Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σε κατάλαβα φίλε μου τι εννοείς με την απάντησή σου. Που το έγραψα 5 φορές;

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=176025&page=310 ωρα 11:00 μήνυμα #3095

 

δεν το έγραψες πέντε αλλά 2, αν ο καθένας έκανε το ίδιο εδώ μέσα θα γεμίζαμε σκουπίδια...

Αλλά που να καταλάβεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=176025&page=310 ωρα 11:00 μήνυμα #3095

 

δεν το έγραψες πέντε αλλά 2, αν ο καθένας έκανε το ίδιο εδώ μέσα θα γεμίζαμε σκουπίδια...

Αλλά που να καταλάβεις....

 

Ε, εντάξει δεν έκανε και κανένα έγκλημα για να το αποπαίρνεις έτσι.... ούτε καν άνοιξε και δικό του thread ... απλά 2 post σε ήδη υπάρχοντα thread. Υπάρχουν και πιο ευγενικοί τρόποι να το πεις... άλλωστε δεν είμαστε mods ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με ότι αυτό σκέφτομαι εδώ και μέρες ότι πρέπει να κάνω. Δηλαδή να βάλω τα παιχνίδια σε σκληρό. Βέβαια δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα προς το παρόν. Μπορείς μήπως να μου δώσεις τα "φώτα" σου από που πρέπει να ξεκινήσω; Π.χ. τι HDD (μάρκα), ποιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω κ.τ.λ. ή απλά δώσμου ένα link που μου δίνει οδηγίες για όλα αυτά!!!

 

 

Ξεκίνα από εδώ:

Insomnia: Wii mod/backup/homebrew topic

Λογικά στο πρώτο μόνο ποστ περιέχονται όσα πρέπει να ξέρεις για να φτιάξεις αυτό που θέλεις. Αν έχεις απορίες για πιο συγκεκριμένα θέματα μπορείς πάντα να ποστάρεις στο thread αυτό που σου έδωσα. Συνήθως όλο και κάποιος βρίσκεται να μπορεί να βοηθήσει. Αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με το hack του wii ίσως στην αρχή σε ξενίσουν κάποια πράγματα όμως τελικά τα πράγματα δεν είναι τόσο δύσκολα και σίγουρα αξίζει να ασχοληθείς αφού το λίγο διάβασμα και ο χρόνος που θα θυσιάσεις θα σε ξεπληρώσουν και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε vasilisp7, είχα ίδιο πρόμπλεμ. Με τσιπαρισμένο wii μετά από λίγο μου πέταγε μνμ. Εϊχα σαλτάρει. Ούτε κι εγώ δεν ξέρω πόσα δισκάκια πήγανε άχρηστα. Συναντώ που λες ένα άξιο παλικάρι, τον klainmain. Παιδί μάλαμα. Με ωθεί να καταλάβω ότι το πρόβλημά μου είναι media related και με πληροφορεί ότι τα wii είναι επιλεκτικά "μηχανάκια" (κάτι που δεν είχα διαβάσει πουθενά).

Καταρίφθηκαν διάφορα στάνταρντς, όπως ότι τα Verbatim ΔΕΝ είναι τα καλύτερα δισκάκια για το Wii μου. Είχα καλύτερα αποτελέσματα με Tayiu Yuden και ακόμα καλύτερα με TDK.

Επίσης καταρίφθηκε κάτι βασικό. Όσο χαμηλότερη ταχύτητα εγγραφής, τόσο καλύτερα. Αυτό προφανώς ισχύει, αλλά όχι στην περίπτωση του Wii! Τα παιχνίδια που έγραφα σε 2x παίζανε είτε για 2 λεπτά ή καθόλου. Τα ίδια, τα έγραφα σε 4χ ή 8χ και παίζανε κανονκά (ή κολλάγανε πολύ πιο μετά). (Όταν λέω, δεν ισχύει στην περίπτωση του Wii, αστειεύομαι. Απλά είναι λίγο πιο περίπλοκο. Παίζουν ασυμβατότητες και επίσης κάποια δισκάκια γράφονται καλύτερα σε κάποιες ταχύτητες)

 

Η λύση είναι μία. Για να μη χαλάς dvd, κάνε αυτό που σου λένε τα παιδιά. USB Loader. Φορτώνεις isos σε σκληρό δίσκο και παίζεις τα isos από 'κει. Θέλει μια διαδικασιούλα, αλλά είναι πανεύκολη. Good luck, hope to be of help.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ΟΛΟΙ λένε για Verbatim, κάτι που είδα μόνος μου ότι δεν ισχύει. Δεν είναι δλδ σαν το xbox. Και το άλλο είναι ότι πουθενά δε βρήκα να έχουν ίδιο πρόβλημα και να τους λένε ότι δε φταίει το chip.

