Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορία, λίγο πριν αποφασίσω αν θα το αγοράσω ή όχι...

Κυριολεκτικά, ποια είνα τα "χειρηστήρια" ή οποιοδήποτε αλλο περιφερειακό χρειαζεται, ώστε να μπορείς να παίξεις παιχνίδι με αισθητήρες (με κίνηση δηλαδή?)! Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, το remote kai to nunchuck ειναι 2 διαφορετικού τύπου χειρηστήρια, που κάνουν χοντρικά την ίδια δουλειά, απλά το 1ο εχει και δόνηση? ΄΄η λέω μπούρδες?

Εκτός πχ του ενός από τα παραπάνω, χρειάζεται και κάποιο άλλο εξτρα περιφερειακό ώστε να παίξουν 4 ατομα με "κίνηση"?

Τέλος, γενικότερα από αυτά που περιέχονται στο πακέτο wii sports , τι αλλα περιφερειακά χρειάζομαι ώστε...να ξεκινήσω να παίζω? (πχ, κάποιο καλώδιο σύνδεσης με την τηλεόραση, κάποιο...sensor bar που δεν εχω καταλαβει τι ειναι,τι?)

 

Αν πάρεις το άσπρο πακέτο (το κοινό Wii δηλαδή), έχεις την κονσόλα, την sensor bar (το εξάρτημα που ανιχνεύει την κίνηση των χειριστηρίων), το καλώδιο σύνδεσης με την TV, το τροφοδοτικό, 2 σετ χειριστιρίων (Wii Remote + Nunchunk) και το Wii Sports (5 games).

 

Αν πάρεις το μαύρο πακέτο (την special έκδοση) έχεις την (μαύρη) κονσόλα, την sensor bar (το εξάρτημα που ανιχνεύει την κίνηση των χειριστηρίων), το καλώδιο σύνδεσης με την TV, το τροφοδοτικό, 1 σετ χειριστιρίων (Wii Remote + Nunchunk), 1 Sensor Plus (extra εξάρτημα που συνδέεται στο Wii Remote για αυξημένη ευαισθησία), το Wii Sports (5 games) και το Wii Sports Resort (12 Games, αξιοποιούν το Sensor Plus).

 

Με το λευκό πακέτο είσαι έτοιμος για παχνίδι 2 παιχτών. Αμα πάρεις το Wii Sports Resort αργότερα, θα χρειαστείς επιπλέον 2 Motion Plus (ένα για κάθε Wii Remote). Εννοείται πως για 4 παίχτες θες άλλα 2 σετ χειριστιρίων.

 

Με το μαύρο πακέτο είσαι έτοιμος για παιχνίδι με 1 παίχτη. Χρειάζεσαι ένα επιπλέον σετ χειριστιρίων για 2ο παίχτη (Wii Remote + Sensor Plus, Nunchunk). Για 4 παίχτες, 2 ακόμα σετ.

 

