Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Martyrs

 

8/10

 

Πολυ καλη ταινια, με βαθυτερο νοημα αλλα αρκετα "cold". Δεν το περιμενα ετσι, πραγματικη εκπληξη και σιγουρα την περιμενα χειροτερη απο το hype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Martyrs

 

8/10

 

Πολυ καλη ταινια, με βαθυτερο νοημα αλλα αρκετα "cold". Δεν το περιμενα ετσι, πραγματικη εκπληξη και σιγουρα την περιμενα χειροτερη απο το hype.

Τη θεωρω απο τις πολυ κορυφαιες του ειδους και σιγουρα την καλυτερη του new french extremism.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δραμα με θεμα την παραμεληση ανηλικων. Τοτε θα ηταν κοινοτυπο. Ειναι survival horror/thiller με θεμα την παραμεληση ανηλικων. Δε το λες και τοσο κλισε αυτο. Καθολου μαλλον.

 

 

 

πρωτον δεν γραφω πουθενα οτι ειναι δραμα (απορω που το ειδες!) και δευτερον μπορω να εχω την αποψη μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτον δεν γραφω πουθενα οτι ειναι δραμα (απορω που το ειδες!) και δευτερον μπορω να εχω την αποψη μου?

Δεν ειπα πως γραφεις οτι ειναι δραμα, ειπα οτι η ταινια αποφευγει την κοινοτυπια που θα μπορουσε να υπαρξει λογω του θεματος της, εξαιτιας του ειδους της (του συνδυασμου ειδους και θεματος προφανως). Εννοουσα, με απλα λογια, οτι πολλα δραματα κυκλοφορουν με θεμα την παραμεληση ανηλικου, αλλα ποσα survival horror/thrillers με αυτο το θεμα εχουμε δει;

 

Με ειδες πουθενα να λεω οτι δεν μπορεις να εχεις την αποψη σου; σε φορουμ ειμαστε, που σημαινει οτι μπορει καθενας οποτε θελει οπου θελει να χωθει και να πει τη δικη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα πως γραφεις οτι ειναι δραμα, ειπα οτι η ταινια αποφευγει την κοινοτυπια που θα μπορουσε να υπαρξει λογω του θεματος της, εξαιτιας του ειδους της (του συνδυασμου ειδους και θεματος προφανως). Εννοουσα, με απλα λογια, οτι πολλα δραματα κυκλοφορουν με θεμα την παραμεληση ανηλικου, αλλα ποσα survival horror/thrillers με αυτο το θεμα εχουμε δει;

 

Με ειδες πουθενα να λεω οτι δεν μπορεις να εχεις την αποψη σου; σε φορουμ ειμαστε, που σημαινει οτι μπορει καθενας οποτε θελει οπου θελει να χωθει και να πει τη δικη του.

ναι οκ αν παρεις τον συνδιασμο θεματος και ειδους (horror) ειναι προτοτυπος.αλλα μονο ο συνδιασμος γιατι κατα τα αλλα αν δεις την πλοκη του σαν θριλερ εχει πολλα κλισε και πραγματα που εχουμε δει και σε αλλες ταινιες.

 

btw το γκομενακι κορυφαιο edenlake7.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το martyrs, 2/10 απο μένα, δε με χάλασε το gore, για αυτον τον λόγο την πήρα, αλλά γιατί το σενάριο είχε τρύπες και εμπαζε από παντου, καθώς και πολλές ασυνέχειες στην ροή της. Την ειδα με ένα φίλο μου και αυτός αποκοιμηθηκε στη μέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ αν παρεις τον συνδιασμο θεματος και ειδους (horror) ειναι προτοτυπος.αλλα μονο ο συνδιασμος γιατι κατα τα αλλα αν δεις την πλοκη του σαν θριλερ εχει πολλα κλισε και πραγματα που εχουμε δει και σε αλλες ταινιες.

 

btw το γκομενακι κορυφαιο edenlake7.jpg

 

Πραγματι σαν thriller δε προσφερει νεα πραγματα (περα απο τον συνδυασμο που ανεφεραμε), το βρηκα παντως διασκεδαστικο.

