Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει δοκιμασει κανεις αυτο ?

HOWTO: Use the Wii-Mote In Windows as your Mouse

 

Για component καλωδιο να προτιμησουμε το orginal με τα 30ε ή καποια πιο φθηνα που υπααρχουν ?

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγόρασα το wii είχε μέσα 1 λευκό χειριστήριο το οποίο είναι το 1. τώρα αγόρασα άλλα 2 μαυρα χειριστήρια.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ορίσω τα μαυρα σαν 1 & 2 ώστε να παιζω τα απλά παιχνίδια και το λευκό σαν 3 ώστε να το έχω πάντα επάνω στο zapper και να παίζω τα fisrt person παιχνίδια.

 

Πως γίνεται να τους αλλάξω τον αριθμό ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγόρασα το wii είχε μέσα 1 λευκό χειριστήριο το οποίο είναι το 1. τώρα αγόρασα άλλα 2 μαυρα χειριστήρια.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ορίσω τα μαυρα σαν 1 & 2 ώστε να παιζω τα απλά παιχνίδια και το λευκό σαν 3 ώστε να το έχω πάντα επάνω στο zapper και να παίζω τα fisrt person παιχνίδια.

 

Πως γίνεται να τους αλλάξω τον αριθμό ;;;

 

Η αρίθμηση των wiimotes γίνεται κάθε φορά από την αρχή και εξαρτάται από την σειρά που θα κάνει detect η κονσόλα τα χειριστήρια. Έστω η κονσόλα κλειστή (άρα και τα motes). Αν ανοίξεις την κονσόλα με κάποιο από τα μαύρα, τότε αυτό θα γίνει το 1 και τα άλλα δύο θα μείνουν κλειστά. Το ίδιο ισχύει αν ανοίξεις την κονσόλα από το power button και πατήσεις το Α στην warning screen με το κάποιο από τα μαύρα. Από εκεί και πέρα, κάθε φορά που θα πατάς κάποιο πλήκτρο από ένα από τα δύο που περισσεύουν, τότε αυτά θα πάρουν τα 2 και 3 αναλόγως την σειρά που θα τα ενεργοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρίθμηση των wiimotes γίνεται κάθε φορά από την αρχή και εξαρτάται από την σειρά που θα κάνει detect η κονσόλα τα χειριστήρια. Έστω η κονσόλα κλειστή (άρα και τα motes). Αν ανοίξεις την κονσόλα με κάποιο από τα μαύρα, τότε αυτό θα γίνει το 1 και τα άλλα δύο θα μείνουν κλειστά. Το ίδιο ισχύει αν ανοίξεις την κονσόλα από το power button και πατήσεις το Α στην warning screen με το κάποιο από τα μαύρα. Από εκεί και πέρα, κάθε φορά που θα πατάς κάποιο πλήκτρο από ένα από τα δύο που περισσεύουν, τότε αυτά θα πάρουν τα 2 και 3 αναλόγως την σειρά που θα τα ενεργοποιήσεις.

 

Φυσικά ισχύουν όπως τα λες αλλά Braker1 γιατι να σε απασχολεί τόσο αυτό

 

Όταν αγόρασα το wii είχε μέσα 1 λευκό χειριστήριο το οποίο είναι το 1. τώρα αγόρασα άλλα 2 μαυρα χειριστήρια.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ορίσω τα μαυρα σαν 1 & 2 ώστε να παιζω τα απλά παιχνίδια και το λευκό σαν 3 ώστε να το έχω πάντα επάνω στο zapper και να παίζω τα fisrt person παιχνίδια.

 

Πως γίνεται να τους αλλάξω τον αριθμό ;;;

 

Είναι ακόμη πιο απλά τα πράγματα. Ακόμα και αν κάποιο χειριστήριο έχει θέση 2 ή 3 μια χαρά θα μπορείς να παίζεις (πχ αν ανοιξεις και τα δυο και βγάλεις τις μπαταρίες απο το πρώτο). Το χειριστήριο που είναι ανοιχτό πριν μπεις στο παιχνίδι είναι αυτό που θα παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρίθμηση των wiimotes γίνεται κάθε φορά από την αρχή και εξαρτάται από την σειρά που θα κάνει detect η κονσόλα τα χειριστήρια. Έστω η κονσόλα κλειστή (άρα και τα motes). Αν ανοίξεις την κονσόλα με κάποιο από τα μαύρα, τότε αυτό θα γίνει το 1 και τα άλλα δύο θα μείνουν κλειστά. Το ίδιο ισχύει αν ανοίξεις την κονσόλα από το power button και πατήσεις το Α στην warning screen με το κάποιο από τα μαύρα. Από εκεί και πέρα, κάθε φορά που θα πατάς κάποιο πλήκτρο από ένα από τα δύο που περισσεύουν, τότε αυτά θα πάρουν τα 2 και 3 αναλόγως την σειρά που θα τα ενεργοποιήσεις.