Όλα τα παιχνίδια παίζονται με το Wii Remote. Αυτά που αξιοποιούν κινήσεις και των δύο χεριών, χρησιμοποιούν και το Nunchunk. Κάποια καινούργια (όπως το Sports Resort) χρειάζονται το Sensor Plus. Τα λευκά Wii Remote πωλούνται σκέτα ξεχωριστά, όπως σκέτα ξεχωριστά πωλούνται και τα λευκά Sensor Plus (για την περίπτωση που θες να προσθέσεις 3ο και 4ο παίχτη). Τα μαύρα Wii Remote πωλούνται σε ενιαία συσκευασία με τα Sensor Plus (για να προσθέσεις 2ο, 3ο και 4ο παίχτη). Τέλος, αμα θες την βέλτιστη δυνατή ποιότητα εικόνας, δεν χρησιμοποιείς το ενσωματομένο καλώδιο σύνδεσης με την TV αλλά παίρνεις ένα καλώδιο Composite για Wii (δίνει 2 εξόδους για ήχο και 3 για εικόνα, σε αντίθεση με τις 2 εξόδους ήχου και μια έξοδο εικόνας του απλού καλωδίου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τόσο η λευκή όσο και η μαύρη έκδοση έχουν από ένα σετ χειριστηρίων (1 Wii Remote και 1 Nunchuck). Η διαφορά μεταξύ των 2 είναι ότι η μαύρη έκδοση περιέχει ακόμη ένα εξάρτημα, το Motion Plus (το οποίο κουμπώνει πάνω στο απλό χειριστήριο και αυξάνει την ακρίβεια σε 1:1 σε κάποια παιχνίδια) καθώς και ένα επιπλέον παιχνίδι το Wii Sports Resort που αξιοποιεί το εξάρτημα αυτό. Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστεί να αγοράσεις δεύτερο σετ χειριστηρίων, κανένα από τα 2 πακέτα δεν περιλαμβάνει 2ο σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο η λευκή όσο και η μαύρη έκδοση έχουν από ένα σετ χειριστηρίων (1 Wii Remote και 1 Nunchuck). Η διαφορά μεταξύ των 2 είναι ότι η μαύρη έκδοση περιέχει ακόμη ένα εξάρτημα, το Motion Plus (το οποίο κουμπώνει πάνω στο απλό χειριστήριο και αυξάνει την ακρίβεια σε 1:1 σε κάποια παιχνίδια) καθώς και ένα επιπλέον παιχνίδι το Wii Sports Resort που αξιοποιεί το εξάρτημα αυτό. Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστεί να αγοράσεις δεύτερο σετ χειριστηρίων, κανένα από τα 2 πακέτα δεν περιλαμβάνει 2ο σετ.

 

Πρίν λίγες μέρες που πήρα την κονσόλα απο το πλαίσιο, το λευκό πακέτο είχε 2 σετ χειριστιρίων, και ήταν και 40 ευρώ ακριβότερο απο το μαύρο πακέτο που είχε ένα σετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν λίγες μέρες που πήρα την κονσόλα απο το πλαίσιο, το λευκό πακέτο είχε 2 σετ χειριστιρίων, και ήταν και 40 ευρώ ακριβότερο απο το μαύρο πακέτο που είχε ένα σετ...

 

Μήπως ήταν ειδική έκδοση του Πλαισίου; Γιατί η κανονική έκδοση (bundle), η official της Nintendo, που πωλείται παντού, έχει μέσα μόνο ένα σετ και είναι πολύ φθηνότερη της μαύρης (την έχουμε δει και με 139€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Βασικά μου αρέσει πολύ το tennis και το golf, και θα ήθελα να πάρω και ξεχωριστά παιχνίδια με τα συγκεκριμένα θέματα. Έχω διαβάσει για τα Grand Slam Tennis (EA) και Tiger Woods PGA Tour (EA). Υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία απο τα συγκεκριμένα παιχνίδια να μου πει αν αξίζει η αγορά τους; Η αν έχει κάποιος υπόψη του κάποια καλύτερη επιλογή;

 

Είσαι πολύ τυχερός που σου αρέσουν αυτά τα είδη παιχνιδιών μιας και το wii δίνει ρέστα σε αυτά. Στο τένις υπάρχει το απίστευτα καλό Grand Slam Tennis. Έχουμε γράψει πολλά για αυτό το παιχνίδι. Σου μεταφέρω ένα παλιότερο ποστ μου από άλλο φόρουμ.

 

"Εξαιρετικό....

 

Παίζω παιχνίδια τένις από την εποχή του "passing shot" στα arcade. Χωρίς καμιά υπερβολή είναι το καλύτερο και ρεαλιστικότερο που έχω παίξει ποτέ. Μοναδικό κακό του ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε πονέσει το χέρι σου!!! Κατά τα άλλα τα έχει όλα. Ρεαλισμό, δυσκολία (στην αρχή ίσως είναι και λίγο περισσότερη από όσο πρέπει), διασκέδαση, ποικιλία παιχνιδιών, φοβερό on line. Πράγματι κρίμα που δε το χαίρονται οι κάτοχοι των άλλων κονσολών. Must buy νομίζω σχεδόν για όλους (άντε να εξαιρεθούν αυτοί που δε ψήνονται για παιχνίδι τένις με τίποτα)."

