Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο

 

Απλά θα ήθελα να προσθέσω πως πριν 10 μερες ήρθαν 4-5 συνάδελφοι από τη δουλειά σπίτι.

Το αποτέλεσμα;

Αγοράσαν ΟΛΟΙ σε 4 μέρες το wii

'nough said........

 

Και εμένα το ίδιο συνέβει με ένα θείο. Το είδε πριν 1 εβδομάδα σε μένα και χθες με ρωτούσε πράγματα για την αγορά του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα το ίδιο με τον ...αδερφό μου. Νομίζω μεγάλο ποσοστό κατόχων wii έχει να διηγηθεί μια τέτοια ιστορία :lol:.

Till μου θυμίσες (υπερβολικά πολύ όμως!) τον εαυτό μου πριν 3 χρόνια που το αγόρασα. Welcome onboard λοιπόν και είμαι σίγουρος πως θα το ευχαριστηθείς όσο και εγώ που δε το έχω βαρεθεί 3 ολόκληρα χρόνια μετά. Ότι θέλεις να ρωτήσεις για τίτλους και τέτοια εδώ είμαστε και να είσαι σίγουρος πως το κουτάκι αυτό ακόμα κρύβει πολλά μυστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Αγορασα 2ο χειριστηριο για το wii μου αλλα δεν θυμαμαι πως το συγχρονιζω...Παταω το κουμπι που εχει στις μπαταριες αναβοσβηνουν τα 4 φωτακια αλλα μετα απο λιγη ωρα σβηνουν.

Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?

 

 

Και 2ο, αγορασα μια wireless senson bar αλλα εχω το εξης προβλημα..

Οταν παω στην ρυθμιση για την ευαισθησια εμφανιζεται μονο μια κουκιδα, οσο και να κουνισω το remote δεν γινεται τιποτα. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην εχει ορια το "χερακι" οποτε αν παει κατω για παραδειγμα δεν μπορεις να το βρεις, χανεται απο την οθονη...

Ενω οταν χρησιμοποιω το ενσυρματο ολα ειναι μια χαρα...Τι φταιει ρε γμτ....:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Αγορασα 2ο χειριστηριο για το wii μου αλλα δεν θυμαμαι πως το συγχρονιζω...Παταω το κουμπι που εχει στις μπαταριες αναβοσβηνουν τα 4 φωτακια αλλα μετα απο λιγη ωρα σβηνουν.

Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?

http://wii.nintendo-europe.com/55.html

για την δεύτερη ερώτηση δεν έχω ιδέα!!!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα το ίδιο με τον ...αδερφό μου. Νομίζω μεγάλο ποσοστό κατόχων wii έχει να διηγηθεί μια τέτοια ιστορία :lol:.

Till μου θυμίσες (υπερβολικά πολύ όμως!) τον εαυτό μου πριν 3 χρόνια που το αγόρασα. Welcome onboard λοιπόν και είμαι σίγουρος πως θα το ευχαριστηθείς όσο και εγώ που δε το έχω βαρεθεί 3 ολόκληρα χρόνια μετά. Ότι θέλεις να ρωτήσεις για τίτλους και τέτοια εδώ είμαστε και να είσαι σίγουρος πως το κουτάκι αυτό ακόμα κρύβει πολλά μυστικά!

 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Βασικά μου αρέσει πολύ το tennis και το golf, και θα ήθελα να πάρω και ξεχωριστά παιχνίδια με τα συγκεκριμένα θέματα. Έχω διαβάσει για τα Grand Slam Tennis (EA) και Tiger Woods PGA Tour (EA). Υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία απο τα συγκεκριμένα παιχνίδια να μου πει αν αξίζει η αγορά τους; Η αν έχει κάποιος υπόψη του κάποια καλύτερη επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 2ο, αγορασα μια wireless senson bar αλλα εχω το εξης προβλημα..

Οταν παω στην ρυθμιση για την ευαισθησια εμφανιζεται μονο μια κουκιδα, οσο και να κουνισω το remote δεν γινεται τιποτα. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην εχει ορια το "χερακι" οποτε αν παει κατω για παραδειγμα δεν μπορεις να το βρεις, χανεται απο την οθονη...

Ενω οταν χρησιμοποιω το ενσυρματο ολα ειναι μια χαρα...Τι φταιει ρε γμτ....:fear:

 

Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η sensor bar? Από που την αγόρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η sensor bar? Από που την αγόρασες;

 

Στα multirama, 1η και μαλλον τελευταια αγορα απο εκει απο οτι φαινεται...

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0359147&catid=070305

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα multirama, 1η και μαλλον τελευταια αγορα απο εκει απο οτι φαινεται...

