Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίτλος:Mission: Impossible III

Είδος: Action / Adventure

Βαθμολογία: 8/10

 

http://www.imdb.com/title/tt0317919/

Αν και τα 2 προηγουμενα δε μου αρεσαν και τοσο αυτο μου αρεσε αρκετα

Καταιγιστικη δραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τίτλος: Apocalypto

Είδος: Peripeteia

Βαθμολογία: 6/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Epeidh varieme na grapso polla kai exo na grapso kai allh tainia apo kato tha perioristo..

sixainomai tis tainies pou prosferoun askoph via ston theath mono kai mono gia na ton kanoun na entyposiastei..o mel ta katafere pali..symfono htan mia periodos poly agria se mia perioxh opou yphrxan syxna antropothisies, alla pisteyo oti para polles skhnes opos p.x. to jaguar pou kseskizei to prosopo 1 polemisth tha mporousan na leipoun..olh thn ora akouges se olh thn ethousa epifonhmata ahdias apo andres kai gynaikes..

me thn mish via kai aima h tainia tha htan eksisou omorfh...

 

 

Τίτλος:Little Miss Sunshine

Είδος: Komodia

Βαθμολογία: 4/6

Υπόθεση/Σχόλιο: Allh mia klassikh amerikanikh komodia opou mia apotyxhmenh oikogeneia ksanaginete agaphmenh mesa apo tis peripeteies enos road trip..an den eixa dei alles 24 diaforetikes ekdoseis ths idias ypotheshs mporei kai na mou arese...apla edo ypotithete oti o kallitexnhs ithele na tou dosei 1 pio koultouriarikh aisthish...whatever...

 

 

epishs eida kai to severance pou ypothike pio prin, klassikh splatter tainia...exo dei kai xeiroteres, 1 tessaraki kai kala tou einai...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όχι και κλασσικό splatter το Severance! Δεν βρίσκεις κάθε μέρα splatter με βρετανικό χιούμορ, ρωσίδες, αντάρτες και πολεμικές επεκτάσεις!

 

Καλά, όχι ότι ήταν και τίποτα τρομερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Τίτλος: Η διπλή ζωή της Βερόνικα (La Double vie de Véronique)

Είδος: Μεταφυσικό δράμα (αν υπάρχει τέτοιος όρος)

Βαθμολογία: 10/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Γενικά, λίγες ταινίες καταφέρνουν να με ακολουθούν για μέρες μετά από την θέασή τους και, όπως αποδείχτηκε, η ταινία του Κισλόφσκι ήταν μία από αυτές. Λάθος μου που τόσα χρόνια δεν είχα φροντίσει να την δω.

 

Η ταινία αφηγείται δυο ιστορίες: της Veronica, που ζει στην Πολωνία και της Veronique που ζει στη Γαλλία (πολύ καλή η Irène Jacob και στους δύο ρόλους). Εκτός του ότι φυσιογνωμικά είναι ίδιες, οι ζωές τους ακολουθούν παρόμοια πορεία και, με έναν παράξενο τρόπο, συνδέονται - παρόλο που οι δυο τους δεν θα συναντηθούν ποτέ.

 

Κατά τη γνώμη μου, πρόκειται για μία από τις καλύτερες ταινίες της τελευταίας 20ετίας. Ο τρόπος με τον οποίο ο Κισλόφσκι χειρίζεται τα χρώματα είναι πραγματικά εντυπωσιακός - και το λεω έχοντας δει την ταινία σε divx των 700ΜΒ. Η μουσική του Zbigniew Preisner "δένει" ιδανικά με την όλη ατμόσφαιρα και είναι χαρακτηριστικό το ότι αμέσως μετά φρόντισα να κατεβάσω το soundtrack :)

 

Σε όσους δεν την έχουν δει, την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: A Life Less Ordinary

Είδος: Love Story, Κομεντί

Βαθμολογία: 8/10

Υπόθεση/Σχόλιο:Πολύ καλή ταινία.Το είδος που γράφω παραπάνω δεν ξέρω αν προσδιορίζει ακριβώς την ταινία.Δύο "ντετεκτιβ" του "παραδείσου" αναλαμβάνουν να οδηγήσουν δύο νέους στον έρωτα για να μπορέσουν να κερδίσουν πάλι τον παράδεισο.