 

Νομίζω κάποτε είχαμε thread και στο insomnia. Αν ψάξεις λογικά θα το βρεις και θα μάθεις και άλλα ενδιαφέροντα. Επιγραμματικά: 1) Μην ασχοληθείς με άλλο τένις (πχ virtua tennis) 2) Να παίξεις μόνο με πλήρες χειριστήριο, wiimote + wiimotionplus + nunchuck 3) Μην ασχοληθείς με review, οι άνθρωποι που τα έκαναν απλά δεν... και 4) Μην απογοητευτείς αν στην αρχή σου φανεί δύσκολο ή ότι δε σου αρέσει τόσο είναι το μοναδικό μειονέκτημα του παιχνιδιού το ότι αργείς λίγο να μπεις στο κλίμα. Αυτά για το τένις μιας και είναι προσωπικά αδυναμία :-D

 

Για γκολφ είσαι εξίσου τυχερός μιας υπάρχει το Tiger Woods PGA Tour 2010 για το οποίο έχω εξίσου εξαιρετικά λόγια αλλά δεν έχω προσωπική πείρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vdanasto, κατατοπιστηκότατος, thanks a lot!

οπότε, απλά το Motion Plus αυξάνει την ακρίβεια !

Είναι περιφερειακό που μπορεί να αγοραστεί εξτρα, αργότερα!

Σου στελνω και ενα πμ, μήπως ξέρεις και κάτι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vdanasto, κατατοπιστηκότατος, thanks a lot!

οπότε, απλά το Motion Plus αυξάνει την ακρίβεια !

Είναι περιφερειακό που μπορεί να αγοραστεί εξτρα, αργότερα!

Σου στελνω και ενα πμ, μήπως ξέρεις και κάτι αλλο...

 

Αυξάνει την ακρίβεια, αλλά μόνο σε παιχνίδια που το υποστηρίζουν. Για την ώρα είναι πολύ λίγοι οι τίτλοι αυτοί. Μπορείς να το αγοράσεις οποιαδήποτε στιγμή χωριστά, τιμάται περί τα 19€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα κεριά δεν στα πρότεινα για λύση :X... απλά εξηγούσα το επιχείρημά μου.

 

Ακόμη αν ο καναπές έχει απόσταση μόλις 1.5 μέτρο δεν κάνεις δουλειά... όταν σημαδεύεις σίγουρα το χειριστήριο πάει πιο μπροστά από το 1.5 μέτρο. Ακόμη, το ασύρματο sensor bar που έχει πρόβλημα το βάζεις ακριβώς στην ίδια θέση με το ενσύρματο που λες ότι είναι εντάξει; (αν είναι σε διαφορετική ενδεχομένως εκεί που το τοποθετείς να υπάρχει κάποιο εμπόδιο στην εκπομπή του προς το χειριστήριο) Τέλος, μπες στο κόπο και κοίταξέ το εν ώρα λειτουργίας μέσα από την οθόνη του κινητού σου χρησιμοποιώντας την κάμερα του για να δεις αν δουλεύει σωστά (σύγκρινε το με το ενσύρματο που λες ότι είναι ok).

 

Εβαλα την καμερα απο το κινητο στο ενσυρματο και δειχνει κανονικα τα φωτακια αριστερα και δεξια ενω στο ασυρματο διχνει μονο δεξια, αρα ειναι προβληματικο αρα το σουταρω πισω στο μαγαζι....Thanks!!

 

 

Να ρωτησω και κατι αλλο εδω:

εχω μια toshiba sd card 2GB αλλα απο οτι φαινεται δεν ειναι συμβατη με το wii μου γιατι δεν την αναγνωριζει, ξερει κανεις καμια που να ναι σιγουρα συμβατη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα την καμερα απο το κινητο στο ενσυρματο και δειχνει κανονικα τα φωτακια αριστερα και δεξια ενω στο ασυρματο διχνει μονο δεξια, αρα ειναι προβληματικο αρα το σουταρω πισω στο μαγαζι....Thanks!!