 

σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το component καλωδιο απο δω

Παιζει εμφανως πιο καθαρα τωρα αλλα στα settings του Wii βλεπω οτι εχει μεχρι 420p

Δεν μπορω να το βαλω 720p?

 

Όχι. Αυτός είναι και ο λόγος που κράζουν όλοι το wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα. Είμαι πρόσφατο μέλος της παρέας του wii, και μου αρέσει αρκετά!!! Θέλω να κατεβάσω κάποια παιχνίδια από το Wii shop, και σκέφτομαι πριν αγοράσω την κάρτα για να βάλω πόντους, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο πρόγραμμα Ambassator. Ο κωδικός της κονσόλας μου είναι 4930 7237 0316 0751. Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι, άλλωστε είμαστε μία μεγάλη παρέα εδώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Λοιπόν, είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω κι εγώ το Wii. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει και τόοοοοσο πολύ, οπότε ζητάω βοήθεια από τους παλιούς. Για να είμαι έτοιμος να παίξω με 2 παίκτες, εκτός από την κονσόλα, τι άλλο χρειάζεται να αγοράσω (δεύτερο χειριστήριο, φορτιστές, καλώδια, δεν ξέρω γω τι άλλο); Η κονσόλα είναι αυτή εδώ:

 

http://www.plaisio.gr/Gaming/Consoles/Nintendo-DS-Nintendo-Wii/Nintendo-Wii-Sports-Pak.htm

 

Να σημειώσω ότι η τηλεόρασή μου είναι κάπως πάλιά, αλλά μου είπαν ότι μπορώ να το συνδέσω και με scart καλώδιο.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, καλώς να έρθεις στην παρέα του Wii, την κονσόλα την πάρα εγώ πριν 1 μηνα περίπου. Κατ αρχάς, ανάλογα με το παιχνίδι μπορεί να χρειαζεται είτε δεύτερο wii remote, είτε και δεύτερο nunchuck. Αυτά ουσιαστικα είναι το χειριστήριο του Wii. το Wii remote είναι το βασικο και χρειαζεται για να κάνεις τα πάντα, ενώ το nunchuck υπάρχει ως βοηθητικο για κάποια παιχνίδια π.χ. box για το αριστερό χερι. Αφού θες να παίζεις διπλα παιχνίδια, θα χρειαστείς οπωσδήποτε και δεύτερο wii remote Και πιθανόν και nunchuck. στην Ελλαδάρα μας, το wii remote έχει κάπου 30 με 40€, ενω το Nunchuck 20€ (περίπου πάντα)(εγώ πήρα original japan version από το ebay, με 18€!!!). Μετα θα πρέπει να επιλεξεις τα παιχνίδια ώστε να παίζουν με δύο ή παραπάνω παίχτες (εγω προσωπικα το βλέπω αυτό στο http://www.gamespot.com).

Τέλος, το Wii, συνδέετε με scart, και τα γραφικά του είναι όπως περίπου του ps2.

Αυτα για την ωρα, αν έχεις καποια άλλη απορία, θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εγώ πήρα original japan version από το ebay, με 18€!!!)

 

Αν δεν σου είναι κόπος, μπορείς να μας πεις αν αυτά τα wiimotes είναι αυθεντικά ή μαιμούδες? βλέπω τα συγκεκριμένα χειριστήρια στο dealextreme και τα ζαχαρώνω καιρό, αλλά τα σχόλια των αγοραστών με αποτρέπουν. Άλλοι λένε για lag, άλλοι λένε για πλαστικά της πλάκας και πάει λέγοντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει από το ebay αυτό 2 φορές μάλιστα!!!

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320437421092&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

 

18€, είναι ίδιο μα όταν λέμε ίδιο το εννοώ, με τα original. Για να φανταστείς έχει και χαρτί με κωδικό (όπως και η κονσόλα όταν την αγόρασα) για να το κάνεις register στο club-nintendo.jp.

 

εμένα μου φαίνεται original, δουλεύει καλύτερα από το original, έχει πιο δυνατό ηχείο αλλά ότι γράφει πάνω στο κουτί και στα ταμπελάκια είναι στα Γιαπωνέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...