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0359147&catid=070305

 

Μπορεί να έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι. Δοκίμασέ το και στο Wii κάποιου φίλου σου και πήγαινέ το πίσω να στο αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και 2ο, αγορασα μια wireless senson bar αλλα εχω το εξης προβλημα..

Οταν παω στην ρυθμιση για την ευαισθησια εμφανιζεται μονο μια κουκιδα, οσο και να κουνισω το remote δεν γινεται τιποτα. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην εχει ορια το "χερακι" οποτε αν παει κατω για παραδειγμα δεν μπορεις να το βρεις, χανεται απο την οθονη...

Ενω οταν χρησιμοποιω το ενσυρματο ολα ειναι μια χαρα...Τι φταιει ρε γμτ....:fear:

 

Αν και δεν νομίζω, απλά για να είμαστε σίγουροι, σε τι απόσταση έχεις την άλλη sensor bar από τα χειριστήρια; Μήπως επειδή είναι ασύρματη την έχεις πιο μπροστα από ότι την ενσύρματη; Σε ρωτάω απλά γιατί το χειριστήριο δουλεύει σωστά σε απόσταση 1.5 έως 3 μέτρα... αν είσαι πολύ κοντά ή πολύ μακρυά παίζει πρόβλημα

 

Για να δεις αν δουλεύει η sensor bar πάρε κάποια κάμερα (πχ του κινητού σου) και κοίτα αν "ανάβουν" τα δύο άκρα της bar. Αν ανάβουν μετά κοίταξε και της άλλης και σύγκρινε το κατά πόσο είναι παρόμοια.

 

Απλά να ξέρεις ότι η sensor bar ας πούμε ότι απλά εκπέμπει φως. Δεν κάνει τίποτα άλλο. Ακόμη και με 2 κεράκια αν τα βαζες στη σωστή απόσταση θα δούλευε. Το χειριστήριο είναι που κάνει την δουλειά. Για αυτό που περιγράφεις μου φαίνεται χλωμό να φταίει η sensor bar. Η δουλεύει ή δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν νομίζω, απλά για να είμαστε σίγουροι, σε τι απόσταση έχεις την άλλη sensor bar από τα χειριστήρια; Μήπως επειδή είναι ασύρματη την έχεις πιο μπροστα από ότι την ενσύρματη; Σε ρωτάω απλά γιατί το χειριστήριο δουλεύει σωστά σε απόσταση 1.5 έως 3 μέτρα... αν είσαι πολύ κοντά ή πολύ μακρυά παίζει πρόβλημα

 

Για να δεις αν δουλεύει η sensor bar πάρε κάποια κάμερα (πχ του κινητού σου) και κοίτα αν "ανάβουν" τα δύο άκρα της bar. Αν ανάβουν μετά κοίταξε και της άλλης και σύγκρινε το κατά πόσο είναι παρόμοια.

 

Απλά να ξέρεις ότι η sensor bar ας πούμε ότι απλά εκπέμπει φως. Δεν κάνει τίποτα άλλο. Ακόμη και με 2 κεράκια αν τα βαζες στη σωστή απόσταση θα δούλευε. Το χειριστήριο είναι που κάνει την δουλειά. Για αυτό που περιγράφεις μου φαίνεται χλωμό να φταίει η sensor bar. Η δουλεύει ή δεν δουλεύει.

 

Σε κανονικη αποσταση ειναι..1.5 μετρο περιπου απεχει ο καναπες απο την τηλεοραση...

Το ξερω αυτο με τα κερια αλλα οκ τωρα, δεν ειναι ζητημα για 10 ευρω να δωσεις μια φορα γιατι με τα κερια αμα ειναι πρωι δεν γινεται τιποτα....:-D

 

Θα το δοκιμασω και σε ενα αλλο wii οπως ειπε και ο @vdanasto και αμα ειναι το στελνω πισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανονικη αποσταση ειναι..1.5 μετρο περιπου απεχει ο καναπες απο την τηλεοραση...

Το ξερω αυτο με τα κερια αλλα οκ τωρα, δεν ειναι ζητημα για 10 ευρω να δωσεις μια φορα γιατι με τα κερια αμα ειναι πρωι δεν γινεται τιποτα....:-D

 

Θα το δοκιμασω και σε ενα αλλο wii οπως ειπε και ο @vdanasto και αμα ειναι το στελνω πισω...

 

Μα τα κεριά δεν στα πρότεινα για λύση :X... απλά εξηγούσα το επιχείρημά μου.