 

@Pablo_Hasan Το οτι ο φιλος σου αποκοιμηθηκε βλεποντας μερικες απο τις πιο σοκαριστικες και αρρωστημενες εικονες που μπορει να δει καποιος σε ταινια, ειναι το λιγοτερο ανησυχητικο. Να τον προσεχεις αυτον :P

 

 

εγω ειχα προτεινει σε καποιον να το δει και εφαγα ΤΟ βρισιδι σχετικα με το ποσο ανωμαλος ειμαι κλπ :blink:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές αναγκάστηκα και είδα μέσα στο ΚΤΕΛ το Άρωμα Γυναίκας. Πωω, τι μαλακιάρα ήταν αυτό? Και 157 λεπτά. Απίστευτη κούραση το έργο. Και πλέον επίσημα ο Πατσίνο μου την δίνει στα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μωρέ κι εσύ, στο ΚΤΕΛ το είδες αυτό το έργο; Άκουγες τίποτα ή μπα;

 

ΥΓ. Να περιμένεις πάρα πολλές αντιδράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μωρέ κι εσύ, στο ΚΤΕΛ το είδες αυτό το έργο; Άκουγες τίποτα ή μπα;

 

ΥΓ. Να περιμένεις πάρα πολλές αντιδράσεις.

 

Ρε ένα παράξενο πράμα, όταν σου βάζουν ταινία στο λεωφορείο δεν μπορείς να πάρεις τα μάτια σου απο πάνω της όσο βλακεία και να είναι. Δηλαδή και το Αβαταρ να μου βάζανε, και το LOTR μην σου πω, πάλι θα τα έβλεπα χωρίς να θέλω. Ψυχαναγκασμός στο φουλ. Ήταν και κανενα 6ωρο το ταξίδι οπότε αναγκαστικά την είδα.

 

Τι εννοείς αντιδράσεις? Υπάρχει και κόσμος που του άρεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pablo_Hasan Το οτι ο φιλος σου αποκοιμηθηκε βλεποντας μερικες απο τις πιο σοκαριστικες και αρρωστημενες εικονες που μπορει να δει καποιος σε ταινια, ειναι το λιγοτερο ανησυχητικο. Να τον προσεχεις αυτον :P

 

 

εγω ειχα προτεινει σε καποιον να το δει και εφαγα ΤΟ βρισιδι σχετικα με το ποσο ανωμαλος ειμαι κλπ :blink:

 

όχι απλά αποκοιμηθηκε, ροχαλιτα λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα το soul kitchen (που είδα χθες) μου φάνηκε μέτριο.

 

Δε γέλασα καθόλου:-(, αλλά ήταν όντως "heart-warming".

 

 

είδα όμως και το κλασσικό "once upon a time in the west" που το συστήνω ως εξαιρετική ταινία.

 

Δημιουργεί επικές σκηνές από το τίποτα.

 

 

Σκοπευω να την δω, αφου δω πρωτα το "the good, the bad and the ugly". Η τελευταια ειναι η τριτη ταινια της τριλογιας του σερτζιο λεονε. Οι αλλες δυο ηταν κατα (χρονικη) σειρα: το "για μια χουφτα δολλαρια (for a fistfull of dollars) και το "for a few dollars more".

Τις συστηνω ανεπιφυλακτα. Φοβερη μουσικη, μ αρεσε πολυ η σκηνοθεσια(πολυ στυλ), φοβεροι ηθοποιοι!

Βεβαια, για να μαι ειληκρινης, πιο πολυ απ τις δυο μου αρεσε το "για μια χουφτα δολλαρια". Για μενα, 2 σκαλες πιο πανω.

And now, if you would excuse me, θα παω να δω το "the good, the bad and the ugly", και μετα να

κατεβασω το "once upon a time in the west" :D

 

 

ΥΓ: Κατι μου λεει οτι θα γινω fan του sergio leone :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...