει να μοιάσει το God Of War αλλά ούτε που ακουμπάει, οι κινήσεις είναι επαναλαμβανόμενες, τα minigames που πρέπει να πατήσεις κουμπιά ή ακόμα χειρότερα να κουνάς το wiimote και nunchuck εκνευριστικά.

Κάνει loading κάθε λίγο και λιγάκι για να δείξει τα ελεεινής ποιότητας cutscenes με τη μηχανή γραφικών του παιχνιδιού.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να επιβεβαιώνεται ο κανόνας "Παιχνίδια που βασίζονται σε ταινίες είναι μούφα" αν και διαβάζω καλούτσικα λόγια για το παιχνίδι στο 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

argh...και τώρα δηλαδή να το βγάλω πάλι ; :cry: αν έχω έκδοση < 3.4 δηλαδη. Αν όμως είναι 3.4+ και αφήσω το wii key μπορώ να τρέξω το madworld ? Απ'ότι είδα για να εγκαταστήσω το wii gator μου λέει στο guide πως πρέπει να μην έχω mod chip.

 

Δεν χρειάζεται να το βγάλεις. Αντίθετα, ίσως και να σε βοηθήσει σε δύσκολες περιπτώσεις.

 

Να ακολουθήσεις τους οδηγούς στο πρώτο πόστ του Wii mod/homebrew topic και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μου έχουν σπάσει τα νεύρα με το κωλόWii !!!

Λοιπόν έχω το Wii αναβαθμισμένο στην 4.0Ε με Wiikey2 αναβαθμισμένο στην 1.2, του έχω βάλει και το softmod Homebrew από τον οδηγό που υπάρχει εδώ στο Insomnia.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής, μου βγάζει σε αρκετά παιχνίδια (είτε σε ανύποπτες στιγμές ενώ παίζω, είτε από την αρχή) ένα error ότι το Wii δεν μπόρεσε να διαβάσει το δισκάκι (Wii couldn't read the disk, See the operations manual....). Έχουμε και λέμε τώρα τι κινήσεις έχω κάνει για να διορθωθεί αυτό:

1. Ξαναέγραφα τα παιχνίδια σε χ2 ταχύτητα

2. Τα έγραψα σε συγκεκριμένη μάρκα δισκάκια (Verbatim -R) γιατί κάπου διάβασα ότι σε αυτά παίζουν καλύτερα.

3. Τα έλεγξα για γρατζουνιές και δεν έχουν ούτε μία!!!

4. Αγόρασα το καθαριστικό δισκάκι του Wii (αυτή τη λαλακία με το υγρό) και το καθάρισα πάνω από 6 φορές.

5. Το καθάρισα και με απλό δισκάκι καθαρισμού laser.

6. Μείωσα την ταχύτητα του laser του Wii σε χ3 σε όλες τις επιλογές που είχε (Original read speed, original dl read speed, backup read speed, dl backup read speed), από το disk conf του Wiikey 2.

 

Υ.Γ.: Τα παιχνίδια που δεν μου παίζει δεν είναι άλλο Region είναι όλα PAL όπως και το Wii μου.

 

Και αυτό το κωλόWii συνεχίζει να μου λέει ότι δεν μπορεί να διαβάσει τα δισκάκια και να διαβάσω το manual του!!!!!

 

Μπορεί σας παρακαλώ να με βοηθήσει κάποιος; Δεν ξέρω κι εγώ σε πόσα forum έχω ψάξει για μία λύση, αλλά τίποτα. Κι όχι τίποτ' άλλο, αλλά τώρα δεν μπορώ να το πάω και στην αντιπροσωπεία γιατί το έχω ανοίξει κιόλας για να βάλω το Wiikey 2 και θα το καταλάβουν στάνταρ από τις βιδούλες που είναι ψιλοφαγωμένες!:cry::cry::cry:

 

Υ.Γ.2: Έχει παραγίνει η κατάσταση τώρα δεν μου παίζει και αυτά που μου έπαιζε πριν!!! Έλεος πια!

Επεξ/σία από vasilisp7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μου έχουν σπάσει τα νεύρα με το κωλόWii !!!

....................................

Μπορεί σας παρακαλώ να με βοηθήσει κάποιος; ..............................

 

Υ.Γ.2: Έχει παραγίνει η κατάσταση τώρα δεν μου παίζει και αυτά που μου έπαιζε πριν!!! Έλεος πια!

 

Αν το γράψεις το μήνυμα 5 φορές πιστεύεις πως θα σε βοηθήσουν περισσότεροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το γράψεις το μήνυμα 5 φορές πιστεύεις πως θα σε βοηθήσουν περισσότεροι;

 

Δεν σε κατάλαβα φίλε μου τι εννοείς με την απάντησή σου. Που το έγραψα 5 φορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνονόματε δε ξέρω να σου απαντήσω στο πρόβλημα σου αλλά και χωρίς κανένα ίχνος εξυπνακισμού θα μου επιτρέψεις μια συμβουλή. Πέρνα στο wii σου το Backup Launcher και βάλτου πάνω ένα δίσκο ικανού μεγεθούς (οτιδήποτε πάνω απο 100 GB είναι μια χαρά). Θα ξεχάσεις και τα laser και τα δισκάκια μια και καλή και θα απορείς πως μπορούσες τόσο καιρό χωρίς αυτό. Η ευκολία που χαρίζει είναι τέτοια που χωρίς καμιά υπερβολή τη χαίρεσαι πραγματικά τη κονσόλα σου πολύ περισσότερο από παλιά. Εγώ προσωπικά έχω περάσει όλα τα original παιχνίδια μου συν όσα είχα σε αντίγραφα ασφαλείας και τα δισκάκια τα έχω πια πετάξει σε μια γωνιά. Και δεν είχα ποτέ μου προβλήματα με το drive και το laser...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνονόματε δε ξέρω να σου απαντήσω στο πρόβλημα σου αλλά και χωρίς κανένα ίχνος εξυπνακισμού θα μου επιτρέψεις μια συμβουλή. Πέρνα στο wii σου το Backup Launcher και βάλτου πάνω ένα δίσκο ικανού μεγεθούς (οτιδήποτε πάνω απο 100 GB είναι μια χαρά). Θα ξεχάσεις και τα laser και τα δισκάκια μια και καλή και θα απορείς πως μπορούσες τόσο καιρό χωρίς αυτό. Η ευκολία που χαρίζει είναι τέτοια που χωρίς καμιά υπερβολή τη χαίρεσαι πραγματικά τη κονσόλα σου πολύ περισσότερο από παλιά. Εγώ προσωπικά έχω περάσει όλα τα original παιχνίδια μου συν όσα είχα σε αντίγραφα ασφαλείας και τα δισκάκια τα έχω πια πετάξει σε μια γωνιά. Και δεν είχα ποτέ μου προβλήματα με το drive και το laser...

 

Πίστεψε με ότι αυτό σκέφτομαι εδώ και μέρες ότι πρέπει να κάνω. Δηλαδή να βάλω τα παιχνίδια σε σκληρό. Βέβαια δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα προς το παρόν. Μπορείς μήπως να μου δώσεις τα "φώτα" σου από που πρέπει να ξεκινήσω; Π.χ. τι HDD (μάρκα), ποιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω κ.τ.λ. ή απλά δώσμου ένα link που μου δίνει οδηγίες για όλα αυτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...