 

Για να σε βοηθήσω, αν σου παίζει έστω και για λίγο το backup game, το chip είναι μια χαρά και το πρόβλημά σου είναι media related.

 

υγ. credits to Klainmain

Επεξ/σία από Storm1672
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε vasilisp7, είχα ίδιο πρόμπλεμ. Με τσιπαρισμένο wii μετά από λίγο μου πέταγε μνμ. Εϊχα σαλτάρει. Ούτε κι εγώ δεν ξέρω πόσα δισκάκια πήγανε άχρηστα. Συναντώ που λες ένα άξιο παλικάρι, τον klainmain. Παιδί μάλαμα. Με ωθεί να καταλάβω ότι το πρόβλημά μου είναι media related και με πληροφορεί ότι τα wii είναι επιλεκτικά "μηχανάκια" (κάτι που δεν είχα διαβάσει πουθενά).

Καταρίφθηκαν διάφορα στάνταρντς, όπως ότι τα Verbatim ΔΕΝ είναι τα καλύτερα δισκάκια για το Wii μου. Είχα καλύτερα αποτελέσματα με Tayiu Yuden και ακόμα καλύτερα με TDK.

Επίσης καταρίφθηκε κάτι βασικό. Όσο χαμηλότερη ταχύτητα εγγραφής, τόσο καλύτερα. Αυτό προφανώς ισχύει, αλλά όχι στην περίπτωση του Wii! Τα παιχνίδια που έγραφα σε 2x παίζανε είτε για 2 λεπτά ή καθόλου. Τα ίδια, τα έγραφα σε 4χ ή 8χ και παίζανε κανονκά (ή κολλάγανε πολύ πιο μετά). (Όταν λέω, δεν ισχύει στην περίπτωση του Wii, αστειεύομαι. Απλά είναι λίγο πιο περίπλοκο. Παίζουν ασυμβατότητες και επίσης κάποια δισκάκια γράφονται καλύτερα σε κάποιες ταχύτητες)

 

Η λύση είναι μία. Για να μη χαλάς dvd, κάνε αυτό που σου λένε τα παιδιά. USB Loader. Φορτώνεις isos σε σκληρό δίσκο και παίζεις τα isos από 'κει. Θέλει μια διαδικασιούλα, αλλά είναι πανεύκολη. Good luck, hope to be of help.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ΟΛΟΙ λένε για Verbatim, κάτι που είδα μόνος μου ότι δεν ισχύει. Δεν είναι δλδ σαν το xbox. Και το άλλο είναι ότι πουθενά δε βρήκα να έχουν ίδιο πρόβλημα και να τους λένε ότι δε φταίει το chip.

 

Για να σε βοηθήσω, αν σου παίζει έστω και για λίγο το backup game, το chip είναι μια χαρά και το πρόβλημά σου είναι media related.

 

υγ. credits to Klainmain

 

Φίλε μου να σε διορθώσω:

1ον ο Klainmain κάθε άλλο παρά παιδί μάλαμα είναι,ένα λολόπαιδο είναι που δεν ξέρει που του παν τα 4 :P

2ον Τα verbatim είναι από τα καλύτερα δισκάκια,όμως η ninty είναι πανέξυπνη στον τομέα της,αν ποτέ είχες gamecube θα καταλάβαινες τι τραβούσαμε μέχρι να βρούμε τι του αρέσει για να το ταίσουμε,συμπεριφέρεται χειρότερα και από 3χρονο παιδάκι που δεν τρώει το φαγητό του!!!Κάθε gamecube αλλά και wii έχουν τυχαία ohms στο laser,είναι ρυθμισμένα ανάμεσα στα 180 και 600 Ohms,του ύψους και του βάθους δηλαδή,μέσα από την εμπειρία μου δουλεύουν σωστά σχεδόν πάντα στα 220-250 Ohms.Γιατί το κάνει αυτό η nintendo όμως;Έχεις ακούσει ποτέ περιστατικό χαλασμένου laser για gamecube ή wii;Γι αυτό ;)

Το θέμα είναι ότι σ αυτές τις τιμές το laser δεν καταπονείται και διαβάζει σωστά τα pressed dvds(κοινώς τα γνήσια δισκάκια).

 

Αν έχεις πρόβλημα με τα δισκάκια,πάρε ένα πολύμετρο και χαμήλωσε του ή δυνάμωσε του τα ohms,(στο gamecube είναι μια βιδούλα στο dvd rom από κάτω,στο PS2 είναι 1 πλαστικό γρανάζι,στο wii δεν το έχω εντοπίσει γιατί δεν χρειάστηκε να το ανοίξω).Στα 220 θα διαβάζει ακόμη και τα dvd μάρκας κάψεμεκαιθάψεμε-R :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=176025&page=310 ωρα 11:00 μήνυμα #3095

 

δεν το έγραψες πέντε αλλά 2, αν ο καθένας έκανε το ίδιο εδώ μέσα θα γεμίζαμε σκουπίδια...