 

Σκηνοθεσία Danny Boyle (trainspotting, 28 Days Later), πρωταγωνιστές Ewan McCregor και Cameron Diaz.Για άλλη μία φορά προσπάθησα να καταλάβω την σχέση του σκηνοθέτη (στο πολύ βάθος :-P ) με την ύπαρξη του Θείου...(Βλ. Millions)Αnyway, μία πολύ καλή ταινία, με το humour της, πολύ ωραία σκηνοθεσία, ωραίες ερμηνείες και γενικά κυλάει ευχάριστα, άσχετα αν καταλαβαινεις τί θα γίνει απο το 40λεπτο.

 

Πολύ καλή ταινία γενικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: Apocalypto

Είδος: Peripeteia

Βαθμολογία: 6/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Epeidh varieme na grapso polla kai exo na grapso kai allh tainia apo kato tha perioristo..

sixainomai tis tainies pou prosferoun askoph via ston theath mono kai mono gia na ton kanoun na entyposiastei..o mel ta katafere pali..symfono htan mia periodos poly agria se mia perioxh opou yphrxan syxna antropothisies, alla pisteyo oti para polles skhnes opos p.x. to jaguar pou kseskizei to prosopo 1 polemisth tha mporousan na leipoun..olh thn ora akouges se olh thn ethousa epifonhmata ahdias apo andres kai gynaikes..

me thn mish via kai aima h tainia tha htan eksisou omorfh...

 

 

Άσκοπη βία για να εντυπωσιάσει το θεατή; Διαφωνώ φίλε μου. Η βία είναι σε σωστές δόσεις και όση πρέπει, ούτε λιγότερη ούτε περισσότερη. Σίγουρα κάποιοι ευαίσθητοι μπορεί να ενοχληθούν σε κάποια σημεία, αλλά δεν είναι περισσότερη από άλλες ταινίες. Ούτε in your face όπως στα Πάθη.

Τέλος πάντων για να πω και τη δική μου γνώμη, η ταινία είναι μια αποθέωση της κινηματογράφησης, η ατμόσφαιρα που αποπνέει είναι εκπληκτική. Δείχνει με τον πιο ζωντανό τρόπο την παρακμή και τη σήψη ενός μεγάλου πολιτισμού. Οι παραλληλισμοί με τη σημερινή πραγματικότητα είναι σαφείς και ξεκάθαροι. Αν νομίζετε ότι ζούμε σε καλύτερη κοινωνία από αυτή που απεικονίζεται στην ταινία, ξανασκεφτείτε το...

9/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος:The Wicker Man

Είδος: Thriller

Βαθμολογία: 3/10

h tainia einai dramatikh vlakeia, sou ta prizei epi miamish ora mexri na katalaveis ti paizei me thn kolovraxonhsida pou diadramatizete h ypothesh, kai telika to telos einai apo ta xeirotera kai pio ilitheia olon ton epoxon..

 

Το είδα εχτές σε dvd και μάλλον μου άρεσε.

Το σκεπτικό happy-end + δικαίωση είναι συνήθως αναμενόμενο στις περισσότερες ταινίες, κι άμα δεν προκύψει τελικά μπορεί να τη σπάσει σε πολύ κόσμο. Για τον ίδιο λόγο ξέρω κόσμο που ξενέρωσε με το "Don't look now" και το "Rosemary's baby", που ιστορικά και αντικειμενικά είναι θρυλικές ταινιάρες.