 

Ακόμη αν ο καναπές έχει απόσταση μόλις 1.5 μέτρο δεν κάνεις δουλειά... όταν σημαδεύεις σίγουρα το χειριστήριο πάει πιο μπροστά από το 1.5 μέτρο. Ακόμη, το ασύρματο sensor bar που έχει πρόβλημα το βάζεις ακριβώς στην ίδια θέση με το ενσύρματο που λες ότι είναι εντάξει; (αν είναι σε διαφορετική ενδεχομένως εκεί που το τοποθετείς να υπάρχει κάποιο εμπόδιο στην εκπομπή του προς το χειριστήριο) Τέλος, μπες στο κόπο και κοίταξέ το εν ώρα λειτουργίας μέσα από την οθόνη του κινητού σου χρησιμοποιώντας την κάμερα του για να δεις αν δουλεύει σωστά (σύγκρινε το με το ενσύρματο που λες ότι είναι ok).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία, λίγο πριν αποφασίσω αν θα το αγοράσω ή όχι...

Κυριολεκτικά, ποια είνα τα "χειρηστήρια" ή οποιοδήποτε αλλο περιφερειακό χρειαζεται, ώστε να μπορείς να παίξεις παιχνίδι με αισθητήρες (με κίνηση δηλαδή?)! Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, το remote kai to nunchuck ειναι 2 διαφορετικού τύπου χειρηστήρια, που κάνουν χοντρικά την ίδια δουλειά, απλά το 1ο εχει και δόνηση? ΄΄η λέω μπούρδες?

Εκτός πχ του ενός από τα παραπάνω, χρειάζεται και κάποιο άλλο εξτρα περιφερειακό ώστε να παίξουν 4 ατομα με "κίνηση"?

Τέλος, γενικότερα από αυτά που περιέχονται στο πακέτο wii sports , τι αλλα περιφερειακά χρειάζομαι ώστε...να ξεκινήσω να παίζω? (πχ, κάποιο καλώδιο σύνδεσης με την τηλεόραση, κάποιο...sensor bar που δεν εχω καταλαβει τι ειναι,τι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία, λίγο πριν αποφασίσω αν θα το αγοράσω ή όχι...

Κυριολεκτικά, ποια είνα τα "χειρηστήρια" ή οποιοδήποτε αλλο περιφερειακό χρειαζεται, ώστε να μπορείς να παίξεις παιχνίδι με αισθητήρες (με κίνηση δηλαδή?)! Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, το remote kai to nunchuck ειναι 2 διαφορετικού τύπου χειρηστήρια, που κάνουν χοντρικά την ίδια δουλειά, απλά το 1ο εχει και δόνηση? ΄΄η λέω μπούρδες?

Εκτός πχ του ενός από τα παραπάνω, χρειάζεται και κάποιο άλλο εξτρα περιφερειακό ώστε να παίξουν 4 ατομα με "κίνηση"?

Τέλος, γενικότερα από αυτά που περιέχονται στο πακέτο wii sports , τι αλλα περιφερειακά χρειάζομαι ώστε...να ξεκινήσω να παίζω? (πχ, κάποιο καλώδιο σύνδεσης με την τηλεόραση, κάποιο...sensor bar που δεν εχω καταλαβει τι ειναι,τι?)

 

Το wii remote απαιτείτε σε όλα τα παιχνίδια... σε ορισμένα χρειάζεσαι και το nunchuck. Το nunchunk προσφέρει ένα μοχλό, 2 πλήκτρα και προφανώς και τις κινήσεις και του δεύτερου χεριού σου (πχ αν παίζεις box το remote μεταφέρει τις κινήσεις του ενός χεριού και το nunchuck του άλλου). Ακόμη υπάρχουν παιχνίδια που μπορείς να τα παίξεις είτε μόνο με το wii remote είτε μαζί και με τα δύο.

 

Για να μην σε ζαλίζω, για κάθε παίχτη που θα βάλεις χρειάζεσαι σίγουρα το wii remote και πιθανότατα και το nunchuck. Το πακέτο περιλαμβάνει ένα ζευγάρι. Κάποια άλλα περιφερειακά δεν χρειάζεσαι... τουλάχιστον όχι άμεσα. Και λέω όχι άμεσα γιατί αφενώς υπάρχουν πολλά περιφερειακά τα οποία προσφέρονται για διαφορετικά παιχνίδια, αφετέρου σιγά σιγά αρχίζουν να βγαίνουν παιχνίδια που υποστηρίζουν το motion plus. Αυτό είναι ένα περιφερειακό που προσθέτει αισθητήρες στο wii remote. Βέβαια σήμερα ελάχιστα παιχνίδια το υποστηρίζουν. Αλλά στο μέλλον θα είναι τόσο αναγκαίο όσο και το nunchuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...