Αλλά που να καταλάβεις....

 

Καλά είσαι σοβαρός τώρα; Τι κόλλημα έφαγες; Απλά έκανα το post μου αρχικά στο άλλο topic "Wii mod/backup/homebrew" και μετά από ψάξιμο βρήκα αυτό το topic και μου φάνηκε ποιο σωστό να το κάνω εδώ το post. Και να σου πω την αλήθεια το περίμενα ότι όλο και κάποιος "κολλημένος" θα μου την έλεγε για αυτό. Σιγά δεν έκανα και κάνα έγκλημα ρε παλικάρι. Άμα έχεις πρόβλημα με το όλο θέμα κάνε με αναφορά και μην το συνεχίσεις το θέμα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:15 ----------

 

 

Για να σε βοηθήσω, αν σου παίζει έστω και για λίγο το backup game, το chip είναι μια χαρά και το πρόβλημά σου είναι media related.

 

υγ. credits to Klainmain

 

Σ'ευχαριστώ πολύ κι εσένα για την βοήθεια σου. Βασικά και από backup launcher που τα "τρέχω" πάλι δεν μου τα παίζει. Απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι δεν φταίει το τσιπάκι, γιατί αν φταίει θα το πάω σε αυτόν που το αγόρασα και μου το τοποθέτησε και θα του το πετάξω στη μάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,είμαι εδώ κ αρκετό καιρό κάτοχος wii κ δηλώνω πανευτυχής..!!!πρόσφατα αγόρασα κ το κάρτ κ "καίγομαι" κ online...

Αναρωτιέμαι ομως αν υπάρχει κάποιοσ "τρόπος" να πάρω δωρεάν wii points???θέλω να βάλω το κανάλι τ ιντερνετ κ να κατεβάσω κ μερικά games..σημειώνω οτι η κονσόλα μ δεν εχει πειραχτεί..δεν χρησιμοποιώ κανενώς είδους mod η softmod..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ κι εσένα για την βοήθεια σου. Βασικά και από backup launcher που τα "τρέχω" πάλι δεν μου τα παίζει. Απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι δεν φταίει το τσιπάκι, γιατί αν φταίει θα το πάω σε αυτόν που το αγόρασα και μου το τοποθέτησε και θα του το πετάξω στη μάπα.

 

Το τσιπάκι το ίδιο να φταίει, άγνωστο. Η τοποθέτηση όμως να πείραξε τίποτα μπορεί (εφόσον δεν μπορείς ούτε με backup launcher)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου να σε διορθώσω:

1ον ο Klainmain κάθε άλλο παρά παιδί μάλαμα είναι,ένα λολόπαιδο είναι που δεν ξέρει που του παν τα 4 :P

2ον Τα verbatim είναι από τα καλύτερα δισκάκια,όμως η ninty είναι πανέξυπνη στον τομέα της,αν ποτέ είχες gamecube θα καταλάβαινες τι τραβούσαμε μέχρι να βρούμε τι του αρέσει για να το ταίσουμε,συμπεριφέρεται χειρότερα και από 3χρονο παιδάκι που δεν τρώει το φαγητό του!!!Κάθε gamecube αλλά και wii έχουν τυχαία ohms στο laser,είναι ρυθμισμένα ανάμεσα στα 180 και 600 Ohms,του ύψους και του βάθους δηλαδή,μέσα από την εμπειρία μου δουλεύουν σωστά σχεδόν πάντα στα 220-250 Ohms.Γιατί το κάνει αυτό η nintendo όμως;Έχεις ακούσει ποτέ περιστατικό χαλασμένου laser για gamecube ή wii;Γι αυτό ;)

Το θέμα είναι ότι σ αυτές τις τιμές το laser δεν καταπονείται και διαβάζει σωστά τα pressed dvds(κοινώς τα γνήσια δισκάκια).

 

Αν έχεις πρόβλημα με τα δισκάκια,πάρε ένα πολύμετρο και χαμήλωσε του ή δυνάμωσε του τα ohms,(στο gamecube είναι μια βιδούλα στο dvd rom από κάτω,στο PS2 είναι 1 πλαστικό γρανάζι,στο wii δεν το έχω εντοπίσει γιατί δεν χρειάστηκε να το ανοίξω).Στα 220 θα διαβάζει ακόμη και τα dvd μάρκας κάψεμεκαιθάψεμε-R :P

Έχεις δίκιο σ' αυτά που λες. Ναι, ναι, ακόμα και για τον klainmain. :P

Και δεν αμφισβητώ καθόλου την ποιότητα των Verbatim. ΟΜΩΣ θα έλεγα να λάβεις υπόψη σου και αυτό που μου συνέβη εμένα. Πίστεψέ με. Έχω ολόκληρα cakes από dvd με Verbatim διαφόρων φουρνιών και εγγραφών που απλά δεν παίζανε. Άλλα καθόλου, άλλα κολλάγανε μετά από λίγο. Το lazer ακουγόταν να αγκομαχά να τα διαβάσει. Με τα TDK όμως πχ. ούτε ακουγόταν, ούτε μου κόλλησε κάποιο game.

