Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είδα το Gremlins. Περίεργη η αίσθηση του να ξαναβλέπεις μια ταινία σχεδόν 30 χρόνια μετά....

 

Περιεργη καλη ή περιεργη κακη?

 

Ειδα Fifty Dead Men Walking, δεν το περιμενα να ναι καλο!Και το χα καιρο αλλα δεν ειχε παει το ματι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσε παντως

Δραση πριν ακομα βγουν οι τιτλοι αρχης και καποιες φρικιαστικες σκηνες

Mε πριζωσατε και μολις εκατσα και το ειδα

Not bad at all και σιγουρα καλυτερο απο το 86% των Saw(ιδιοι παραγωγοι)

Αν ειχε και λιγο πιο elaborate βασανηστηρια θα ηταν ακομα καλυτερο γιατι ηταν καπως περιορισμενη η γκαμα

 

Μειονεκτημα βεβαια και τα πολλα Plot holes αλλα ενταξει, splatter/horror υποτιθεται εβλεπες οποτε δεν περιμενες κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rabbit Hole

 

Να μια ευχαριστη φετινη εκπληξη! Περιμενα ενα καλουτσικο, με καποιο ενδιαφερον αλλα σχετικα βαρετο ή κουραστικο δραμα, και ειδα μια καθηλωτικη ταινια, με αψογη σκηνοθεσια, καλη φωτογραφια, υπεροχη μουσικη επενδυση (που βοηθα εξαιρετικα ωστε να μπεις στο κλιμα), και ικανοποιητικοτατες ερμηνειες, που δεν κουραζει ουτε λεπτο, παρα την σχετικη στασιμοτητα η οποια βρισκεται στο σεναριο απο τη φυση του. Υστερα απο την προβολη, εμαθα πως ο σκηνοθετης της εν λογω ταινιας (John Cameron Mitchell*) ειναι και ο δημιουργος του μοναδικης ομορφιας φιλμ, Shortbus, οποτε βγαζω το καπελο σ' αυτον αλλα και στην Nicole Kidman, που αρχικα την ειχα παρει με κακο ματι αλλα εν τελει προκειται για μια πολυ καλη ηθοποιο.

 

8.5/10

 

*Τι σας θυμιζει αυτο, Modern Family fans;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Θα παλεψει με την Jennifer Lawrence για το γυναικειο οσκαρ.Γνωμη μου ειναι οτι η Lawrence εχει πιο καθηλωτικη ερμηνεια και φυσικα προκειται για μεγαλο αστερι και τα επομενα χρονια ολοι θα μιλανε για αυτη.

http://www.imdb.com/name/nm2225369/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Repo men

 

Εξαιρετικη ιδεα για σεναριο, θα μπορουσε να ειναι ταινιαρα, τελικα ηταν απλα καλο. Λογω σεναριακων προβληματων κυριως (που αποκαλυπτονται στις τελευταιες πραξεις), και καποιων -κοιτα τι σουπεργουαου μαγκας σφαχτης που ειμαι και την σουπεργουαου μπιτσ γκομενα μου- φασεων (παλι στα τελευταια λεπτα αναφερομαι).Κινει καποιον προβληματισμο σχετικα με το θεμα, ισως και την ηθικη γενικοτερα, κρατα το ενδιαφερον παρα την οχι και τοσο πρωτοτυπη εξελιξη στο δευτερο μερος. Ευχαριστη εκπληξη

το twist πριν το κλεισιμο.

 

 

7/10

 

5/10

 

 

Μιση ταινία τσαμπε μόνο και μόνο για να εντυπωσιαστούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Endgame.

 

πολυ καλες ερμηνειες, ενδιαφερον θεμα (δεν ηξερα γρι για το απαρτχαιντ).. ταινια που αξιζει να τη δεις. το μονο μειονεκτημα που βρηκα ειναι οτι δυσκολευτηκα λιγο να πιασω το νοημα γιατι δεν ηξερα τι επαιζε στη νοτια αφρικη επι εποχης απαρτχαιντ.. δεν ξερω μοναχα αν η συγκεκριμενη ταινια παρουσιαζει αρκετα αντικειμενικα γεγονοτα και καταστασεις. δεν ενιωσα ομως σε κανενα σημειο να ωραιοποιει καταστασεις ειτε υπερ των λευκων ειτε υπερ των μαυρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I'll Come Running--> 8/10. Πολυ μεγαλη εκπληξη με την Melonie Diaz και παλι να παιζει καλα αυτη τη φορα σε πιο πρωταγωνιστικο ρολο.Αlert: Η ταινια ειναι ανεξαρτητη ως εκει που δεν παει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το διπλό post (δεν είναι ταινία που μόλις είδα γιαυτό ξαναpostαρα) αλλά επίσης έχω λατρέψει Iron man και τα δυο που έχουν βγει.

 

Θέλω το σπίτι του/το υπόγειο συγκεκριμένα/τους υπολογιστές μαζί με τον Jarvis/τα αυτοκίνητα και φυσικά την στολή του ironman πλήρως αναβαθμισμένη με τα τελευταία upgrades installed. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Tron Legacy 3d

 

Πολυ "ουμπερ", οχι τοσες κομπιουτεριστικες αναφορες οπως το 1 (το παμπαλαιο εκεινο).

Απολυτη ταινια, οπως αρμοζει στα ψηφιακα συστηματα.

Ωραια μουσικη, ωραια εφφε, ωραιοι ηθοποιοι, ωραια σχεδιασμενος κοσμος,

πολυ αναμενομενο τελος

 

 

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noroi

 

Supernatural Ιαπωνικο horror σε στυλ ντοκυμαντερ, γυρισμενο οπως τα blair witch project/Rec κλπ, με ελαχιστα και πολυ απλα εφε, κλασσικα παλια καλα κολπακια τρομου. Θα μπορουσε να ειναι καλυτερο, ισως με λιγο πιο συμπυκνωμενη δομη και διαρκεια, και κυριως χωρις καποια σεναριακα παραδοξα, αλλα δεν ειναι αδυνατον να αγνοηθουν οι ανατριχιλες!

 

7.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eden lake καλογυρισμενο αλλα κοινοτυπο.θεμα του η παραμεληση των ανηλικων.

Δεν ειναι δραμα με θεμα την παραμεληση ανηλικων. Τοτε θα ηταν κοινοτυπο. Ειναι survival horror/thiller με θεμα την παραμεληση ανηλικων. Δε το λες και τοσο κλισε αυτο. Καθολου μαλλον.

 

 

=======================================================================

Freedom Writers

 

Ενα πιο αισιοδοξο Dead Poet's Society. Φυσικα οχι εξισου καλο αλλα αρκετα απολαυστικο. Τον επαιξε πολυ καλα η Hilary Swank τον ρολο της ιδεαλιστριας, παντα σχεδον με μια δοση αφελειας, καθηγητριας (εμφανισιακα μοιαζει εντυπωσιακα με μια πρωην καθηγητρια μου!). Καποιες ερμηνειες σχετικα μετριες αλλα δε ζημειωνει σοβαρα το αποτελεσμα. Σωστες οι μουσικες επιλογες (κλασσικο 90's hip-hop). Αυτο το MTV-movie υφος να μην ειχε που και που, θα μπορουσε να γινοταν αριστουργημα.

 

7.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...