Το "Wicker Man" είναι remake σε '70ς ταινία, που θεωρείται από πολλούς ένα από τα 10 καλύτερα θρίλερ όλων των εποχών. Ξέρει κανένας πού μπορούμε να το πετύχουμε ;

 

edit: 7 στα 10 από μένα (για αμερικάνικη και για το είδος της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Την πρωτότυπη ταινία Wicker man την είχε δείξει πριν από κάτι μήνες κάποιο ελληνικό κανάλι με τίτλο "Το μυστικό του σκιάχτρου" ή κάτι τέτοιο. Ενδιαφέρουσα ήταν - τη νέα ταινία δεν την έχω δει για να κάνω σύγκριση. Σίγουρα θα κυκλοφορεί στις "γνωστές γειτονιές" ;), ειδικά τώρα που επανήλθε στην επικαιρότητα χάρη στο remake της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τίτλος: Candy http://www.imdb.com/title/tt0424880 (μακάρι να ξερα πώς κάνουμε αυτό το ωραίο απευθείας λινκ)

Είδος Κοινωνικό-αισθηματικό-πρεζονοδράμα

Βαθμολογία 9/10

Υπόθεση-Σχόλιο Δεν ξέρω τι έχουν πάθει οι Αυστραλοί με τα ναρκωτικά, αλλά μέσα στην ίδια εβδομάδα, είδα και το Little Fish με την Cate Blanchett, που κινείται αμυδρά στο ίδιο κλίμα.

Γράφω τώρα για το Candy, γιατί χθες έβαλα να το ξαναδώ, αφού είχαν περάσει 2 μήνες από την πρώτη φορά και ακόμα το είχα στο μυαλό μου.Ο Dan, (o gay-cowboy-casanova Heath Ledger, που επιτέλους μιλάει με αυστραλέζικη προφορά), ποιητής-ρεμάλι και IV ηρωινομανής και η παρολίγον ζωγράφος Candy (η κούκλα Abbie Cornish) είναι ερωτευμένοι μεταξύ τους, με την ηρωίνη και τα χαρούμενα απογεύματα. Εξυπακούεται ότι η ζωή θα πάρει τον κατήφορο και για τους δύο, αλλά υπάρχει κάτι τόσο αβίαστο και αθώο στην αφήγηση μιας χιλιοειπωμένης ιστορίας, που δεν γίνεται να μην σε κάνει να ξαναβάλεις το dvd από την αρχή μόλις τελειώσει.

Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα.

Και επειδή όλες οι ξένες κριτικές το συγκρίνουν με το Requiem for a dream, ας το κάνω κι εγώ κι ας πω ότι οι δύο ταινίες είναι η μέρα με τη νύχτα.

Παρόμοιο θέμα, ναρκωτικά, νέοι και ωραίοι που καταστρέφονται, αλλά το Candy είναι 10 φορές σκληρότερο, γιατί είναι πιο αληθινό. Ή έστω, μας δείχνει πώς θα ήταν το Requiem for a dream αν ο σκηνοθέτης του ήξερε τι θα πει η λέξη nuances.

 

A, παίζει και ο Geoffrey Rush σε ρόλο-και-καλά-κλειδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τίτλος: Candy http://www.imdb.com/title/tt0424880/ (μακάρι να ξερα πώς κάνουμε αυτό το ωραίο απευθείας λινκ)[...]

 

Εννοείς Candy; :P

 

Ιδού:

 

{URL=http://www.imdb.com/title/tt0424880/]Candy[/url][/php}

 

Αντί για το αρχικό { και το τελικό } βάζεις [ και ] αντίστοιχα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος:House of 9 http://www.imdb.com/title/tt0395585/

Είδος: Thriller

Βαθμολογία: 6/10

 

9 ανθρωποι βρισκονται σε ενα σπιτι κλεισμενοι για να παιξουν σε ενα παιχνιδι τυπου big brother με επαθλο 5εκατ για τον τελευταιο που θα μεινει ζωντανος

 

Ενδιαφερον το ειδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...