 

 

Να ρωτησω και κατι αλλο εδω:

εχω μια toshiba sd card 2GB αλλα απο οτι φαινεται δεν ειναι συμβατη με το wii μου γιατι δεν την αναγνωριζει, ξερει κανεις καμια που να ναι σιγουρα συμβατη?

 

Κάνε την πρώτα format με το (δωρεάν) utility Panasonic SD Formatter και δοκίμασέ την ξανά, μήπως είναι λάθος το filesystem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την πρώτα format με το (δωρεάν) utility Panasonic SD Formatter και δοκίμασέ την ξανά, μήπως είναι λάθος το filesystem.

 

Μπα τιποτα, δυστυχως...

(δεν θα επρεπε να την εμφανιζει κατω αριστερα στην οθονη του wii menu, αν την αναγνωριζε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα τιποτα, δυστυχως...

(δεν θα επρεπε να την εμφανιζει κατω αριστερα στην οθονη του wii menu, αν την αναγνωριζε?)

 

Το εικονίδιο κάτω αριστερά εμφανίζεται από τις εκδόσεις 4.0 του firmware και μετά. Είναι μπλέ όταν έχει κάρτα μέσα και γκριζάρει όταν την βγάζεις. Το αν την έχει αναγνωρίσει ή όχι θα το καταλάβεις πηγαίνοντας Settings->Data Management->Saves και μετά SD Card. Αν δεν την βλέπει θα σου πει ότι δεν υπάρχει κάρτα στο slot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εικονίδιο κάτω αριστερά εμφανίζεται από τις εκδόσεις 4.0 του firmware και μετά. Είναι μπλέ όταν έχει κάρτα μέσα και γκριζάρει όταν την βγάζεις. Το αν την έχει αναγνωρίσει ή όχι θα το καταλάβεις πηγαίνοντας Settings->Data Management->Saves και μετά SD Card. Αν δεν την βλέπει θα σου πει ότι δεν υπάρχει κάρτα στο slot.

 

Ωραια μαλλον την αναγνωριζει...!

Το χω σε εκδοση 3.4 αλλα δεν το αναβαθμιζω γιατι εχω βρει εναν οδηγο για εκδοση μεχρι 4.1 που δεν χρειαζομαι το zelda γι αυτο...

Ας ελπισουμε ολα να πανε καλα....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

question: e-shop, plaisio, δεν εχω βρει 2ο remote Που θέλω να πάρω. Το e-shop, έχει nunchuck, αλλά από οτι καταλαβα, καθε παιχτης χρειάζεται ΚΑΙ ένα nunchuck,ΚΑΙ ένα remote...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

question: e-shop, plaisio, δεν εχω βρει 2ο remote Που θέλω να πάρω. Το e-shop, έχει nunchuck, αλλά από οτι καταλαβα, καθε παιχτης χρειάζεται ΚΑΙ ένα nunchuck,ΚΑΙ ένα remote...

 

Μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο να έχουν nunchuck και να μην έχουν wii remote. Το nunchuck χωρίς wii remote είναι άχρηστο... είναι προσθήκη στο χειριστήριο (αναγκαία βέβαια για ένα πολύ μεγάλο αριθμό παιχνίδιων), το βασικό χειριστήριο είναι το wii remote. Πάντως στο mediamarkt θυμάμαι ότι είχε... από εκεί είχα πάρει το δεύτερο αλλα πριν από ένα χρόνο.

 

Πάντως αν το θέλεις οπωσδήποτε από ηλεκτρονικό κατάστημα και δεν έχουν τα Πλαίσιο και eshop, ορίστε μερικά http://www.skroutz.gr/s/53450/Nintendo-Wii-Remote.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re παιδια εγω σαν ασχετος θελω να ρωτησω αν μπορω να συνδεθω στο internet με απο το wii την στιγμη που το εχω κανει softmoded?????

η εκδοση ειναι 4.1Ε και θα ηθελα αν ξερει καποιος υπευθηνα να μου απαντησει

 

thank you

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...