Δε λέω ότι έτσι συμβαίνει. Αντιλαμβάνομαι ότι είμαι η εξαίρεση, απλά θα έλεγα να το λάβετε υπόψην σαν πληροφορία. ;)

Δεν θεωρώ ότι τα Verbatim που χρησιμοποίησα ήταν χαμηλότερης ποιότητας σε σχέση με το TDK. Θεωρώ ότι παίζει συγκεκριμένη συμβατότητα (μπορεί να είναι τα TDK για τα συγκεκριμένα Οhm or whateva).

 

Ούτως ή άλλως πλέον πρόβλημα δεν έχω, είτε με τα TDK ή ακόμα καλύτερα USB Loader. Nαι, είμαι πλέον ευτυχισμένος με το Wii μου. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ έρχομαι εγώ και σας λέω να αφήσετε τον klainmain ήσυχο :P

Το οτι τα verbatim είναι καλά gayrudos το ξέραμε απο πάντα ;P Δεν περιμέναμε την αφεντιά σου... Το θέμα είναι πως το wii το παίζει δύσκολο και είναι γνωστό στους πάντες και εγώ τα σπάω... Γιατί να ρυθμίσω το drive να παίζει πιο καλά/ακριβά media? Χαζός είμαι; Tdk 6x και τα μυαλά στα μπλέντερ.

Ζήτω εγώ, κάτω εσύ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας λές ρε gaymaingr?Σιγά μην παίζεις και wii.Κι εγώ έχω τον usbloader κι όμως ακόμα να συγκινηθώ,εξακολουθώ να μην παίζω wii.Μάλλον θα πάει για πούλημα μαζί με τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας λές ρε gaymaingr?Σιγά μην παίζεις και wii.Κι εγώ έχω τον usbloader κι όμως ακόμα να συγκινηθώ,εξακολουθώ να μην παίζω wii.Μάλλον θα πάει για πούλημα μαζί με τον δίσκο.

 

Δηλαδη τι περιμενες απο το wii δεν καταλαβαινω...Ειδικα φετος εχει βγει μια καλη σοδεια παιχνιδιων αντικειμενικα.

Klonoa,Pes2009,Pikmin 1+2,Punch-Out,Little King's Story,Swords&Soldiers,Excitebots:Trick Racing,Madworld και ξεχναω σιγουρα και αλλα.

Και ολα τα παραπανω ειναι εντελως διαφορετικα σε ειδος.Πιθανολογω οτι εχεις xbox360 οποτε εισαι πιο hardcore.Παντως οι παλιοι pc gamers πιστεψε με εκτιμαμε πολυ αυτο που παρεχει το wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Klonoa και Pikmin έπαιζα πριν 5 χρόνια,γιατί να τα ξαναπαίξω;PES2009 δεν παίζω και αν έπαιζα δεν θα έπαιζα στο Wii αλλά φυσικά στο PS3.Όλα τα υπόλοιπα παιχνίιδα που ανέφερες μου πέρασαν αδιάφορα,πάντα κατά τη γνώμη μου είναι μπούρδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Klonoa και Pikmin έπαιζα πριν 5 χρόνια,γιατί να τα ξαναπαίξω;PES2009 δεν παίζω και αν έπαιζα δεν θα έπαιζα στο Wii αλλά φυσικά στο PS3.Όλα τα υπόλοιπα παιχνίιδα που ανέφερες μου πέρασαν αδιάφορα,πάντα κατά τη γνώμη μου είναι μπούρδες.

 

Η γνώμη σου είναι σεβαστή και δε τη σχολιάζω. Επειδή όμως μας διαβάζουν και άνθρωποι που δε ξέρουν και πιθανόν να ενημερώνονται από τέτοια topic θα αναφέρω απλώς πως σύμφωνα με όλα τα μεγάλα site το καλύτερο Pro φέτος ήταν με διαφορά αυτό του wii (βαθμός στο metacritic 85 έναντι 74 και 77 των Χ360 και PS3)

Επίσης τα παιχνίδια που ανάφερε το άλλο παιδί μπορεί να σου φαίνονται μπούρδες (αν τα έχεις δει) αλλά αντικειμενικά είναι παιχνιδάρες με πολύ καλές εως εξαιρετικές κριτικές παντού (πχ το Punch out και το Little King Story χτυπάνε 90αρια).

 

Αυτά τα λίγα από εμένα και περι ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...